Огляд подій тижня 23 02 2020

Автор: Міла Грушник

     Вухань – Нові Санжари. Мюнхен – Донбас. Новий український порядок денний не лишив місця відповідного масштабу для вшанування 6-ої річниці розстрілів Євромайдану.   

   Попри заяву українського президента на Мюнхенській безпековій конференції про те, що «в його голові війну закінчено», на російсько-українському фронті без змін: нові атаки окупантів, нові вбивства українських військових, нові заручники. Цього тижня Керченський окупаційний суд арештував на 10 діб чотирьох рибалок, захоплених   російською ФСБ в Азовському морі. Українцям  інкримінують  незаконний вилов риби.  Азовське море за договором 2003-го року – спільні внутрішні води України та Росії. Після анексії Криму, українських рибалок там затримують не вперше. У 2018-му це траплялося двічі: навесні й восени. Екіпажі обох суден окупанти звинуватили в браконьєрстві. Того ж року українців обміняли на сімох моряків з корабля “Норд”. Його українські прикордонники затримали за порушення правил виїзду з окупованого півострова. 

    Затримання українських рибалок не стало приводом для обурених заяв української влади. Натомість влада наполегливо просуває ідею проведення на тимчасово окупованому Донбасі місцевих виборів  восени – одночасно з іншими регіонами України.  Міністр закордонних справ Вадим Пристайко   у своєму виступі на спецзасіданні ГенАсамблеї ООН  у Нью-Йорку заявив, що Україна розраховує на розміщення миротворчих сил ООН на окупованій ділянці українського кордону з Росією. За словами Пристайка, це повинно сприяти проведенню місцевих виборів в ОРДЛО восени цього року. Політолог Григорій Перепелиця вважає неприпустимим залучати російських бойовиків до проведення місцевих виборів на Донбасі. Загалом окрім влади, поміж політиків  та політичних експертів ідеї «швидкого миру» вщент розкритиковані. Критики зазнала й ініціатива Зеленського щодо готовності влади до діалогу з (за його формулюванням) мирним населенням Луганської та Донецької областей. З цією метою 19-го лютого  мала стартувати   Національна платформа примирення та єдності. Таке анонсував радник секретаря РНБО з питань реінтеграції та відновлення Донбасу Сергій Сивохо. Він же згодом повідомив і про відтермінування старту. За словами Сивохо, платформа покликана розпочати продуктивний і мирний діалог по обидві сторони розмежування на Донбасі: “Наше завдання – “наводити мости”.  

  «Наводити мости» так і не почали, бо російські окупанти намагалися посунути лінію розмежування на Донбасі. Внаслідок наступу на Луганщині загинув гранатометник Максим Хітайлов.  Як розповів міністр оборони Андрій Загороднюк, українські військові відійшли з одного спостережного пункту під час ескалації бойових дій поблизу Золотого 18 лютого, однак в цілому оборонні позиції української армії залишаються незмінними. За кілька днів окупанти знову вдалися до спроби прорвати лінію розмежування   під Новотошківським на тій же Луганщині. Спроба не вдалася, загиблих і поранених серед українських військових  внаслідок цього не було. 

  Триває боротьба за свободу нацгвардійця Віталія Марківа, який перебуває під арештом в Італії. Марків не міг бути причетним до загибелі на Донбасі італійського фотокореспондента Роккелі і його російського перекладача Миронова. Про це свідчить фільм «Неправильне місце», який презентували в італійському парламенті. Група з трьох незалежних італійських репортерів та української журналістки приступили до роботи над стрічкою влітку минулого року, коли Марківу оголосили вирок – 24 роки ув’язнення. Знімальна група фактично провела своє розслідування трагічного інциденту за участю безпосередніх очевидців події, яких не шукали італійські слідчі, і яких не слухали як свідків у суді. До фільму залучили також фахових військових експертів, які дають технічні характеристики зброї, провели детальний картографічний аналіз місцевості. Демонстровані у фільмі матеріали свідчать, що Марків не міг бути причетним до загибелі Роккелі і Миронова. Невдовзі мають оголосити дату початку апеляційного процесу, що очікують навесні – адвокати захисту оскаржили вирок і подали заяву до апеляційного суду присяжних.

   18-22 лютого українці вшановували пам`ять героїв Небесної сотні. У Києві та інших містах відбувалися поминальні заходи, у столиці пройшли марші,  пелюсткова хода до місця загибелі Героїв. За майже 6 років розслідування “справ Євромайдану”  Генпрокуратура повідомила про підозру 450-ти особам, майже три сотні справ нині в судах, понад 10-тьох осіб було засуджено за різними статтями, в тому числі, за побиття протестувальників. Тепер справу про злочини під час Революції Гідності веде Держбюро розслідувань.  Слідчі ДБР цього тижня оголосили підозру у розстрілах євромайданівців у лютому 2014-го, а суд взяв під двомісячний домашній арешт колишнього бійця спецпідрозділу «Омега» Володимира Косенка. Раніше  Косенко фігурував як свідок у справах майдану.  

  Про «беркутівців», які повернулися в Україну після обміну, з якими, начебто таємно зустрічався Зеленський і на захист яких подав законопроекти нардеп Ілля Кива – тиша.

   Пам»ятні заходи на честь загиблих у дні Революції Гідності інформаційно  затьмарили майже революційні події на Полтавщині. Хоча блокпости зводили і на Львівщині та Тернопільщині. Збурила хвилювання інформація про розміщення в тамтешніх оздоровчих закладах українців та кількох іноземців з китайського Вуханю – міста, закритого на карантин через новий коронавірус. Евакуйовані зрештою розмістилися у медзакладі нацгвардії в селищі Нові Санжари на Полтавщині.  Наразі ситуація біля медцентру спокійна. Мешканцям обсервації спочали підвозити гуманітарну допомогу, якої вони, до слова, не потребують. Але вселитися туди евакуйованим було непросто. Місцеві    перекрили дорогу, звели  барикади та запалили вогнища. Після видовищних сутичок численні правоохоронці зрештою відтіснили мітингувальників. Але кадри з потасовками, розбитими вікнами автобусів встигли облетіти весь світ.  Міністр внутрішніх справ  Аваков, прем’єр   Гончарук вирушали вгамовувати протест. А міністерка охорони здоров’я  Скалецька досі на карантині – вирішила провести з евакуйованими в обсервації всі 14 днів. Наразі, влада звітує, що всі евакуйовані корона вірусом не інфіковані. Для переконливості в безпечності ситуації на гастролі до Нових Санжар привезли лікаря Комаровського. Чи то він там Скалецьку підсиджує?.. J

    Замовники та організатори протестів проти евакуйованих з Вуханю понесуть відповідальність, –  запевнив президент   Зеленський. Наразі поліція встановлює причетних до вчорашніх сутичок. Зокрема, перевіряють власників автомобілів із реєстрацією в інших областях, які перебували на місці подій. Також перевіряють інформацію щодо організованого підвезення алкоголю протестувальникам. Серед неофіційних версій про організацію антикороновірусних протестів – російські спецслужби та  демонізований фейсбуком міністр Аваков (зняти його з посади вкотре вимагали на акції протесту в неділю). Є й думки про те, що це – черговий комунікаційний провал влади, якій «зашквар» ще й на руку, бо допоміг   прикрити, зокрема, відсутність результатів розслідувань вбивств Героїв Небесної Сотні, економічні невдачі. От, приміром, у п’ятницю звіт уряду в Раді пройшов якось непомітно. А урядовці, як з’ясувалося, той звіт навіть підготувати самотужки не спромоглися, наймали для цього приватну компанію, заплативши їй 85 тис. бюджетних грн.

  Загалом в парламенті поки не надто цікаво, адже народні обранці дещо обмежені в тематично-законодавчомму розмаїтті, – поки не розглянуть всі кілька тисяч правок до законопроєкту про ринок сільськогосподарських земель. Триватиме цей процес приблизно до другої половини травня. Відтак, електорату  на цей час влада має запропонувати не менш  цікаві видовища. Підгрунтя для деяких вже підготовлено. В ДБР є рішення про примусовий привід на допит 5-го Президента Петра Порошенка, оскільки йому нарахували зо три десятки «неявок» на виклики. 28  лютого 14.00 – дата і час наступного видовища.

   На продовження теми видовищ: Україну на міжнародному пісенному конкурсі Євробачення-2020 у Роттердамі  представить київський гурт Go-A.  Він переміг у фіналі   національного відбору.  За оновленими правилами, змагатися за право представляти Україну не могли учасники, які виступали у Росії  з 2014-го та в’їжджали на територію Криму із порушенням закону. Тож цьогоріч нацвідбір пройшов без політичних скандалів.  Так би мовити, біда навчила. Бо минулого року організатори й самі позору набралися, й країну на Євробаченні так ніхто й не представив.   Область вкладених файлів

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації