Фінська народна республіка, або як совок напав на Фінляндію і програв

Автор: Олег Фешовець

1 грудня, на другий день війни, через офіційне інформбюро Радянського Союзу повідомлялося, що у «місті» Терійокі, у прикордонному поселенні, яке складали заміські будинки і яке ми евакуювали раніше, було засновано «Народний уряд Фінляндської Демократичної Республіки» . Головою уряду був обраний фінський комуніст О. В. Куусінен, що двадцять років як утік з країни.

1918 року він був одним з ватажків заколоту і членом секретаріату Комінтерну. Водночас із тим по радіо передали заяву, що її було адресовано фінському народові, яка продемонструвала не лише характер супротивника, але й викривала його справжні цілі.
Цю заяву, яка у найгрубішій з усіх можливих форм демонструвала незнання соціального та державного стану нашої цивілізованої країни, варто процитувати повністю:

«Волею народу — народу, обуреного злочинною політикою підлого уряду Каяндера ‒ Еркко ‒ Таннера — сьогодні у Східній Фінляндії засновано новий уряд, тимчасовий Народний уряд, який закликає весь фінський народ приєднатися до вирішальної битви за повалення тиранії катів і воєнних провокаторів.
Ця реакційна, ненажерлива плутократія, яка 1918 року з допомогою військ іноземних імперіалістів потопила в крові демократичну свободу робочого люду Фінляндії і перетворила нашу батьківщину в криваве пекло різунів трудящих. Продавши інтереси незалежності нашої країни, фінські плутократи разом із всілякими імперіалістичними ворогами фінського та радянського народів безперервно плели інтриги для воєнних антирадянських провокацій та, врешті-решт, привели нашу країну до горнила війни проти соціалістичного Радянського Союзу, великого друга фінського народу.
У цій критичній ситуації широкі маси фінського робітничого люду, котрі завжди бажали і бажають жити в мирі з народами Радянської держави, вважають своїм природним правом і святим обов’язком взяти долю батьківщини в свої міцні руки. У різних частинах країни народ піднявся та проголосив Народну Демократичну Республіку. Частина солдатів фінської армії вже підтримала новий уряд і перейшла на його бік.
Радянський Союз, котрий ніколи не загрожував і не турбував Фінляндію, котрий завжди поважав її незалежність і протягом двадцяти років терпів ниці провокації з боку влади білофінських авантюристів, тепер вважає за необхідне силами Червоної армії покласти край загрозам своїй безпеці. Ця мета цілком відповідає життєвим інтересам нашого народу. А відтак народні маси Фінляндії з величезним ентузіазмом зустрічають доблесну, непереможну Червону армію та вітають її, знаючи, що Червона армія прибула до Фінляндії не завойовувати, а звільняти дружній народ.
Народний уряд Фінляндії, переконаний у тому, що Радянський Союз не переслідує жодних цілей, направлених проти нашої незалежності, цілковито приймає дії Червоної армії на фінській території, і підтримує їх. Народний уряд Фінляндії вважає це неоціненно величезною допомогою Радянського Союзу народові Фінляндії у прагненні спільними зусиллями якомога швидше загасити це небезпечне вогнище війни, яке злочинний провокаційний уряд запалив у Фінляндії.
Для щонайшвидшої реалізації цієї мети Народний уряд Фінляндії закликає радянський уряд надати Фінській Народній Республіці всю необхідну підтримку силами Червоної армії.
Для участі у спільній боротьбі пліч-о-пліч з героїчною Червоною армією, Народний уряд Фінляндії організував перший армійський корпус, котрий під час прийдешніх битв поповнюватиметься добровольцями з числа революційних робітників і селян, та який матиме на меті стати могутнім ядром майбутньої Фінляндської народної армії. Перший фінський корпус матиме честь принести до столиці Фінляндської Демократичної Республіки прапор та встановити його на верхівці президентського палацу, на радість трудящим та на страх ворогам народу.
Наша держава стане народною республікою, що послуговуватиме народним інтересам, — на відміну від плутократичної республіки Каяндера та Еркко, яка прислуговує капіталістичним та поміщицьким інтересам. Але за своєю природою наша держава не буде державою радянською, адже радянський устрій не можна запровадити лише силами уряду без згоди всього народу, і зокрема селян.
Відтак згідно з цим, наш уряд — Народний уряд Фінляндської демократичної республіки, що спиратиметься на широкий трудовий народний фронт. У своєму теперішньому складі народний уряд Фінляндії вбачає себе тимчасовим урядом. Одразу по вступу до столиці країни, Гельсінкі, весь склад буде реорганізовано та доповнено представниками різних партій і груп, що беруть участь в трудовому народному фронті. Остаточний склад народного уряду, його повноваження та діяльність будуть затверджені Парламентом, обраним шляхом загального, рівного, прямого таємного голосування.
Народний уряд Фінляндії вбачає своїм першочерговим завданням повалення влади м’ясників, розгром її збройних сил, встановлення миру, а також гарантування незалежності й безпеки шляхом побудови міцних дружніх стосунків з Радянським Союзом.
Народний уряд Фінляндії звертається до Радянського уряду з пропозицією укласти пакт про взаємодопомогу між Фінляндією та Радянським Союзом, аби справдити багатовікові сподівання народу Фінляндії: возз’єднання фінського народу з народом Карелії в межах єдиної та незалежної Фінської держави. Народний уряд Фінляндії має всі причини сподіватися, що прийнятий ним чіткий курс на встановлення дружніх стосунків з Радянським Союзом, дозволить Радянському урядові погодитися з цією пропозицію.
Народний уряд бажає підтримувати дружні стосунки й з усіма іншими державами. Він визнає економічні та фінансові зобов’язання Фінляндії перед іншими державами, за умови, що ці зобов’язання не суперечать суверенітету Фінляндії та поки якась з цих держав не вживатиме ворожих заходів проти Фінляндської демократичної республіки та її народного уряду.
У своїй внутрішній політиці народне правління ставить перед собою наступні завдання:
1. Створення народної армії Фінляндії;
2. Встановлення державного контролю над великими приватними банками і значними промисловими підприємствами, а також вжиття заходів по сприянню діяльності середніх і малих підприємств;
3. Проведення спеціальних заходів для повної ліквідації безробіття;
4. Скорочення робочого дня до 8-ми годин, забезпечення двотижневої літньої відпустки трудящим, а також зниження орендної плати для робітників та інших працівників;
5. Конфіскація земель великих землевласників, не завдаючи збитків земельним наділам та власності селян, передача конфіскованих земель безземельним і малоземельним селянам;
6. Звільнення селян від виплат податкових недоїмок;
7. Всебічне державне сприяння розвитку господарств малозабезпечених селян, у першу чергу шляхом відведення їм додаткових землі, пасовиськ і, за можливості, також лісу під забезпечення особистих потреб, з числа конфіскованих поміщицьких земель;
8. Докорінна демократизація державного устрою, адміністративного та судового апаратів;
9. Збільшення державного фінансування на потреби культури і реорганізацію системи освіти шляхом забезпечення можливості відвідування шкіл для дітей робітників, а також дітей із малозабезпечених родин; всебічне піклування про розвиток народної освіти, науки, літератури, мистецтва в прогресивному дусі.
Ненависний народові плутократичний уряд Каяндера та Еркко, котрий зробив усе можливе, щоби занапастити нашу батьківщину, втративши всіляку народну підтримку, зараз, як виявилося, подав у відставку. Замість цього бридкого уряду було встановлено уряд Таннера. Однак, Таннер — такий самий ворог народу, як і Каяндер. Уряд Таннера ні на йоту не кращий, якщо й не гірший за уряд Каяндера, і для нашого народу вони однаково огидні.
Проженімо цих катів з Фінляндії якомога далі! Зрівняймо з землею цю цілковито зб анкрутілу урядову зграю!
Вставай же, весь багатостраждальний трудящий люд Фінляндії! Хоробро борися проти тиранії твоїх пригноблювачів і катів!
Вставайте, всі громадяни, кому дороге майбутнє нашої країни!
Скинемо з плечей народу темну зграю реакціонерів!
Очистимо шлях до підйому народного добробуту й культури, до здійснення багатовікових сподівань нашого народу!
НЕХАЙ ПЕРЕМОЖЕ СПРАВА ЖИТТЯ ТА СОВІСТІ ФІНСЬКИХ ТРУДЯЩИХ, СЕЛЯН І ТРУДОВОЇ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ!
ПІД ПРАПОРОМ ВІЛЬНОЇ ТА НЕЗАЛЕЖНОЇ ФІНЛЯНДСЬКОЇ ДЕМОКРАТИЧНОЇ РЕСПУБЛІКИ — ВПЕРЕД, ДО ПЕРЕМОГИ!
У Терійокі, 1 грудня 1939 року»

К.Ґ.МАННЕРГЕЙМ. МЕМУАРИ
На фото: «Повстанці» з Фінляндської народної армії

Коментарі Facebook