Не погрожуй ІТ-шнику, який попиває смузі в стартап-інкубаторі

Автор Олександр Іванов
Міністр соціальної політики Андрій Рева під мудрим керівництвом с̶в̶і̶т̶л̶о̶г̶о̶ ̶в̶о̶ж̶д̶я̶ ̶п̶а̶р̶т̶і̶ї̶ Volodymyr Groysman
вирішив вчергове погратися в комунізм і зарізати курку, яка несе золоті яйця. А саме прикрити ФОПи для ІТшників. Скоро вибори і треба накинути пенсіонерам і підняти субсидії, самі розумієте.

Для тих, хто не знає, ФОПи ІТшники платять податок з обороту 5% + ЄСВ. А це ласий шматочок щоб постригти і тимчасово взвинтити соціалку. Фактично Рева пропонує ліквідувати ФОПи і підняти податки до 30%+. А компанії, які тримають “нелегальних” отримають великі штрафи. Заскучали за перевірками і маски-шоу?
Цей крок якщо не поховає ІТ індустрію, то завдасть їй непоправної шкоди. І я нижче поясню чому.
1. Це дуже зручно мати ФОПа для ІТшинка. ІТ – це глобальна висококонкурентна галузь і те, що ти підприємець дозволяє тобі або працювати на повну ставку на якусь компанію, а на наступний день або навіть паралельно взяти конктракт десь в Австралії чи в Нідерландах і надавати свої послуги. Це все легально і сплачуються податки. Це дає гнучкість українським спеціалістам і мінімузує паперову тяганину.
2. Мати ФОПа зручно щоб отримати бізнес візу B1/B2 в США на 10 років. Це дозволяє кататися в Кремнієву долину чи Нью-Йорк і напряму спілкуватися із замовниками. Робочу візу в США H1/B1 отримати нереально (там лотерея і купа вимог), за туристичною чи навчальною візою ти не поїдеш займатися бізнесом, бо це нелегально.
3. Низький податок 5% – це дуже приваблює і тримає левову долю ІТшників в Україні. Мені мало не щодня надходять в LinkedIn пропозиції роботи в інших країнах з бонусами, допомогою з житлом і переїздом. Багато українських ІТшників виїхали за кордон, попрацювали кілька років і повернулися в Україну, бо тут загалом непогані умови.
4. Низький податок зменшує ціну українських програмістів як для аутсорсу так і для розробки внутрішніх продуктів. Це посилює конкурентоздатність українських програмістів у світі. Зараз світом українські програмісти сприймаються як відносно недорогі і якісні.
5. ІТ – це глобальна галузь і країни конкурують за якісних спеціалістів. В Україні це чи не єдина галузь де ми витримуємо конкуренцію на глобальному ринку і показуємо непогані результати. ІТ – це чи не єдина несировинна галузь економіки і чи не єдина велика вискокотехнологічна галузь (ініші або загнивають або в зародковому стані поки). ІТ генерує 4% ВВП, і дає 1-3% наповнення бюджету. Це потужний канал заходу валюти в країну, яка до того ж напряму вливається в економіку і генерує цілу індустрію товарів і послуг.
Тепер що буде якщо забрати ФОП і взвинтити податки до 30%-40% для ІТшників?
Багато спеціалістів не виїде одразу, але почне приглядатися до пропозицій роботи за кордоном. Будуть їхати поступовго, але стабільно. Краще платити 30% податків в Мюнхені, Амстердамі, але отримати якісний стрибок в рівні життя і впененість у завтрашньому дні, порівняно з Києвом. ІТшник може жити в Тайланді, насолоджуватися моерм і пальмами і працювати віддалено. ІТшники не мають особливих мовних чи культурних бар’єрів, в більшості цивілізованих країн досить знати англійську (я знаю, бо прожив понад 6 років в різних країнах).
Думаю через загрози перевірок, штрафів, наїздів, маски-шоу (а це буде) також переїдуть великі компанії або представництва і перевезуть більшість своїх співробітників.
Те що буде активний виїзд – це доконаний факт. Кількість ІТшників може лишитиься тою самою за рахунок притоку молодих в галузь, але виїдуть досвідчені. Якість українського ІТ впаде, а ціна виросте, і це вплине на майбутні контракти і замовлення. Ніхто не хоче працювати з китайськими чи індійськими програмістами через низьку якість, а хочуть з українськими. Це може змінитися.
Так само віра українських ІТшинків в тому, що в нашій державі можна прожити гідне життя, накопичити капітал і вкласти у свою справу впаде. Вона і так низька, а так можете забути про нашу внутрішню індустрію ІТ. Зараз українці віддають перевагу реєструвати свої ІТ компанії в Польщі, Естонії, Швейцарії, США. А після цього точно ніхто не захоче відкривати свої стартапи чи компанії в Україні. Аутсорс лишиться і буде собі животіти.
Тому тут класична проблема соціалстів, які стріляють собі в ногу і щиро не розуміють як так у найбільш багатій на нафту країні Венесуелі дефіцит їжі, бензину та інших базових продуктів. І Реви з іншими соціалістами не розуміють що краще мати 5% від мільярдів, ніж 30% від мільйонів.
Найкраще що може держава з ІТ галуззю – це просто не чіпати її. Навіть Азаров вирішив не рубати ІТ гілку на якій сидить уряд. А ці, бачте, розумніші. Давайте, пацани, я у вас вірю. Роз’їбаште тут все. ІТшники могли б сформувати потужний середній клас, якого в нас ніколи не було, збудувати не сировинну країну, а країну високих технологій. Але певно їм доведеться будувати кращу країну деінде. ІТшники виїдуть, а вам удачі будувати країну колгоспників.
В продовження теми пише Леонід Маслов
Хотілося б ввічливо нагадати великим соціальним захисникам українського народу від приватних підприємців три речі:
1) Коли людина, най вона працює на одного хазяїна, чи то айтішник чи то навіть офіціант, реєструється ФО-П, він добровільно відмовляється від ваших довбаних нікчемних послуг, у тому числі, наприклад, не отримує від держави довбані лікарняні, допомогу по безробіттю, однак щомісяця сплачує 918 грн ЄСВ, як працівник на мінімалці
2) Це ви, гади, сидите на совковому комуняцькому «кзоті» (КЗпП), блокуючи реформу трудового законодавства і у такий спосіб не даючи роботодавцям і правцівникам нормальних сучасних правил і залишаючи обидві категорії кріпаками одна одної. Це ви завалили скасування довбаних комуняцьких трудових книжок, введення електронних комунікацій з роботодацями, строкові трудові договори, звільнення за переатестацією, спрощення обліку робочого часу, оплачувану понаднормову роботу за бажанням працівника, або будь-які інші договорні відступи від вашого «кзоту». Це ви, гади, аж ніяк не сприяли введенню законів про матеріальну відповідальність працівника щодо порушень прав інтелектуальної власності роботодавця, про роботу на конкурентів, перехід на роботу до конкурентів, поправок щодо звільнення керівників-злодіїв.
Ви не даєте можливості працездатним і мотивованим людям правцювати і заробляти стільки, скільки вони захочуть під гаслами захисту їхніх прав.
3) якщо згадувати про рівність і справедливість, нагадайте, будь-ласка, чому керівні працівники мінсоцзахисту, які є розпорядниками бюджетних коштів , звільнені від подання е-декларацій? Почніть з себе, мерзотники.
 
Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації