28 06 2021 Цей день в історії: совкова окупація Чернівців

28 червня 1914 р. боснійський студент, член терористичної організації «Молода Боснія» Гаврило Принцип у Сараєві вчинив замах на австрійського престолонаслідника Франца-Фердинанда та його дружину. Ерцгерцог і Софія загинули.
28 червня 1940 р. відповідно до секретного додаткового протоколу пакту Молотова-Ріббентропа СРСР висунув ультиматуму Румунії. Танкові війська та мотопіхота Червоної армії перейшли Дністер і вступили до міст Чернівці, Хотин, Сороки, Бєльці, Кишинів, Бендери, Акерман. На території анексованих Північної Буковини, Бессарабії та округу Герца у серпні того ж року утворили Чернівецьку та Акерманські області, Молдавську Радянську Соціалістичну Республіку.
28 червня 1638 р. 66-річний патріарх Кирило Лукаріс був задушений за наказом султана Мурада IV, тіло кинуто у Босфор. Він був в Україні: викладав у Острозькій академії, затвердив Луцьке братство та статути братських шкіл у Луцьку та Києві.
28 червня 1975 р. у Києві упокоївся 68 -літній поет Євген Кравченко, автор куплетів Галахвастова.
1 поширення
Державники дбають про культуру нації, квартальники – про дебілізацію
28 червня 1927 р. у Кракові у королівському мавзолеї відбулося перепоховання поета Юліуша Словацького. Маршал Юзеф Пілсудський змусив краківського єпископа поховати на Вавелі прах свого улюбленого поета. Прах національного пророка епохи Романтизму привезли з цвинтаря Монмартр у Парижі, «бо королям був рівнею» (сказав Пілсудський у похоронній промові).
28 червня 1919 р. закінчилася Чортківська офензива — наступальна військова операція Української галицької армії, що тривала з 7 червня. Вона забезпечила звільнення низки міст і стала однією з найзначніших наступальних операцій, здійснених УГА під час Українсько-польської війни в Галичині 1918—1919 рр. Цього дня 40-тисячна польська армія, прорвавши фронт УГА, перейшла в контрнаступ від Бродів до Коломиї. УГА змушена була відступати і через два тижні знову опинилася в трикутнику між Дністром і Збручем.
28 червня 1919 р. о 22-й годині біля станції Балин на Поділлі відбувся розстріл полковника Армії УНР Петра Болбочана, командира операції зі звільнення Криму від більшовиків, успішного конкурента Петлюри. Із півчоти стрільців ніхто не виконав команди: “Вогонь!” Тоді полковник контррозвідки Чоботарьов сам двічі вистрілив у голову непритомному Болбочану і потягнув його до ями.
В’ячеслав Липинський розридався, коли почув про страту військового генія України, Петра Болбочана…
28 червня 1918 р, українські війська заарештували колишнього голову Центральної Ради Володимира Винниченка, який бачив Україну «або соціалістичною, або ніякою». Йому інкримінували підготовку до державної змови. Наступного дня за розпорядженням гетьмана Павла Скоропадського промосковського соціаліста відпустили. Під час гетьманату Винниченко разом із дружиною, Розалією Лівшиц жив на хуторі Княжа Гора на Канівщині, де займався літературною творчістю, написав п’єсу «Між двох сил».
У серпні 1918 року Винниченко очолив опозиційний до гетьманського режиму Павла Скоропадського Український національний союз, рішуче наполягав на відновленні УНР, створенні її найвищого органу — Директорії, головою якої став 13-14 листопада 1918 р. Незабаром через суперечності із Симоном Петлюрою Винниченко пішов у відставку та виїхав за кордон. За два місяці до еміграції він записав у «Щоденнику»: «Нехай український обиватель говорить і думає, що йому хочеться, я їду за кордон, обтрушую з себе всякий порох політики, обгороджуюсь книжками й поринаю в своє справжнє, єдине діло — літературу… Тут у соціалістичній совєтській Росії я ховаю свою 18-літню соціалістичну політичну діяльність. Я їду, як письменник, а як політик я всією душею хочу померти».
28 червня 1918 р. Раднарком Росії видав закон про націоналізацію підприємств важкої промисловості й транспорту. Була утворена ВCНХ (Вища Рада Народного Господарства) “Воруй смело – нет хазяина” – розшифрував абревіатуру народ.
Минуле відлунює сьогодні, а влучає у майбутнє…
28 червня 1917 р. на засіданні Малої Ради було сформовано перший уряд України — Генеральний секретаріат (виконавчий орган Центральної Ради). Перший склад Генерального секретаріату, на чолі якого став соціаліст Володимир Винниченко, складався з 8 генеральних секретарів і генерального писаря.
28 червня 1910 р. у Віденському парламенті вперше пролунала доповідь українською мовою, її виголосив граф Андрей Шептицький.
А нині в парламенті України панує іноземна мова.
28 червня 1890 р. у м. Санкт-Петербург упокоївся 55-річний художник Олександр Дмитрович Литовченко.
28 червня 1889 р. у Німеччині при Бісмаркові було запроваджено пенсії за віком від 70 років.
У США пенсії з’явились у 1935 році.
У СРСР – у 1956-м …
28 червня 1569 р. підписано Люблінську унію, яка об’єднала Королівство Польське та Велике князівство Литовське в Річ Посполиту — унітарну державу з однаковим устроєм, спільною грошовою системою і сеймом. Литва зберегла часткову автономію: особливе законодавство й суди, скарбницю, військо, низку посад. Офіційною мовою Литви залишилася мова Русі.
Так завершився процес об’єднання двох держав, що розпочався з укладення Кревської унії 1385 року.
Формально Люблінська унія залишалась чинною до 3 травня 1791 року, коли прийнята сеймом конституція перетворила Річ Посполиту на унітарну державу
Aвтор: Hanna Cherkaska
Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації