Автор: Міла Грушник
Згідно плану
Без оцінок про те, добре чи погано це для країни, але точно згідно запланованих владною командою кроків: тиждень, що минув закцентував основні точки, яких прагнула влада досягти якнайшвидше – «посадки» є, ринок землі є, дата нормандського саміту є.
У переговорах мають взяти участь лідери України, Франції, Росії та Німеччини. Востаннє аналогічні перемовини відбувалися в жовтні 2016 року. Наступна зустріч у нормандському форматі відбудеться 9 грудня у Парижі. Спочатку це повідомило агентство Bloomberg з посиланням на адміністрацію президента Франції, а потім підтвердив офіс президента України. В Росії традиційно «не мають такої інформації». Натомість Путін говорить про необхідність якнайшвидшого розведення військ по всій лінії розмежування, «без двозначностей, що випливають з заяв міністра закордонних справ Вадима Пристайка». Щодо розведення, то українська сторона обіцяє нічого не рухати до зустрічі в нормандському форматі. А щодо заяв Пристайка, то, очевидно, Путін так відкоментував слова міністра про можливий вихід України з мінських угод, якщо зустріч в нормандському форматі буде безрезультативною. Тоді Україна розгляне варіант: запрошення миротворців. При цьому Пристайко наголосив, що можлива ціна такого кроку – скасування міжнародних антиросійських санкцій.
Такі заяви нагадують, що війна триває. Не лише заяви, звичайно, а й, насамперед, нестихаючі обстріли на Донбасі. Ще одне свідчення – інцидент з Мазуром. Затриманий польськими прикордонниками на українсько-польському кордоні за російським запитом через Інтерпол український ветеран АТО, чиновник Ігор Мазур вже повернувся в Україну. Як повідомили в посольстві Польщі, підставою для повернення став статус ветерана в загальній системі Інтерполу. В системі розшук Мазура було заблоковано до подальшого з’ясування ситуації. Тобто, справу не закрито, а призупинено. Дещо іншим чином хід справи прокоментувала уповноважена з прав людини Людмила Денисова. За її словами, українська служба Інтерполу зробила все, щоб довести, що Росія помиляється в тому, що Мазура треба затримувати. «Мазур повернувся до України, бо українська держава навела докази, що він не може бути затриманий», – сказала Денисова. А сам Мазур розповів, що Росія не передала до Польщі документи для його екстрадиції та фактично підтвердив коментар польського посольства, зазначивши, що Інтерпол припинив розглядати його як розшукувану особу. Тож керівниця Денисова красиво прозвітувала, але це не означає, що її підлеглий Мазур тепер може спокійно перетинати кордон.
Багаті теж плачуть і в олігарха Коломойського через переслідування в міжнародних судах все більшає причин для некомфортного перетину кордонів. А в офісі президента Зеленського відхрестилися від заяв олігарха. Мовляв, Коломойський не є представником влади та команди президента і не має повноважень говорити від імені України. До «зречення» спонукало інтерв’ю олігарха виданню The New York Times, де він заявив, що Україні пора відмовитися від Заходу і налагоджувати відносини з Росією. І це ще вельми коректне формулювання, бо наплів і про російські танки під Варшавою, і про 100 російських мільярдів для України. Цікаво, що кількома днями раніше в ЗМІ з’явилася (щоправда, непідтверджена) інформація про те, що Зеленський на зустрічі з нардепами партії “Слуга народу” у організації протестів проти запровадження ринку землі звинуватив Коломойського.
Протести були, але на заваді відкриттю ринку землі не стали. Відповідний законопроєкт, від фракції «Слуга народу» Рада ухвалила в першому читанні. Ринок землі відкриють 1 жовтня наступного року. Купувати землю можна буде не тільки українцям, а й, згодом, іноземцям (з 2024 року, але цей момент пообіцяли винести на референдум). Фракція «Батьківщина» оскаржить закон в Конституційному суді. Також попросять конституційних суддів потрактувати положення Основного закону про те, що земля належить українському народу. Якби там не було потрактоване, але ж звучить красиво)
Окрім земельного, парламент ухвалив і низку інших знакових законопроектів. Зокрема, про скасування державної монополії на виробництво спирту з 1 січня 2020 р. та надання можливості виробляти спирт приватним підприємствам.
Остаточно проголосували й за Держбюджет-2020. В ньому заплановано, що українська економіка має зростати на 3,7%-4,8%. За словами міністра фінансів Оксани Маркарової, це збалансований та реалістичний бюджет. Артур Герасимов з «ЄС» назвав документ бюджетом невиконаних обіцянок. Очевидно, йдеться про обіцяну «зеленими» на виборах вчительську зарплату в 4 тис.євро, яка в реальності майже не зростатиме. Але тут питання, швидше, до тих, хто в це повірив. Обіцяльникам же не звикати.
Щоб заробляти тисячі у валюті треба бути депутатом, а не вчителем. Принаймні, це виплаває із заяви випротореної з фракції «Слуга народу» депутатки Ганни Скороход. Мажоритарників Анну Скороход та Антона Полякова виключили зі складу фракції за систематичну непідтримку законопроєктів, які пропонують однопартійці. За словами Скороход, нардепи «СН» отримують по 5 тис. дол. доплат у конвертах. Давид Арахамія, голова фракції “СН” сказав, що інформації про гроші для нардепів немає і запропонував Скороход надати докази. У ДБР про конверти з грошима для депутатів теж не чули. Провадження щодо цього поки не відкривали. Та й не до цього їм тепер. Парламент проголосував за переформатування Бюро, внаслідок реформи керівник ДБР Роман Труба втратить свої повноваження.
Парламент ухвалює історичні рішення, не відхиляючись від основного курсу: насиченої шоу-програми. Нардеп від ОПЗЖ Ілля Кива походив парламентською залою у масці Джокера. Спікер Дмитро Разумков попросив його “не перетворювати Верховну Раду в незрозуміло що”, Кива зняв маску, підійшов до трибуни, де якраз складав присягу нардеп Сергій Рудик і поклав маску на трибуну зі словами: «Те, що стежить за вами і те, що вас контролює». Кива твердить, що таким чином висловив протест проти дій нової влади. Очевидно, це була така собі «відсилка» до Телеграм-каналу «Джокер». За останні два тижні там опублікували кілька переписок із нардепами, в яких пранкер Джокер представився парламентарям Генпрокурором Русланом Рябошапкою. Основні теми: секс-скандали та корупція у ВРУ.
А нардеп Олександр Дубінський приходив у Раду в футболці з написом “Мама любить швидкість”. Пов’язано це з розслідуванням програми “Наші гроші”, яка виявила, що серед майна родини Дубінського, зокрема, 24 квартири, 17 автівок та 70 соток землі. Загальна вартість майна близько 2,5 млн.дол. Дещо записано на маму, дещо на дружину, а дещо на Дубінського. Наявність коштовних автівок Дубінський пояснював журналістам тим, що його мама любить швидкість.
Ще одного шоу-політика, який зараз потерпає без статусу народного депутата, Олега Ляшка викликають в прокуратуру. Голові Радикальної партії мають вручити підозру через бійку з нардепом Андрієм Герусом (який, до слова, після сутички лишився без посади представника президента в Кабміні. Сутичка сталася тиждень тому в залі офіційних делегацій аеропорту “Бориспіль”. Геруса, який очолює парламентський комітет з питань енергетики, Ляшко назвав зрадником, звинуватив його у тому, що за особистою правкою Геруса, ВРУ дозволила імпортувати електроенергію з Білорусі та Росії. Ляшко почав штовхати Геруса та порвав йому сорочку. Охоронець радикала знімав усе на відео. Герус після сутички сказав, що Ляшко влаштував провокацію в інтересах енергетичного бізнесу Ахметова, оскільки олігарха не влаштовує зниження цін на електроенергію.
Щодо реальних «посадок» топ-корупціонерів, крові яких жадає електорат правлячої партії, то їх теж трохи є. Антикорупційне бюро впродовж тижня затримало вісьмох банкірів і посадовців. Усіх підозрюють у заволодінні кредитом Нацбанку на суму 1 млрд. 200 млн. ргн. Йдеться про колишніх та чинних посадовців НБУ, “VAB Банку” та приватних компаній, пов’язаних із кінцевими бенефіціарами фінустанови. Серед них Валерій Писарук, він був першим заступником голови Нацбанку під головуванням Валерії Гонтаревої, член Ради НБУ Микола Каленський, а також Андрій Яцюта – заступник голови правління “VAB банку”. Адвокат затриманих Олександр Щербина повідомив, що ця справа стара і щодо неї вже був виправдАльний вирок.
Тим не меше у цій же справі в суботу вечором у Києві затримали одного із членів правління Укрексімбанку. Він очолив державний “Укрексімбанк” 2014 року, призначений на посаду екс-главою Нацбанку Валерією Гонтаревою.
Не лише попередники. Під домашній арешт на 2 місяці запроторили директорку департаменту Офісу Президента Світлану Кондзелю. Її та колишню заступницю міністра культури Вікторію Лісничу затримали за підозрою у хабарництві. Слідство стверджує, що Кондзеля і Ліснича вимагали 300 тисяч доларів за обіцянку влаштувати на керівну посаду в компанії Нафтогаз-Україна.
А тим часом іншого «рішалу» ексзаступника міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Юрія Гримчака можуть випустити під заставу в 6 млн. грн. Ще в серпні Гримчака та його помічника затримали нібито під час одержання частини хабара у розмірі 480 тис.дол. За даними НАБУ, загалом вони хотіли понад 1 млн. дол. за вплив на ухвалення рішень держслужбовцями. Гримчак звинувачення заперечує.
Водночас акторів політичних шоу «попередників» потрохи випускають на волю. Київський апеляційний суд задовольнив скаргу підприємця Бориса Германа, якого підозрюють в організації так званого “вбивства” журналіста Аркадія Бабченка, і звільнив його від подальшого відбування покарання. 29 травня минулого року стало відомо про замах на журналіста Бабченка. Повідомлялося, що він, після пострілів у спину, помер в кареті “швидкої”. Наступного дня тодішній голова СБУ Василь Грицак повідомив, що Бабченко живий, і розповів деталі спецоперації щодо запобігання вбивству. Зокрема, був затриманий ймовірний організатор замаху підприємець Борис Герман, який раніше був помічником двох народних депутатів. Згодом повідомлено про підозру ще одному фігуранту у справі В’ячеславу Пивоварнику. У ході справи йшлося про список з 47-ми осіб, на яких начебто, готувалися замахи. Зважаючи на коментарі деяких активістів щодо виходу Германа на свободу – твердять, що на волю повернулася контора з виконання замовних вбивств, – ті 47-м нині, певно, почувають не досить комфортно. Примітно, що кількома тижнями раніше стало відомо про еміграцію Бабченка в Ізраїль. Тож стурбованих таки на одного поменшало.