Євген Грицяк – українець, який поклав початок ліквідації системи радянських концтаборів.

Сьогодні, 09 08 2021 року виповнилося би 95 років Євгену Грицяку – одному з лідерів Норильського постання 1953 року, прихильнику ненасильницького руху, відомому першому знавцю йоги, який самостійно вивчив англійську мову в ув’язненні.
Грицяк став одним із п’яти керівників Норильського повстання (26 травня – 4 серпня 1953 року). У повстанні взяло участь від 16 до 20 тис. в’язнів ГорЛАГу і НорильЛАГу.
Саме Грицяк передавав вимоги повстанців членам комісії з Москви 6 червня 1953 р. Вимоги було задоволено тільки частково, а в серпні після масового розстрілу в’язнів 3-ї зони повстання (56 загиблих) зазнало поразки. Однак Норильське повстання поруч із повстаннями у Воркуті (РєчЛАГ) та Кенгірі (СтепЛАГ) змусило адміністрацію ГУЛАГу здійснити чимало поступок в’язням та почати амністію політичним. Це був початок ліквідації системи радянських концтаборів.
У таборах Євген Грицяк захопився індійською йогою та вченням про ненасильницьку боротьбу сатьяграхою, переклав книгу “Автобіографія йоги” всесвітньо відомого Свамі Йогананди. З його ініціативи керівництво повстанням свідомо дотримувалося тактики ненасильницької боротьби.
Грицяк є автором книги “Короткий запис спогадів. Історія Норильського повстання” (вид-во “Смолоскип”).
За років Незалежності був малознаним в Україні. Увагу громадськості до Євгена Грицяка привернули публікації у Щоденна всеукраїнська газета «День» у 2009 році, після чого Президент Віктор Ющенко нагородив його орденом «За мужність» I ступеня.
Ми маємо пам’ятати таких видатних лідерів-українців як Євген Грицяк!🇺🇦
Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації