Огляд подій тижня що минає: зелені чоловічки у парламенті, рейтинг влади – як у Північній Кореї чи Росії, здача країни триває

Автор: Міла Грушник, дещо від себе додав Олександр Івахнюк, моє виділене жирним

  Ми щасливі. Ну вже майже. Ось тільки корупцію здолаємо, злочинців запроторимо до в’язниць,  станемо заможнішими, заробітчани та АТОшники додому повернуться…

Словом, нічого нового.  Але сказано по-новому і новим президентом, зрештою. Свою креативну промову Володимир Зеленський озвучив на центральній події тижня – 16-тій зустрічі Ялтинської Європейської стратегії.  Щорічна подія, де олігарх Пінчук (зять експрезидента Кучми) збирає світових топ-політиків, економістів, правників, цьогоріч  цілком відповідала  шоубізнесовому духу, що остаточно запанував в українському політиткумі. Там і 95-й квартал виступив, і Міла Куніс з Ештоном Катчером поговорили. Потім всі разом ще й повечеряли.

   А поміж виступами топів представники української влади дали  чіткий месидж: готуємося до кардинальних зрушень у царині російсько-українського конфлікту ціною помітних поступок на Донбасі.  Так, варто очікувати чергових позачергових тепер вже місцевих виборів на всій території країни, включаючи ОРДЛО.  Про це сказав глава МЗС Вадим Пристайко. А спецпредставник США Курт Волкер навіть встиг  вказати Києву на необхідність подбати про пенсії та медпослуги для мешканців окупованого Донбасу. Довіру, – каже, – треба повертати. Згодом Зеленський заявив, що місцеві вибори на Донбасі можливі лише після виведення російських військ. Та при цьому Пристайко наголошував, що   виведення військ до виборів не передбачається.

    Так чи інакше, а в Україні повним ходом обговорюється «формула Штайнмаєра». Саме цю умову поставив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров для проведення саміту  в «нормандському форматі». Лавров  вимагав зафіксувати на папері формулу президента ФРН Франка-Вальтера Штайнмаєра щодо особливого статусу Донбасу. У Кремлі цю вимогу назвали «домашньою роботою» Києва.  У Києві наразі «домашку»  слухняно виконують.

      За поодинокими виключеннями (наприклад, заява екс-міністра Павла Клімкіна про те, що після того, як Україні втюхають Донбас на російських умовах, країні загрожує повзуча федералізація) загалом «миротворчий» дискурс українці сприйняли.  Ті, хто погрожували знести попередника Зеленського за надання Донбасу особливого статусу, чомусь про зраду вже не волають, про те, за що гинули вояки в АТО,  вже не питають. Навіть заяву Пристайка про «потепління» в українсько-російських відносинах зусиллями Зеленського на фоні зведень про втрати на Донбасі «проковтнули».

      Та чи могло бути інакше після повернення додому 7 вересня 35-ти Кремлівських бранців?.. Упродовж тижня звільнені спілкувалися з журналістами, вийшовши на перші після повернення пресконференції. Режисер Олег Сенцов розповів (мовою окупантів, до речі), що привіз з ув’язнення 22 кілограми листів, книг і зошитів зі своїми роботами. Журналіст Укрінформу  Роман Сущенко – малюнки, які планує продати на благодійному аукціоні, щоб допомогти  іншим бранцям.

     Звільненим  влада пообіцяла по 100 тисяч гривень, а багатьом і житло. Сенцов чекає на квартиру в Києві, щоб перевезти з окупованого Криму маму. 24-ри моряки отримають житло в Одесі. До слова, з’ясувалося, що Росія не припинила кримінальне переслідування захоплених біля Керченської протоки моряків. РФ повернула військовополонених практично в останній день, після якого, за рішенням Гаазького трибуналу в разі невидачі проти Росії могли бути застосовані санкції. Моряки повернулися під особисте зобов’язання омбудсмана Людмили Денисової. Що означає: слідство у їхній справі Росія продовжить. На аналогічних умовах повернувся в Україну і Едем Бекіров. Його справу  продовжить розглядати суд в анексованому Криму.

      На 16 вересня анонсував  своє повернення в Україну виданий під час обміну очільник «РИА-Новости-Украина» російський пропагандист Кирило Вишинський. Грозився приїхати на свій суд, що судить його за держраду в Україні. Однак, ЗМІ повідомили, – не приїде, бо його госпіталізували. 

    Натомість ще один обміняний – фігурант справи про катастрофу  MH17 Володимир Цемах – вже  повернувся з Росії в Україну. Щоправда, на територію окупованого Донбасу.  Нідерланди якраз перекваліфікували статус Цемаха з ключового свідка на підозрюваного у знищенні малайзійського Боїнга в липні 2014-го. І поки аналітики прогнозують, як позначиться видача Цемаха Росії на українсько-європейських відносинах, в соцмережах складають анекдоти про те, скільки Цемаху вдасться залишатися на території ОРДЛО живим.   

   Не нудно й в українському парламенті. Там вже традиційно наухвалювали купу законів. Паралельно встигли розігнати Центральну виборчу комісію. Так, ту саму, яка забезпечила волевиявлення українців на останніх президентських та позачергових парламентських виборах і фактично привела до влади ЗЕ-команду. Ініціатор розпуску – президент – наголосив, що підставою для звільнення членів ЦВК є їхня бездіяльність  та політична заангажованість. Члени комісії звинувачення відкинули, заявили про перевагу політичних інтересів влади над законом. Та це їм не допомогло. Рада  ЦВК звільнила фактично за рік після призначення. Закон, до слова, передбачає, що обирають ЦВК на 4 роки. Та ну то й що? Минуле скликання комісії цей термін перепрацювало мало не вдвічі…  Є  в Україні така традиція: порушувати закони.  А проти традицій не попреш. До речі, на тижні нардепа Ірину Геращенко пообіцяли видалити з зали парламенту на 5 засідань, але згодом передумали. За що? За констатацію факту, що парламент захопили “зелені чоловічки”

    Цікаво, чи повернеться призабута радянська традиція «здай ближнього»? У першому читанні нардепи  ухвалили  президентський законопроєкт про викривачів корупції. Якщо ухвалять і в цілому, то  ті, хто повідомить відповідні органи про корупцінера, зможуть отримати десять відсотків від суми хабаря. Враховуючи «80 левел»  реформи слідства в Україні, можна уявити, що почнеться і скільки треба буде заплатити, щоб довести, що ти не корупціонер, навіть, якщо справді ніколи не був ним. Такі традиції… J

     А традиція кількох гетьманів! Реалізувати її буде тепер ще легше! Нардепи ухвалили Закон про імпічмент. Рада зможе усунути президента з посади за особливою процедурою. Але лише за такі злочини, як державна зрада. Ініціює процедуру імпічменту конституційна більшість Ради. Доводить злочин  парламентська Тимчасова слідча комісія. Потому нардепи звертаються до Конституційного та Верховного судів. Якщо там без зауважень, Рада може голосувати за імпічмент. АЛЕ! Якщо голосів не вистачить, спікер від імені усього парламенту має письмово перепросити  Президента. Красиво! Креативності законоворцям явно не бракує. Щоправда, є проблеми з дотриманням регламенту. Закон  про імпічмент ухвалено за скороченою процедурою. Тож претензії до його легітимності не завадять тому, до кого гіпотетично можуть застосувати імпічмент. Залишається таке собі віконце: підстави оскаржити закон про імпічмент у Конституційному Суді.

    Монопартійній парламентській більшості регламент Ради взагалі не до вподоби. Тож його вирішили поміняти – проголосували за законопроект зі змінами до регламенту. Там пропонується обмежити нардепам право індивідуально реєструвати проекти постанов про скасування ухваленого парламентом рішення. Це буде можливо тільки коли  ініціативу підтримають не менше 150-ти нардепів. Представники парламентської опозиції вкотре заявили  про порушення процедури розгляду законопректу.  Спікер Дмитро Разумков різко відреагував на такий виступ депутатки від фракції «ЄС» Ірини Геращенко. Вона сказала, що зелені чоловічки  захопили Крим, а тепер і український парламент. Ще різкіше відреагував на ці слова регламентний Комітет: позбавив Геращенко права відвідувати пленарні засідання. Не пустять депутатку на 5-ть найближчих.

   Натомість своїм кнопкодавам фракція «СН», яка клялася не рукоблудити, обмежила покарання штрафом. Подейкуюь, наче Зеленський їх об матюкав. Напевно, ті дуже злякалися))

  А виборцям своїм «Слуга народу» цього тижня зробив подарунок: продовження пільгового періоду, протягом якого власників авто з єврономерами не штрафуватимуть. Запровадження штрафів відклали до 20 листопада. 

     Максимально й безперервно ощасливлює влада свого виборця неупинними обшуками та допитами попередників. Петро Порошенко  вкотре дав свідчення в Державному бюро розслідувань у справі про націоналізацію “ПриватБанку” та кількох інших справах. Загалом ДБР розслідує 13 кримінальних  проваджень, у яких фігурує Порошенко. У більшості з них заявиком виступає Андрій Портнов, екс-заступник глави Адміністрації експрезидента Януковича.  

    Обшуки ж відбулися і в Приватбанку, і у квартирі ексглави Нацбанку Валерії Гонтаревої в Києві. Приватбанк, який раніше був у власності Ігоря Коломойського, нагадаю націоналізували у 2016-му. Нині олігарх судиться з державою, бо хоче компенсації за націоналізацію. 10 вересня Коломойський зустрівся з Зеленським. Твердить, – уперше з моменту його інавгурації. На фото цієї зустрічі також прем’єр Олексій Гончарук, міністр енергетики Олексій Оржель, помічник Зеленського Сергій Шефір і голова президентського офісу Андрій Богдан.  Сомережі на цю зустріч відреагували мемами, на яких зображений Зеленський і кілька Коломойських замість інших присутніх. А ще – тепер всі знають, що Коломойський курить. На зустрічі лише біля нього стояла попільничка. Інші некурящі, виходить, можуть  потерпіти.

  Терпить же більшість українців. Середня зарплата в Україні залишається нижчою, ніж у половині країн СНД. І це при тому, що в серпні її рівень рекордно «зріс», сягнувши рівня грудня 2013-го року. У оприлюдненому минулого тижня рейтингу серед країн СНД попереду України за розміром зарплат у доларовому еквіваленті Росія, Білорусь, Казахстан і Молдова.

    Але українці не просто терплять, а ще й отримують задоволення: рейтинг   задоволених роботою президента  Зеленського на початку вересня порівняно з липнем зріс у півтори рази. 71% опитаних задоволені діяльністю президента. Нагадаю, на початку року задоволених було менше 20%.  Ну що це як не щастя?..

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації