Зміна роботодавця 2023 і карта побиту. Спрощена процедура для громадянина України Інформація cтаном на 12 03 2023

Законом від 12 03 2022 полегшена процедура зміни роботодавця для усіх громадян України(і тих що були у Польщі до 24 02 2022 і тих, що прибули після 24 02 2022), котрі уже мають карту побиту з працею. або уже отримали позитивне рішення, а карту ще чекають. Відповідно до цих змін, усім громадянам України більше не вписують роботодавця у децизію. Дивіться фото нижче. Навіть якщо у вас у децизію роботодавець вписаний – ви все одно до роботодавця уже не будете прив’язані, якщо зробите так, як написано у цьому тексті. 

Обов’язку подачі вньоску на зміну децизії, за умови, що змінюється праця, у громадян України у цьому випадку немає.Є лише обовязок повідомлення воєводи про зміни роботодавця. Зразок відповідного листа та інформація про усю процедуру – далі у тексті. Дочитайте перед тим як дзвонити і питати чи все що написано у тексті – правда?  Інша справа, коли змінюється підстава для перебування. Наприклад, ви стали підприємцем, то тоді треба складати новий вньосек на побит часовий, де вказувати підставою для перебування prowadzenie działałności gospodarczej. Те саме стосується усіх інших підстав для перебування: карта з працею, а ви хочете отримати карту у звязку з навчанням в університеті чи у школі поліцеальній – це новий вньосек на побит часовий. Навіть не зміна децизії, а саме новий вньосек. Тільки за таких обставин ваша чинна карта не буде анульована.  Як виглядає повідомлення про зміну роботодавця до воєводи?

Робите копію цього листа. Вкладаєте у конверт листа, свядецтво праці і копію умови (НЕОБОВЯЗКОВО, АЛЕ ЯКЩО Є, ТО ВКЛАДАЄТЕ), висилаєте пріоретитовим, полецоним з підтвердженням висилки. Тобто, окрім полецоного заповните ще звротку, яку знайдете на пошті. На фото нижче побачите як все це виглядає у Мазовєцькому воєводстві

Нижче зразок заповнення конверту, звротки і полецоного для відправки поштою у випадку Мазовєцького воєводства. Звертаю увагу, що відправляти треба до того воєводи, який видав карту, навіть якщо ви уже переселилися у інше воєводство.

Перекладаю українською те, що вище написано польською. Пишете таке: “Інформую, що від такого то числа я  працюватиму у фірмі такій то. Вкажіть дані цієї фірми. Ніп, регон. Цього достатньо. Долучаю свядецтво праці від попереднього роботодавця та умову з новим роботодавцем. (якщо є)”  Далі  – підпис.  Звертаю увагу на те, що копію умови свядецтво праці чи інші документи МОЖНА долучити, але це НЕОБОВ’ЯЗКОВО. Обов’язковим є лише ПОВІДОМЛЕННЯ про те, що ви змінили роботу. Звичайно бажано це зробити у відведені 15 днів та знайти роботу впродовж 30  АЛЕ ЯКЩО ТАК НЕ ВИЙШЛО – ВСЕ ОДНО ЗРОБІТЬ ТЕ, ЩО НАПИСАНО ВИЩЕ І ЗРАЗОК ЧОГО ПОДАНО ВИЩЕ. Часто питають, а якщо не зробив то що буде? Не зробили  – то зробіть. Проблеми можуть початися у будь-який момент. А можуть і не  початися. Це залежить від кількох чинників: чи повідомив роботодавець, що ви у нього уже не працюєте, чи знайшов час інспектор, який займався вашою справою на перевірку того чи працюєте ви чи ні. Ну і так далі. Часами людина три роки не працює у того роботодавця, а нову карту отримує без проблем. А часами одного місяця затримки з повідомленням вистачає, щоб нову карту не видали, або ще й стару анулювали. У відділу справ іноземців дуже багато роботи і вони до вашої справи можуть не добратися. Думайте позитивно. Але як є можливість – зробіть все, що треба, щоб уникнути неприємностей. Тобто, так, як написано вище. РОБОТОДАВЕЦЬ НЕ МОЖЕ АНУЛЮВАТИ ВАШУ КАРТУ ПОБИТУ, ВІН ЇЇ НЕ ВИДАВАВ! Коли роботодавець погрожує вам що анулює Вашу карту  – він бреше. Він може лише повідомити воєводу що ви у нього не працюєте. Але якщо ви знайшли іншу роботу  – жодних проблем у вас не буде. Якщо не знайшли, але повідомили, що шукаєте – теж проблем можна уникнути. Нижче додаю зразок листа для тих, хто  ще не знайшов роботу

 

Засада така, щоб інформувати відділ справ іноземців про кожні зміни у  місці праці (якщо карта з працею) чи у місці проживання. Тоді не буде мороки. І навпаки – МОЖЕ бути морока, якщо не зробити цього. МОЖЕ, не означає що обов’язково БУДЕ. Думайте позитивно. Це 50 відсотків успіху у вирішенні проблем з легалізацією перебування.  Усі ці речі будуть вам потрібні при отриманні наступної карти побиту, коли термін цієї завершиться. Тобто, треба зберегти підтвердження що ви цей лист вислали. Бо його відсутність є приводом для відмови у наступній карті. Але якщо у вас немає планів наступну карту отримувати – можете нічого не робити. Бо деякі воєводства не добираються до анулювання карти навіть до кінця її чинності. ЩЕ РАЗ ПИШУ ВЕЛИКИМИ ЛІТЕРАМИ ДЛЯ ТИХ, ХТО  ЧИТАВ НЕУВАЖНО: УСІ ЦІ РЕЧІ ПОТРІБНІ ДЛЯ МАЙБУТНЬОГО, ДЛЯ ОТРИМАННЯ НАСТУПНОЇ КАРТИ! ЛЕГАЛЬНІСТЬ ВАШОГО ПЕРЕБУВАННЯ НЕ БУДЕ ПІДДАВАТИСЯ СУМНІВУ ДО КІНЦЯ ТЕРМІНУ ОТРИМАНОЇ ВАМИ КАРТИ! НІХТО ВАС НЕ ДЕПОРТУЄ ЗА ТЕ, ЩО ВИ НЕВЧАСНО ВИСЛАЛИ ЛИСТА ЧИ ЩОСЬ У ЛИСТІ НЕ ДОПИСАЛИ ЧИ НЕ ТАК НАПИСАЛИ!

Не проблема, якщо вам не дали свядецтва праці і вам нема що додати. Напишіть про це воєводі. Що роботодавець відмовився дати свядецтво праці. Я б рекомендував не сподіватися на щасливий випадок, а при можливості дотримуватись правил. Ви при отриманні карти побиту розписалися у заяві, де обіцяли повідомити в 15 денний термін про те, що у вас щось змінилося. То зробіть це і не вигадуйте велосипед.

Думка про те, що громадянину України потрібно міняти децизію, подаючи передбачений уставою про іноземців вньосек за 220 злотих – це від невігластва або хронічної переляканості. Це стосується усіх, крім громадян України.  Щойно листоноша приніс зайвий тому доказ. На фото нижче – децизія воєводи мазовєцького, якою змінено децизію для громадянина України про перебування з працею. У децизії згадується попереднє місце праці іноземця, АЛЕ НЕ ЗГАДУЄТЬСЯ НОВИЙ РОБОТОДАВЕЦЬ, хоча саме для цього подавався цей вньосек. Бо громадянину України це уже не треба. І чому не треба –  написано жирним шрифтом в узасаднєні. Читайте і якщо залишаться питання  – ставте у коментарях

Зверну увагу: якщо ви змінили не лише роботодавця, а і воєводство перебування: (наприклад, карту отримали у Поморському, а нині перебуваєте у Великопольському, тобто у Познані) то окрім ПОВІДОМЛЕННЯ ВОЄВОДІ ЯКИЙ ВИДАВ КАРТУ про зміну роботодавця і зміну місця проживання, вам ще МОЖНА звернутися до воєводи того воєводства у якому ви ТЕПЕР живете про видачу карти побиту у рамках зміни карти побиту. Це можна робити, а можна і не робити якщо ви  – громадянин України. Це не новий вньосек на побит –  тільки вньосек на зміну карти у зв’язку зі зміною даних у карті. Адже ви живете тепер у іншому воєводстві і мусите мати карту від місцевого воєводи. Процедура триває місяць плюс очікування на вироблення пластика ще два місяці. Документи подаються поштою до воєводи того воєводства у якому ви живете. Докладно про це написано на сайтах воєводств. Наприклад, якщо ви перебуваєте у Познані то шукаєте через гугл за таким запитом Wielkopolskie cudzoziemcy wymiana karty pobytu Поки вам не видали нову карту  – стара карта видана іншим воєводою  буде дійсна до кінця терміну її чинності.  Якщо не вийде щось  – пишіть чи дзвоніть мені – я або зроблю замість Вас за ваші гроші, або підкажу Вам без оплати, щоб доповнити цей текст.

Є ще такий варіант: людина знайшла роботу у іншому воєводстві і готова повідомити про це. Але  виїздить з існуючої адреси проживання, а нової адреси не має (бо, наприклад, буде працювати водієм фури і житиме фактично в машині, або щоразу у іншому хостелі) Що робити у такому випадку? Ну, про те, що треба повідомити про зміну роботодавця, я думаю, уже зрозуміло.  У листі з повідомленням про зміну роботодавця також повідомте ТЕ ЩО Є – тобто що далі ви будете жити у машині, тому залишаєте як адрес до кореспонденції адресу свого роботодавця. ВСЕ! Звичайно, можна нічого не повідомляти, але тоді ви час від часу мусите цікавитись чи немає вам листів від воєводства за останньою адресою проживання. 99 відсотків за те, що таких листів і не буде. Але, все ж, один відсоток треба залишити. Бо часами з водіями бувають неприємні ситуації коли вони дізнаються, що їхня карта анульована, під час контролю документів де-небудь у Франції чи Німеччині. Ну і тоді заборона в’їзду на кілька років. А отже заборона фактично на професію.

Якщо після прочитання залишились запитання – ставте або тут у коментарях, або у приваті фейсбука чи іншого месенджера, або телефонуйте на номер 730150901  Дуже прошу одразу ставити питання без передмов (чи можна проконсультуватися, чи у вас є вільна хвилинка? Чи ви Олександр?) і історій (я приїхав тоді то, маю те то…), а також закликаю за жодних обставин не використовувати слово «дивіться». Я обов’язково запитаю, куди ж мені дивитися і ми втратимо час. Якщо мені треба буде додаткова інформація щоб відповісти на ваше питання – я сам Вас запитаю. Консультації у мене безкоштовні для усіх крім тих, хто звертається мовою совка. Для росіян (тобто тих, хто звертається мовою Росії) немає знижок і безкоштовних консультацій. Сподіваюсь, зрозуміло, чому так.  Якщо ви поставите мені питання, відповідь на яке є у тексті  – я буду вас просити пояснити, чому ви ставите це питання? Дуже прошу: дочитайте текст до кінця. Як ви запитаєте про щось, чого у тексті немає – я доповню текст за допомогою вашого запитання. Як ви запитаєте про щось, що у тексті уже є – прошу пояснити навіщо ви по другому разу питаєте про те, про що уже прочитали?

Звертаються люди, які говорять, що новий роботодавець не бере на роботу, вимагаючи зміни децизії. ЦЕ ПОМИЛКА РОБОТОДАВЦЯ. Як його переконати? Запропонувати або прочитати закон від 12 березня, де про це написано, або запропонувати зателефонувати на інфолінію міністерства праці 19524 (якщо у Варшаві) або 22 19524 (якщо за межами Варшави ) і запитати “Що я мушу зробити, щоб взяти громадянина України, у децизії до карти побиту котрого вписана інша фірма?” Тепер це саме польською: “Jak mogę zatrudnić obywatela Ukrainy w decyzji do karty pobytu którego jest wpisana inna firma? Czy będzie to legalnie? Jak zatrudnić takiego cudzoziemca legalnie?” Роботодавцю все пояснять. Якщо роботодавець не хоче телефонувати на інфолінію –  дайте йому мій телефон – я йому поясню. Але знайдіть у фірмі людину, якій ви там реально потрібні. Бо часами розповіді про те, що треба міняти децизію звучать, коли людині просто хочуть відмовити, але так, щоб вона думала, що це вона винна. Якщо усе вищеперелічене не спрацювало – погодьтеся з вимогами роботодавця про зміну децизії. Це Вам жодним чином не зашкодить. Водночас, роботодавцю нічого не перешкоджає взяти вас на роботу одразу, якщо ви громадянин України. Раніше треба було спочатку зареєструвати освядченє о повєженю викониваня праци. Після ухвалення закону від 12 березня 2022 року, громадянина України спочатку беруть на роботу, тобто підписують з ним умову ( не має значення Злеценя чи о праце) а потім зголошують цю умову впродовж 14 днів до уженду праці.  Людина може собі працювати та чекати рішення про зміну децизії. Яка процедура зміни децизії? Щоб задовольнити роботодавця, заповніть вньосек, додайте додаток номер один від нового роботодавця, підтвердження оплати 220 злотих, вишліть пріоретитовим полецоним з підтвердженням отримання (за 11.70) листом поштою і чекайте на везванє. У Мазовєцькому везванє може прийти місяців через 3-4. Вас покличуть на донесення документів Відбитків при цьому не здають. Там можуть попросити про підтвердження того, що ви застраховані (принесете актуальний зус рца з підтвердженням висилки  від нового роботодавця, або довідку з зусу, або приватну страховку, якщо роботодавець тупить) також можуть попросити підтвердження місця проживання, (умова винаймання житла бажано з довідкою про мельдунок. Все це мусить бути актуальним хоча б на три місяці вперед від моменту коли ви подаєте) Звичайно ж можна долучити свядецтво праци від попереднього роботодавця, ПІТ 37 за минулий рік, умову з попереднім роботодавцем, зуси від попереднього роботодавця. Дуже важливо: дата кінця працевлаштування у додатку номер один повинна збігатися з датою кінця чинності карти побиту. Інакше буде морока. Зверніть увагу роботодавця на цей момент. Навіть якщо роботодавець хоче вас взяти на довше  – при зміні децизії мусить бути саме так, а не інакше. У ста відсотках випадків це ставало причиною затримки з рішенням, бо треба було змінити дату так як я написав. У одному випадку була відмова з цього приводу – інспектор навіть не подзвонив і не попросив новий додаток. Такі люди там працюють. Мусите  на це зважати і розуміти – вони вас ненавидять, хоча ніколи цього не покажуть. Тільки вліплять негативне рішення, знайшовши якусь дрібну проблему, яку легко виправити.

Ще було питання, чи це можна зробити тільки один раз, чи можна робити безліч разів? Відповідаю: це ТРЕБА робити щоразу, коли ви міняєте роботу. Однак, якщо ви цього не зробили при першій зміні роботи і спамяталися тільки зараз – не морочтеся: ПОВІДОМТЕ ПРО НИНІШНІЙ СТАН РЕЧЕЙ. Тобто повідомте, що ви змінили роботодавця і нині працюєте там то і там то. Кількість разів зміни роботи значення не має. Має значення ІНФОРМУВАННЯ ВОЄВОДИ ПРО ЗМІНИ! Змінили роботодавця – повідомте про це воєводу, бо Ви підписалися під зобов’язанням це зробити, коли вам видавали карту побиту. Не зробили це одразу – зробіть хоча б колись. Чи можна це зробити через чотири місяці? Можна. Вас за це ніхто не розстріляє. Водночас, треба це зробити, бо таким чином ви хоча б якось виправите лажу, яку уже не повернеш.

ЗАПИТАННЯ: Прочитав вашу статтю на сайті про зміни роботодався в Польщі, але маю кейс який не описаний в статті. Я знаходжусь в Польщі на основі карти побиту до березня 2024 року (в децизії не вписаний працодавець – можу надіслати фото якщо потрібна). Зараз я хочу відкрити jednoosobową działalność gospodarczą (далі ФОП) щоб далі працювати зі своїм тепершім роботодацем у форматі B2B. Питання виглядає наступним чином: чи я маю надіслати лист до воєводи де поінформую про зміну умови UoP на B2B чи мушу подавати новий вньосек на карту з приводу провадження ФОПу?

ВІДПОВІДЬ (на основі відповіді працівника інфолінії мазов воєводства) Якщо маєте перебування з працею (навіть якщо роботодавець не вписаний, але дозвіл на перебування вказаний з арт 114 ) і завершуєте працю та більше не будете найманим працівником тільки підприємцем (описана у запитанні ситуація) – мусите складати новий вньосек. Тобто заново подаватися на побит часовий. Вньосек про зміну децизії теж стосується тільки зміни роботодавця: тобто якби ви не були гром Укр і змінювали роботодавця, то мусили б скласти вньосек на зміну децизії. Оскільки ви гром Укр то тільки повідомляєте. Однак якщо змінюється титул – то це зовсім інша історія, як я написав вище. Можна всього цього не робити, якщо укласти умову B2B через бізнес-інкубатор. Тоді ви так і залишитесь найманим працівником. Але для гром Укр нині це менш доречно ніж відкрити своє підприємництво і працювати уже на себе. Морочливо, трохи ризиковано, але варто пробувати. Тоді – новий вньосек. Підкреслюю ще раз для тих, хто потім перепитує ТАК. НОВИЙ ВНЬОСЕК. Не ВНЬОСЕК НА ЗМІНУ ДЕЦИЗІЇ, А НОВИЙ ВНЬОСЕК НА ПОБИТ ЧАСОВИЙ З НОВИХ ПІДСТАВ – ПІДПРИЄМНИЦТВО

Увага, від моменту написання тексту до моменту коли ви його читаєте, нічого не змінилося. Треба зробити так, як написано у тексті нижче. Дуже прошу уважно прочитати і ставити питання ВІДПОВІДЕЙ НА ЯКІ ВИ У ТЕКСТІ НЕ ЗНАЙДЕТЕ. Для мене дуже важливо поправити текст так, щоб він був зрозумілим. Тобто, якщо ви щось питаєте, отже це у тексті незрозуміло. Натомість, якщо ви щось питаєте, а про це у тексті уже написано, буду вам вдячний пояснити, чому ви про це питаєте, маючи уже відповідь і прочитавши її? Дякую наперед за розуміння. Ще раз іншими словами цю саму думку: часами мені телефонують люди і просять ПОВОТРИТИ ТЕ, ЩО ЦІ ЛЮДИ УЖЕ ПРОЧИТАЛИ У ТЕКСТІ. Вони це пояснюють так: “Щоб пересвідчитись, що правильно зрозуміли” Я відповім Вам “Ви правильно зрозуміли. Все написане відповідає тому, що є в законодавстві а також у практиці його застосування. Ви зрозуміли все правильно. Все правильно ви зрозуміли. СТАВТЕ ПИТАННЯ, ВІДПОВІДІ НА ЯКЕ НЕ ЗНАЙДЕТЕ У ТЕКСТІ, бо для мене це важливо. Якщо ви хочете поставити питання, відповідь на яке у тексті є, дуже прошу вас, поможіть мені дописати текст так, щоб було все зрозуміло і не треба було пересвідчуватись, телефонуючи і питаючи те, що уже написано в тексті. Для мене це дуже важливо. Я хочу зрозуміти, чому люди ставлять питання, відповідь на яке вони уже у цьому тексті прочитали? Де помилка? Що ще дописати? Я у розпачі, коли слухаю запитання, відповідь на яке людина уже прочитала. Формулюйте будь ласка запитання, відповідей на які у тексті немає. Ще раз дякую за розуміння

Закликаю вас слухати мою онлайн-радіостанцію. Там нині переважно музика. Але поступово наповнюватиметься програмами на тему легалізації перебування, аудіокнигами та іншою інформацією. Точно нічого не буде на тему нинішніх подій в Україні, ОСКІЛЬКИ ПІД ЧАС ВІЙНИ НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ НЕ МАЮТЬ СЕНСУ! Якщо новина правдива – вона під час війни може нашим солдатам чи цивільним зашкодити, адже ворог моніторить інформпростір. Якщо ж новина неправдива  – вона не для моїх слухачів. Водночас, нині потрібно зберегти психологічну рівновагу і я через свою онлайн-радіостанцію пробую це зробити.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації