Як я отримувала карту побиту від Pracainfo…

карта побиту фотоПроцес отримання карти побиту складний, заплутаний і дорогий. Все це вірно. Але тільки в тому випадку, якщо:

– ви працюєте нелегально;

– ваш роботодавець не надає підтримки при отриманні карти побиту;

– ви схильні до авантюр. Наприклад, хочете отримати студентську карту побиту в той час, як плануєте працювати, або плануєте отримати карту на тимчасове проживання у Польщі, а насправді маєте намір працювати в інших країнах ЄС і т. д.

– все разом узяте.

Якщо ж ви працевлаштовані офіційно, якщо роботодавець платить всі податки і ви не схильні до обману польської економіки, весь процес отримання карти побиту займе місяці 3-4. Так вийшло у мене. Саме зараз я дивлюся на маленький, але такий бажаний шматочок пластика, який і надихнув мене на написання цього тексту.

Пропрацювавши в Польщі півтора місяці, я чітко зрозуміла: повертатися нема куди і нема чого. Польську мову можна освоїти самостійно, поляки залишають тільки позитивні враження, а прозора і зростаюча польська економіка відкриває перспективи. Відтак рішення зробити карту побиту, в такій ситуації, цілком логічне.

Мені пощастило: з самого спочатку мала справу з порядними людьми. В принципі, в будь-якому питанні 50% успіху залежить від людського фактора. І мій роботодавець мене не підвів. Він своєчасно отримав інформацію старости (тест ринку праці, opinia starosty powiatowego Urzędu Pracy) про те, що немає можливостей задовольнити кадрові потреби роботодавця за рахунок безробітних поляків. Документ був виданий на 3 роки. Відповідно, просила про pobyt czasowy на 3 роки. Саме його й отримала. Зверну увагу, що будь-хто з працівників чи непрацівників фірми може замовити опінію старости в уженді праці і отримати її.  Роботодавця це мало цікавить, бо йому вистачає і працівників, що приїхали на піврічних запрошеннях. Якщо ж це потрібно працівникові – мій роботодавець це зробив персонально для мене на моє прохання. Не на вимогу. Саме на прохання.  Ті, хто це у роботодавця вимагав – нічого не отримали. А самим їм ліньки це було робити. Хоча, повторюсь – це можливо і є люди які з цим впорались самостійно

Я вирішила не чекати коли закінчиться робоча віза, і подала документи на карту побитку приблизно за місяць. Для цього попередньо звареєструвала дату і час подачі документів. До речі, ніяких черг в 4 ранку я не займала. По-перше, це для мене занадто рано, а по-друге – принизливо. На відео нижче  можете у цьому переконатися

Я прийшла до відповідного кабінету за адресою Маршалковська 3/5 у призначений для мене час. Своє прізвище знайшла в одному зі списків.

Пакет документів виглядав так:

– анкета на отримання дозволу на тимчасове перебування, (бланк анкети можна отримати безкоштовно в Wydziale do Spraw Cudzoziemców або скачати з сайту . На цьому ж сайті можна ознайомитися з повним переліком документів для отримання дозволу на тимчасове перебування);

– 4 фотографії 3,5 см х 4,5 см, зроблені не раніше 6 місяців до дня подачі документів;

– оригінал закордонного паспорта і 2 примірники копій всіх заповнених сторінок паспорта;

– квитанція про оплату за  отримання карти побиту (440 злотих). Заплатити можна в касі на Маршалковській 3/5. У касі буває черга, тому плануйте це заздалегідь;

– медична страховка – виписка ZUS (мені роздрукував роботодавець протягом 2 хвилин);

– документ, який є підставою для видачі карти побиту. У моєму випадку –  це договір про працевлаштування (umowa zlecenie на термін дії карти побиту);

– договір оренди житла або мельдунок.

20 хвилин комунікації з чиновником відділу справ іноземців – і червоний штамп у мене в паспорті. Одразу тут взяли відбитки пальців, а потім видали листочок А4 з інформацією для входу в особистий кабінет. Тут я змогла відстежувати статус справи і дізналася коли буде рішення у моїй справі. Три місяці здавалися нескінченністю, але все, час пішов!

Приблизно через місяць прийшло повідомлення про виклик  на донесення документів. Це був рекомендований лист з повідомленням. Таким чином відділ у справах іноземців перевірив моє фактичне місце перебування і передав інформацію про те, які документи потрібно донести.

Щоб зробити це у вас є 14 днів з моменту отримання листа. У мене не було податкового номера, тому отримання NIP – перше, чим я зайнялася, отримавши цей лист.

Сам процес отримання NIP  зайняв один день, ще один – пішов на отримання довідки про те, що у мене немає ніяких боргів перед польською економікою. Декому це вдавалось робити швидше,  але при мені були черги, тому так. Сама довідка коштує близько 20 злотих. Все це потрібно отримувати в уженді скарбовому того району, в якому ви зареєстровані. Ще інспектору, напевно, не сподобалася ксерокопія мого договору оренди приміщення, віддак довелося особисто для нього попросити оригінал в агентції, через яку винаймала житло. Штампи навпроти кожного документа означають те, що я надала цей документ і він прийнятий до справи. Я доносила документи через відділ справ іноземців на тій таки Маршалковській. Для цього потрібно взяти відповідний номерок електронної черги.

…The Winner Takes It All… (с) АВВА

СМС про дицизію, тобто рішення по карті побиту, я отримала 28 червня 2017 року. В смс не було ні слова про те, позитивна дицизія чи негативна. У повідомленні лише говорилося, що рішення прийнято і потрібно чекати ще на одну СМС. Ок, і мої нерви вже були на межі як сталеві канати, і я регулярно істерила свому роботодавцю  спокійно чекала далі. І ось вона – СМС про те, що я можу забрати 3-річний дозвіл на тимчасове проживання 22 липня 2017  року! Незвично було відвідувати відділ у справах іноземців в суботу. Там було дуже порожньо і спокійно.  Інспектор кудись поклала мою карту і не відразу змогла її знайти)) Але це було вже останнє випробування для моїх нервів!

P.S. А зараз голосом, який у акторів, що отримали Оскар:

– дякую агенції PracaInfo за те, що ви регулярно платите податки;

– дякую моїй сім’ї за те, що ви мені допомагали та підтримували

Автор: Ніка Крегель

Інформація про те, як самостійно податися на карту побиту – за лінком.

Коментарі Facebook