Консульство у Римі відмовляє громадянам України у вчиненні нотаріальної дії

Oles Horodetskyy

16.06.2020, до консульського відділу Посольства України в Італії, що знаходиться в Римі, за адресою Via Monte Pramaggiore 13, звернувся громадянин України О.В.

В 10.00 він, підійшовши до прийомного віконечка N3, попросив працівника дипломатичної установи України вчинити нотаріальну дію – посвідчити тотожність громадянина з особою, зображеною на фотокартці.

Він пред’явив дійсний паспорт громадянина України (внутрішній паспорт). А також пояснив, що дана довідка йому потрібна для засвідчення особи при подачі документів на легалізацію в Італії. Паспорта громадянина України для виїзду закордон у нього не було, так як він його втратив. Диппрацівник, оглянувши його паспорт, відповіла, що такої довідки йому не зроблять, оскільки він не має “закордонного” паспорта.

Громадянину України було безпідставно відмовлено у вчинені нотаріальної дії, передбаченої законодавством України.

ПОЯСНЕННЯ:

Згідно статті 1 Консульського Статуту України, консульські установи України захищають за кордоном права та інтереси громадян України. Згідно статті 20 Статуту, консул зобов’язаний вживати заходів для того, щоб громадяни України користувалися в повному обсязі всіма правами, наданими їм законодавством держави перебування.
Стаття 44 Статуту передбачає вчинення консулом нотаріальних дій, порядок вчинення яких визначається Законом “Про нотаріат”. Стаття 38 Закону України “Про нотаріат” чітко визначає нотаріальні дії, які вчиняють консульські установи України. Пункт 10 цієї статті говорить : “посвідчують тотожність громадянина з особою, зображеною на фотокартці”. Стаття 43 Закону “Про нотаріат” чітко визначає перелік документів для встановлення особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії:

“Встановлення особи здійснюється ЗА ПАСПОРТОМ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ або за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи громадянина, який звернувся за вчиненням нотаріальної дії (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний чи службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний паспорт іноземця або документ, що його замінює, посвідчення особи з інвалідністю чи учасника Другої світової війни, посвідчення, видане за місцем роботи фізичної особи).”

“Положення про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України”, затверджене Наказом Міністерства юстиції 27.12.2004 N 142/5/310 з подальшими змінами,
у частині 2.3 визначає, що “встановлення особи здійснюється ЗА ПАСПОРТОМ або іншими документами, які унеможливлюють будь-які сумніви щодо особи громадянина.”

Таким чином, пред’явлений громадянином України О.В. паспорт громадянина України є достатнім документом для встановлення особи та вчинення нотаріальної дії: “посвідчення тотожності громадянина з особою, зображеною на фотокартці”. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон при наявності “внутрішнього” паспорта не є обов”язковим і подання подвійного документу, що засвідчує особу не передбачене чинним законодавством.

Християнське товариство українців в Італії, на підставі доручення та згідно статутних цілей Товариства, звертається в порядку статті 19 Консульського статуту України з оскарженням неправомірних дій консульських посадових осіб в порядку підлеглості до посла України в Італії, Yevguen Perelygin Консульського департаменту МЗС України Департамент консульської служби МЗС України та особисто керівника МЗС Dmytro Kuleba і просить виконати Посольством України в Італії нотаріальну дію для того, щоб громадяни України користувалися в повному обсязі всіма правами, наданими їм законодавством держави перебування та змогли легалізувати свій статус в Італії, як це передбачено статтею 20 Консульського Статуту України. (Копія звернення з вказанням всіх персональних даних направлена адресатам)

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації