Огляд подій тижня 06.01 – 13.01 Збитий літак і інформаційне фіаско української влади, аваківська поліція арештовує за питання "Чий Крим?"

Автор: Міла Грушник  

Робочий тиждень, що минув, почався в Україні з запізненням через вихідний день з нагоди Різдва, яке поки офіційно відзначається 7 січня. А інформаційний тиждень ще й тривав недовго – одну велику новину, що впродовж кількох днів змінювалася.

    8 січня за шістдесят кілометрів від столиці Ірану впав літак МАУ. На борту були 167 пасажирів та 9 членів екіпажу.  Летіли  громадяни семи країн. 11 з них українці. Не вижив ніхто.  Загинуло 11 українських громадян. Тіла   загиблих повернуть з Ірану найближчим часом, – пообіцяв президент Володимир Зеленський у відеозверненні. Уряд України виплатить сім»ям, які втратили рідних у авіакатастрофі, про 200 тис. грн. Компенсації пообіцяв і Іран.  

   Через три дні після катастрофи, 11 січня, Іран визнав, що ППО країни збили літак. Помилково. Іранські військові якраз перебували у стані бойової готовності через конфлікт зі США. Український пасажирський літак військові сприйняли  за крилату ракету.  Наразі українська слідча група з  50-ти фахівців, яка працює у Тегерані, намагається технічно реконструювати літак. Чорні скриньки збитого літака розшифрують в Україні. Перед тим, як було ухвалене це рішення чорні скриньки  вже розшифровували в Ірані.

   Про те, що український літак був збитий ракетою ще до зізнання іранців заявила першою не Україна, а Канада та США. Українське керівництво стримано твердило про необхідність опрацювати й підтвердити всі версії катарстрофи. Лише згодом секретар РНБО Олексій Данілов сказав, що Україна мала докази ракетного удару по літаку МАУ в Ірані ще до того, як відповідну інформацію оприлюднили партнери з інших країн. «Чому мовчали?» – нині одне з найчастіших питань, які українці порушують, обговорюючи інцидент у соцмережах.

     Ще одне аналогічне питання без відповіді, – чому президент Зеленський майже добу добирався до Києва після заяви, що терміново повертається через авіакатастрофу в Тегерані до України з Оману. Ще одне питання з того ж розряду: що робив президент в Омані? Адже постив фотки з вихідних у Буковелі. І хоч потім ОПУ виклав інформацію про важливі перемовини про оманські інвестиції в Україну, фото із зустрічі з тамтешнім мінстром закордонних справ, через цю поїздку Зеленський встиг отримати прізвисько «Вова Оманський» і стати героєм численних фотожаб.  Та найцікавіше сталося  11 січня. Після п’ятдесяти років правління помер Султан Оману Кабус бін Саїд. ЗМІ пишуть, що помер після тривалої онкологічної хвороби. А сомережі нагадують про візити Зеленського і події, що відбулися невдовзі в країнах, куди навідувався молодий український президент. Найвідоміші: пожежа в Нотр-дамі та імпічмент Трампа. Звучать ідеї відправити Зеленського до Кремля…  Про такі плани поки нічого не відомо. Але от прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан днями заявив, що очікує зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським. Що ж, Боже помагай!

   В епіцентрі суспільної уваги були поїздки  не лише президента. Його таки авіакатастрофа змусила повернутися дочасно. Чого не скажеш про неперваний відпочинок голови  СБУ Івана Баканова  у французькому Куршевелі та поїздку (подейкують, до власного) італійського маєтку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.  Але до Авакова які питання?) Повернувся він «на коні» – з інформацією про затримання групи кілерів, яка ліквідувала, зокрема, Аміну Окуєву.

   Українцям, які прагнули політати економно, тепер доводиться витрачати більше й купувати нові квитки. З півтори сотні людей не можуть вилетіти з Неаполя до Києва. Також скасовані або затримані рейси лоукостера Ernest Airlines з Італії до Львова та навпаки.  Італійська авіакомпанія припинила дію ліцензії ще торік  29 грудня. Авіаперевізнику заборонили продавати квитки, проте, дозволили літати до 13 січня, оскільки багато пасажирів купили квитки заздалегідь.  Купили, але не полетіли. В авіакомпанії навіть не вважали за потрібне попередити своїх клієнтів.

   Ще гірше випало на долю близько сотні українців, які зустріли Різдво за гратами в Росії. Саме про таку кількість політв’язнів, утримуваних незаконно Росією, повідомило Міністерство закордонних справ України. Росія не припинила захоплювати в полон Українців навіть після великого обміну 29 грудня. Україна ж цього тижня затримала бойовика самоназваної ДНР. Він твердить, що охороняв місце падіння Малазійського боїнга, збитого в липні 2014-го на Донбасі. У Держприкордонслужбі розповіли, що ідентифікували бойовика за фотографіями, які він виклав у соцмережах. На світлинах чоловік на місці авіакатастрофи зі зброєю в руках. Затриманий розповів, що продавав бойовикам речі загиблих пасажирів літака. Навіть ціни назвав.

   Тим часом остаточно з’ясувалося, що Україна таки не  оплачуватиме постачання газу на окуповані території Донбасу. Про це сказав виконавчий директор НАК  «Нафтогаз України» Юрій Вітренко. За його словами, в межах нової угоди про транзит газу “Газпром” повністю відмовився від претензій на оплату поставок  на непідконтрольні українському уряду території Донецької і Луганської областей.

   З власне українських судових перипетій: переважно всі процеси на канікулах. Активність лише у справі про вбивство журналіста Шеремета. Відбулися судові засідання, де підозрюваним Д угарь та Антоненку було підтверджено міри запобіжних заходів. Міжнародна організація «Репортери без кордонів» висловила стурбованість невідповідністю доказів у цій справі. Зокрема, цього тижня адвокати Антоненка виявили, що його зріст не відповідає зросту підозрюваного на відеоматеріалах.

    А ДБР продовжує запрошувати на допити волонтерку та ветеранку Марусю Звіробій. Це – в рамках справи  про погрози президенту. У кримінальному провадженні Звіробій є свідком. Ще  26 жовтня у відеоролику Софія Федина разом з Марусею Звіробій обурювалися манерою спілкування президента  Зеленського з добровольцями в Золотому, а також розведенням військ. Вони висловили припущення, що під час однієї з таких поїздок Зеленський може потрапити під обстріл або стати жертвою замаху. 28 листопада слідчі ДБР провели обшуки в будинку Марусі Звіробій. Вилучили три мобільні телефони, блокнот і дві мисливські рушниці без набоїв.

  Договоритися, очевидно, може й ведучий однієї з програм на каналі «Прямий» Сергій Поярков. Він невтомно обзиває президента лайливими словами. Це схвилювало Нацраду з питань радіо й ТБ, було призначено позапланову виїзну перевірку телеканалу.  Та є й баланс – Нацрада  стягне  106 тис. грн штрафу з телеканалу “НАШ” через висловлювання експрем’єра Азарова в передачі «Гордон». 

На тижні також з’ясувалося, що за питання про те, чий Крим, поставлене якійсь росіянці на публічному заході (навіщо запрошувати росіян на публічні заходи в Україну – це додаткове питання) громадянин України може бути заарештований, на нього можуть вдягти кайданки, поставити на коліна перед входом у будівлю і дати можливість прихильникам русского міра все це знімати та жартувати з “глупих хахлов, каторие мєшают нам жить”. Не вірите? Ось Вам розповідь про реальну історію, що сталася у Києві.

Поліція незаконно затримала двох активістів – Леоніда Овчаренка та Олексія Кальницького, – лише за те, що ті прийшли на лекцію російської блогерки Олександри Мітрошиної, яка протиправно відвідала Крим, запитати, чий півострів.

Наразі обоє перебувають у відділку на вул. Голосіївський, 15. У процесі затримання Леоніда побили, дісталось голові. Зараз він веде стрім на цей паблік. Видно, що в активіста сильно трусяться руки. “Правоохоронці” відмовилися викликати швидку. Активісти, які вже чатують під відділком, зателефонували на 103 самі. Активіста не відпускають із відділку попри те, що йому сказали, що він не “затриманий”, а запрошений. Нагадаємо, активістів поліція повалила, наділа кайданки, Леонід змушений був певний час стояти на колінах на вулиці перед озвірілим натовпом. Під час затримання йому попсували одяг і взуття.

UPD: У відділку Леоніду стало погано. Викликали швидку. Лікарі швидкої сказали, що Леоніду потрібна госпіталізація, але поліція не дозволила його забрати.
UPD 2: Леоніду дали якісь ліки і йому стало гірше. Він дзвонить і просить ще раз викликати швидку. Лікарі досі його не забрали, а друга швидка відмовляється приїзжати на виклик, адже Леоніда не дають госпіталізувати.
UPD 3: Леоніда та Олексія відпустили через 3 години. Зараз чекаємо на другу швидку.

Завдяки ввічливому питанню небайдужих громадян і непрофесійним діям поліції, все ж таки прикордонники змушені були визнати свою помилку, що пропустили на територію України росіянку, яка відвідувала окупований Крим і перетинала кордон не з українського боку і цій людині заборонено вїзд в Україну на три роки. Днями в Україну мають приїхати ще пара трійка апологетів русского міра типу Марата Башарова, Володимира Данильця та Володимира Мойсеєнка. Громадяни України сподіваються, що українські прикордонники допоможуть цим людям розвернутися

Якщо якась подія залишилася без уваги – напишіть про це у коментарях. Доповнимо

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації