Карта побиту і дозвіл на працю від воєводи: чому так важко вони даються?

дозволи на працюПитання легалізації українців у Польщі залишається темою закритою в українських та польських медіа, що дає можливість непогано заробляти різним навколоюридичним генделикам, які, фактично, заповнюють документи за неписьменних. Послуга з подачі документів до відділу справ іноземців на карту перебування коштує від півтори тисячі злотих до захмарних сум. Я знаю одну людину, яка заплатила 4 тисячі злотих за цю просту процедуру. Чимало нюансів, потрібних для правильного заповнення цих документів, можна дізнатися тільки потрапивши на прийом і зрозумівши, що зробив помилку. А виправлення помилки може коштувати місяць часу. Інколи додаткових тисячу злотих юристу залатфяльщику. Запитати щось у відділу справ іноземців можна тільки за телефоном гарячої лінії, який настільки перевантажений, що чекати відповіді на дзвінок можна годинами. Таким чином, сформувалося корупційне болото навколо відділу справ іноземців Мазовєцького воєводства. Я, як журналіст, вирішив поговорити на цю тему з керівником цього відділу. Поки що замість дати і часу запису розмови отримав тільки якусь дурнувату відписку у стилі: «У нас все добре і говорити нема про що». Саме тому я, щоразу відвідуючи відділ справ іноземців, вмикаю фейсбук трансляцію, для того, щоб те, що відбувається у кабінетах, бачили люди, які мене читають і яким конче необхідна така інформація, щоб самим вирішити проблему легалізації у Польщі. Урядники проти моїх трансляцій, але далі криків поки що не пішли. Сподіваюсь, я встигну пояснити воєводі мазовєцькому, чому треба дозволити зйомку у кабінетах відділу справ іноземців у Варшаві, чому потрібно якомога більше інформації звідти?
Тим часом, кілька слів про документи, які вимагають від наших працівників при подачі на карту побиту.
Опінію старости – у нас вона є майже на всі наші роботи. Я над цим уже півроку працюю. Опінії старости я прошу усі на 3 роки. Це документ, який підтверджує, що у цьому місцці на цю роботу за ці гроші немає поляків, тому можна брати іноземців.
Крім опінії, ми подаємо два наших KRSи, оскільки одна спулка є командитовою, а друга її репрезентує. Також подаємо виписку з реєстру фірми, де власне виконуватиметься робота. З нас вимагають умову з тою фірмою, але ми замість цього даємо лист, у якому підтверджуємо, що справді, маємо угоду з тою фірмою, але третім особам її показувати не можна, бо там закладено за такі дії штраф 50 тисяч злотих. Ще я додаю лист – запотребування працівників з фірми, де виконується робота. Ну, звичайно ж, анкета (вньосек), додаток номер один, умову на майбутнє з фразою, що вона починає діяти з моменту отримання позитивної децизії по карті побиту. Ще працівник мусить дати умову ви наймання житла, запрошення на підставі якого відкрита віза, запрошення від нинішнього роботодавця, умову на якій працівник працює зараз. З цим документом часто бувають проблеми. Бо до нас люди приходять коли хочуть влаштуватися легально. А отже, перед цим у них не умови, а фільчині грамоти. Якісь умови свядченя услуг, умови о дзєло (тобто умова з якої не платиться ZUS) Я зустрічав навіть такі умови, де працівник називався власником пакета акцій вартістю 50 злотих і на підставі цього паперу працював на складі «Бедронки». Ще один момент. Часто фірми, віддаючи останню зарплатню працівникові, забирають у нього умову. Тоді не залишається жодних слідів, що він працював там чи деінде. І це може бути приводом для відмови у карті, бо людина приїхала працювати, але легально не працювала, отже порушила візовий режим. У такому разі, ми пишемо освядченє про те, що умова була забрана таким то і таким то роботодавцем при розрахунку. Згодом, у наших працівників просили донести лист підтвердження, що на їх утриманні нікого у Польщі немає. Ще просили робити страховки польські, якщо не було ZUS. Ну і так далі. Попри усі ці труднощі, попри брак інформації, уже є три позитивних децизії по картах побиту. Ці документи були подані наприкінці жовтня. Варто зазначити, що один з наших працівників, який пішов з цим питанням до одного відомого юриста і заплатив йому півтори тисячі злотих, донині чекає на карту побиту. І невідомо чи її отримає. А інша пані, яка вирішила довірити подавати документи якомусь своєму знайомому – отримала відмову і змушена їхати в Україну.
Стосовно дозволів на працю від воєводи, теж брак інформації. Тому ті дрібниці інформації, які мені вдалося дістати, я тут викладаю. Загалом, для подачі на річний дозвіл від воєводи треба 9 документів у нашому випадку. Анкета, опінія, лист про потребу у працівниках від фірми, де виконуватиметься праця, лист про наявність умови з тою фірмою, krs тої фірми і два наших, бо у нас дві спулки і доручення для того, хто подає, щоб міг внести корективи у вньосек якщо вони будуть потрібні. Нині мінімальна платня у Польщі у місяць – 2080 злотих. У нас у опініях – 2016, бо видані вони минулого року. Але опінія проходить, просто треба у вньоску все ж таки вписувати 2080, ще мені довелося дописувати повіт у деяких вньосках, переписати номер PKD код діяльності нашої фірми, бо я написав неправильно і ще пару таких дрібниць. Кожна така дрібниця може відтягнути рішення по вашій справі на місцяь. Урядник дивиться документи, виставляє везванє і відкладає на місяць. Саме тому зависли 5 запрошень від воєводи, подані через канцелярію два місяці тому, у той час, як 7 воєводських, поданих минулої п’ятниці, уже у мене на руках, бо були видані у день подачі. Загалом, мені, як людині з акторською освітою, уся ця документальна писанина гидка і противна. Але коли бачиш щасливі очі людей, які завдяки тобі вирішили справу та дивишся на свій банківський рахунок – розумієш, як це круто. Кожна успішно вирішена справа у відділі справ іноземців – то як зіграна прем’єра, як виграна битва, як написана стаття… Бюрократія і антипольська діяльність відділу справ іноземців Мазовєцького воєводства, роблять цю роботу творчою, цікавою, хвилюючою.

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації