Karta pobytu: запитання і відповіді. 09 09 2020

Постійно доповнюється на основі реальних запитань людей, що звертаються за консультацією.

Чоловікові оформляють карту побиту чи може він приїхати на Україну і на скільки днів і як вернутися назад у Польщу?

Може поїхати у будь-який момент після здачі відбитків. Щоб повернутися – мусить бути або чинна віза або дні безвізу. Або ж дочекатися позитивного рішення по карті. Хтось його забере, передасть чоловікові в Україну і на підставі позитивного рішення йому відкриють візу, щоб він міг вїхати у Польщу і забрати карту побиту.

Чи можу я сама від себе подати на карту побиту, чи обов’язково потрібно від роботодавця?

Можете. Але якщо мета перебування – робота, буде дивно, якщо ви не скористеєтеся цим найпростішим способом отримання карти побиту на максимально можливий термін. Звичайно, Ви можете податися на перебування без доступу до ринку праці і робити дозволи на роботу щоразу, коли змінюєте роботодавця та не паритись з перероблянням вньоску, Ви можете стати студенткою стаціонару польського навчального закладу і працювати легально без дозволу та отримати карту як студентка що працює, на три роки без привязки до роботодавця. Але у інспектора будуть питання, як ви поєднуєте стаціонар з роботою і треба бути готовим документально на них відповісти. Ви можете вийти заміж за громадянина Польщі і отримати карту побиту як член родини громадянина Польщі. Тоді привязки до роботодавця не буде. Якщо ваша робота передбачає багато різних об’єктів і окремих злецень – ви можете податися від бізнес-інкубатора і виставляти фактури на бізнес-інкубатор від різних замовників. Але за умови, що ця робота не потребує ліцензування. Наприклад, водій убер так працювати не може. Якщо ви хочете працювати нелегально, маючи карту побиту без доступу до ринку праці – це теж може бути, але я б не радив. Рано чи пізно це закінчиться погано і для вас і для роботодавця.

ЗАПИТАННЯ: Я звільнилася з нової роботи і тепер знайшла нову. У мене є карта від попереднього роботодавця. А якщо новий роботодавець карту не робить тобто від нього незможу скласти новий вньосек?

Карту робить воєвода, а не роботодавець. Це перше. І саме воєводі ІНОЗЕМЕЦЬ ОСОБИСТО подає прохання про тимчасове перебування (складає вньосек про побит часовий). Роботодавець до цього не має стосунку. Документи від роботодавця дають можливість довести, що вам є чим тут займатися, але він мусить їх лише підписати. Ви можете заповнити ці документи самостійно і докладно описано як це зробити – за лінком Кожна людина яка легально перебуває на території Польщі, має право податися на побит часовий і отримати карту побиту. Треба лише довести, що людині є тут що робити є гроші на перебування є де жити і є страхування. Якщо ж роботодавець не хоче підписувати додаток номер один – отже він не хоче вас бачити на роботі. Треба знайти іншого. Все просто. Працюючи нелегально ви і собі і іншим (зокрема, роботодавцю) кажете: “Я- сміття, нікчема, об якого можна витирати ноги” Нелегальна робота – це як згвалтування. Навіть гірше, бо згвалтування – процес короткотерміновий, а працюючи нелегально ви дозволяєте себе трахати 8 годин щоденно. Шохвилини можуть зайти прикордонники з поліцією, перевірити ваші документи на нелегальній роботі і оформити вам депортацію.

У мене немає печатки у паспорті про те, що я здав вньосек на побит часовий. Це означає, що я нелегал, поки печатку не поставлять?

Печатку у паспорт при подачі вньсоку ставлять за бажання власника паспорта. Якби та печатка щось означала – ніхто б нікого ні про що не питав і ставили б печатку. У разі перевірки документів і якихось сумнівів у легальності вашого перебування, поліціянт чи прикордонник мусить лише зісканувати ваш паспорт і знатиме, що ви подали вньосек на побит часовий та перебуваєте у Польщі легально. На жаль, уженди дільниць де мельдують, вимагають печатку для мельдунку, якщо уже немає ні візи ні безвізу а лише лист про зданий вньосек. На жаль, деякі роботодавці не хочуть брати людину на роботу, якщо у неї немає печатки у паспорті. І одних і інших можна переконати, тицьнувши їх носом у уставу про іноземців та адмінкодекс. Ще раз ВІДСУТНІСТЬ ПЕЧАТКИ НЕ ШКОДИТЬ, ЯКЩО ВНЬОСЕК СКЛАДЕНО І СПРАВА РОЗГЛЯДАЄТЬСЯ. Навіть 20 печаток не врятують вас від депортації, коли у вашій справі уже ухвалено рішення і пройшло 30 днів. І навпаки, відсутність печатки не означає, що у вас щось не в порядку з документами. Зверну увагу: ПЕЧАТКА НЕ ДАЄ ПРАВА ДЛЯ ВЇЗДУ У ПОЛЬЩУ. ПЕЧАТКА НЕ ДАЄ ПРАВА ПОДОРОЖЕЙ ЗА МЕЖІ ПОЛЬЩІ У ЧАС ОЧІКУВАННЯ НА КАРТУ Якщо ваш роботодавець не бере вас офіційно на роботу, мотивуючи відсутністю печатки – він просто жлоб, який хоче зекономити на податках. Пошліть його і знайдіть іншого. Не працюйте нелегально, наражаючи себе на небезпеку бути депортованим.

Чи можна якось відкрити візу у Польщі щоб не їхати на Україну?

Якщо ви уже перебуваєте на території країни, візу до якої хочете отримати, навіщо вам віза? Ви уже тут. Віза потрібна для того, щоб вїхати в країну. Ви уже вїхали. Віза потрібна щоб що? Можливо, ви хочете продовжити своє перебування. Тоді віза вам не треба – вам потрібно податися на карту тимчасового перебування так звану kartę pobytu czasowego і точно так як при подачі на візу у консульстві, довести польським державним органам, що вам є що тут робити, є де жити, є гроші на перебування і є страховка. Отримаєте карту на три роки і візи вам уже не будуть потрібні взагалі. Як податися? – про це за лінком

Ми з дочкою перебуваэмо в Любліні вона в школі вчиться, я працюю по карті без доступу до ринку праці але по освядченію яке видали на місяць,в кінці місяця хочу переїхати з дочкою у Вроцлав і там працювати,але є одна проблема карта закінчується 17 листопада і не буде 3 місяці по умові о праці.Чи можливо дальше працювати по умові о праці після подачі на карту без зезволенія?

На карту податися можна і треба. Щоб працювати треба зробити від нового роботодавця дозвіл на роботу. у вашому випадку це тільки воєводське бо ви уже на осавядченю відпрацювали

ЗАПИТАННЯ: Я загубив закордонний паспорт і я знаходжуся в Польщі Що потрібно робити? І можу я ,якось далі залишиться в Поліщі і працювати?

ВІДПОВІДЬ: Якщо для вас зареєстровано дозвіл на роботу і він чинний – втрата паспорта його не скасовує. Ви можете і далі працювати там де працювали. Якщо загубили – записуєтесь у консульство і отримуєте новий взамін загубленого. Є один нюанс – консульство може видати новий паспорт тільки тому громадянину України, який отримав дозвіл на проживання. Тобто карту побиту у випадку Польщі. Якщо карти немає – на жаль, доведеться їхати в Україну за новим паспортом. Це дебілізм, я погоджуюсь, але так це працює. У консульстві вам у разі втрати паспорта видадуть тільки тимчасовий документ для перетину кордону. Його називають у народі “білий паспорт” Якщо у вас вкрали – йдете у поліцію пишете заяву і потім звертаєтесь у консульство та отримуєте новий. За умови, що маєте карту побиту. Як не маєте – змушені будете робити новий паспорт в Україні. Це трохи потриває, але якщо у вас є підстави для перебування – ви можете залишатися на територрії Польщі. Підстава для перебування: чинна віза (зрозуміло, що вона у паспорті, але ж вона була видана. Це головне), чинна карта побиту, дні безвізу. Якщо вїхали до 14 березня – то маєте право перебувати до кінця карантину плюс 30 днів. Якщо щось з цього є – подаєте вньосек на побит часовий і залишаєтесь у Польщі до ухвалення рішення у вашій справі. Паралельно зверніться до прикордонників зголосіть своє перебування. Якщо перебування нелегальне – отримаєте документи про те, що вам заборонено вїзд на півроку і зобовязання до повернення. Його можна оскаржити і не виїздити, але краще виконати і потім просити про скорочення терміну депортації. Головне – не сидіти затаївшись, чекаючи що якось воно буде. Бо буде тільки гірше.

ЗАПИТАННЯ: . Чоловік хоче зробити КТП від роботи, але працедавець не сильно розбирається і напевно не хоче розбиратися в паперових справах, просто сказав що тобі конкретно потрібно. Я читаючи інформацію яку ви подаєте, зрозуміла що потрібно для початку Zezwolenia na pracę.Але їх є кілька видів А В …чи oświadczenia теж може бути для карти?

ВІДПОВІДЬ: Справа легального перебування – це справа іноземця Роботодавець дає документи тільки стосовно одного з пунктів, які треба довести. Дозвіл на роботу обовязковий для легальної роботи, але необовязковий для подачі на побит часовий. Якщо людина хоче залишитися на території Польщі довше ніж її віза чи дні безвізу – мусить подати внь осек на побит часовий і довести, що їй буде що робити КОЛИ ЇЙ ВИДАДУТЬ КАРТУ. Тобто, роботодавець мусить дати додаток номер один, де вкаже, що він хоче мати на роботі цього іноземця найближчі три роки Потрібно розрізняти типи документів. Є браки формальні, без яких не зареєструють вньосек взагалі. Це 1 Повністю і правильно заповнений вньосек. У разі як ви щось напишете неправильно – Вас попросять це виправити у першому листі до вас і ви зможете виправити, прийшовши на відбитки 2 Оплата. Її можна принести коли здаєте відбитки. при подачі можна не платити. 3 Фотографії. Мусять бути чотири однакові, нещодавно зроблені фото, на яких 70 відсотків займає обличчя 4 Відбитки. Ну, тут зрозуміло. 5 ДОДАТОК НОМЕР ОДИН ВІД РОБОТОДАВЦЯ. Недонесення цього документу означатиме, що вньосек залишать без розгляду. Якщо у документі мусить бути два підписи роботодавців, а є підпис тільки одного спільника – те саме. Це не буде вважатися документом. Раніше браком формальним також вважалася інформація старости. Нині навіть без інф старости ставлять печатку, отже певно це уже браком формальним не вважається, але я б рекомендував не ризикувати і принести інф старости, або повідомити коли ви принесете і попросити про продовження терміну донесення до часу, поки у вас буде інф старости. 6 Показати оригінал паспорта і надати копію усіх заповнених сторінок паспорта. РЕШТА ДОКУМЕНТІВ – БРАКИ МАТЕРІАЛЬНІ, Їх за законом потрібно доставити впродовж 14 днів, як написано у листі, який ви отримаєте при здачі відбитків. Ще раз. Якщо у вас немає нині дозволу на роботу чи якогось іншого документу – це не завадить вам подати вньосек на побит часовий. Часто люди вигадують собі різні обмеження і через це страждають потім. Не читайте дурниць. Особливо, коли щось на цю тему написано для громадян України мовою совка – російською. Це завжди обман або дезінформація. Решта тексту – у першому коментарі. У другому коментарі – лінк на радіостанцію, де сьогодні о 22 за Варшавою буде ефір на тему легалізації перебування впродовж двох годин.

ЗАПИТАННЯ: Чи правда, що я мушу чекати 91 день, щоб податися на карту побиту?

ВІДПОВІДЬ: це маячня. Кожна людина, яка легально перебуває на території Польщі, може просити про дозвіл на побит часовий.

ЗАПИТАННЯ: Я отримав відмову у карті побиту, але апеляцію писати не хочу і буду подаватися знову. Чи можна так?

ВІДПОВІДЬ: Так можна тільки у випадку якщо у вас є ще чинна віза, карта або дні безвізу. Також можна це робити у разі подачі на побит неповнолітніх. Для нової подачі треба мати або чинну візу, або карту, або дні безвізу. Неповнолітнього можна подавати навіть якщо він нелегал.

ЗАПИТАННЯ: Як термін дії закордонного паспорта впливає на термін дії карти тимчасового побиту?

ВІДПОВІДЬ: Ніяк. У мене паспорт закінчується у липні цього року. Карта до 2023. Один нюанс, але, думаю, він і так зрозумілий – при подачі паспорт мусить бути дійсний.

ЗАПИТАННЯ: у везвані при здачі відбитків просять разом з купою іншого донести інформацію старости за 14 днів. але вона робиться з місяць? як ії фізично це можна було виконати?

ВІДПОВІДЬ: Якщо якогось документу немає, а він потрібен – треба письмово попросити про продовження терміну донесення цього документа та пояснити, чому його ннеможливо принести вчасно.

Де написані підстави правні, коли інформація старости не потрібна?

Відповідь: читайте тут, наприклад.

ЗАПИТАННЯ: Чи можу я в odwolaniu (апеляції) опиратися на те, що реально інформація старости не була потрібна?

ВІДПОВІДЬ Можете. Через півтора року, коли доберуться до Вашої справи, це врахують Хоча зараз почали швидше розглядати. Сьогодні мені прийшло анулювання рішення воєводи за апеляцією, написаною у грудні 2019 року. Це дуже швидко

Запитання: Відпрацював 4 місяці на освядченю (умова о праце) подав документи на карту побиту, віза закінчується, чи можу працювати далі у цього самого роботодавця і як це зробити?

Відповідь: Ви і далі можете працювати у того ж роботодавця до ухвалення рішення у вашій справі по карті побиту без реєстрації нового дозволу на роботу. Бо ви відпрацювали більше ніж три місяці на підставі освядченя і подалися на карту побиту у час, коли освядченє ще було чинне. art 88 ustawy o promocji zatrudnienia… Art. 88 za ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy [Legalność pracy po upływie okresu ważności oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi] 3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku wniosku cudzoziemca o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, w celu kontynuacji zatrudnienia u danego pracodawcy. 1. Jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, który zatrudniał cudzoziemca przez okres nie krótszy niż 3 miesiące w związku z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanym do ewidencji oświadczeń, złożył przed upływem daty zakończenia pracy wskazanej w oświadczeniu wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla tego cudzoziemca na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę, a wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pracę cudzoziemca na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu wpisanym do ewidencji oświadczeń uważa się za legalną od dnia upływu ważności tego oświadczenia do dnia wydania zezwolenia na pracę lub doręczenia decyzji odmownej w tej sprawie. 3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku wniosku cudzoziemca o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, w celu kontynuacji zatrudnienia u danego pracodawcy. 1. Jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, który zatrudniał cudzoziemca przez okres nie krótszy niż 3 miesiące w związku z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanym do ewidencji oświadczeń, złożył przed upływem daty zakończenia pracy wskazanej w oświadczeniu wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla tego cudzoziemca na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę, a wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pracę cudzoziemca na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu wpisanym do ewidencji oświadczeń uważa się za legalną od dnia upływu ważności tego oświadczenia do dnia wydania zezwolenia na pracę lub doręczenia decyzji odmownej w tej sprawie.

ЗАПИТАННЯ: чи може бути нова умова о працю на 1/8 етату,тобто така аби була, (до ужонду на карту тимчасового побуту?Бо тяжко найти когось хто зробить умову) і плюс додатково працювати на умові злецення?

ВІДПОВІДЬ: Неважливо яка умова. Важливо чи вистачатиме Вам на прожиття. У мене, наприклад, як у консультанта до справ легалізації іноземців, взагалі umowa o dzieło і я отримав карту побиту на три роки. Якщо Вам вистачає грошей на прожиття при роботі на умові злеценє – вам не треба більше нічого. Однозначно не рекомендую робити фальшивих умов “типу ви працюєте”. Одна з головних помилок іноземців – вони вважають, що вони розумні, а у відділі справ іноземців сидять дурники. Це не так.

ЗАПИТАННЯ: У везвані пише, що я мушу принести PIT 37 за 2019 рік. А я у 2019 році не працював. Що робити?

ВІДПОВІДЬ: Піт 37 ви принести не можете, то пишете про це листа з таким текстом “Uprzejmie informuję iż nie mogę dostarczyć PIT 37 za rok 2019 ponieważ w 2019 roku nie pracowałem w Polsce i nie składałem deklaracji PIT”

ЗАПИТАННЯ: Що робити, якщо ми на карти склали рік тому, а людина, яка нам допомагала, зникла. І всі документи у неї?

ВІДПОВІДЬ: Звернутися до воєводи ( і електронічно і паперово через пошту), до якого ви складали вньосек з листом з проханням повідомити про статус справ, попросити про огляд матеріалів справи, перевірити що там є чого немає і донести те, чого не вистачає, памятаючи, що треба довести 4 речі: є що робити, є страховка, є гроші на перебування, є де жити. Про те, як дізнатися статус справи у мазовєцькому, докладно описано за лінком

Коментарі Facebook