ЯК САМОСТІЙНО ПОДАТИ ДОКУМЕНТИ НА КАРТУ ПОБИТУ

1

Інструкція для тих, хто хоче сам у всьому розібратися… Як записатися на подачу, щоб одразу здати відбитки і отримати печатку у паспорт? Як донести документи? Як оскаржити рішення? Відповіді на всі ці та інші питання  – тут 

Перш за все потрібно заповнити анкету. Скачати можна тут   wniosek_o_udzielenie_zezwolenia_na_pobyt_czasowy.

Тут взагалі можна заповнити електронічно і роздрукувати

Якщо подача від роботи  – потрібен zalącznik 1. Він доступний у вордівському файлі тут  zalacznik_nr_1_do_wniosku.

Як записатися на подачу на карту побиту, щоб одразу здати відбитки і отримати печатку у паспорт?

У Мазовєцькому воєводстві запис на здачу документів і відбитків безпосередньо в уженді робиться тільки через календар інтернетовий www.kolejka-wsc.mazowieckie.pl 

Спочатку реєструєтесь на цьому сайті, потім обираєте потрібну чергу.

У Вроцлаві  це робиться тут 

Терміни на подачу документів з’являються після 18 години за польським часом. Записувати можна з будь-якого місця у світі. Мобільна версія сайту менш завантажена, тому зі смартфона, особливо з айфонів останніх моделей, записатися легше ніж з комп’ютера на Windows.

Важлива порада стосовно мазовєцького воєводства: коли ви вже зайшли у дату і перевіряєте наявність вільних термінів – не поспішайте. Натиснули один раз – з’явилося повідомлення – «brak wolnych terminów». Дочекайтеся поки це повідомлення зникне. Як воно зникне і термінів не буде – тільки тоді знову натискайте на число. І знову чекайте поки зникне повідомлення про відсутність термінів. Люди часто роблять помилку – клацають постійно – і таким чином ніколи не побачать вільних термінів. Сайт працює повільно через велике навантаження. Тому треба почекати.

У Катовіце це робиться тут.

У підкарпатському воєводстві  – жива черга. Тобто, у кожному воєводстві свій порядок, але він описаний на сайтах воєводств у рубриці cudzoziemcy. Треба просто прочитати і зробити як написано.

Якщо ж записатися не вдалося – можна здати документи через канцелярію. Принаймні, так у Варшаві. У Вроцлаві, наприклад, є тільки можливість здати поштою, якщо не вдалося записатися.  У цьому випадку, окрім усіх приготованих документів, робите ще дві копії першої і другої сторінки вньоску. У канцелярії вам поставлять на ниx печатки про зданий вньосек. Один примірник кладете собі у паспорт і тримаєте там, поки не покличуть на відбитки. Другий – віддаєте роботодавцю, щоб підклав під умову. Це для інспекції праці і прикордонників. У разі перевірки буде доказ вашого легального перебування. Документи  до канцелярії, або як її поляки називають “бюро подавче» –  можна подати навіть у останній день чинності візи чи у останній день з 90 днів безвізового режиму. З моменту складення вньоску до моменту ухвалення рішення у вашій справі, перебування на території Польщі є легальним. Ви навіть можете працювати, за умови, що для вас зареєстрований дозвіл на роботу.

Є кілька розповсюджених міфів…

МІФ 1: на карту побиту можна податися тільки через три місяці роботи. ЦЕ ДУРНЯ!!! Можна подаватися одразу як легально перетнули кордон.

МІФ 2: як я здам на карту побиту і у мене закінчиться віза – то я не зможу працювати, поки не отримаю карту. ЦЕ ЩЕ БІЛЬША ДУРНЯ! Подали вньосек – можете працювати, поки не ухвалено рішення, звісно якщо маєте зареєстрований дозвіл на роботу.

МІФ 3: як у мене закінчився дозвіл на роботу, але я здав на карту побиту, то можу працювати на печатці. ЦЕ ДУРНЯ, але тільки частково. Якщо ви працювали на Умові о праце більше трьох місяців і подалися на карту побиту від того ж роботодавця у момент чинного дозволу на роботу і легального перебування – ВИ МОЖЕТЕ ПРАЦЮВАТИ, не маючи дозволу на роботу, візи, аж поки у вашій справі не буде ухвалено рішення.  Якщо рішення позитивне – проблема вирішена на строк дії карти побиту. Якщо негативне – подається апеляція до шефа уженду справ іноземців і оскільки там справа розглядається дуже довго – можете легально перебувати ще, як мінімум, рік. А може і більше. При цьому можна працювати, якщо є зареєстрований дозвіл на роботу. Печатка – це лише додаткове підтвердження правильно складеного вньоску. Можна і без неї. Дозволом на роботу може бути або воєводський дозвіл, або освядченє о повєженю викониваня праци. Якщо ви студент стаціонару, Вашим дозволом на роботу є ваша студентська легітимація. Якщо студент – заочник – мусить бути дозвіл на роботу. Якщо ви випускник польського навчального закладу – неважливо якого – ваш диплом – це ваш дозвіл на роботу.

МІФ 4: Я отримав воєводське запрошення після піврічної візи і тепер мушу виїхати в Україну, щоб зробити візу та повернутися, щоб працювати легально. ЦЕ НЕ ТАК. Ви можете подати документи на карту побиту і працювати не виїждаючи, якщо маєте зареєстрований дозвіл на роботу. Щоправда, мусите не виїжджати поки не отримаєте карту. Бо як виїдете змушені будете робити візу, щоб вїхати.

У разі подачі через канцелярію – через кілька днів після здачі мусите зайти на formularz kontaktowy,   заповнити формуляр і у рубриці treść pytania попросити про надання логіну і пароля до вашої спрви. За днів 10-20 днів прийде логін і гасло до справи і ви зможете онлайн стежити за вашою справою.  Якщо ж у вашому особистому кабінеті зміни довго не настають, знову ж через формуляр контактовий ставите питання з приводу вашої справи. Але тепер уже обираєте варіант “mam juz nomer sprawy” На жаль, система влаштована так, що ви не маєте доступу до людини, яка вашу справу розглядає і щось у неї можете запитати тільки через інтернет. Та й то, відповідатиме не вона, а інша людина, яка має можливість переглядати справу онлайн.  Варто також регулярно записуватися на огляд матеріалів справи Важливо памятати, що треба довести чотири речі, щоб отримати карту побиту:

1 що у вас є де жити

2 що ви застраховані

3 що у вас є гроші на перебування у Польщі 701 злотий нетто для самотнього і 514 на кожного члена родини, якщо не сам

4 Що у вас є тут чим займатися довше ніж три місяці і не більше ніж три роки. у випадку працівників має бути умова з роботодавцем на три роки. Це може бути умова на майбутнє, яку можна не реєструвати у ЗУСі, але карту дають саме на підставі дат в умові. Не у додатку номер один. Чому так? – загадка. Виникає питання, навіщо тоді той додаток номер один, як йому немає віри?

Скільки   чекати на здачу відбитків після подачі вньоску через канцелярію? У кожному воєводстві свої правила з цього приводу і своя практика. Наприклад, у Катовіцах та у всьому шльонському воєводстві люди здають вньосек, а потім вже записуються на здачу відбитків і зараз можна записатися на березень наступного року. У  Варшаві простіше – десь два місяці нині проходить від моменту подачі до моменту приходу листа. Головне  – не пропустити листа. Лист мусять вам принести. але як вас не застануть – кинуть повідомлення про лист у скриньку. З цим повідомленням треба буде прийти на пошту і забрати листа. Як не заберете впродовж двох тижнів – лист повернеться і ваш вньосек залишать без розгляду а ваше перебування стане нелегальним. Тому раджу раз у тиждень ходити на пошту і показувати паспорт та питати чи немає листа на це прізвище та під вашу адресу? Якщо більше місяця листа немає  – раджу починати непокоїтись і питати через формуляр контактовий, чи була у справі кореспонденція та куди вона вислана. Величезна кількість відмов у картах та депортацій спричинена саме пропущеними листами

Один мій клієнт подав документи у листопаді 2016 року, його вньосек зареєстрували у лютому 2017, печатку у паспорт поставили десь у травні 2017, а карту він отримав у березні 2018. Причина такого довгого очікування карти зрозуміла частково. Цей хлопець пропустив лист з відділу справ іноземців. Лист прийшов на пошту, але він його не забрав впродовж двох тижнів і його вньосек могли залишити без розгляду, якби ми вчасно не написали листа про повернення терміну. Тобто, те, що у більшості  триває десь три місяці, у цього хлопця з Кривого Рогу розтяглося на 9 . Завдяки наполегливій роботі, карту побиту він отримав.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ТРЕБА ПОДАВАТИ?

Для подачі документів на карту побиту іноземець має принести:

Два екземпляри заповненої анкети (вньосек) з проханням про надання дозволу на побит часовий. Вньосек можна видрукувати з сайту Мазовєцкого воєводства або ж заповнити його онлайн через сайт www.cudzoziemcy.gov.pl.

Крім цього потрібні 4 фото. Їх можна за 20 злотих зробити в автоматі, що стоїть у відділі справ іноземців на Маршалковській 3/5 у Варшаві.

Потрібна умова винаймання житла. Копію віддати, оригінал показати. Майте на увазі, що поліція інколи приходить перевіряти, чи ви живете за вказаною у вньоску адресою і як не знайде – вам відмовлять у карті побиту.

Раджу також одразу заповнити дві заяви (освядченя) в одному з них у вас питають чи ви маєте частки у фірмі, чи маєте борги перед податковою і так далі. Бланк може дати інспектор при здачі документів, або ж цей друк можна взяти в уженді на Маршалківській. На жаль, на сайті цього освядченя немає. Друге освядченє стосується кількості осіб на утриманні. Здача обох цих заяв прискорить час видачі карти побиту.

Обовязково мусить бути страховка на весь час розгляду вашої справи. Тобто, наприклад, ви подаєте документи 20 вересня і ще не працюєте, то страховку робіть від 1 грудня на три місяці. Обійдеться у 70 злотих. Будь яка страхова компанія. Звичайне ubiezpieczenie zdrowotne. Якщо ви уже працюєте, то попросіть вашого бухгалтера видати вам ZUS RCA, тоді страховку купувати не треба, але треба буде щомісяця доносити до справи новий ZUS RCA. Це можна робити через канцелярію.

Також, якщо ви уже працюєте – додаєте умову на підставі якої працюєте. Копію віддаєте, оригінал показуєте, дозвіл на роботу – те саме.

Звичайно ж, паспорт – дві копії.

Ще потрібно зробити довідку про відсутність податкових боргів. Як вона робиться – прочитаєте у розділі про NIP. Якщо працівник працював у минулому році – треба буде дати PIT 37 – це податкова декларація, яку кожен, хто працює у Польщі, має подати до уженду скарбового на початку року. Роботодавець видає до кінця лютого PIT 11 і на його основі розраховується PIT 37 та подається до податкової. Паперовий документ з печаткою уженду про прийняття треба додати до вньоску про побит часовий, або пізніше донести. Якщо ж людина минулого року не працювала, а PIT вимагають – потрібно написати спеціальну заяву у якій пояснити, що людина не працювала і тому донести цей документ неможливо.

Якщо карта на перебування і роботу – потрібні будуть також документи від роботодавця:

Умова на майбутнє від роботодавця. Наприклад, ви подаєте документи у вересні – заповнюєте умову з роботодавцем з початковою датою десь 2 квітня 2019 року і кінцевою датою 1 квітня 2022 року. Ця умова, яку можна не реєструвати, поки ви не отримали карту побиту, відіграє вирішальну роль у питанні, на скільки часу вам дадуть карту побиту. Максимальний термін може бути – три роки без одного дня. На стільки і мусить бути умова. Неважливо яка це буде умова, zlecenie чи o pracę. Головне, щоб дані в умові збігалися з даними у додатку номер один.

zalacznik_nr_1_do_wniosku– це документ, яким роботодавець декларує, що він хоче взяти працівника на роботу. Як правило, польські роботодавці не знають де взяти цей додаток і як його заповнити. Взяти чистий бланк можна тут zalacznik_nr_1_do_wniosku. Треба тільки відповісти на питання, відповіді на які можна взяти у KRS фірми. А KRS, своєю чергою, можна видрукувати на сайті міністерства юстиції. Дані фірми є також на запрошенні на роботу, зареєстрованому для іноземця. Рекомендую іноземцю заповнити цей документ самостійно, роздрукувати і підписати у роботодавця.

Ще від роботодавця потрібна буде інформація старости, яку теж можна зголосити самостійно і потім отримати у роботодавця доручення для того, щоб її з уженду праці забрати. Зголошуються оферти праці з метою отримання інформації старости на сайті уженду праці. У Варшаві це тут.

Зголошення оферти  – це лише початок боротьби за інформацію старости. За деякий час на мейл прийде лист від інспектора уженду праці, який ставитиме різні запитання і змушуватиме знизити вимоги, підвищити зарплатню, щось конкретизувати – одиним словом всіляко викручуватиме роботодавцю руки, щоб протягнути таку оферту, за якою він зможе відправити до цього роботодавця безробітного. Але здаватися не треба – треба відстоювати свою позицію. Якщо ви пишете, що кандидат повинен знати українську мову, а інспектор пише, що це завищена вимога  – пояснюйте, що клієнтами фірми є громадяни України, і тому потрібно, щоб людина знала українську і що це дуже важливо. Чи багато серед безробітних є людей, які знають українську? Я таких не зустрічав. Якщо ви відстоїте наявність у інформації старости вимоги знання укр мови  – вам забезпечена придатна для вас інф старости.  Дуже часто інспектор вимагає написати освіту середню або професійно-технічну чи вищу. А як ви з цим погодитесь – вам доведеться перекладати дипломи. А як у працівника диплома немає – то ця інформація старости для нього   не спрацює. Тому потрібно відстояти вписання у графу освіта “brak, lub niepelne podstawowe”, інспектор можее причепитися до того, що ви пропонуєте у оферті умову злеценє, а усі ознаки для укладення умови о праце. У такому випадку пояснюйте, що умова злеценя пасує працівникові, якого ви хочете взяти на роботу, бо він працює ще в іншому місці, або ж може працювати не цілий день, ну одним словом є маса різних варіантів, як відвертітися і від цієї вимоги, щоб було саме так, як вам потрібно.  Якщо все правильно зголосити, правильно вести діалог з працівником уженду – інформацію старости ви отримаєте через два тижні. Якщо робота уже дуже проста і зарплатня вища від мінімальної – тоді може бути рекрутація і доведеться чекати 21 день. Але все одно боятися отримання інформації старости не варто. Це – частина процесу легалізації. один раз його пройдете  – зрозумієте, що немає нічого складного.

У кожному воєводстві є професії, для яких інформація старости не вимагається. Перелік цих професій теж є на сайті уженду праці.

Потрібно також роздрукувати KRS роботодавця.

Здаєте документи – вам ставлять печатку у паспорті. З цією печаткою ви можете перебувати на території Польщі, поки чекаєте на карту побиту. Щоб у цей час працювати – мусите мати актуальний дозвіл на працю. Повторюсь. Якщо ви не отримали терміну подачі документів, а віза у вас закінчується – можна подати документи через канцелярію навіть у останній день чинності візи. Або в останній день з 90 днів безвізового режиму. Але не пізніше. Особливо з безвізовим режимом раджу ретельно порахувати дні. До отримання карти побиту, паперовим підтвердженням вашого легального перебування буде перша сторінка вньоску з печаткою канцелярії про дату його здачі. Цей папірець мусить бути частиною паспорта у цей час.

Якщо людина хоче приїхати з дітьми, то для дітей, щоб зробили візу потрібне запрошення з дитсадка, школи чи ясел. І дитині дають візу на час візи батьків.

Якщо у вас є роботодавець і він не знає, як легально взяти вас на роботу – я допоможу. Роботодавцю треба буде тільки підписати папери. Нікуди ходити йому не доведеться. Якщо у людини уже є карта побиту і людина хоче змінити децизію по карті у зв’язку зі зміною роботодавця, треба повторити процедуру подачі на карту побиту з самого початку. (Оплата до воєводства така сама). Звичайно, можна просто отримати дозвіл на працю від воєводи, але це вирішення проблеми тільки на рік. Якщо роботодавець категорично не погоджується брати вас на роботу легально, раджу не мати справи з таким роботодавцем. Хай сам працює…

Скільки чекати на польську карту побиту? (карту тимчасового перебування)

Адмінкодекс дає працівникам уженду три місяці на виготовлення карти побиту іноземцю, але цей термін катастрофічно порушується через збільшення потоку анкет на 40% – так пояснюють порушення адмінкодексу у листах-відповідях у Мазовєцькому воєводстві. Сам я подав документи через канцелярію, тобто, не здаючи відбитків пальців і не записуючись на здачу документів. Це було 13.12.2016 року. Отримав карту побиту 12.07.2017 року, тобто, моя справа тривала більше ніж півроку. Можливо, це спричинено тим, що документи подавалися через канцелярію і я чекав листа про здачу відбитків пальців більше трьох місяців.

Нині час очікування на відбитки – два місяці.

Очікуючи на рішення по карті побиту, людина може легально працювати, маючи дозвіл на роботу. Найшвидше поки що отримана нами карта побиту – трохи більше як за три місяці. Це з одним донесенням документів. Нині ми стараємось подавати такий пакет документів, щоб донесення не було взагалі.

Однак несподіванки трапляються. Наприклад, ми подали одному працівнику складу усе, що можна було подати, та інспектор попросила актуалізувати страховий поліс, тобто принести новий видрук ZUS RCA, хоча до цього ніколи такого ні в кого не вимагали з наших.

Є людина, яка нічого не доносила і у неї нічого не вимагали, а після подачі просто через якийсь час прийшла смска – «прийдіть заберіть карту побиту» – це хлопець, який взагалі ні дня легально не працював на території Польщі, хоча заїхав по робочій візі. От просто лояльний інспектор трапився – і все вийшло. І цей чоловік відповів польській державі взаємністю. Він працює легально, успішно будуючи метро у Варшаві, платячи податки і інтегруючись у польське суспільство.

На жаль, вистачає і негативних децизій. На 98 позитивних у мене є 10 негативних. При цьому, системи у негативних децизіях теж я поки що не простежую. Все – справа випадку. Наприклад, робив карту побиту чоловікові і дружині. Однакові документи, подавали в один день, доносили документи одночасно. Результат: вона отримала карту побиту на три роки. Він – відмову. Мало того, його одволанє (апеляція) уже другий рік розглядається ужендом справ іноземців на Таборовій 33. У такому випадку для нормального функціонування, ми беремо в уженді довідку про те, що справа в процесі і це дає можливість зареєструватися, зробити мельдунок, нормально працювати і платити податки, поки справа розглядається. Єдина незручність – рішення у справі треба чекати на території Польщі. Не можна їхати в іншу країну ЄС. В країну звідки приїхав – можна. Тільки вїхати не можна буде. Доведеться робити візу. У цій же родині, я робив карти побиту двом донькам. Одна уже має карту побиту на три роки – інша отримала листа про те, що її вньосек залишено без розгляду, бо вона не забрала на пошті лист і не донесла документи. Було подано прохання про повернення терміну, а поки воно розглядалося, дівчина вирішила поїхати в Україну і… дістала на кордоні депортацію. Лист про те, що вона не забрала лист дійшов до адресата. А попередній чомусь не дійшов. У цьому випадку пошта польська вирішила долю дозволу на перебування і побит. Коли ви пропустили листа – доведеться писати скаргу (рекламацію) на пошту польську, щоб довести відділу справ іноземців, що не ваша провина у тому, що ви не отримали листа і не донесли документи.

У мене є кілька клієнтів, які пропустили листи, їхні вньоски залишили без розгляду і тепер вони у підвішеному стані. Їхня доля у такому випадку залежить від того, чи дозволить інспектор повернути термін і чи не перевіряють документи у такої людини до позитивних змін у її справі. Як перевірять – депортація. На жаль.

Безкоштовна консультація у разі потреби через фейсбук Ivakhniuk Oleksandr.  Телефоном  +48 730150901 (краще писати смс,  або ПИСАТИ на viber чи ПИСАТИ на whatsup. Якщо на текстове повідомлення реакції немає – тоді телефонуйте: +48 730150901 Нижче – посилання на інші тексти рубрики, які відповідають на питання:

Як написати odwolanie od decyzji wojewody? 

Як донести документи і які документи треба доносити?  

Чому відмовляють у карті побиту? 

Скільки чекати на карту побиту? 

Процедура укладення шлюбу з громадянином Польщі описана тут 

Процедура влаштування дитини у польський дитсадок описана тут

Коментарі Facebook