Автор Stanisław Buczacki
Законопроект під №3251 “Про внесення змін до підрозділу 5 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобів”, ініціатором якого є Роберт Горват разом із ще близько сотнею народних депутатів, викликає неоднозначну реакцію ще із часу реєстрації у Верховній Раді. Суть законопроекту в тому, що він, тимчасово, до кінця 2017 року, встановлює знижені ставки акцизу на імпорт вживаних транспортних засобів на територію України фактично, до рівня акцизів на нові автомобілі, на деякі товарні позиці (наприклад, автомобілі з двигуном до 1500 куб. см.) – у 20 і більше разів!
Акциз, по своїй суті, – непрямий податок, який встановлюється на високорентабельні та монопольні товари і вилучає частину надприбутків, які отримуються від продажу подібної продукції. Досвід країн Євросоюзу показує, що акцизний збір встановлюється на високорентабельні товари (тютюнові вироби, алкоголь, предмети розкоші, тощо). Автомобіль, по своїй суті – це засіб пересування, а не розкіш (як це дехто, ще з радянських часів, вважає), тому ставки акцизів, які штучно встановлені і діють в даний час, котрі в деяких випадках перевищують вартість самого автомобіля у декілька разів і ніби-то захищають національного виробника та автоімпортерів – виглядають явно необгрунтованими, хоча б ось чому. За інформацією асоціації європейських автовиробників ACEA (European automobile manufactures association), середня кількість автомобілів на 1000 осіб в Європі становить близько 487 шт, в Україні ж цей показник в 2,5 рази менший і становить близько 201 автомобіль на 1000 осіб. Середній вік авто в Україні становить близько 21,5 року, в той час в Європі – 8,6 роки. Самозрозуміло, що автопарк наших громадян потребує значного оновлення. В даний момент внутрішній виробник неконкурентноспроможний та не може забезпечити достатнього оновлення автопарку. Згідно статистики, за останні два місяці національні виробники практично не виробили легкових автомобілів (наприклад, ЗАЗ склав лише чотири автомобілі за лютий-березень цього року). Тому єдиним шляхом для оновлення авторинку є лібералізація ставок митних платежів для ввезення вживаних автомобілів з Європи. На цю категорію товарів в нашій країні існує величезний відкладений попит.
Нещодавно була поширена інформація, ініційована Кабінетом Міністрів (який уже у відставці) про те, що потрібно знижувати, власне, мита, а не акцизи. Для розуміння ситуації, потрібно зрозуміти, які ж, власне, митні платежі потрібно сьогодні заплатити при імпорті транспортних засобів з метою вільного обігу. Отож, це: мито 10% від вартості автомобіля за кордоном, акциз (який становить левову частку у загальній кінцевій сумі вартості розмитнення), ПДВ 20%, яке вираховується від вартості автомобіля в сумі з вищезгаданами платежами (фактично, податок з податків, але такий механізм його нарахування), а також ще 4% податку у пенсійний фонд. Отож, зрозуміло, що відміна мит великого впливу на кінцеву вартість розмитнення суттєво не вплине, проте вплине на вартість нових автомобілів, саме тому офіційні автоімпортери виступають за зниження саме мит, але проти зниження акцизів. Навіть лист свого часу писали, щоб законопроект 3251 ні в якому разі не приймали! “Аргументів” у них багато – що бюджет втратить (хоча, згідно розрахунків, прибутки від збільшення кількості імпортованих автомобілів у разі прийняття 3251 більший від втрат, завданих зниженнями акцизів: один мільярд до одного мільярду і двохсот тисяч), що втратять робочі місця люди на заводах (які, фактично, вже і так стоять), що цим будуть користуватися нечесні на руку “бізнесмени”, котрі хочуть імпортувати автомобілі з країни-агресора, де внаслідок економічних негараздів деякі автомобілі дешевші, ніж у Європі (на це вже є рішення, щоб внести відповідну правку в законопроект для унеможливлення таких речей), що це тільки для того, щоб імпортувати дорогі автомобілі, бо у нас діє обмеження Євро-5, і що для простого українця це нічого не дасть (хоча, якщо подешевшають новіші автомобілі – подорожчають і старіші), що прийняття цього законопроекту призведе до збідніння автовласників, бо тоді їх автомобілі втратять в ціні (хоча, якщо подешевшають новіші автомобілі – подешевшають і старіші) тощо.
Насправді, такі інформаційні маніпуляції запускаються з одною метою: захистити свій бізнес, який останні 10 років існував, фактично, в “парникових”, неконкурентних умовах. Податки на імпорт вживаних автомобілів роками були штучно завищеними, а зараз законопроект 3251 пропонує знизити їх якраз фактично до рівня нових автомобілів, для здорової конкуренції на ринку. Формально, дія цього закону повинна бути тимчасова. Та після зниження (хоч і тимчасового), важко вже буде повертати все назад, бо статистика буде говорити сама за себе, цей крок буде оправданий мабутньою економічною вигодою, а саме збільшенням надходжень до бюджету за рахунок збільшення кількості імпортованих автомобілів, створенням додаткових робочих місць в сфері обслуговування автомобілів, збільшенням надходжень від продажу автомобільного палива, зменшенням середнього віку автомобілів, а звідси – збільшенням безпеки на дорогах. За час дії закону якраз повинна заїхати достатня кількість машин для того, щоб знизити і середній вік автомобілів, і ціни на вторинному ринку в адекватних межах.
Щодо обмеження Євро-5, яке діє з початку цього року і Євро-6, яке повинно вступити в дію з 2018 року, варто сказати наступне. Так, старих дешевих машин по 1000 євро не буде. Але! Зниження цін на автомобілі класу Євро-5 і можливість їх імпорту за розумними ставками акцизу, без сумніву, буде мати вплив і на ціноутворення старіших автомобілів, які вже є на внутрішньому ринку. Подешевшають новіші авто – подешевшають і старіші. Якщо за 8 тисяч євро можна буде купити 5-річне авто – мало хто купить за ту ж суму 20-річне (як воно в нас є зараз, повно машин кінця 90-х років за 8 тисяч!), якщо за 5 тисяч можна буде купити 15-річного “Мерседеса”, мало хто схоче купити 20-річного опеля за 4 тисячі (як воно є зараз). Якщо за 2 тисячі доларів можна буде купити старого “опеля”, мало хто буде їздити на старій “дев’ятці” за ту суму. Якщо “дев’ятку” можна буде купити за 1000 доларів, мало хто схоче їздити на гнилих 40-річних жигулях за 800 доларів, і всі вони поїдуть на металобази. А це – вже велике досягнення.
Взагалі, більшість людей віддасть перевагу автомобілю за 8000 євро 2012 року, хоч може і нижчого класу, ніж старий бізнес-клас 1998 року за ту ж ціну. Хоча є такі, кому головне – клас автомобіля, а не вік, то таких теж треба втішити: старі машини подешевшають також через те, що їх обслуговувати – дорого. Саме через це вони такі дешеві в Європі – витрачати немалі кошти на регулярне обслуговування старого автомобіля там вважається економічно недоцільним, краще купити за ті ж гроші новіший автомобіль. В Україні ж старі автомобілі обслуговують, бо немає новіших автомобілів за доступну ціну. Якщо ситуація зміниться, то старі автомобілі почнуть дешевшати, все менше людей схоче їх обслуговувати, а це потягне за собою подальше здешевлення внаслідок зменшення попиту на ті ж старі автомобілі. Крім того, час іде, машини з Євро-5 будуть старіти і дешевшати і тим самим ставати ще доступнішими, словом, у разі прийняття, 3251 запустить нормальний процес оновлення авторинку, який так необхідний, щоб розбавити трохи той кругообіг старих автомобілів, ввезених раніше, ще тоді, коил податкові ставки на імпорт були лояльнішими.
Також, якщо до проблеми підійти грунтовно і довести, наприклад, те, що відтермінування Євро-6 на кілька років значно швидше омолодить ринок автомобілів (не забувайте про 21,5 року) і буде сприяти екологічній ситуації (за рахунок заміни автомобілів з Євро-0, Євро-1, Євро-2, Євро-3 на авто з Євро-5), ніж фактична заборона на імпорт автомобілів, молодших двох років (Євро-6 в Європі є обов’язковим з 2015 року). Але до проблеми треба підходити дійсно серйозно і комплексно, і при правильному підході і аргументації, шанси є: за відтермінування цієї норми все ж варто ще поборотися.
На рахунок того, що у разі прийняття законопроекту 3251, автомобілісти збідніють, бо їх автомобілі подешевшають. За такою логікою, варто тоді лобіювати підвищення акцизів на вживані автомобілі до рівня Куби, і тоді всі багатші стануть? Типу, всі вживані автомобілі стануть дорожчі, ніж нові, економічно невигідні, і всі будуть їздити лише на нових? Чи навпаки, це призведе до ще більшої кризи, і буде ситуація, як на Кубі, де старі “Жигулі” коштують 10 тисяч доларів, і передаються в спадщину з покоління в покоління, і де на дорогах ще повно 50-річних машин і всі вони в ціні? Хіба це не більша втрата, ніж втратити 30% вартості на своєму автомобілі, але і новіший купити на 30% дешевше? Наприклад, ваш старий автомобіль коштував, скажімо, 10 тисяч, а той, який ви хочете купити – 20. Якщо всі вживані машини (за вийнятком преміум-класу і кількарічних) подешевшають на 30% після прийняття 3251, то ваш старий автомобіль буде коштувати 7 тисяч, а той, який хочете купити – 16! Раніше треба було докласти 10 тисяч, а тепер треба буде докласти 9 тисяч! Єдине, що не подешевшає – це новий автомобіль в салоні. Але з цим потрібно змиритися, що автомобіль – це не та річ, яку варто розглядати, як капіталовкладення, а вбудь-якому випадку – це витрати. Коли новий автомобіль тільки виїжджає з автосалону, він вже втрачає у вартості. В Європі, наприклад, розуміють, що при експлуатації автомобіля його ціна постійно знижується, а ще є регулярне обслуговування, вартість якого не повернеться при продажі ніяким чином, і свідомо на це йдуть. Автомобіль повинен бути доступним, адже це просто засіб для пересування, так необхідний в наш час, а не розкіш, як це повелося ще з радянських часів.
Багато говорять також, що 3251 розглядався з початку як “амністія” для так званих “транзитних” автомобілів, які їздять на “пересічку”, а фактично, враховуючи обмеження Євро-5, ніяким чином на ситуацію не повпливає – 99% згаданих автомобілів не відповідають цій вимозі. Якщо дивитися на проблему тільки з погляду цієї проблеми – можливо, але якщо розглянути ситуацію більш глобально і забігти наперед, то світ клином не зійшовся на автомобілях іноземної реєстрації. 3251 був би першим кроком за стільки років назустріч нормалізації ринку вживаних авто, не зважаючи на тиск автолоббі. Хай не так різко, хай не так швидко – але перший крок в тому напрямі. Адже причина великої кількості нерозмитнених автомобілів в країні все та ж – громадяни не в змозі купувати нове імпортне авто через його високу вартість у гривні, а так само не можуть дозволити собі імпортоване вживане авто через високі ставки акцизного податку, що робить його ціну неконкурентоздатною. У разі прийняття ціни на ті автомобілі, які вже є на внутрішньому ринку, однозначно знизяться. А далі, коли ринок наповниться достатньою кількістю “свіжих” автомобілів, ціни на аналогічні автомобілі, які у нас на іноземній реєстрації, знизяться до розумних меж (звичайно, не до такої ж суми, як в Європі, але хай в два рази дорожче, проте не у чотири, як зараз), то можна буде зі спокійною душею пересісти нарешті на автомобіль української реєстрації і забути про “пересічки”. А ще, якщо 3251 буде прийнятий і покаже економічну ефективність (а можна бути впевненим, так і буде), можна буде говорити про так звану податкову амністію – разову акцію по легалізації тих всіх автомобілів, які зараз тут возяться в режимі “транзит”, за ставками законопроекту 3251, без урахування Євро-5, бо нема чого себе обдурювати – ті машини і так тут їздять.
Тому законопроект 3251 однозначно повинен бути прийнятий, це дуже хороша ініціатива, і головне – вона реальна, її можна реалізувати, на відміну від інших пропозицій, які гарно звучать, та, на жаль, в існуючій ситуації – на жаль, можуть бути лише мріями. На кожному з етапів проходження законопроекту по відповідних інстанціях поширювалося багато дезінформації для дискредитації самої ідеї, було багато розмов, що “він не пройде”, “не приймуть”, що це лише популізм, і нічого більше, тощо. А час ішов – законопроект 3251, проти спротив автолоббі, пройшов всі комітети, попав у порядок денний і навіть минулого тижня був проголосований у першому читанні! Залишилося найважливіше: друге читання і прийняття в цілому. Шанси на прийняття його в цілому – є! Тому давайте підтримаємо будь-яким чином (інформаційно, ідейно) законопроект 3251 “Про внесення змін до підрозділу 5 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобів”, він нам потрібен!