Вбивча краса. Чому краще не підходити близько до озера Сонячного?

старе фото захід сонцяАвтор Павло Малишевський
Як і підказував здоровий глузд,
золовідвал Гарячку і особливо – озеро Сонячне де залишилися на берегах тисячі тон золошлаку – критично забруднено канцерогенами, що утворюються при неповному згорянні вугілля. Тобто позняківці – в зоні смертельного ризику. Це якщо, звичайно, вірити міжнародній асоціації з дослідження раку (IARC).  Дякуємо за підтримку КП Плесо і особисто Олександрі Борисовій, що провели ці дослідження.
Забрудник – 1,12-бензперилен – надстійка сполука, що зберігається в грунті сотні років.
Але є і дві “ДОБРІ” новини від Держави Україна:
1. Відповідно до Державних норм, ЦІ КАНЦЕРОГЕНИ НЕ НОРМУЮТЬСЯ чинними документами (СанПіН для грунту відмінив уряд Яценюка в 2014, і Семерак донині так і не подбав про створення нового, разом із головним санітарним лікарем України).
2. Навіть 3,4 бенз(а)пірен – найсильніший канцероген в природі – по проклятих радянських нормах – нижче ГДК (у нас до 7, ГДК – 20). СанПін 1987 року.  Але це неважливо, бо наразі – в нас – Державна гарантія хвороб і смерті. Забруднюй чим хочеш – ми все відмінили!
А тепер, докладніше.
– 1,12-бензперилен – слабкий канцероген, колись був 3 класу небезпеки – коли діяли якісь норми.  Тут детальніше
Вміст сполуки регламентує Євросоюз у донних відкладеннях і сусідня країна-агресор (в грунті ОДК – 20 мкг на кг=верхня норма, так само як і Євросоюз). При нормі 20 мкг на кг – у нас до 46 на Сонячному, і впенено за 20 – на Гарячці.
– Нашого родича бензпірену – майже в 3 рази більше норми (Європейської) – на Сонячному, де купатися чомусь заборонено, але купаються -всі. Причому – у шарі 2 см, який здувався пилом під час бур і йшов у наші легені…
– Наш забрудник – слабкий канцероген, тому ризик раку – 30%, якби був бензпірен – то було б 80%.
– З найбільшою імовірністю, наш канцероген йшов до нас прямо в кров – повз альвеоли в легенях з пилом 2.5м (найдрібніший). Його утворюється при згоріння палив, особливо – кам’яного вугілля. Якщо вірити міжнародному фонду зменшеня ризиків, що працює з ЄС.

В мене як у простого киянина – поки що все.
Що робити? ІМХО,
– Вимагати санітарного лікаря нормувати моніторити ці суперканцерогени, з привітом до міністра екології. Аби визнати проблему і наблизитися до рішення.
– А поки – провести хоча б початковий моніторинг хоча б Дарниці. Бо пил 2.5м – летить навіть на десятки і сотні км – див статтю вище.
Звичайно, якщо ви вірите міжнародній асоціації по дослідженню раку…
Як ви вважаєте, треба нам таке добро в Києві?…

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації