Чи справді до кінця 2022 року не можна буде отримати карту побиту, як про це пишуть різні “блогери”?

14 квітня у Dziennik Ustaw опубліковано закон що породив міф про, нібито, призупинення розгляду справ про побит часовий і сталий до кінця 2022 року. Різноманітні “фахівці” ціна яким – сім копійок відро, пишуть на цю тему, не маючи поняття, про що йдеться. З цієї причини я мушу вставити свої 5 копійок. Отже, нижче подаю оригінал тексту, про який йдеться

Art. 100c. 1. W okresie do dnia 31 grudnia 2022 r. bieg terminów na załatwienie spraw dotyczących:
1) udzielenia cudzoziemcowi:
a) zezwolenia na pobyt czasowy,
b) zezwolenia na pobyt stały,
c) zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
2) zmiany:
a) zezwolenia na pobyt czasowy i pracę,
b) zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
3) cofnięcia cudzoziemcowi:
a) zezwolenia na pobyt czasowy,
b) zezwolenia na pobyt stały,
c) zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej
– w postępowaniach prowadzonych przez wojewodę nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.
Цей артикул у змінах до закону про допомогу громадянам України, що рятуються від війни справді дещо лякає і справді змушує зробити такий висновок, як зробили “блогери” (переважно, російськороті)
Однак, як з’ясувалося, тут треба зважати не на уставу, а на те, як її взялися застосовувати у відділах справ іноземців. Я зателефонував у відділ справ іноземців Мазовєцького воєводства з проханням розтлумачити згаданий артикул 100 С.  Запитав, чи справді усі справи призупиняються і тим, чиї рішення ось-ось уже були на підході, а карти – ось-ось уже скоро видані, мусять про все це забути до кінця року? Відповідь була однозначна: справді, такий артикул існує, але відділ справ іноземців Мазовєцького воєводства надалі розглядає справи як розглядав, ухвалює рішення і видає карти. Тобто, нічого у роботі не змінилося. Тоді, логічне запитання: а навіщо було такий артикул вписувати?  Пояснення цього можна прочитати далі у законі. Певно, “блогери” ту частину не читали а одразу пішли строчити свої російськомовні писульки про “всьо, канєц с картами пабита”. А там далі пояснюється, що видовження терміну (тобто, не за 60 днів буде рішення, а, наприклад, за 80) не буде вважатися бездіяльністю органу, як про це написано у змінах до устави про іноземців, підписаної на початку року, та у адмінкодексі, де теж ця норма прописана з давніх давен, але завжди порушувалась. Однак, до цього часу, видовження терміну можна було оскаржити у адмінсуді, як бездіяльність органу і тоді, щоб не платити компенсацію іноземцю, інспектор мусив кидати свої справи, які розглядав по черзі, бігом виймати справу, у якій написана скарга на бездіяльність і приймати рішення у тій справі. Тобто, скарга на бездіяльність у разі як рішення не ухвалено впродовж 60 днів, могла пришвидшити процес ухвалення рішення і видачі карти. Тепер. через артикул 100 с та наступні за ним, це порушенням не вважається і скаргу на бездіяльність у цьому випадку не приймуть. Оце, як на мене, і було метою ухвалення подібного артикулу. Думаю, що відділи справ іноземців були засипані скаргами на бездіяльність і хтось пролобіював подібний артикул, щоб цю проблему вирішити. Тобто, закон дозволяє відділам справ іноземців призупинити усе, але вони цього не роблять, принаймні поки що. принаймні у Мазовєцькому воєводстві. Так, наразі, виглядає ситуація.  Сьогодні я зателефоную ще у Катовіце та Вроцлав і Ополе, де у мене клієнти, щоб зясувати як там сприймають цей артикул і які там вказівки стосовно його виконання.
Підсумовуючи цю частину тексту, ще раз закликаю, не сприймати всерйоз жодної інформації на тему легалізації перебування мовою гвалтівників і мародерів. Ця мова використовується або невігласами, або розумними, освіченими, свідомими дезінформаторами.
Наступні міфи стосовно легалізації перебування: постійно питають, чи можна легально перебувати після закінчення безвізу чи карти чи візи якщо заїхав до 24 02 2022. Відповідь: так, можна. Перебування є легальним впродовж 18 місяців. І є можливість податися на побит часовий чи сталий. З того, що я зрозумів, ця можливість зберігатиметься впродовж 9 місяців. Але я б не відкладав і подався б зараз.  Як не впевнені у результаті – подайте вньосек поштою, щоб не оплачувати зразу оплату скарбову. Але виконайте цю адмінпроцедуру і чекайте відповіді уженду.
Інша справа з людьми, що прибули після 24 02 2022 незалежно звідки. Якщо це громадяни України – подача на побит часовий заблокована впродовж найближчих 9 місяців від 24 02 2022. Натомість на побит сталий можна подаватися. Щонайменше якщо це стосується особи польського походження чи  члена родини громадянина Польщі, котрий перебуває у Польщі неперервно 5 років.
Чи можна виїхати в Україну і повернутися? Нині можна.  Повернутися – там більше нюансів. Скажімо, чоловіки від 18 до 60 років не зможуть виїхати з України. Але якщо виїдуть – то у Польщу вїдуть без проблем. Якщо людина заїхала у Польщу після 24 02 2022 і є під опікою держави на час визначений законом про допомогу громадянам України, що рятуються від війни, після виїзду бути відсутнім у Польщі можна не більше місяця. Після відсутності більше місяця право на соціальний захист (грошові виплати, страховка, компенсації на житло) втрачається. Чи можна виїздити у іншу країну ЄС? Закон передбачає, що людина, котра отримала соціальний захист від Польщі, мусить перебувати у Польщі, але якщо вам не трапиться контроль, або якщо контроль не завершиться перевіркою документів через системи – ваша присутність у іншій країні ЄС ніяк не буде задокументована.
Водії далекобійники та їх роботодавці переживають, чи можуть вони надалі їхати у Європу у рейси? Бо віза закінчилася, дозвіл закінчився, карта закінчилася. Відповідь:  можуть. Чому? Діє устава антиковідова, котра продовжила усі видані дозволи на роботу (освядченя, зезволеня, карти побиту)  Отже, з працівником роботодавець може підписати нову умову на підставі простроченого дозволу на роботу і це буде підставою для виконання праці у цій фірмі. Тобто, легальність праці забезпечена. А легальність перебування забезпечена ухваленням європейського рішення, яким громадянам України дозволено перебувати на території ЄС впродовж року. Тобто,  закордонного українського паспорта вистачить водієві при перевірці німецькою чи французькою чи іншою поліцією на дорозі для встановлення легальності його перебування. А дозволу на роботу і умови вистачить для встановлення легальності виконання праці.
Наступна проблема, породжена неправильним трактуванням змін до устави про іноземців – зміна роботодавця. “Блогери” стверджували, що від початку року, коли були підписані зміни до устави про іноземців, більше не треба повідомляти воєводу про зміну роботодавця, що воно все і так автоматично вирішується. Це не так.

Ви отримали карту побиту і звільнилися від роботодавця вказаного у децизії. Ваші дії? Якщо карта залишок терміну чинності карти довший ніж хоча б 8 місяців – є сенс подати вньосек про зімну роботодавця (оплата скарбова- 220 злотих) вньосек подається поштою і чекається місяць. Карта не міняється. АЛЕ ДЕЦИЗІЮ ПОМІНЯТИ ТРЕБА, БО ІНАКШЕ Є РИЗИК, ЩО КАРТУ АНУЛЮЮТЬ!!!

Якщо терміну чинності карти лишилося 5 місяців чи менше – варто уже подаватися на нову карту, тобто новий вньосек на побит часовий. У дольношльнському чи поморському можна і за рік уже подавати новий вньосек. Там все дуже довго. Випадково дізнався, що моя клієнтка, котра  отримала карту побиту, уже на тій роботі не працює, тобто зус за неї не платять і зарплатню вона не отримує, хоча умова не розірвана. Вона вважала ( а отже так вважає багато людей) що зміни до закону про іноземців дозволяють у разі звільнення нічого не робити поки термін карти побиту не завершиться. Це не так. У одному випадку воєвода може цього і не помітити і проблема настане тільки коли треба буде нову карту отримувати. У іншому випадку люди отримують рішення про анулювання їхніх карт уже через три місяці після звільнення від роботодавця, вписаного у децизію. Нагадую, при отриманні карт побиту, ви підписали папірець. Я усіх просив цей папірець сфоткати і вдома уважно прочитати, що ж ви підписали. Ви зобовязалися повідомити про звільнення з роботи впродовж 15 днів після того як це станеться. У змінах до закону про іноземців просто передбачимли процедуру, коли не треба заново подаватися на побит часовий при зміні роботодавця. Але обов’язок повідомити про змiну роботодавця і подати вньосек про зімну децизії ніхто не відміняв 

Водночас, у рішення про надання дозволу на перебування з працею для громадян України більше не вписують роботодавця. Про це  мені сказала інспектор Мазовєцького воєводства, яка розглядає справи. Я ще такої децизії не бачив, але, сподіваюсь, з дня на день побачу. Тобто, додаток номер один від роботодавця вимагають, але у рішенні цього роботодавця не вписують. Чому? Та тому що нині новий роботодавець просто повідомляє уженд праці про те, що він взяв на роботу громадянина України. Чи означає це, що не треба повідомляти про зміну роботодавця уженд воєводський який видав рішення? Цього ще не знаю. Як дізнаюсь – напишу. Також, не знаю як легалізувати громадян інших країн, що виїхали з України після 24. Виявляється, в ужендах дільниць їм у наданні Песеля відмовляють. Тобто, чоловік – іноземець, жінка громадянка України, мають спільну дитину. У свідоцтві батько – іноземець фігурує. Але неодружені. То це не вважається членом родини громадянина України. Друга справа – надалі незрозуміло як легалізувати громадян України, перебування яких на території Польщі до 24 02 2022 вважалося нелегальним. Шукаю рецепти, бо у мене є кілька таких клієнтів. Як отримаю офіційні відповіді – напишу. Певно це буде так звана “ochrona czasowa” По цей статус треба буде зголошуватись до UDSC на таборовій 33 у Варшаві.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації

Карта побиту від поліцеальної школи

РАДІО БЕЗ ЦЕНЗУРИ

Щодня о 21 годині за Варшавою слухайте про можливість отримання карти побиту через поліцеальну школу. 

Клацайте сюди

Мої особисті обрані
Послуги