СудИ і пересУди. Огляд подій тижня в Україні 11-18 серпня 2019 року


  Автор Міла Грушник

Жадані виборцями нової влади гучні “посадки” (щоправда, у справі трирічної давнини); чергові “розноси” молодого президента у стилі бацьки Лукашенка; перший досвід нового  парламенту за участі старих облич; підготовка до свята української незалежності режисером кліпів російського шоубізу.

Нова влада невтомно підкидає електорату купу приводів для “поговорити”. Робить це набагато професійніше “попередників” (дається взнаки шоубізнесовий досвід), тож зорієнтуватися, що насправді відбувається за політичними кулісами, “пересічним” непросто.   
    Стає все більш  “мутно”  навіть щодо елементарного – фронтових зведень зі Сходу. Якщо раніше в штабі ООС нарікали, що, мовляв, спостережна місія ОБСЄ часом не хоче помічати повної картини обстрілів українських позицій проросійськими бойовиками, то нині такі закиди почастішали на адресу ООС.  Тепер волонтери міжнародного розвідувального співтовариства InfoNapalm заявили про заниження кількості обстрілів в зоні ООС в звітах українських військових. Волонтери твердять, що  після оголошення перемир”я 21 липня в штабі ООС занижували кількість обстрілів на 80%. Після початку розслідування, заяв і суспільного резонансу різниця між даними штабу і спостерігачів СММ ОБСЄ скоротилася до 30%. Це свідчить про намір видати бажане «перемир’я»за дійсне, – констатували у волонтерській спільності. От вона формула розв”язання воєнного конфлікту від зе-команди: якщо сторона, яку обстрілюють, обстрілів не помічатиме,  війна закінчиться!
   Про неспівмірність реальності з політично-медійними уявленнями влади і наступний факт: увільнення (так сформулювали це в ОПУ) Романа Безсмертного від членства у ТКГ з мирного врегулювання на Донбасі. Безсмертний дізнався, що не братиме участі у Мінському процесу з медіа, як, власне, свого й часу про призначення. Промовистий нюанс. Тож ні обіцянок, ні пробачень: Безсмертний докладно розповів журналістам про свій короткий миротворчий досвід.  Він вважає, що президент Зеленський щиро прагне припинити війну, розібратися і все  відпрацювати організаційно, однак,  помиляється щодо методів. Позиція Безсмерного: стріляти у відповідь. Зеленський же після вбивства чотирьох українських військових біля Павлополя подзвонив до Путіна. Безсмерний вважав, що треба було негайно скликати ОБСЄ, ТКГ, заявити про вихід з Мінського процесу, поки не покарають тих, хто вчинив це, перекривати КПВВ, комунікації…  Так він вважає і тепер, однак, розказати може про це хіба що журналістам.     Вочевидь, аби не втрапити в  аналогічну ситуацію, вирішила не зв”язуватися з новою владою заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль. Цього тижня підтвердила, що планує завершити свою роботу у МЗС, а наразі ще працює над визначенням процедурних питань у арбітражі по захоплених Росією в полон 24-х українських моряках. Наприкінці травня Володимир Зеленський призначив Олену Зеркаль заступником глави АП. Зеркаль відмовилась, зазначивши, що кар’єрні рішення не повинні суперечити власним цінностям та принципам.
  Історія Зеркаль, радше, виключення. Типове українське: боротьба за булаву (або хоч за булавку). ЦВК нарешті встановила результати позачергових парламентських виборів у 210-му окрузі в Прилуках на Чернігівщині. Депутатський мандат отримає Борис Приходько. Хоч до останнього переможцем виборів вважали Сергія Коровченка. Кандидати-самовисуванці судилися один з одним та з ЦВК, дійшли до Верховного Суду. Зрештою ЦВК  змушена була розпустити 210-ту ОВК, яка порушила Конституцію, так і не склавши протокол про підсумки голосування на парламентських виборах на своєму окрузі. Там кидали димові шашки, билися, сталась сутичка між кандидатом  Коровченком та заступником голови ОВК Плескачем… Словом, було видовищно.
   Зацікавлені мали нагоду простежити й за першими зустрічами новообраних українських парламентаріїв. Підготовчі групи три дні поспіль збиралися, щоб підготувати старт роботи Ради. Вирішили, що в Раді 9-го скликання буде 23-ри комітети замість 27-ми. Зокрема, наказали довго жити комітет у справах ветеранів (їхніми проблемами опікуватиметься комітет соцполітики)  та  комітет зі свободи слова (тепер це  гумполітика). Жорсткі політичні опоненти окреслилися вже на першій депутатській зустрічі: Рабінович з ОПЗЖ  відмовився розмовляти українською. Представниця “ЄС” Геращенко зробила йому зауваження. Підтримав її і керівник партії “СН”  Разумков, наголосивши, що виступи депутатів українською мовою передбачені законом про регламент  ВРУ. Аргумент Рабіновича –  його виборці розмовляють російською. І до чого тут українці?..      Аааа… точно! За Рабіновича голосували українці. Як і за проросійського блогера Анатолія Шарія, який вже кілька років не живе в Україні, та набрав таки на парламентських виборах більше 2-х відсотків голосів, необхідних, щоб отримати фінансування для своєї партії з державного бюджету українського! Загалом НАЗК надало держфінансування 11 партіям на підставі результатів виборів до ВРУ 21 липня.  НЕдепутат (але політик) Микола Томенко ініцював петицію до президента про скасування бюджетного фінансування політичних партій. Томенко твердить: з 1,5 млрд грн, виплачених за понад два роки фінансування політичним партіям попереднього скликання  ВРУ, понад 70% було спрямовано цими партіями на політичну рекламу на телеканалах, які належать олігархам. Кругообіг фінансів у природі: українцям миють мозок за їхні ж гроші!  Петиція Томенка набрала більше 25 тисяч голосів. Однак, партії швидше за все гроші таки отримають. Очільник партії влади “СН” Дмитро Разумков сказав, що держфінансування партій може бути корисним, якщо правильно його використовувати і дотримуватись законів. На переконання Разумкова, цей механізм дає можливість розвивати політичну культуру.  От проросійський Шарій отримає 12 українських мільйоніві зразу стане політично культурним!
   Але чи є в українців запит на політичну культуру?  Так щось, видається, не дуже. А от бажання бачити, як кошмарять і запроторюють за грати політиків і чиновників очевидне. “Забрати у багатих навіть, якщо поділити не вийде, всеодно забрати…” Багато хто навіть не приховує таких своїх марень. Цим вже скористалися і продовжують користуватися ті, хто при владі. Цього тижня саджали заступника міністра  з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Юрія Гримчака та його родича (брата дружини) Ігоря Овдієнка. Обом суд обрав двомісячні запобіжні  заходи за гратами з можливістю внесення застави. Щоправда, з Гримчаком вийшла оказія: суддя неправильно назвала його по батькові. Адвокат твердить, – таке судове рішення не може стосуватися затриманого Гримчака. А затриманого, треба відпустити… У врученій обвинувачуваним підозрі йдеться, що вони вимагали 1 млн дол.  хабаря за вплив на суддів та чиновників Мінкультури для ухвалення замовлених рішень.  Гримчак каже, – у підозрі “не все правда”. Якщо звинувачення не надумані заради розваги демосу, то  цікавинка в тому, що справа навіть не пов”язана з офіційним місцем роботи затриманих. Діяльність їхня в Україні називається “рішала”. Єдине, що сумнівно, чи передбачено за це кримінальне покарання?..
   Та як ні, то нічого) В українській антикорупційній боротьбі головне процес, а не результат. Он позаминулого тижня почали затримувати лобістів формули ціни вугілля “Ротердам+”, а минулого вже  –  випускати. Солом’янський райсуд, визнавши безпідставність підозр, відмовився задовольнити вимогу НАБУ і залишив на волі одного з співробітників ДТЕК Наталію Дригваль, щодо якої  триває розслідування у цій справі. Зазначу, розслідування про “Роттердам+”  триває більше  2 років, протягом яких не було пред’явлено жодних звинувачень. Зате скільки розмов!..
   І от як то все на тендітні президентські плечі?) Тому знов “справедливий глава дежави” не втримався від “праведного гніву” і “роздав” тим, хто винен у нелегальному видобутку бурштину. На думку Зеленського, це  керівники поліції у 9-районах та очільники СБУ у Рівненській, Волинській та Житомирській областях (у районах, де видобувають бурштин). Так і сказав Президент під час поїздки в регіон –  звільнити! Певно, поміняють начальників і знов забуяють розриті бурштинові поля лісами, а сонячний камінь, якщо й будуть видобувати, то тільки легально! Аякже)  Навіть очолив Житомирщину кришталево чесний полковник Служби безпеки Віталій Бунечко. Його представив президент Володимир Зеленський.  В декларації Бунечка за минулий рік  жодної квартири чи будинку, жодного автомобіля. Має хіба що пару швейцарських годинників та пару банківських рахунків у кілька десятків тисяч американською та європейською валютою. При цьому його зарплата на службі склала за рік  трохи більш як по тисячі доларів за кожен місяць. Рідний брат нового керівника Житомирської облджержадміністрації В’ячеслав Бунечко очолює один з департаментів “Укрнафти”, акції якої частково належать компаніям групи “Приват” Коломойського.  Цікаво, який бізнес вигідніший: легальний нафтовий чи нелегальний бурштиновий?
    Тим часом президент Зеленський готується до першого офіційного візиту іноземного лідера. Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху  вперше за останні двадцять років відвідує Україну з офіційним візитом. Говорити є про що: посередництво Ізраїлю між Україною та Росією, підписана, але досі не діюча ЗВТ, проблеми з безвізом. Своєю чергою ізраїльські ЗМІ пишуть, що візитом до України (менш ніж за місяць до виборів 22-го Кнесету) Нетаньягу прагне здобути прихильність російськомовних ізраїльтян з українським корінням. Справді, такі в нас є.    Очікування президентської зустрічі затьмарив неприємний інцидент. Втеча під час екстрадиції із аеропорту «Бориспіль» громадянина Ізраїлю Амоса Дов Сілвера.  Сілвер – засновник мережі масового розповсюдження каннабісу Telegrass. Поліція припинила діяльність віртуального каналу продажу марихуани і затримала 42 підозрюваних членів в Ізраїлі, США, Україні та Німеччині, включаючи засновника. Сілверу в  Ізраїлі загрожує покарання. Перед посадкою на літак до Тель-Авіва у київському аеропорту з Сілвера зняли електронний браслет, щоб він міг пройти металодетектор, а він утік через Duty Free. Як невдобно получилося) Але! О, диво! Співробітники СБУ оперативно затримали втікача Сілвера. В Умані. Встигли зробити це за декілька годин до приїзду Нетаньягу. Можуть, коли хочуть)     І наостанок новини культури. ОПУ готує свято Незалежності.  Для цього Офіс Президента найняв режисера кліпів у тому числі й багатьох російських зірок, Алана Бадоєва. В ОПУ анонсували, що ранок українців 24-го серпня почнеться вшануванням пам»яті загиблих Героїв.  У центрі столиці на честь Небесної сотні пролунає 100 ударів дзвону, їх підхоплять інші українські міста. Далі на Майдані Незалежності відбудеться музично-хореографічний флешмоб. Крім того, заплановано нагородження українців, які досягли успіхів у різних сферах. (До слова Зеленський призначив  кервника свого Офісу Богдана на ще одну керівну посаду –  очільником держкомісії, яка вирішує, кому і яку нагороду вручати). Завершаться урочистості святковою ходою. Після цього почнеться Марш захисників України за участю ветеранів. Це програма ОПУ.          Натомість ветерани АТО твердять, що спільного заходу з Офісом президента на День незалежності не буде.  Зокрема, таке сказав представник оргкомітету “Маршу захисників України” Антон Колумбет. За його словами, буде зведений парад ветеранів та учасників бойових дій на Донбасі. На сьогодні до маршу хочуть долучилися майже 9 тисяч людей: ветерани, волонтери, цивільні, військові та капелани.  Нагадаю, 9 липня Зеленський повідомив про скасування військового параду на День Незалежності. Після цього волонтери й  учасники бойових дій на Донбасі запропонували провести альтернативний парад. Пізніше керівник офісу президента Андрій Богдан повідомив: 24-те серпня країна святкуватиме в новому форматі. Центром столиці пройде Хода гідності. У ній візьмуть участь, зокрема, військові, ветерани, медики, вчителі та дипломати. За голову беруться в КМДА:  про проведення парадів та двох маршів з нагоди відзначення у Києві 28-ї річниці Незалежності до мерії надійшло щонайменше 5 заявок. Очевидно, є чимало тих, хто вважає, що краще ходити)

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації