ОАЕ та іноземці: гірка правда про солодке життя за нафтові гроші

1% іноземців, як в Україні, – це багато чи мало?
20% іноземців, як в деяких країнах Європи?
а 85% іноземців, як в ОАЕ?
Саме стільки приблизно нараховується іноземних громадян в еміратах.
При 10 млн. населенні, лише трохи більше 1,5 млн. є громадянами ОАЕ, а інші переважно трудові мігранти з Індії (вдвічі більше за місцеве населення), Пакистану, Бангладешу, Філіппін, Росії…
Це унікальний випадок на нашій Планеті, коли меншість фактично найняла мільйони найбідніших з різних країн для свого обслуговування та важкої роботи.
Майже всі ці трудові мігранти уражені в правах, часто позбавлені права на гідне життя і будь-яку повагу. До 2012 року вважалось нормальним, коли роботодавець відбирав паспорт у працівника і той лишався на рабських умовах.
Становище мільйонів добровільних і відібраних рабів часто ставало темою для обговорення на найвищому міжнародному рівні, еміратам висувались претензії та вимоги. Але зрештою, рабовласницький режим як існував, так нікуди і не дівся. Так, паспорти вже не забирають, але більшість працівників досі не мають ніяких прав, працюють за ганебні 300-800 дол. (при їх вартості життя – це за порогом бідності), живуть в жахливих бараках (моє фото такого в самому центрі міста нижче) та мріють лише про те, щоб накопичити кілька сотен доларів і живим вибратись назад.
Загалом, в цій країни довго не затримуються. Навіть на високооплачуваних посадах розглядають роботу як проект. Іноді на 4-5 роки, але на довше лишатись можуть лише одиниці. Всі обставини цього явища треба вивчати глибше, але основні моменти і причини я описував в своїх постах нижче.
Це також є причиною, чому завезти справжні дружні стосунки з громадянами майже неможливо. Закрита каста, яка може везти бізнес з нелокалами, але ніколи не буде поглиблювати стосунки, бо знає, що все це ненадовго.
Про це не розповідають красиві ролики в ютуб, про це не знають більшість туристів, які відвідують ОАЕ і інші країни Перської затоки, де ситуація дуже схожа, але це правда. В сучасному, глобалізованому світі, де зводять найвищі будівлі висотою в кілометр, де кожен місяць щось вносять в книгу рекордів і хизуються показовим багатством, поряд з цими 15% заможних, живуть 85% рабів, які фактично виживають.
Я не знаю, чому про це не пишуть інші блогери, чому когось захоплює ОАЕ і їм подібні. Але це саме те суспільство, яке я вважаю найгіршим.
Де жахлива і принизлива сегрегація набула небачених для XXІ ст. масштабів, де права людини нічого не варті, де переслідування за релігійними, політичними, іншими мотивами є законом, де людина, її життя і здоров’я не варті взагалі нічого. Де будь-кого можуть знищити, арештувати, обмежити в правах за рішенням самодура з родини провладних. І все це існує поряд з нами.
2. Кумовство возведено в ранг закону і норми.
Всі важливі державні посади займають люди, які є родиною емірів, або наближені до них.
Абсолютно нормально для них, що посаду голови поліції займає, скажімо, брат еміра, інший родич очолює митницю, і так далі. Не тільки всі посади в усіх державних органах розподілені між своїми, але і навіть приватні підприємства належать провладній родині.
І будь-хто, хто бажає вести серйозний бізнес в ОАЕ, обов’язково в першу чергу прикріплюється до якогось родича еміра, з його підприємством, яке на “добровільних засадах” стає вимушеним партнером такого бізнесу. Корупція тут не є корупцією в нашому розумінні – це норма життя і правило, яким всі мусять підпорядковуватись.
3. Доки є ефект шари та підтримка сусідніх країн спільноти, які охоче виділяють, за потреби, свої армії і поліцію для придушення будь-яких повстань (як було в 2011 році в Бахрейні, коли поліція ОАЕ і СА допомогли придушити повстання), то все це тримається.
Але, рано чи пізно, такий перекос між місцевим населенням та мігрантами зіграє на користь других.
І ОАЕ, на мою думку, приречені.
Це дуже неспокійний регіон, із дуже цікавою і неоднозначною історією, знання якої підказує нам, що все ненадовго, а обрана стратегія іноземної більшості може зрештою обернутись великими проблемами.
Відомо, що навіть в найкращі роки, коли грошей вистачало на все, все одно тут виникали стихійні спалахи спротиву “тараканів” (як тут називають робочу силу). Зокрема, на відомій кожному туристу найвищій будівлі світу, Бурдж Халіфа, було повстання робочих, яке придушили силою.
4. Статистика жертв в ДПТ одна з найгірших в світі.
За рахунок якісних доріг і великої кількості швидких автомобілів, при повній відсутності культури поводження з транспортним засобом і знань ПДР, тут склалась ситуація рекордної кількості загиблих на дорогах.
Яка, за різними даними, в 3-5 разів перевищує показники, скажімо, Великобританії та Німеччини.
Враховуючи те, що громадяни ОАЕ часто навіть не несуть адекватної відповідальності за подібне, то покращення в майбутньому статистики можливе лише за рахунок жорстких санкцій для мігрантів і туристів. Сегрегація і тут в усій своїй красі.
5. Суспільство споживання.
Коли ми іноді кажемо про західний світ як про суспільство споживання, то упускаємо з виду такі країни як ОАЕ, які є в цьому еталоном.
Про нескінченні ТРЦ, на яких побудоване все містобудування, я вже згадував. Але важливіше написати про стратегічний ресурс від якого залежить виживання.
Це прісна вода. Її майже немає в цій країні, тому працюють близько 100 заводів з опріснення морської води. Це дає майже третину від всього споживання. А воне одне з найбільших в світі (при дрібних розмірах країни). Все інше повторна переробка, або купівля у інших країн.
За таких умов існує залежність не тільки ззовні, але і від електроенергії.
Кожне висаджене в ОАЕ дерево штучне.
В середньому обслуговування кожного такого дерева коштує на рік близько 2000 дол. А садять цих дерев, створюють великі парки, намагаються з пустелі зробити квітучий сад, – мільйонами одиниць.
Це прекрасно і виглядає чудово. Але коштує занадто дорого. А всі гроші, фактично, і кожен рік все більше, в прямому сенсі течуть в пісок.
Будь-який збій, будь-яких три дні катастрофи і все це помре, без шансів на відновлення.
6. Споживання ж електроенергії також є одним з найбільших в світі і давно стало справжньою проблемою для інтенсивної новобудови.
Більшість комплексів вже обладнані генераторами, які за дешевих нафтопродуктів дозволяють підтримувати все зростаючі об’єми споживання.
І вона тут потрібна не лише для генерації доданої вартості у вигляді якихось ділових центрів, чи розваг, а просто в колосальних розмірах для банального виживання, як тих самих зелених насаджень, так і більшості будівель. Які просто розплавляться, якщо раптом зупиняться потужні насоси, що гонять стінами будівель охолоджувальну воду (так влаштовані системи у них).
7. Все це робить з ОАЕ явище досить унікальне.
З одного боку, це перемога над обставинами, фактично як підкорення космосу, коли на непридатній для життя території, де не те що жити комфортно, а дихати іноді неможливо, пробують створити оази комфортного для людини середовища.
З іншого боку, ціна всього цього з точки зору загальних людських критеріїв оцінки. Тут і надмірне, нічим не виправдане, споживання води, ресурсів, болт на екологію, інше подібне, ставлення до людей та їх прав тощо.
Та, найголовніше, очевидна приреченість всього цього на неминучу загибель при першому ж шухері.
А лише той, хто не знає історію регіону, може вірити, що шухер цей не станеться вже досить скоро…
Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації