Які документи потрібні для отримання karty pobytu czasowego з працею? Інформація станом на 25 10 2022

Текст написаний для людей, які ніколи цим не займалися. Все розтлумачено зрозумілою мовою, Якщо щось неясно – зателефонуйте ПІСЛЯ ПРОЧИТАННЯ цього тексту. +48 730150901  Коли будете ставити питання прошу цитувати те, що незрозуміло. Дякую наперед. 

27 листопада 2022 року мине 9 місяців від 24 02 2022 року, а отже настане момент, коли, відповідно до закону від 12 березня 2022 року, громадяни України, що в’їхали до Польщі 24 02 2022 року зможуть складати вньоски на побит часовий. Відповідно, 25 11 2022 зможуть подаватися ті, хто вїхав наступного дня і так далі. Від в’їзду треба щоб пройшло 9 місяців. Від в’їзду. Тобто, якщо ви в’їхали у лютому, а потім ще виїздили і в’їздили у червні, то доведеться рахувати 9 місяців від червня. Я запитав про це на інфолінії мазовєцького воєводства. І однозначно мені на це питання відповісти не змогли: чи рахувати від дати вїзду після 24 02, чи рахувати від дати останнього візду. Натомість інший працівник тої ж інфолінії однозначно сказав, що 9 місяців треба рахувати від дати останнього вїзду. Поки що ніхто з колег теж такої відповіді не мав. Як маєте – напишіть Я так розумію, за нинішніх обставин можна буде перевірити тільки методом експерименту. Пробувати подаватися рахуючи від дати вїзду одразу після 24 02, а як скажуть що ні, тоді чекати 9 місяців від дати останнього вїзду. При цьому якщо людина виїздила і вїздила, маючи карту побиту, то 9 місяців чекати не треба. Варто зазначити, що усіх цих деталей закон не прописує. Тобто, це лише практика застосування закону воєводськими відділами справ іноземців. І це інформація від працівників інфолінії. Рішень на цю тему я ще не читав

ТАК, ВИ ВСЕ ПРАВИЛЬНО ЗРОЗУМІЛИ!!!!  9 місяців для подачі на побит часовий МОЖЛИВО ПОТРІБНО БУДЕ  РАХУВАТИ ВІД ДАТИ ОСТАННЬОГО ВЇЗДУ!!!!!!!!!! Це написано мною 25 10 2022, не застаріло. Це справді так. Точної інформації як це трактують не маю ні я, ні мої колеги, ні працівники інфолінії.  Будь ласка, телефонуючи, ставте питання, ВІДПОВІДЕЙ НА ЯКІ НЕ ЗНАЙДЕТЕ!!! Це дуже важливо. Бо інакше я у вас питатиму, де я зробив помилку, що це вас змусило перепитувати, зателефонувавши? Я з задоволенням відповім на всі питання. ВІДПОВІДЕЙ НА ЯКІ ВИ НЕ ЗНАЙДЕТЕ У ЦЬОМУ ТЕКСТІ!!!!

Якщо буде питання, ВІДПОВІДЬ НА ЯКЕ Є У  ЦЬОМУ ТЕКСТІ, я запитаю, чи читали ви текст? Якщо читали, то запитаю, що вам з тексту незрозуміло? І попрошу процитувати те, що незрозуміло. 

 З огляду на те, що,  час резервації візиту до уженду треба резервувати заздалегідь – варто уже зараз закласти собі профіль на порталі Inpol якщо ви перебуваєте у Мазовєцькому воєводстві або на порталі Przybysz  якщо перебуваєте у дольношльонському. У інших воєводствах ще подібних порталів я не зустрічав. На Карту побиту сталого можна подаватися, не чекаючи згаданих 9 місяців. Але, звичайно ж, для цього мусять бути підстави (карта поляка, польське походження, підтверджене оригіналами документів, саме оригіналами, щонайменше три роки перебування у Польщі на підставі карти побиту з приводу шлюбу з громадянином Польщі чи 10 років перебування на підставі карти біженця) Звичайно, можна не морочится з реєстрацією, адже щоб легалізувати своє перебування достатньо відправити сам заповнений вньосек на побит часовий поштою і чекати на здачу відбитків. Просто це суттєво видовжує процедуру.  У кожному воєводстві час очікування різний. Відправляти треба до того воєводи, у якому воєводстві ви перебуваєте. Якщо ви живете і працюєте у Варшаві, а ваша фірма має центральний офіс у Лодзі – ви подаєтесь за місцем проживання.  Щоб поставили печатку у паспорті одразу, треба на здачу відбитків принести такі документи:

Анкета (Wniosek o pobyt czasowy) За лінком інструкція з заповнення

Załącznik nr 1 od pracodawcy. За лінком зразок заповнення. Зверну увагу, що у Мазовєцькому на порталі інпол додаток номер один можна заповнити одразу разом з вньоскем. Формуляр не дає можливості зробити помилку.   Заповніть, принесіть роботодавцю хай підпише синьою ручкою – мусить написати своє імя і прізвище так, щоб інспектор зміг його прочитати. Від дат вписаних у цьому документі залежить на який термін вам дадуть карту побиту. Якщо у вас умова злеценя – карта буде на рік, навіть якщо буде вписано три роки. На який термін у вас дозвіл на роботу – не має значення. На який термін у вас ЧИННА умова – не має значення. Має значення дата у додатку номер один. Також можна додати умову встемпну. Тобто, умову на майбутнє з тими ж датами що і у додатку.  Але це необовязково. 

KRS aбо СEIDG роботодавця. Відкриваєте подані лінки, вписуєте дані роботодавця і скачуєте видрук з реєстру. Цей пункт необовязковий. Інспектор і сам може видрукувати. Просто буде довше

Копія УСІХ ЗАПОВНЕНИХ сторінок паспорта і оригінал показати.

4 однакових актуальних фотографії  35 mm x 45 mm, на яких 70 відсотків займає обличчя. Актуальних – тобто, зроблених не раніше ніж за півроку до подачі. Якщо ви, наприклад, прийшли подаватися на другу карту і принесли фото такі ж як на першій – інспектор може відправити перефотографовуватись. Якщо будуть фотографії зроблені у різний час – та ж історія.

Оплата 440 злотих на конто, номер якого є на сайті відділу справ іноземців воєводства де ви перебуваєте. У мазовєцькому це тут у малопольському тут У Дольношльонському тут    Як правило оплата за вньосек на побит вноситься до уженду МІСТА, де відбувається подача. Зверну увагу, що плата за ВИДАЧУ карти побиту 100 злотих робиться на конто ВОЄВОДСЬКОГО УЖЕНДУ який видає. Тут важливо ці номери не переплутати. Як знайти у інших воєводствах? – задати у гуглі “cudzoziemcy oplata pobyt czasowy” і додайте назву воєводства. Вам вискочить потрібна інформація

ВИЩЕПЕРЕЛІЧЕНИХ ДОКУМЕНТІВ ВИСТАЧИТЬ, ЩОБ ПОСТАВИЛИ ПЕЧАТКУ У ПАСПОРТ

Щоб рішення було позитивним треба також долучити до матеріалів справи якнайшвидше, але як уже вийде, головне, щоб до дня ухвалення рішення:

Інформацію старости, якщо вона потрібна для цієї професії у цьому місці за ці гроші. Не потрібна інформація старости людям, які до складення вньоску пропрацювали у цього роботодавця на умові о праце щонайменше три місяці (мусить бути три повних заплачених зуса, як доказ). Також не потрібна інформація старости людині, яка перебуває у Польщі більше трьох років. (Три  PIT 37 будуть доказом у поєднанні з штампами у паспорті чи картою побиту виданою за три роки до…) Не потрібна інформація старости студентам стаціонару польського ВНЗ, випускникам (абсольвентам ) будь – якого польського навчального закладу. Зверну увагу: учні поліцеальних шкіл не є студентами. Але випускникам поліцеальної школи інформація старости теж не потрібна при подачі на побит. 

Інформацію про те де ви живете. Умова винаймання житла, мельдунок, чи заява власника житла про те, що він дає право конкретно вам жити у своєму житлі. Зміни до закону про іноземців, що набирають чинності 29 01 2022 передбачають, що це уже буде необовязково, але я б радив принести, якщо є. Поки що незрозуміло, як ці зміни використовуватимуть працівники відділу справ іноземців, ненависть до тих, кого вони обслуговують жодними змінами до закону не знімається. 

Інформацію про те, що ви застраховані. Зус РЦА з підтвердженням висилання якщо ви легально працюєте. Носите до ухвалення рішення щомісяця. Або приватна страховка з покриттям 30 тисяч євро. Покриття 10 тисяч більше не проходить. Негативні рішення йдуть у ста відсотках випадків.

Умову з роботодавцем необов’язково, але бажано. Ви можете і не працювати у того роботодавця, від якого подаєтеся до отримання карти побиту.  Просто якщо ви уже там працюєте  – у інспектора менше можливостей вам відмовити. 

Дозвіл на роботу, на підставі якого та умова укладена. Це або освядченє або воєводське або підтвердження зголошення початку праці, зроблене через портал Praca.gov.pl Останній варіант передбачений законом від 12 березня.  Точно так, необов’язвово, але бажано. Зверну увагу, що робота без дозволу на роботу без умови чи згаданого зголошення  – це робота нелегальна, яка загрожує депортацією, у разі як вас сконтролюють на нелегальній роботі. Звичайно, не всіх нелегалів депортують, не всіх злодіїв ловлять. Але це ризик отримати депортацію на рік, щонайменше.   Ще раз наголошую, що для подачі на карту побиту потрібен не дозвіл на роботу а Załącznik 1. Люди часто кажуть, що чекають з подачею поки не зареєстровано освядченє чи воєводське. Це неправильно. Ви можете і не працювати у момент подачі у того роботодавця, який хоче вас взяти на роботу, коли вам дадуть карту побиту. Просто якщо ви легально почнете у нього працювати до ухвалення рішення, то буде більше шансів, що рішення буде позитивним. Часто виникає питання, чи можна подаватися на карту побиту, маючи умову злеценя? Так, можна. Неважливо, який вид умови, важливо, що ви на підставі цієї умови заробляєте на себе, щоб у вас залишалося після оплати за квартиру 700 злотих чистими. Тоді інспектор вважатиме, що у вас є гроші на перебування. 

PIT 37 якщо працювали минулого року. За лінком – інструкція як його отримати Якщо ви не працювали минулого року і не складали декларації PIT – напишіть про це окремого листа

Zaswiadczenie o niezaleganiu w podatkach (Довідка про відсутність податкових боргів) Це стосується усіх повнолітніх. Навіть якщо ви не працювали минулого року – мусите взяти в уженді скарбовому цю довідку

Також про всяк випадок (але необовязково) можна попросити роботодавця, щоб замовив довідку про незалеганє у оплаті податків і складок ЗУС саме фірми роботодавця. Ці документи довго робляться. Тому раджу потурбуватися щоб до дня ухвалення рішення вони були у матеріалах справи. Особливо це важливо, якщо фірма нещодавно створена, якщо там мало працює людей і якщо були у фірми уже якісь заборгованості перед зусом. Часами фірма все давно заплатила, а борг перед зусом висить у системі і через це відмовляють іноземцю. Все інше інспектор відділу справ іноземців може перевірити у системі. Наприклад, чи складала фірма CIT 8 чи інші зезнаня податкові. Хоча, якщо ваш роботодавець має свіжі складені декларації і може вам видрукувати – попросіть хай це зробить.

Ще раз зверну увагу, що  УЖЕ САМОЇ ЗАПОВНЕНОЇ АНКЕТИ ПОДАНОЇ НАВІТЬ ПОШТОЮ ВИСТАЧИТЬ ДЛЯ ПРОДОВЖЕННЯ ЛЕГАЛІЗАЦІЇ ПЕРЕБУВАННЯ ДО УХВАЛЕННЯ РІШЕННЯ У СПРАВІ!!!! Так,  самого вньоску без нічого вистачить. Саме так як написано так і є. Останні дві фрази для тих, хто дзвонить і перепитує, не вірячи написаному. Вірте. Не вірите – прочитайте уставу про іноземців або адмінкодекс. Подавши анкету, ви вчинили адміністративну дію, яка продовжує ваше легальне перебування до ухвалення рішення у вашій справі. 

Документ про оплату можна принести, коли запросять на здачу відбитків. Реквізити для оплати у Мазовєцькому

  • 440 zł w momencie złożenia wniosku na konto: – це якщо перебування з роботою.

Centrum Obsługi Podatnika
ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa
21 1030 1508 0000 0005 5000 0070

У титулі оплати пишете Decyzja z pracę

Поморське Номер конта  Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańskuul. Okopowa 21/2780-810 Gdańsk

93 1010 1140 0169 1313 9120 0000   

z dopiskiem: „Opł. skarb. – zezwolenie na pobyt czasowy”

w przypadku dokonywania opłaty za udzielenie pełnomocnictwa, dopisek winien brzmieć: „Opł. skarb. – pełnomocnictwo”

Якщо ви подаєтеся на другу чи третю карту – до вас буде більше питань ніж до того, хто подається на першу. Часто люди думають навпаки, що раз першу дали  – то другу дадуть автоматично. НІ. Треба бути дуже уважним, довести все, що потрібно довести і у першу чергу, що ви виконали те, заради чого вам дали першу карту.

Як записатися на подачу на карту побиту, щоб одразу здати відбитки і отримати печатку у паспорт? У кожному воєводстві свій порядок

У Мазовєцькому воєводстві  я уже описав вище. Читайте також текст про портал Inpol 

У інших воєводствах хоча і існують якісь електронні черги, але воно усе якесь трохи дивне і у багатьох воєводствах призупинене на час стану пандемії. Тому – пошта і тільки пошта. Але треба часами перевіряти, може десь уже і запрацювало

Отже, запис на подачу 

У Вроцлаві  це робиться тут  

у Опольському воєводстві – тут

у Західнопоморському – тут

У Куявсько – Поморському – тут  

Тут система працює так дивно, що я не зміг записати свою клієнтку. Але написав паперового листа з проханням зареєструвати і по отриманню листа мені дали термін у пятницю на понеділок. Попри це,  я написав в уженд до справ іноземців на Таборову у Варшаву з пропозицією ретельно перевірити на предмет продажу термінів подачі у куявсько-поморському. Тут, до речі, при отриманні везваня дають 60 днів на запис, але 14 днів на оплату вньоску. Тобто,  не так як у Мазовєцькому

У Катовіце  на побит часовий немає місця у електронній черзі. Тому тільки поштою. 

Якщо не записуватись – треба чекати листа. І це може тривати довше ніж у Мазовєцькому, але не довше ніж у Дольношльонському.

Особливості подачі у Лодзі. Подаєш поштою, чекаєш везваня. У везвані конкретна дата здачі відбитків. Але можуть перенести як попросиш. Ще одна цікава деталь. За кожну сторінку завіреного документу у Лодзькому відділі справ іноземців мусите заплатити 5 злотих за послугу з завірення документу за згідність з оригіналом. Ніде у інших воєводствах такого немає. 

У Підкарпатському воєводстві  – жива черга. Тобто, у кожному воєводстві свій порядок, але він описаний на сайтах воєводств у рубриці cudzoziemcy. Треба просто прочитати і зробити як написано.

При подачі через канцелярію, там де є така можливість,   окрім усіх приготованих документів, робите ще дві копії першої і другої сторінки вньоску. У канцелярії вам поставлять на ниx печатки про зданий вньосек. Один примірник кладете собі у паспорт і тримаєте там, поки не покличуть на відбитки. Другий – віддаєте роботодавцю, щоб підклав під умову. Це для інспекції праці і прикордонників. У разі перевірки буде доказ вашого легального перебування. Документи  до канцелярії, або як її поляки називають “бюро подавче» –  можна подати навіть у останній день чинності візи чи у останній день з 90 днів безвізового режиму. З моменту складення вньоску до моменту ухвалення рішення у вашій справі, перебування на території Польщі є легальним. Ви навіть можете працювати, за умови, що для вас зареєстрований дозвіл на роботу. З огляду на закон від 12 березня 2022 року а також антиковідний закон, легальне перебування навіть за простроченими візами і картами продовжено до кінця стану ЗАГРОЗИ пандемії, а для громадян України легальне перебування для усіх, хто перебував легально до 24 02 а також для тих хто вїхав після 24 02 2022, продовжено на 18 місяців від 24 02, тобто до серпня 2023 року. .

Ще потрібно зробити довідку про відсутність податкових боргів. Як вона робиться – прочитаєте у розділі про NIP. Якщо працівник працював у минулому році – треба буде дати PIT 37 – це податкова декларація, яку кожен, хто працює у Польщі, має подати до уженду скарбового на початку року. Роботодавець видає до кінця лютого PIT 11 і на його основі розраховується PIT 37 та подається до податкової. Паперовий документ з печаткою уженду про прийняття треба додати до вньоску про побит часовий, або пізніше донести. Якщо ж людина минулого року не працювала, а PIT вимагають – потрібно написати спеціальну заяву у якій пояснити, що людина не працювала і тому донести цей документ неможливо.

ГРОШІ НА ПЕРЕБУВАННЯ

Часто питають, чи годиться умова на піветату для подачі на карту побиту? Не головне, яка умова. Головне – чи вистачить вам зароблених грошей та грошей, які ви можете задекларувати на перебування у Польщі. Тому, якщо на піветату ви заробляєте так, що після оплати за квартиру у вас залишається 701 злотий чистими у місяць  – така умова годиться.  Часто люди вважають, що у них все ок і потім дивуються відмові. А відмова через брак грошей. 

Наприклад, ви заробляєте 2650 , тобто десь 1800 чистими. А за квартиру в умові винаймання житла написано, що ви платите 1500. Наприклад. Тоді інспектор від 1800 відніме 1500 і відмовить вам на тій підставі що у вас на життя залишається у місяць 300 злотих, а треба 701

Довідка про гроші на конті не працює як джерело стабільного доходу. Треба тоді показувати рух коштів на конті і показати джерело звідки вони там беруться

Якщо вам в реалі вистачає грошей на перебування – отже це можна удокументувати. Якщо ж ви не хочете це удокументовувати, тобто отримувати нелегальні доходи – не дивуйтеся що вам відмовлять. 

Можна звичайно трошки покомбінувати. Наприклад, якщо плата за житло 1500 а ви заробляєте 1700 то тут без комбінацій не обійдеться. Попросіть власника переписати умову з умови винаймання на умову uzycienia. Тобто за документами буде, що ви у цьому житлі живете безкоштовно. Другий варіант – можна попросити роботодавця на час отримання карти побиту платити вам більше грошей. Тобто декларувати більшу зарплатню і витрати на податки взяти на себе. Звичайно, це кримінальна відповідальність для роботодавця, якщо це відкриється. Але чимало роботодавців ризикують набагато серйозніше у своїх стосунках з ужендом скарбовим, то цей ризик буде дрібницею. 

Можна також взяти довідки про зарплатню батьків з України, перекласти їх і додати, вказавши, що вам допомагають батьки.  Можна вигадати і інші варіанти. Але краще нічого не вигадувати і задокументувати свої доходи хоча б до отримання карт побиту, а потім уже комбінуйте. Хоча теж обережно, бо ще ж наступну отримувати. 

 

Скільки чекати на польську карту побиту? (карту тимчасового перебування)

Адмінкодекс дає працівникам уженду три місяці на виготовлення карти побиту іноземцю, але цей термін катастрофічно порушується через збільшення потоку анкет  Сам я подав документи через канцелярію, тобто, не здаючи відбитків пальців і не записуючись на здачу документів. Це було 13.12.2016 року. Отримав карту побиту 12.07.2017 року, тобто, моя справа тривала більше ніж півроку. Можливо, це спричинено тим, що документи подавалися через канцелярію і я чекав листа про здачу відбитків пальців більше трьох місяців.

Нині час очікування на відбитки –  у мазовєцькому три-чотири місяці. У Поморському – рік, у Великопольському – півроку, у Куявсько-Поморському  – десь півроку, у Малопольському – швидко. Там є можливість через мейл записатися і зразу здати та за три місяці мати децизію а за півроку  – карту. у Підкарпатському Любельському, Підляському – взагалі все просто і швидко. Найгірше у Дольношльонському. Там люди по два роки чекають рішень і ще довше – карт. Ще гірше у Поморському У Шльонському довго, але можна пережити. І є можливість мейлового контакту з інспектором. Прямо на везвані пишуть мейл інспектора. Кажуть добре у Любуському, що на кордоні з Німеччиною, але я там ще не був. У Західнопоморському  – довго і незрозуміло. Але без корупції. Дольношльонський уженд  найбільш скорумпований. Хабарі за візит в уженд майже узаконені. Скорумпували українські посередники. 

 

ЩЕ ВАЖЛИВО, Потрібно розрізняти типи документів. Є браки формальні, без яких не зареєструють вньосек взагалі. Це 

1 Повністю і правильно заповнений вньосек.  У разі як ви щось напишете неправильно  – Вас попросять це виправити у першому листі до вас і ви зможете виправити, прийшовши на відбитки

2 Оплата. Її можна принести коли здаєте відбитки. при подачі можна не платити. 

3 Фотографії. Мусять бути чотири однакові, нещодавно зроблені фото, на яких 70 відсотків займає обличчя

4 Відбитки. Ну, тут зрозуміло. 

5 ДОДАТОК НОМЕР ОДИН ВІД РОБОТОДАВЦЯ. Недонесення цього документу означатиме, що вньосек залишать без розгляду. Якщо у документі мусить бути два підписи роботодавців, а є підпис тільки одного спільника – те саме. Це не буде вважатися документом.  Раніше браком формальним також вважалася інформація старости. Нині навіть без інф старости ставлять печатку, отже певно це уже браком формальним не вважається, але я б рекомендував не ризикувати і принести інф старости, або повідомити коли ви принесете і попросити про продовження терміну донесення до часу, поки у вас буде інф старости. 

6 Показати оригінал паспорта і надати копію усіх заповнених сторінок паспорта.

РЕШТА ДОКУМЕНТІВ – БРАКИ МАТЕРІАЛЬНІ, Їх за законом потрібно доставити впродовж 14 днів, як написано у листі, який ви отримаєте при здачі відбитків.  Ще раз. Якщо у вас немає нині дозволу на роботу чи якогось іншого документу  –  це не завадить вам подати вньосек на побит часовий. Часто люди вигадують собі різні обмеження і через це страждають потім. Не читайте дурниць. Особливо, коли щось на цю тему написано для громадян України мовою совка – російською. Це завжди обман або дезінформація. 

Безкоштовна консультація у разі потреби через фейсбук Ivakhniuk Oleksandr.  Тут можна прочитати правила платної співпраці Телефоном  +48 730150901 (краще писати смс,  або ПИСАТИ на viber чи ПИСАТИ на whatsup. Якщо на текстове повідомлення реакції немає – тоді телефонуйте: +48 730150901 Нижче – посилання на інші тексти рубрики, які відповідають на питання:

Зміна роботодавця і карта побиту 

Як написати odwolanie od decyzji wojewody? 

Як донести документи і які документи треба доносити?  

Чому відмовляють у карті побиту? 

Скільки чекати на карту побиту? 

Процедура укладення шлюбу з громадянином Польщі описана тут 

Процедура влаштування дитини у польський дитсадок описана тут

Подача на карту резидента описана тут 

Студентська карта побиту – процедура описана тут 

Карта побиту коли не вчишся, не працюєш, на провадиш бізнес- перебуваєш на утриманні  

Карта побиту підприємця: кому вона світить, а кому не варто навіть пробувати? 

Karta rezydenta długoterminowego UE – як отримати та хто може отримати?

Підготовка до співбесіди для отримання карти сталого побиту за польським походженням

Цей скромний сайт існує за гроші читачів, слухачів, глядачів. У власника сайту, Олександра Івахнюка, завжди є можливість взяти гроші у одного спонсора і дути у його дудку, як це роблять більшість медіа стосовно своїх власників. Якщо ви бажаєте, щоб хоча б одне медіа у нашій країні працювало на читачів –  перекажіть гроші за цими реквізитами. Навіть мінімальна сума буде для авторів сайту свідченням того, що їхня робота потрібна і треба продовжувати у цьому ж руслі. ПІДТРИМАЙТЕ УКРАЇНСЬКЕ!!! Перейдіть за лінком і знайдете реквізити

Також відповіді на запитання з питань легалізації перебування у Польщі в ефірі “Радіо без цензури”. Переходьте за лінком і слухайте українське цілодобово

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації