Автор Міла Грушник
Минув ще один видовищний український політичний тиждень. Підспівка хору імені Верьовки «Кварталу 95» про погорілицю Гонтареву, поліграф-шоу «Слуг народу» і традиційні судові перипетії.
Останнє видовищне політичне відео тижня датується суботою. Президент Володимир Зеленський навідав Золоте-4 в сірій зоні на Луганщині, де ніяк не дійде справа до домовленого раніше у Мінську розведення сил. В Золотому, окрім силовиків та нечисленних місцевих, перебувають люди у військовій формі, які називають себе добровольцями й заявляють, що розведення не допустять, бо це означатиме для української армії капітуляцію. Під час приїзду Зеленського один з них попросив президента ознайомитися з переданим йому листом, написаним організаторами акції «Ні капітуляції». Президент для спілкування обрав російську, приправивши мову зневажливим тоном і жаргоном. Побачити це можна в інтернеті. Неприємні враження гарантовані.
Не надто приємно, очевидно, було й співрозмовнику президента. Згодом з’ясувалося, що «пощастило» почути від глави держави «я не лох какой-то, я прєзідєнт етой страни» голові Миколаївського обласного осередку партії «Національний корпус», ветерану полку «Азов» Денису «Янтарю». На своїй сторінці у фейсбуку він написав, що за результатами розмови очікує «розгону» табору добровольців в Золотому. На тій же сторінці можна побачити, що під час виборчої кампанії «Янтар» підтримував Зеленського.
Минає місяць, як Україна погодилась на «формулу Штайнмаєра», а миротворчий бліц-криг все примарніший. Згода мала максимально наблизити зустріч лідерів «нормандської четвірки» та очікуваний всіма її учасниками результат – заяву про конкрентні рішення щодо мирного врегулювання на Донбасі. Натомість країну охопили не надто численні, та при цьому доволі зорганізовані масові протести “Ні капітуляції” проти «формули Штайнмаєра». Відбулися вони й минулої п’ятниці.
Також у п’ятницю очільники Руху опору капітуляції Володимир Огризко, Сергій Квіт та Роман Безсмертний заявили про намір розробити власний мирний план з врегулювання конфлікту на Донбасі. На 21 листопада у День Гідності збирають велике Віче на Майдані Незалежності в столиці. Цікаво, що й екс-президент Леонід Кучма, який у Мінську підписав лист, де Україна погоджується на план мирного врегулювання за «формулою Штайнмаєра», вже вважає ту ж саму формулу неприйнятною. Нині заявив, що миру вона не принесе, доки не буде закону про роззброєння, доки Україна не візьме кордон під свій контроль.
Про формулу Штайнмаєра поговорив Володимир Зеленський з власне Франком-Вальтером Штайнмайєром. Зустрічався з ним у Токіо після церемонії інтронізації японського імператора. Що сказав Штайнмайєр про перспективи мирного врегулювання президентська пресслужба не повідомила. Натомість поінформувала, що український президент сказав німецькому: через його формулу той став більш відомий в Україні ніж Зеленський.
Не готуються вже до саміту в «нормандському форматі» і в Москві. Кажуть, що змінюється позиція однієї зі сторін переговорів. Щоправда, російський міністр закордонних справ Сергій Лавров наприкінці тижня запевнив, що Кремль готовий тиснути на бойовиків ОРДЛО, аби ті виконували Мінські угоди. Звичайно, це не гарантує, що завтра Кремль не повернеться до своєї традиційної риторики про відсутність зв’язків з бойовиками і «як же це вони можуть впливати», бо ж «не є стороною конфлікту». Заява Лаврова більше виглядає як ситуативна напередодні візиту в Україну генсека НАТО Єнса Столтенберга. Його чекають у Києві наступного тижня. А міністр оборони Андрій Загороднюк анонсував рішення Північноатлантичного альянсу та України про новий формат відносин, який буде ухвалений ближчим часом.
Вони працюють. 5 днів у Луганській та Донецькій областях тривало виїзне засідання парламентського комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій. Поряд з депутатами переймався проблемами мешканців не лише прифронтових районів, а й ОРДЛО, іще один шоумен-політик Сергій Сивохо.Учасник КВК та суддя «ліги сміху», а свого часу і ведучий мітингів антимайдану Партії Регіонів сам повідомив про своє призначення радником секретаря Ради нацбезпеки та оборони України. На своїй фейсбук-сторінці написав: «Відповідатиму тільки за гуманітарну політику, за роботу з людьми і смислами». Працюватиме не сам, а з командою вихідців з Донбасу, у яких, за словами Сивохо, є «величезне бажання закінчити цю війну, зокрема й в в головах». Результатів роботи Сивохо в РНБО поки немає, однак є його заява про необхідність відновлення виплат пенсій в ОРДЛО.
Посаду в РНБО отримав не один кварталівець.Нардеп від «Слуги народу» Максим Ткаченко також став радником секретаря Радбезу. Весело це чи страшно? Кому як.
Дивувати владна зе-команда вміє. Цілий тиждень – безпрецедентне політичне шоу із застосування детектора брехні. 22-го жовтня з’явилася інформація, що Офіс Президента наполягає, аби нардепів від “Слуги народу” перевірив поліграфолог. Все через підозру в отриманні хабарів (начебто, по 30 тис. дол.) за голосування проти антикорупційного законопроекту на комітетському засіданні. САП вже зареєструвала кримінальне провадження за фактом можливого вчинення корупційного злочину 11-ма народними обранцями. 23-го жовтня перевірку на поліграфі пройшов нардеп Олександр Дубинський. Наступного дня – нардепи Олег Марусяк та Ольга Василевська-Смаглюк. Василевська-Смаглюк грошей не брала, але приховала інформацію про відповідні пропозиції, – розповіла Жанна Половнікова, яка проводила дослідження на поліграфі.
Голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія також пройшов тестування на детекторі. Він під час проходження тесту був більш “байдужим”, ніж Дубинський. Про це після закінчення тесту заявив поліграфолог Віталій Опанасенко. Офіційний висновок щодо результатів тестування буде готовий у понеділок.
Незалежно від результатів поліграфтестів, вони не стануть підставою відкриття кримінальних проваджень. Цього не передбачає українське законодавство. А от великі «розборки» на засіданні фракції «СН» в понеділок очікуються. Там обговорять не лише можливий підкуп депутатів, а й переписку нардепа В’ячеслава Медяника (обіцяв комусь «поговорити щодо “цукру” і “океану” із заступником генпрокурора) і виступ нардепа Євгена Шевченка на російському телебаченні (розповідав щось на кшталт «ось відловлять в Україні націоналістів, які заважають встановленню миру, і все буде ок»). Аналітики ж, які прогнозували, розпад безпрецедентно численної монобільшості в парламенті, потирають долоні – прогнози збуваються навіть швидше, ніж ті очікували.
Так само очікувано був звільнений з-під варти колишній перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський після внесення застави у понад 10 млн. грн. Гладковський (колись Свинарчук) сказав, що продовжить голодування на знак протесту проти оголошених йому підозр. Сумніви журналістів щодо факту голодування, розвіяв адвокат Гладковського, підтвердивши, що той таки голодує. Чи не розвіяв?..
А от колишньому меру Слов’янська Нелі Штепі, яку судять за створення терористичної організації, Україна має ще й доплатити 3 тисячі 600 євро. Так вирішив Європейський суд з прав людини. Штепа скаржилася на українські суди, які, на її думку, виносили безпідставнні рішення щодо тримання її під вартою. Штепу затримали в липні 2014-го. В одному з відеоінтерв’ю вона закликала Путіна прийти в Слов’янськ. У СІЗО Штепа перебувала до вересня 17-го. Тоді суд відправив її під домашній арешт. Тож більше 5-ти років українське судочинство ніяк не може вирішити: карати чи милувати Штепу. Заплатять за тривале судочинство платники податків.
І до новин культури. «Шедевр» тижня – від студії “Квартал 95”. Пісню-пародію “Горіла хата” на мотив народної “Горіла сосна” виконав Євген Кошовий та частина Національного хору імені Верьовки. У пісні йшлося про підпал будинку колишньої голови Нацбанку Валерії Гонтаревої. «Гумор “Кварталу 95” – це гостра політична сатира, так було, є і буде». Так прокоментували у студії кварталу номер про спалення будинку.
Соромно. Так участь національного хору імені Григорія Верьовки у “Вечірньому кварталі ” прокоментував гендиректор хору Зеновій Корінець.
Міністр розвитку економіку Тимофій Милованов припустив, що жарти про спалення приватної власності можуть відлякати від України інвесторів. Заступник міністра культури Ірина Подоляк після такого «зашквару» порушила питання про доцільність держфінансування хору. А міністр культури Володимир Бородянський попросив у Гонтаревої вибачення.
Далі цікавіше. Бізнесмен Ігор Коломойський (той самий Валєрич, «на якого» у пісні про підпал думає жертва нападу) обізвав міністра Милованова «дебілом», а міністра Бородянського «покидьком», закликавши його вибачитися перед «постраждалими від Гонтаревої». Бородянський назвав таку реакцію олігарха хамством. А от Милованов на Коломойського не ображається. Сказав: “Я не приховую, що дебіл”.