Легально ви перебуваєте чи ні? Як розібратися? Що каже закон і як закон використовується на практиці? Інформація станом на 01.11.2020

ЗАПИТАННЯ: Якшо мене звільнили з роботи – мене депортують?

ВІДПОВІДЬ: Якщо ви втратили роботу – це не означає, що ви перебуваєте нелегально. Право на перебування дає віза, дні безвізу, карта побиту. Якщо віза чи карта побиту закінчилася під час карантину, а видана до карантину – то вони продовжені до кінця карантину плюс тридцять днів. Ви маєте право на перебування за таких обставин. Точно так ви маєте право на перебування якщо у час легального перебування подали вньосек на побит часовий і ваша справа розглядається. ТОДІ ВИ У ПОЛЬЩІ ЛЕГАЛЬНО. І не залежить є у вас печатка у паспорті чи немає. Якщо ви втратили роботу і шукаєте нову – ваші дії для легалізації описані за лінком

Ще раз іншими словами у інших формулюваннях для людей, які люблять по десять разів питати одне і те саме, про що уже прочитали: якщо у вас закінчується віза чи карта побиту, видана до карантину, її чинність продовжується до кінця карантину плюс 30 днів і не має значення чи ви в’їхали до карантину чи після. Ось цитата з спеціального розпорядження і лінк на першоджерело.

На 30 днів з моменту відкликання стану епідемічної загрози або стану епідемії (залежно від того, який було оголошено останнім), продовжуються терміни: • легального перебування іноземців, якщо ці терміни спливають у період стану епідемічної загрози або стану епідемії, • терміни дії «карт побиту» та тимчасових посвідчень особи іноземця, польських документів, що посвідчують особу, документів «згода на толерантне перебування», а також документів, виданих на визначений час громадянам держав-членів ЄС, держав-членів Європейської асоціації вільної торгівлі (EFTA), Швейцарської конфедерації, а також членів їхніх сімей, які перебувають разом із ними, • подачі документів на легалізацію перебування, • дії вже виданих дозволів на роботу, дозволів на сезонну роботу, а також заяв від роботодавців про прийом іноземця на роботу. Окрім того, видовжується терміни: • у які іноземці повинні покинути територію Польщі, • Добровільного повернення, вказані у рішеннях про зобов’язання іноземця до повернення на батьківщину. Введено також можливість зміни умов виконання іноземцями роботи, якщо роботодавці скористаються рішеннями, викладеними у антикризовому законі.

У PDF файлі є довгий урядовий текст українською мовою на цю тему. Він трохи заплутаний і не дає відповідей на усі запитання та багато у ньому зайвого. Але все одно варто його прочитати тим, хто хотів би розібратися. Нижче – мої пояснення практики застосування та моє трактування приписів відповідно до мого 5 річного досвіду у цій сфері та уже понад піврічного досвіду в умовах цього епідемічного дурдому.

Якщо ви вїхали по карті, візі, безвізу до карантину і ваші карта, віза безвіз завершилися після оголошення карантину – ваше перебування є легальним до кінця карантину плюс 30 днів. До 30 дня після завершення карантину треба буде подати вньосек на побит часовий. До того часу можна не морочитись і робити те, заради чого ви приїхали (вчитися, працювати, вести бізнес)

Якщо ви приїхали по безвізу після карантину і впродовж 90 днів безвізу подали вньосек на побит часовий – ваше перебування є легальним НАВІТЬ ЯКЩО ВИ ЩЕ НЕ ЗДАЛИ ВІДБИТКИ І У ВАС НЕМАЄ ПЕЧАТКИ У ПАСПОРТІ.

Якщо ви вїхали (неважливо коли) на підставі візи чи карти, термін якої завершився після оголошення карантину – можете спокійно перебувати на території Польщі до кінця карантину плюс 30 днів. До кінця карантину плюс 30 днів треба подати вньосек на побит часовий, щоб перебувати далі. Навіть в останній день цих 30 днів після карантину. До того ваше перебування є легальним.

Якщо вам відмовили у карті побиту у час карантину – термін коли ви мусите виїхати продовжено до кінця карантину плюс 30 днів.   Якщо вам відмовили, але ви приїхали ще до карантину – теоретично можете подати вньосек ще раз.  Пишу теоретично, бо ще жодна справа не закінчилася за такими вньосками тому не можу сказати чи це практично потрібно і можливо. 

Якщо ви приїхали на сезонній візі і працюєте на сезонних роботах – можете продовжувати роботу роботу у того ж роботодавця. Якщо змінили роботодавця на несезонного і хочете податися на побит часовий – на жаль, доведеться виїхати, вїхати назад по безвізу і тільки тоді подаватися на побит часовий. Водночас, можна перебувати на території Польщі до кінця карантину плюс 30 днів, якщо віза закінчилася у час карантину, а була видана до оголошення карантину.

УВАГА! Усі прострочені польські  документи дійсні тільки на території. Як ви виїдете – вїхати на простроченому документі не зможете  – це відповідь прикордонниці з центрального офісу.

Якщо ваше перебування ще до карантину було нелегальним – вас не стосуються усі ці полегшення карантинні.  Треба зголошуватись до прикордонників, отримувати зобовязання до повернення, оскаржити його і тоді можна перебувати до рішення у вашій справі вищої інстанції або до кінця карантину плюс 30 днів

Ще раз!!! Якщо ви приїхали по безвізу після оголошення карантину  – мусите подати вньосек на побит часовий до кінця безвізу. Вньосек подано – ВИ ПЕРЕБУВАЄТЕ ЛЕГАЛЬНО. Часто питають, а як довести, що я перебуваю легально як у мене немає печатки? Факт подачі вньоску на побит часовий зафіксований у системах міграційної служби та прикордонників. Відсутність печатки не робить з вас нелегала. Вимога печатки, чи бажання печатки – це дурний забобон. Вона не є обовязковою. Нічого абсолютно не означає окрім того, що вньосек складено. Без неї вньосек теж складено і поліціянту треба буде лише подзвонити у відділок, щоб зясувати, подали ви вньосек чи ні. Решту питань висвітлю у відповідь на запитання під текстом. Закликаю читати першоджерело на сайті  UDSC.gov.pl   та на сайтах воєводств у рубриках cudzoziemcy і ставити запитання під текстом.

Також буду вдячний за відгук ось тут або ж за переказ на розвиток сайту і радіостанції ось сюди Регулярно проводжу консультації в ефірі ось тут. Стежте за анонсами

Коментарі Facebook