Автор: Міла Грушник
Невпинна українська влада понад усе прагне задовольнити cвій народ. Нові закони, обіцяні посадки – «яких, тобі, ще реформ?»
Тиждень в Україні почався не традиційним важким, а натомість, – святковим вихідним понеділком. 14-го жовня у День Захисника в столиці пройшов кількатисячний марш, приурочений 77-ій річниці створення Української повстанської армії. З року в рік такі марші ознаменовувалися сутичками його ініціаторів-націоналістів з ідеологічними противниками.
Нинішній рік, зламавши купу українських політичних традицій, не вберіг і цю. Марширувати представникам ВО “Свобода”, “Нацкорпусу” і Правого сектору ніхто не заважав. Може просто комуністи вимерли?.. Але ж в Україні купа інших проросійських політсил! Може, вони просто не отримали від господарів замовлення на протести, бо навіть Кремль в ступорі від непередбачуваності українського політичного життя…
Того ж дня протестувальники прийшли до МЗС та посольства Італії в Києві. Від українських дипломатів вимагали активніше працювати над звільненням нацгвардійця Віталія Марківа. А від італійців – справедливого суду для нього. Суд в італійському місті Павія засудив Марківа до 24-ох років в’язниці за звинуваченням у причетності до вбивства італійського кореспондента на Донбасі. Акцію влаштували громадські діячі, друзі та рідні нацгвардійця. Долею Марківа перейнялися не більш, як пів сотні людей.
Найбільше ж учасників на Покрову зібрали протести (і не лише в столиці) проти намірів влади провести вибори на окупованих територіях і тимчасово надати їм особливий статус за формулою Штайнмаєра. У Києві зібралося до 12 тисяч. Не діють роз’яснення президента Зеленського: «Вибори в ОРДЛО відбудуться за українським законодавством, коли російські війська вийдуть звідти, а Україна встановить контроль над кордоном з Росією».
Міністр закордонних справ Вадим Пристайко, зазначивши, що формула Штайнмаєра єдиний шлях до миру, який могла обрати теперішня влада, щоб виконати те, на що раніше погодилися попередники; полякав українців мобілізацією та урізанням на третину соцвиплат, якщо формула не запрацює. Не подіяли й погрози?
Хоча… Харківська міськада стала першою, яка підтримала формулу Штайнмаєра. На сесії 16 жовтня там ухвалили звернення до Президента і закликали політиків в інших регіонах не проводити акції «Ні – капітуляції!». До цього проти формули виступили Львівська, Тернопільська, Івано-Франківська й Хмельницька облради. А також міста: Суми, Кропивницький та Луцьк. Як для влади, що декларувала серед своїх пріоритетів: не порушувати питань, що роз’єднують країну, – цікавий результат за три місяці роботи: після початку російської агресії, з 2014 року, області або міста не ухвалювали заяв, що йшли врозріз із державною політикою.
Президент Зеленський 14 жовтня провів на Донбасі. Вітав з Днем Захисника військовослужбовців, знайомився з ситуацією на лінії розмежування та з умовами несення служби українських армійців на передовій.
А там продовжують гинути люди. З найрезонанснішого за минулий тиждень – вбивство снайпером Ярослави Никоненко. 36-річна військова служила у 101-й окремій бригаді охорони Генштабу. Після прощання у Києві її поховали у Миргороді поряд із батьком, який також загинув на Донбасі в 2015-му. У Ярослави залишилася 13-річна донька.
Що стосується досягнутих раніше домовленостей про розведення сил у Золотому на Луганщині, то українська влада його відклала, бо анонсованого припинення вогню там досі не дочекалися. Не змогла домовитися про розведення сил від лінії розмежування у Петрівському та Золотому і тристороння контактна група у Мінську.
Аналогічна ситуація і з нормандським самітом. Замість дати, що «ось-ось вже стане відомою» (так запевняли Зеленський і Пристайко), – нові умови Кремля, без яких на зустріч там не згодні. «За порєбриком» бажають результатів. І поки в Україні «штовхаються ліктями» прихильники з противниками формули Штайнмаєра, російський уряд підготував законопроект про визнання уродженців України та Білорусі носіями російської мови без проходження співбесіди при зверненні за отриманням громадянства Росії. «Захистять» всіх. І не лише тих, кому «російською легше», а й тих, хто біля них.
Хто може захистити українців без лапок, так це Захід. Але питання, чи захоче. Наразі завдяки такій підтримці поки вдається встояти «Приватбанку». Банк здобув перемогу в Апеляційному суді Лондона – судовий припис про всесвітній арешт активів Коломойського на суму понад 2 млрд.дол. залишається в силі, доки не буде судового рішення по суті справи. Справу розглядатимуть у Лондоні. Позов у Лондоні 2 роки тому подав Приватбанк, щоб повернути в Україну гроші, які вивели колишні власники Коломойський та Боголюбов перед його націоналізацією. Коломойський після перемоги Зеленського на президентських виборах проти націоналізації «Приватбанку» позивається в українських судах. Вітчизняне судочинство близьке до ухвали про виплату олігарху мільярдних компенсацій з держбюджету після визнання націоналізації банку незаконною. Можливо, сигнал з Лондона стане для українських суддів знаком, щоб пригальмувати. Так само, як і заяви МВФ, який не погодився надавати Україні транші до з»ясування ситуації з Приватбанком. І вже мало хто згадує, що загалом же судова система має керуватися правовими документами, а не політичними сигналами…
В США тим часом розбурхався справжній «українагейт». З останніх новин: Президент Трамп хоче, щоб в Україні провели розслідування щодо газової компанії Burisma, у раду директорів якої входив син колишнього віцепрезидента США Джо Байдена Гантер. Про це сказав посол США в ЄС Гордон Сондленд на слуханнях у Конгресі. Комітети Конгресу проводять розслідування, пов’язане з імпічментом Трампа. Сондленд головний свідок. За даними американської розвідки,Сондленд та двоє інших дипломатів обіцяли Зеленському організувати візит у Білий дім. Натомість український президент мав публічно заявити про початок розслідування щодо втручання України в американські президентські вибори 2016 року, а також щодо діяльності компанії Burismа.
ФБР заарештувало вже четвертого партнера особистого адвоката Дональда Трампа Руді Джуліані – Девіда Коррея, який фігурує у справі щодо фінансування передвиборних кампаній у США. Йдеться про справу щодо американських бізнесменів Лева Парнаса і Андрія Кукушкіна, які є уродженцями України, та Ігоря Фрумана – уродженця Білорусі. Усіх їх також арештували у США за змову для перерахування коштів з іноземних джерел кандидатам на державні посади, щоб обвинувачені могли отримати потенційний вплив на кандидатів. Фрумана та Парнаса відпустили під заставу в 1 млн.дол. Американський прокурор стверджує, що Парнас і Фруман діяли не лише у власних інтересах, а ще й в інтересах українського чиновника, «члена українського уряду, який домагався звільнення посла США в Україні». Ім’я цього чиновника прокурор не назвав. Нема жодних сумнівів, що прізвища українських чиновників у процесі американського скандалу ще «спливуть». А от чи будуть вони покарані в Україні за міжнародну політичну корупцію? Навряд.
Та маленькому українцеві багато й не треба. Шоу-судочинства достатньо. Нині рятували рейтинг влади, що знижуєтья, арештом «свинарчуків». Напередодні виборів новій команді неабияк допоміг саме цей скандал. Цього тижня екс-заступника секретаря РНБО Олега Гладковського затримали в аеропорту, коли той збирався «на виліт». І це вже сенсація! То й що, що він мав зворотні квитки? І хто буде слухати запевнення, що втікати з країни не збирався? Головне, що є картинка затримання на летовищі. Видовищно ж!
Далі – традиційні українські нічні судові бдіння з обрання запобіжного заходу Гладковському. Результат: 60 діб під вартою або застава понад 10,5 млн. грн. Замість 100-та млн. грн., про які просила прокуратура за вихід з-за грат під заставу для підозрюваного.
Підозра – теж неоднозначний нюанс у справі Гладковського. Оприлюднені напередодні виборів звинувачення полягали в тому, що чиновники отримували відкати з покупки (у т.ч. в Росії) деталей до військової техніки, за які Україна переплачувала в 3-4 рази. Нині Гладковському інкримінують, що він забезпечив держзамовлення на вантажівки власного підприємства («Богдан») та подальшу їхню закупівлю. Спричинив збиток державі на 10, 5 млн. грн. А ткож, – що Гладковський не задекларував доходів дружини від здавання внайми нерухомості, про які знав, – твердить прокуратура. І навіть такі «спрощені» звинувачення ще треба довести. І з цим все може бути складніше. Принаймні, це «тисяча і один раз» доведено українським судочинством.
Моживо, вилікує українську судову систему ухвалений цього тижня парламентом президентський законопроєкт про судову реформу?.. Цивілізований світ, щоправда, так не вважає. Посли Канади, Великої Британії та ЄС закликали Україну відкласти запровадження президентського закону про судову реформу. Дипломати переймаються, чи не вплине це на незалежність суддів. Ухвалений законопроект передбачає, зокрема, скорочення кількості суддів Верховного Суду з 200-т до 100; розпуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів і створення при Вищій раді правосуддя комісії доброчесності та етики; розширення списку посад, яких стосується люстрація. Також, за новим законом, суддям Верховного суду на третину зменшать зарплату (замість нинішніх 145-ти тис. грн.. вони отримуватимуть 106 тис. грн.) Кого із суддів скоротять та як обиратимуть тих, хто залишиться, у законі не прописано.
Економити влада збирається й на народних депутатах. Ще один новий закон. Згідно з ним власників мандата, якого нова влада грозилася позбавляти за прогули і неучасть у голосуваннях, просто штрафуватимуть. В кого скільки забрати, вирішуватиме парламентський регламентний комітет.
А поки «слуги народу» ударно працюють. Партія влади називає це ТУРБО-режимом: за 50 днів парламент розглянув 222 законопроекти, 69 з них ухвалив, – похвалився голова ВРУ Дмитро Разумков. Щоправда, все більше тих, хто називає це ТОРБА-режимом. Але «собаки гавкають, караван іде», працювати ж якось треба)) Самотужки справитися, певно, непросто… відтак, нардеп від фракції “Слуга народу” Богдан Торохтій попросив мера Києва Віталія Кличка вирішити проблему з житлом для його помічників. Так і написав мерові – «…забезпечити житлом 8 помічників» нардепа.
Але ж і народу дали можливість заробити! Нардепи запровадили захист і нагороду для викривачів корупції. Будь-хто, хто повідомить про корупцію та підтвердить інформацію в НАБУ, може отримати до 10-ти відсотків від завданої державі шкоди. Щоправда, «бажання, щоб в сусіда згоріла хата» недостатньо. Треба, щоб сума заподіяної державі шкоди була більш, як 9,5 млн. грн. Тож треба ще мати відповідні зв’язки і знатися з відповідного рівня корупціонерами.
Якщо ж із цим «не пощастило», можна знайти привід порадіти у новому держбюджеті. ДБ-2020 обіцяє: мінімальна зарплата зросте на майже пів тисячі – до 4723-ох грн. Збільшиться й мінімальна пенсія – 1672 грн.
Не лише зростання до 4 тисяч євро, як обіцяли деякі обличчя нової влади, а навіть зростання на 4 тисячі гривень не буде наступного року у зарплатах вчителів. А декому не виплатили навіть те, що належало. Тому 19 жовтня близько сотні вчителів навчальних закладів Лугинського району Житомирщини змушені були перекривати трасу “Київ-Ковель”, щоб привернути увагу до невиплати заробітної плати.
Натомість уряд дав освітній галузі заробити на учнях-прогульниках. Точніше, їхніх батьках. Йдеться про штраф від 850 грн. до понад 5-ти тисяч. Нова урядова постанова дозволяє вживати таких заходів до батьків за відсутності учнів заняттях протягом 10 днів поспіль без поважних причин. Рішення про адміністративну відповідальність ухвалюватиме суд за поданням правоохоронців та соціальних служб. Не треба бути ученим, аби зрозуміти, що гроші на штрафи у таких батьків навряд чи будуть. Цікаво, – виконавча служба забиратиме такі штрафи, стягуючи з очевидно соціально неблагополучних сімей майно, фактично оббираючи дітей?..
А якщо уряд і спробує зробити щось корисне, то українці йому цього не дозволять! Ось Прилуцька міськрада просить президента ветувати закон, який регулює оптові ціни на цигарки. Якщо президент підпише законопроект, цигарки в Україні можуть здорожчати майже на половину. Після ухвалення документа тимчасово припинила роботу тютюнова фабрика у Прилуках. Аргумент міськради: зупинити виробництво може один з найбільших платників податків в Україні. Навряд чи лікування раку легенів спонсорується держбюджетом, тому, виходить, дешеві цигарки й державі вигідні.
В таких освітньо-соціальних та економічно-політичних реаліях не виглядає дивною ситуація зі ще одним «ученим» прем’єр-міністром Олексієм Гончаруком. Йому довелося пояснювати, чому не вказав у офіційній автобіографії свої наукові регалії. Бо ж відомо, що закінчив Академію державного управління при президентові України та має науковий ступінь доктора філософії у галузі права і був доцентом кафедри фінансового та банківського права Інституту права імені Володимира Великого. Гончарук пригадав: «Колись давним-давно у мене був диплом недержавного зразка і тому власне його не дуже коректно розміщувати на сайті офіційного державного органу». Чимало з тих громадян, у яких президентом був проФФесор Янукович, про Гончарука кажуть: «Добре, хоч посоромився про це писати»))
А офіс президента у соцмережі Facebook переплутав Латвію, де з офіційним візитом перебував Зеленський, з Литвою. Кажуть, – недолугий smm-ник. Хто ж повірить? Певно, влада прагне бути ближчою до народу 😉