Легально ви перебуваєте чи ні? Як розібратися? Що каже закон і як закон використовується на практиці? Інформація станом на 16.02.2021

ВАЖЛИВО! Якщо вам відмовили, а ви вїхали на підставі безвізу – термін виїзду 30 днів не продовжується до кінця карантину, як це витікало з спецустави. Прикордонники трактують тих, хто не виїхав після відмови через 30 днів як таких, що перебувають нелегально. Так вважає працівниця відділу справ іноземців. Водночас, у децизіях уженду з Таборової пишуть зовсім інше. Я пізніше цей текст доповню.

Якщо ви самі не хочете розбиратися і вам потрібна не консультація в щоб я все зробив замість вас за ваші гроші – не читайте текст нижче – перейдіть за лінком. Там правила співпраці на платних засадах

Якщо віза закінчилася під час карантину – ваше перебування легальне до кінця карантину плюс 30 днів. Не має значення коли ви вїхали, до карантину чи після. Має значення, що ваша віза чи карта побиту закінчилася під час карантину!!! Ще раз: навіть якщо ви по цій візі вїздили після оголошення карантину, але вона закінчилася під час карантину – ваше перебування легальне до кінця карантину плюс тридцять днів. Перш ніж телефонувати і ставити це запитання усно так, ніби ви відповідь на нього не прочитали – прошу прочитати ще раз. У цей час навіть з простроченою візою до кінця карантину плюс 30 днів можна податися на побит часовий. Раджу не чекати останнього дня і подаватися одразу як ви вїхали. Вистачить одного заповненого вньоску. Решту документів принесете коли покличуть на відбитки. Якщо ви не плануєте отримувати карту побиту а лише подаєте для того, щоб потягнути час – це дурня. Карантин уже тягне час.

Якщо перебування легальне, а робота – без дозволу на роботу – це порушення, яке може призвести до депортації у разі, як вас знайдуть на нелегальній роботі. Тобто, коли прикордонники чи поліція перевірять ваші документи у момент, коли ви працюєте.

Тоді буде заборона вїзду на рік. Працюючи нелегально, ви ризикуєте. Розумію, що часами, в очікуванні дозволу на роботу такий ризик виправданий, але якщо роботодавець нічого не робить для того, щоб легалізувати вашу роботу – шукайте акуратно іншого. Бо рано чи пізно нелегальна робота погано закінчиться.

ЗАПИТАННЯ: Якшо мене звільнили з роботи – мене депортують?

ВІДПОВІДЬ: Якщо ви втратили роботу – це не означає, що ви перебуваєте нелегально. Право на перебування дає віза, дні безвізу, карта побиту. Якщо віза чи карта побиту закінчилася під час карантину, а видана до карантину – то вони продовжені до кінця карантину плюс тридцять днів. Ви маєте право на перебування за таких обставин. Точно так ви маєте право на перебування якщо у час легального перебування подали вньосек на побит часовий і ваша справа розглядається. ТОДІ ВИ У ПОЛЬЩІ ЛЕГАЛЬНО. І не залежить є у вас печатка у паспорті чи немає. Якщо ви втратили роботу і шукаєте нову – ваші дії для легалізації описані за лінком

Ще раз іншими словами у інших формулюваннях для людей, які люблять по десять разів питати одне і те саме, про що уже прочитали: якщо у вас закінчується віза чи карта побиту, видана до карантину, її чинність продовжується до кінця карантину плюс 30 днів і не має значення чи ви в’їхали до карантину чи після. Ось цитата з спеціального розпорядження і лінк на першоджерело.

На 30 днів з моменту відкликання стану епідемічної загрози або стану епідемії (залежно від того, який було оголошено останнім), продовжуються терміни: • легального перебування іноземців, якщо ці терміни спливають у період стану епідемічної загрози або стану епідемії, • терміни дії «карт побиту» та тимчасових посвідчень особи іноземця, польських документів, що посвідчують особу, документів «згода на толерантне перебування», а також документів, виданих на визначений час громадянам держав-членів ЄС, держав-членів Європейської асоціації вільної торгівлі (EFTA), Швейцарської конфедерації, а також членів їхніх сімей, які перебувають разом із ними, • подачі документів на легалізацію перебування, • дії вже виданих дозволів на роботу, дозволів на сезонну роботу, а також заяв від роботодавців про прийом іноземця на роботу. Окрім того, видовжується терміни: • у які іноземці повинні покинути територію Польщі, • Добровільного повернення, вказані у рішеннях про зобов’язання іноземця до повернення на батьківщину. Введено також можливість зміни умов виконання іноземцями роботи, якщо роботодавці скористаються рішеннями, викладеними у антикризовому законі.

У PDF файлі є довгий урядовий текст українською мовою на цю тему. Він трохи заплутаний і не дає відповідей на усі запитання та багато у ньому зайвого. Але все одно варто його прочитати тим, хто хотів би розібратися. Нижче – мої пояснення практики застосування та моє трактування приписів відповідно до мого 5 річного досвіду у цій сфері та уже понад піврічного досвіду в умовах цього епідемічного дурдому.

Якщо ви вїхали по карті, візі, безвізу до карантину і ваші карта, віза безвіз завершилися після оголошення карантину – ваше перебування є легальним до кінця карантину плюс 30 днів. До 30 дня після завершення карантину треба буде подати вньосек на побит часовий. До того часу можна не морочитись і робити те, заради чого ви приїхали (вчитися, працювати, вести бізнес)

Якщо ви приїхали по безвізу після карантину і впродовж 90 днів безвізу подали вньосек на побит часовий – ваше перебування є легальним НАВІТЬ ЯКЩО ВИ ЩЕ НЕ ЗДАЛИ ВІДБИТКИ І У ВАС НЕМАЄ ПЕЧАТКИ У ПАСПОРТІ.

Якщо ви вїхали (неважливо коли) на підставі візи чи карти, термін якої завершився після оголошення карантину – можете спокійно перебувати на території Польщі до кінця карантину плюс 30 днів. До кінця карантину плюс 30 днів треба подати вньосек на побит часовий, щоб перебувати далі. Навіть в останній день цих 30 днів після карантину. До того ваше перебування є легальним.

Якщо вам відмовили у карті побиту у час карантину – термін коли ви мусите виїхати продовжено до кінця карантину плюс 30 днів.   Якщо вам відмовили, але ви приїхали ще до карантину – теоретично можете подати вньосек ще раз.  Пишу теоретично, бо ще жодна справа не закінчилася за такими вньосками тому не можу сказати чи це практично потрібно і можливо. 

Якщо ви приїхали на сезонній візі і працюєте на сезонних роботах – можете продовжувати роботу роботу у того ж роботодавця. Якщо змінили роботодавця на несезонного і хочете податися на побит часовий – на жаль, доведеться виїхати, вїхати назад по безвізу і тільки тоді подаватися на побит часовий. Водночас, можна перебувати на території Польщі до кінця карантину плюс 30 днів, якщо віза закінчилася у час карантину, а була видана до оголошення карантину.

УВАГА! Усі прострочені польські  документи дійсні тільки на території. Як ви виїдете – вїхати на простроченому документі не зможете  – це відповідь прикордонниці з центрального офісу.

Якщо ваше перебування ще до карантину було нелегальним – вас не стосуються усі ці полегшення карантинні.  Треба зголошуватись до прикордонників, отримувати зобовязання до повернення, оскаржити його і тоді можна перебувати до рішення у вашій справі вищої інстанції або до кінця карантину плюс 30 днів

Ще раз!!! Якщо ви приїхали по безвізу після оголошення карантину  – мусите подати вньосек на побит часовий до кінця безвізу. Вньосек подано – ВИ ПЕРЕБУВАЄТЕ ЛЕГАЛЬНО. Часто питають, а як довести, що я перебуваю легально як у мене немає печатки? Факт подачі вньоску на побит часовий зафіксований у системах міграційної служби та прикордонників. Відсутність печатки не робить з вас нелегала. Вимога печатки, чи бажання печатки – це дурний забобон. Вона не є обовязковою. Нічого абсолютно не означає окрім того, що вньосек складено. Без неї вньосек теж складено і поліціянту треба буде лише подзвонити у відділок, щоб зясувати, подали ви вньосек чи ні. Решту питань висвітлю у відповідь на запитання під текстом. Закликаю читати першоджерело на сайті  UDSC.gov.pl   та на сайтах воєводств у рубриках cudzoziemcy і ставити запитання під текстом.

Також буду вдячний за відгук ось тут або ж за переказ на розвиток сайту і радіостанції ось сюди Регулярно проводжу консультації в ефірі ось тут. Стежте за анонсами

Щоранку о 6.00 за Варшавою та щовечора о 22 за Варшавою – відповіді на запитання з питань легалізації перебування у Польщі в ефірі “Радіо без цензури”. Переходьте за лінком і слухайте українське цілодобово

Коментарі Facebook