Karta rezydenta długoterminowego UE – як отримати та хто може отримати? Інформація доповнена 31 01 2024

Карта довготермінового резидента ЄС  може бути видана іноземцям, якщо вони нададуть державний сертифікат знання мови на рівні B 1. Часто людей, які тут перебувають уже по 10-15 років цей сертифікат і екзамен лякає і вони надають перевагу або подаватися на побит часовий або взагалі шороку робити нову візу.  Право кожного. Чим може бути замінений цей сертифікат?  Дипломом будь-якого польського навчального закладу. Навіть звичайної школи. Обовязкова умова – навчання у такому навчальному закладі мало відбуватися польською мовою і про це має бути написано у дипломі чи суплементі. Якщо людина вчилася англійською – навіть якщо вона має ступінь кандидата наук чи доктора – це не доводить знання польської мови на рівні Б 1 і треба буде здавати іспит. 

Цей текст для тих, хто себе поважає..Місця на іспит дуже швидко закінчуються. У Варшаві розлітаються впродовж пяти хвилин. Однак у якихось далеких загублених краях, наприклад, у Любліні, можна спокійно записатися і там здати.  Якщо ви у Польщі живете уже 5 років – у вас просто немає шансів цей іспит не здати. Треба бути дуже тупим, щоб це сталося, або ж зовсім не цікавитись підготовкою до іспиту.  Однак, заплативши за іспит 475 злотих, думаю, Ви не зможете не готуватися

Запитання: як рахується 5 років перебування перед подачею на карту резидента: чи від дати вїзду чи від дати отримання першого рішення у справі побиту часового? Інфолінія любуського стверджує, що 5 років треба рахувати від дати видачі децизії на побит часовий.
ВІДПОВІДЬ: Незрозуміло на підставі чого вам так відповіла інфолінія. У поясненні на сайті будь якого воєводства стосовно вимог до людей, що подаються на карту резидента ясно написано. Треба перебувати безперервно 5 років  (тобто не менше 10 місяців у кожному з 5 років) на території Польщі. І жодного слова про те, на підставі чого людина має перебувати.
ЗАПИТАННЯ: Якщо я два роки вчилася а потім пішла на роботу то у мене тільки два роки треба поділити на половину при обчисленні часу перебування? А як рахувати навчання у поліцеальній школі? 
ВІДПОВІДЬ: При обчисленні часу перебування важливо не те, що ви у цей час робили, а те, на підставі чого ви перебували. Наприклад, ви прибули на підставі студентської візи і перебували у Польщі на підставі цієї візи рік, а потім отримали карту побиту з працею, але ще залишалися студентом, однак карта побиту у вас з працею. То від моменту коли ви отримали карту побиту з працею – час перебування рахується один до одного. А час перебування на студентській візі – один до половини. Тобто рік перебували – півроку перебування враховується для терміну 5 років перебування при подачі на карту резидента. 
Якщо ви на 5 рік пішли вчитися у поліцеальну школу, але у вас карта побиту і далі з працею, або робоча віза – отже це у вас перебування з працею, хоча ви і вчитеся. Тобто, ділити його не треба. Сподіваюсь, зрозуміло пояснив. Якщо ні – напишіть або подзвоніть і скажіть, що неясно. 
 

ЗАПИТАННЯ: Яка сума доходу нетто потрібна на те, щоб подати документи на карту резидента?

ВІДПОВІДЬ: Така, щоб у вас після оплати за квартиру та інші витрати, які бачить інспектор, були гроші на перебування з розрахунку 760 злотих на однгого члена родини щомісяця чистими. Але не менше мінімальної крайової, яка нині є 3600 брутто за найпростішу роботу. Зверну увагу, що відділ справ іноземців оцінюватиме як ви працювали три роки перед подачею на резидента. Тобто, чи заробляли ви тоді стільки, скільки декларували що зароблятимете при подачі на побит часовий. Тобто, менше мінімальної крайової бути не може, якщо карта побиту була з працею. Якщо ж карта побиту була не з працею і ви перебуваєте на утриманні – то оцінюватимуть чи та людина, на утриманні якої ви перебуваєте, заробляла у цей час достатньо, щоб були гроші на перебування усієї родини. 

Далі про екзамен. Заплатити треба наперед і гроші у разі нездачі, не повертаються. Отож, треба постаратися, тим більше, що це матиме конкретне економічне підгрунтя. Адже, отримавши карту резидента, ви назавжди вирішите ваші документальні питання перебування у Польщі. Більше не треба буде щотри роки чи щорік доводити, що ви не верблюд. Крім того, наприклад, у Мазовєцькому воєводстві, тобто у Варшаві, карту резидента людина може отримати впродовж трьох-чотирьох місяців. Просто треба виконати усі умови. Отже, перша умова – 5 років перебування і щонайменше три роки сплати податків, якщо ви працюєте.

W rozumieniu art. 195 ust. 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach pobyt cudzoziemca uznaje się za nieprzerwany jeżeli żadna z przerw nie była dłuższa niz 6 miesięcy i wszystkie przerwy łącznie nie przekroczyły łącznie 10 miesięcy.

Якщо буде хоча на день менше, ніж мусить бути – буде відмова. Це важко прийняти, але це так. І треба до цього достосуватися. Тобто, у кожному з років мусить бути 9 місяців  перебування. Друга річ – сертифікат знання мови на рівні B 1, я уже про це писав. І третє – ви мусите довести те ж, що і при подачі на побит часовий: що у вас є чим тут займатися, є гроші на перебування, є страхування і є де жити. Все це докладно описано у тексті про побит часовий – перейдіть за лінком і прочитайте.  Запис на подачу здійснюється за тими ж лінками. Відкрийте, знайдіть своє воєводство свою чергу. У мазовєцькому запис відбувається нині, 1 лютого – на 5 лютого. Жодної проблеми з записом немає. Як довести, що вам є чим займатися? Вистачить дозволу на роботу зусів з роботи і умови на майбутнє. Бажано на тривалий період – хоча б на рік, а ще краще на три. Додаток номер один у даному випадку не подається. Дуже важливо показати, що ви тут працювали уже тривалий час раніше. Тому сходіть до ЗУСу за місцем проживання і візьміть довідку за останні 5 років про сплачені за вас складки. Звичайно ж, бажано принести PIT 37 за усі роки вашої легальної праці у Польщі. До речі, роки навчання зараховуються наполовину. Тобто, учню чи студенту доведеться до моменту подачі на побит часовий перебувати не 5, а 10 років.  Від моменту подачі до моменту ухвалення рішення, як я уже писав, пройде не більше 4 місяців у мазовєцькому воєводстві. Бо тут у відділі, що займається сталим перебуванням і картами резидента, зібрані інспектори, які працюють в тому уженді щонайменше 10-15 років, є досвідченими, фаховими людьми, крім того, у них є допуск до баз даних, якого немає у тих, хто займається побитом часовим. І їм не доводиться писати листи у різні органи – вони все перевіряють, сидячи у себе в офісі. Отримавши карту довготермінового резидента, ви можете відкрити приватне підприємництво, працевлаштовуватися без вироблення дозволу, через 5 років процедура заміни пластику займе у вас не більше місяця, на відміну від подачі на побит часовий, що займає у Мазовєцькому,  наприклад, 10 місяців і більше.  Крім того, ви можете на підставі цієї карти працевлаштуватися на 90 днів у іншій країні ЄС і карта резидента дає можливість податися у тій країні на тимчасове перебування та залишитися більше ніж 90 днів до ухвалення рішення. Карта сталого побиту, на жаль, не дає такої можливості.  Кажу на підставі практичного досвіду своїх клієнтів, які попри  мою наполегливу пораду терміново легалізуватися у країні перебування, продовжують працювати і перебувати нелегально, бо місцеві держустанови ставлять зависокі вимоги до працюючих іноземців при подачі на дозвіл на перебування з працею.  Якщо якісь питання залишилися невисвітленими – ставте їх у коментарях а також, якщо справа термінова – шукайте мене у фейсбуку і ставте там через месенджер Ivakhniuk Oleksandr – так я називаюся у фейсбуку

АПИТАННЯ: Як визначити, що я безперервно перебуваю уже достатньо часу щоб подаватися?

ВІДПОВІДЬ: Ось офіційне тлумачення, що таке безперервне перебування

NIEPRZERWANY POBYT

Pobyt ma charakter nieprzerwany, jeśli jednorazowy pobyt poza granicami Polski nie był dłuższy niż 6 miesięcy jednorazowo i wszystkie pobyty poza granicami Polski nie przekroczyły łącznie 10 miesięcy. Oznacza to, że Twoje wyjazdy poza Polskę we wskazanym czasie nie powinny być dłuższe niż opisane powyżej. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Jeśli jesteś zatrudniony w firmie, która ma siedzibę w Polsce, a Twój wyjazd jest związany z pracą (delegacja służbowa) lub koniecznością wyjazdu z małżonkiem/rodzicem, który pracuje w Polsce, taka nieobecność w Polsce jest uzasadniona. Podobnie, jeśli studiujesz w Polsce, ale część zajęć prowadzona jest np. na innej uczelni, poza granicami Polski.  Również, jeżeli nieobecność w Polsce wywołana jest chorobą np. pobytem w szpitalu lub innymi ważnymi okolicznościami, które łącznie nie przekroczyły 6 m-cy, napisz o tym w swoim wniosku. Jeżeli odpowiednio udokumentujesz opisane okoliczności, Twój pobyt może zostać uznany za nieprzerwany, mimo dłuższych niż 10 miesięcy pobytów za granicą.

 

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації