Авто на батарейках? Це вже реальність.

електрокар“100 кілометрів шляху на електрокарі обходиться в 9-11 гривень. На бензині – у 220. Навіть, якщо електроенергія зросте втричі, спалювати бензин буде вдесятеро дорожче”

АВТОРИ: Северин НАЛИВАЙКО, Володимир МУКАН

ТЕСЛА!
Nissan Leaf – найпоширеніший у світі електромобіл

Ринок автотранспорту впав до показників 2000 року, а я радію, бо кожен кінець є початком нового”, – говорить популяризатор електромобілів Костянтин Євтушенко

ДОВІДКА:

Костянтин ЄВТУШЕНКО, 31 рік, фахівець у галузі альтернативної енергетики. 

Народився у Львові. Батько – біолог, мати – економіст. Закінчив факультеті правових наук Києво-Могилянської академії, а також отримав MBA Міжнародного інституту менеджменту. Проходив стажування у Tepper school of Business (Carnegie Mellon University, США) та в Haas business school (Berkley’s University of California) 

2002 року починає працювати у данській компанії A.P. MollersGroup, що спеціалізується на транспортному бізнесі. Через три роки із партнерами створює інвестиційну групу Merit Investment Group. За 9 років роботи залучив в Україну близько $800 млн іноземних інвестицій.

Торік став членом експертної групи “Реанімаційного пакету реформ” за напрямом “енергоефективність”. Розпочинає проект SHOOTER.UA із запровадження екологічно чистого транспорту. Компанія має найбільший автопарк електромобілів в Україні -11. Для популяризації чистого транспорту 7 авто передали таксопаркам київської та львівській мерій. Першим ділом хоче пересадити на екологічний транспорт українських чиновників.

Захоплюється дайвінґом, 5 разів на тиждень відвідує тренажерну залу. Любить подорожувати й читати книги про бізнес.

2013-го взяв участь у телешоу “Холостяк” на СТБ. Наступного року одружився з чемпіонкою Олімпійських ігор 2008 року в легкоатлетичному семиборстві, світовою рекордсменкою з п’ятиборства Наталею Добринською. Весілля відбулось в Києві на НСК “Олімпійський”. Мають 7-місячного сина. Живуть у Києві. Їздить на електрокарі Tesla Model S.

Тесла 2
Tesla моделі S – взірець електромобіля. Великий багажник спереду, великий ззаду. Розгін з нуля до сотні – за 4 с. Максимальна швидкість – понад 200 км/г. На одному заряді – майже 500 км.

Чому ви відмовилися від бензинового авто?

– “Давай, потестимо “Теслу””, – запропонував дружині, коли ми були в США. Вона олімпійська чемпіонка. За перемогу в Пекіні 2008 року отримала Jaguar XF, який споживає 18 літрів бензину на 100 кілометрів. Після тест-драйву “Тесли” вона вперше сказала, що готова пересісти з “яґуара”. Ну, а коли жінка сказала, для чоловіка це вказівка до дії.

Я знайшов однодумців, аби популяризувати електромобілі. Створили разом ініціативу Shooter.UA. Вона не комерційна. Заробляти з продажу – не наша справа. Всі найпоширеніші виробники в Україні мають розгалужену мережу дилерів. А ми просто допомагаємо запустити ринок.

В Україні для нього потрібен якийсь особливий підхід?

– У світі це стара тема, яку комплексно підтримує влада. У США, наприклад, повертають покупцеві електромобіля 7,5 тисяч доларів, у Франції – 7 тисяч євро. У Норвегії, одному з найбільших експортерів нафти в Європі, електромобілям дозволили їздити смугами, що призначені для громадського транспорту. Тепер уже це проблема, бо з’явилося стільки електромашин, що вони заважають руху тролейбусів.

Естонія, як і багато країн, підписали Кіотський протокол (Країна-підписант дотримується квот на викиди вуглекислого газу. Хто не вкладається, має право купити квоту в країн, які свою використали не сповна. – “Країна”). Зменшили кількість викидів вуглекислого газу в атмосферу. Продали невикористану квоту на зовнішніх ринках. За “екологічні” кошти купили муніципальні парки електромобілів – і підірвали ринок. Люди взяли приклад і їздять на електричних машинах.

У Швейцарії є цілі міста, куди не можна в’їжджати на бензині, але дозволено на електрокарах. Вони безшумні. В Україні такими ділянками можна зробити львівську площу Ринок, київський Хрещатик. Влітку ці місця дуже загазовані.

боксер
Електричний варіант “Боксера” від Peugeot розганяється тільки до 90 км/г, зате везе 18 пасажирів.

Електрокар можна зарядити від звичайної розетки?

– Є три рівні заряджання. Перший – кабель із звичайної розетки на 220 вольтів. За ніч зарядить повністю. Для швидшого заряджання потрібно 380 вольт / 32 ампер. Тоді авто приймає 22 кіловати. На такому приводі Tesla з нуля повністю заряджається 3,5 години. Nissan Leaf – за годину. Зараз такі пристрої розставляють наші мережі АЗС. Дехто сам собі купує. Коштує це від 800 до 2000 доларів. Так, як усі ресторани на потребу клієнтів забезпечили в себе wi-fi, так і зарядками з часом обладнають.

Третій рівень – зарядні пристрої швидкого заряду. Вони подають до 100 кіловат на авто. Прогрес разючий. У найближчі роки заряджання зведеться до 15 хв. Попив кави тим часом – і їдеш далі. З’явившись, літій-іонні акумулятори коштували 500 доларів за кожен кіловат ємності. Зараз – 300-250. А тепер Елон Маск (підприємець і винахідник, співзасновник Tesla Motors. – “Країна”) на фабриці Gigafaktory, яку він будує, заявив, що вартість кіловата становитиме 185 доларів.

Громадських зарядних пристроїв уже достатньо?

– В Києві близько 15 безкоштовних. Так само у Львові. Дорогою між ними ще близько 10. Також спокійно можна відправлятися на Харків, Одесу. Сама лише мережа ОККО вже встановила 34.

У скільки обходиться їзда на електромобілі?

– В Україні діють різні розцінки на електроенергію. В мене 63 копійки за кіловат. 100 кілометрів шляху на електрокарі обходиться в 11-15 гривень. На бензині – 220. Хай навіть електроенергія зросте втричі, все одно спалювати бензин буде вдесятеро дорожче.

Ще врахуйте, що всі ті великі чорні автомобілі їдять не 10 літрів на 100 кілометрів, як ми рахували, а 20-25. Це забруднює довкілля і вбиває нашу економіку. 85 відсотків українського ринку паливно-мастильних матеріалів – імпорт.  2013 року Україна ввезла їх на 24 мільярди доларів. Якби хоч десяту частину водіїв пересадити на електромобілі, щорічна економія становитиме 2,5 мільярда доларів. Альтернатива ж – їздити на українській електроенергії. Цим спонукаєш внутрішнє виробництво, покращуєш валютний баланс держави, бережеш довкілля.

Колосальна економія й у затратах на утримання машини. Наприклад, Tesla потребує техогляду раз на 40 тисяч кілометрів. Електромобіль не має коробки передач, мастил, фільтрів, багатьох важелів, рідин. Є чотири колеса, між ними електродвигун, підключений до батареї, контролер і такий собі великий iPad. Нема чому ламатися. Тому ці авто надійні.

електрокар
Повністю електричний автобус уже ставить на конвеєр львівське товариство “Електрон”:Чому тоді вони дорожчі?

Виробники бачать, який ефект може дати ринок. Кожен бізнесмен зацікавлений заробляти. Думаю, собівартість “Тесли” – 40 тисяч доларів. А продають їх і по 110, бо на них черга на півроку. Навіщо продавати дешевше, коли й так ажіотаж?

Розбийте кінцеву вартість електроавтівки на складові. Як можна її знизити?

– Більше всього ціна залежить від державної регуляції. Здешевити можна, знявши бар’єри – обов’язкові збори та мита, які сплачує кожен імпортер. Залежно від них власник продукту визначає, по скільки його продавати на ринку тієї чи іншої країни. Відтак у Німеччині в автівки одна ціна, в Польщі – друга, в Україні – ще інша. Регулюючи остаточну ціну, виробник зменшує або збільшує свою дохідність. В Україні нові машини відсотків на 30 дорожчі, ніж у Німеччині. А електричний автомобіль при ввезенні в Україну дорожчає на 41 відсоток: 20 відсотків до ціни додає ПДВ, 10 – мито, 6 – реєстраційний збір та акцизи, ще 5 – імпортний збір.

 

21 травня Верховна Рада прийняла за основу законопроект (1912) про звільнення від оподаткування податком на додану вартість та акцизним податком операцій з ввезення на територію України транспортних засобів, оснащених електричними двигунами та законопроект щодо скасування ввізного мита на транспортні засоби, оснащені електричними двигунами (1647).

Враховуючи велику підтримку, яку ці законопроекти отримали в  залі, ми сподіваємося, що незабаром вони будуть прийняті в цілому, що дозволить урівняти електрокари у ціні з бензиновими авто.

Тобто базова комплектація “Тесли”, хоч вона й не показник, після вашого законопроекту і в Україні коштуватиме ті ж 60 тисяч євро?

– Саме так. Але Tesla не показник, це авто преміум-сегменту. Паркувати її біля київських ресторанів мені все одно не страшно: всі авто навколо – дорожчі. Та якби хтось із їхніх власників сів за “Теслу”, він би не їздив більше на своєму авто. Знаю, бо вже провів стільки тест-драйвів. Від перших телефонів із сенсорними екранами люди теж кривилися. Але, хоч-не-хоч, перейшли, бо тут більше можливостей. Так само буде й із електромобілями – всі на них будуть їздити.

Tesla зі своїми поки що тільки двома моделями – одна з найбільш інноваційних компаній. Про це свідчить їхня капіталізація: 34 мільярди доларів. Porshe Group, до якої входить Porsche, Audi, Skoda, Seat, – 23 мільярди. Цих показників достатньо, щоби зрозуміти, за чим майбутнє.

 

Скільки в Україні “електроводіїв”?

– 2013 року люди ввезли 76 авто. Наступного – теж менше сотні. Ніхто не знає число самостійно перероблених авто. Офіційно імпортованих за весь час – до 400.

Оскільки ринку нема, то ввезена самотужки з закордону машина, по суті, буде “сірою”. Сервісні центри також не завжди всіють обслуговувати електрокари. Але створюємо попит, тим самим змушуємо їх навчатись.

 

Як бути з зужитими акумуляторами?

– Ми працюємо над цим питанням і його законодавчим оформленням. Сьогодні розробляємо варіант створення окремого фонду, для утилізації акумуляторів. Ідея така – кожен покупець електроавтомобіля сплачуватиме 5 відсотків у держфонд. Сплатив, умовно кажучи, 5 тисяч доларів. Через 10 років здає вживану батарею, на яку виписаний цінний папір, – і з тих п’яти тисяч дві тисячі йому повертають. За те, що не викинув, а здав. За три тисячі доларів з водіїв фонд у змозі запустити інфраструктуру утилізації батарей. І не тільки автомобільних, а й телефонних, пальчикових. Нині скриньки для використаних елементів живлення розставляють волонтери, а буде відповідальний орган.

Але Tesla дає гарантію на акумулятор 8 років. Хай після того ви на ньому проїжджатимете не 500 кілометрів, а тільки 300. Якщо буде зарядка кожні 50 км, це вже не так страшно.

 

Чому виробники і продавці самі в нас не популяризують електромобілі?

– Виробник запитує: “Що ваше законодавство каже про електромобілі? Нічого? То повернімося до цього питання пізніше”. Якщо він може розширити продаж на Естонію, де є реальна підтримка цієї галузі, то навіщо тратити зусилля на ще не готову до цього Україну?

Чи не призведе в майбутньому велика кількість електрокарів до перебоїв у роботі електромережі?

– Експерти з енергетики кажуть, що електромобілі – дуже потрібний країні етап, який урівноважить навантаження на енергомережі. Є величезний перепад у споживані енергії в вечірній, нічний та ранковий час. Ці піки навантаження держава покриває шляхом спалювання дорогих енергоносіїв – вугілля, мазут. Якщо ж підняти нічне споживання, то можна буде сильніше завантажити безперервну роботу енергоблоків АЕС, а піки будуть не такі виражені. Це настільки важливо, що свого часу думали зробити нічну електроенергію безкоштовною. Щоб заохочувати людей пралку, сушилку і все, що можна, ставити на ніч. Машини найбільше заряджають якраз уночі.

Для цього потрібні багатотарифні лічильники.

– Це вже інструмент. Зараз система розбалансована. І найприкріше, що  чиновники з НКРЕ не готові реагувати на виклики сучасності. На одних із слухань а МЕРТ вони заявили: “Ми проти вашої справи. Якщо люди пересядуть на електромобілі, міські електромережі не витримають”. Є ж виклики цивілізаційні, люди. Замість говорити, що колись буде колапс, готуйтеся. Оновіть мережі. Вдома бойлер для води споживає рівно стільки енергії, скільки електромобіль. Може, заборонимо гріти воду?

Чим конкретно ви збираєтеся переманювати українців на новий транспорт?

  • Маємо два проекти з популяризації. Перший – пересадити на електромобілі чиновників. П’ять наших електромобілів вже обслуговують львівську мерію. 13 травня 2 електрокари ми передали і в Київську міську раду. Вони одразу порахували скільки зекономлять на бензині та наступний рік попросили ще два. Давайте разом прикинемо: наразі автопарк мерії складає 5 авто. Норма для водія – 150 км на день. При вартості бензину в середньому 22.00 грн за літр, на день заправка авто коштує 330 гривень. Витрати на заправку 5 авто на рік (250 робочих днів) складають 82 500 грн. Вартість заправки електромобіля – 15 грн на 150 км. Це 3 750 грн на рік. Зарядка 5 авто коштуватиме 18750 грн.

Українських чиновників у міністерствах, обласних і муніципальних відомствах, у різних державних компаніях возять величезні й дорогі чорні “гроби”. Наша ідея – не витрачати державні мільйони на їхню закупівлю, ремонт і на паливо з Росії.

Другий проект – електротаксі, він вже також працює у Львові. Ми хотіли подивитись, як клієнти сприйматимуть електромобілі у якості таксі. Попит виявився шаленим, люди готові були по кілька годин чекати тільки щоб поїхати саме на електромобілі. На цей проект виділили п’ять машин.

Я багато подорожую, бачив електротаксі в багатьох країнах. Коли всі таксі гарні, впізнавані, уніфіковані на вигляд – це візитка міста. Приїжджаю в Україну – якісь гопники мене шарпають з усіх боків, аби я з ними їхав.

Перевізник буде у виграші, бо на тих самих розцінках набагато більше заробить. Можна легко ставити 10 тисяч зарплати водієві. При цьому той службову, а не свою, машину амортизуватиме.

Машини інших марок мають не такий запас батареї, як Tesla. Це не лякатиме?

– Крім “Тесли”, електромобілі поки що дійсно більше для міської їзди, але заряду достатньо. Коли жив за містом, наїжджав за день до 110 кілометрів. По місту – по 30 км. Стандартного запасу батареї на 150 кілометрів мені вистачало б навіть без дозарядки. Таксист наїжджає понад 200. Але пам’ятаймо, що водій має відпочивати. Хай зупиниться там, де є зарядка. За цей час і сам “підзарядиться” – розімнеться, пообідає.

Ваші авто застраховані?

– Так. У ЄС, до речі, страхувати електроавтомобіль – дешевше. Все порахували. Якщо мова не про “Теслу”, то він швидко не їздить, адже це сильно виснажує батарею. А головне – час від часу заряджаєшся, тобто не їхатимеш “очі на лоба” 15 годин. Це знижує аварійність. Ми теж напрацьовуємо партнерство зі страховою компанією. Будемо говорити, що страховики йдуть електромобілям назустріч, бо на них безпечніша їзда.

Що, коли електромобілі в наші автосалони завезуть, а черг за ними не буде? Здешевили – а люди все одно не мають грошей.

– Гляньте, паливо подорожчало, а затори не скоротилися. Значить є запит їздити на індивідуальному автотранспорті. Хто краще задовольнить цю потребу, той буде в бізнесі. Я думаю, тепер потреба ринку – в можливості водіїв економити. І маємо встановлювати правила, виходячи з того, що наближається, а не з того, що є. Коли в Штатах крізь тисячі кілометрів по пустелі клали перші автобани на 8 смуг, то теж говорили, що це ідіотизм. Тепер уздовж автобанів суцільні міста, логістичні центри, підприємства.

Що для індустрії електромобілів можна виготовляти в Україні?

– Тут одні з найбільших покладів літію в Європі. Переважно Донецька й Кіровоградська області. Було державне дослідження родовищ цього металу. Показники його вмісту дуже хороші. Перспективи цікаві, бо Україна – сусідка найбільших автовиробників. Зараз вони батареї купують на Далекому Сході, куди літій доправляють із Латинської Америки. Батарея важка, транзит довгий і дорогий. А від нас 2 дні залізницею – і вже на заводі. Наразі про добування літію важко говорити, бо поклади близько до бойових дій, і інвестиції навіть теоретично важко знайти.

 

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації