Огляд подій тижня, що минає 02.09.2019-08.09.2019

Редактор Міла Грушник, ведучий Олександр Івахнюк

Слухати – натисніть на play під цим надписом.

ОБМІН.  Курс на зімни.

  35 на 35. За такою формулою в суботу відбувся обмін утримуваними особами. Росія видала Україні 24 моряків, захоплених у листопаді минулого року поблизу Керчі. Повернулися додому  Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Станіслав Клих (у важкому фізичному та психологічному стані нині перебуває в реанімації), Павло Гриб, Євген Панов, Артур Панов, Едем Бекіров та  Олексій Сизонович. Моряків – захисників України та її громадян, які не мали стосунку до військової справи,   Росія виміняла на пропагандиста, завербованого зрадника, бойовиків-терористів і навіть убивць (наприклад, на жінку, яка вбила розвідника Хараберюша) та інших своїх типових представників. У Москву разом з трьома десятками менш відомих полетіли керівник Ріа-новости Кіріл Вишинський, бойовик терористичної організації “ДНР” Володимир Цемах та колишній особистий перекладач експрем’єра Гройсмана Станіслав Єжов. Вишинського та Єжова підозрюють у держзраді. Цемаха – у причетності до збиття малазійського боїнга у 2014-му на Донеччині.  Обмін – подія справді масштабна, видовище повернення в’язнів – емоційне. Українські медіа висвітлювали цю подію як безумовний позитив. Соцмережі реагували не так однозначно. Дискусії точилися про адекватність формули, її правове підґрунтя та те, чия ж це, власне, заслуга: Медведчука, який за пару днів до обміну зустрівся з Путіним у Владивостоку, вкотре обійшовши заборону авіасполучення між Україною і Росією, чи президента Зеленського, який зустрічав звільнених і заявив, що Путін дотримався   домовленостей. А надвечір в день обміну Путін і Зеленський знову говорили.  Висловили взаємне задоволенням виконанням домовленостей вирішили найближчим часом визначити дату  зустрічі в “нормандському форматі”. 

    Екс-представник України в політичній підгрупі ТКГ  на Донбасі Роман Безсмертний вважає, що події  навколо процесу звільнення, коли Росія диктує свої умови і домінує інформаційно,   свідчать, що в результаті зміни політичного керівництва в Україні  змінюється  механізм, який замість того, щоб бути вдосконаленим, призводить до певних тріщин, які в перспективі можуть мати  негативні наслідки. Як не банально це звучить, але навряд чи зараз можна об»єктивно оцінити ці зміни. Наразі українці-бранці Кремля  вдома. Це факт. Як і те, що Зеленський таки доволі швидко зміг зняти з руки браслети з іменами військовополонених моряків, які він зобов»язався носити, поки вони не повернуться додому.

    Виконання ще цілої купи інших обіцянок Зеленського нині в руках парламенту. Очевидно, з цим буде все просто. Рада більш, ніж на половину, сформована з тримачів мандатів «Слуги народу». Відтак, наступного тижня Верховна Рада розглядатиме процедуру імпічменту президента. (ВР попереднього скликання ухвалила закон про тимчасові слідчі комісії, який передбачає процедуру усунення президента від влади, однак,  Зеленський його не підписав). Також у парламентському порядку денному  законопроект, що дозволить зменшити склад нардепів до трьохсот та закріпити пропорційну виборчу систему.  Його проаналізують Конституційні судді. Ще парламент скерував до Конституційного суду президентський законопроект про припинення повноважень нардепів через кнопкодавство і прогули.  І до 1 грудня, –  заявили в унісон президент Зеленський з прем»єром Гончаруком, – парламент має ухвалити закон про ринок землі, який може запрацювати вже з нового року. Зеленський також доручив своїм депутатам ухвалити до 1 січня законопроекти про легалізацію грального бізнесу та видобуток бурштину.

    Із вже зробленого – скасування депутатської недоторканності.  Парламент – не “малина”, де 5 років можна ховатися, – сказав Президент  Раді і Рада його підтримала. Ухвалений минулого тижня закон  вилучає зі статті 80-ї Конституції  положення, згідно з яким депутати не можуть без згоди Ради притягуватися  до кримінальної відповідальності, бути затримані  чи заарештовані. Норму про імунітет має бути скасовано з 1 січня 2020 року.  Водночас залишається норма про те, що нардепи не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або публічні висловлювання. Наразі, щоб зняти недоторканність Генпрокурор повинен внести подання до парламенту. Спікер – написати пояснення у регламентний комітет. Після розгляду і висновків комітету депутати протягом 7 днів повинні проголосувати за чи проти позбавлення народного обранця недоторканності. Швидше за все, що і ця ініціатива пройде через КСУ – про намір оскарження закону заявили у фракції “Опозиційна платформа – За життя”.

      Один з найчастіше битих активістами нардеп Нестор Шуфрич у відповідь на численні меми з цього приводу, відповів, що  що спокійно ставиться до некомпліментарної критики. Доторканності, – каже, – не боїться, мовляв, хай спробують.

    До слова, за часи незалежності України депутатської недоторканності позбавили двадцятьох народних депутатів. І тільки чотири!!! справи дійшли до суду. Фактично ж відбуває покарання по повній лише  Павло  Лазаренко  – сидить в американській тюрмі за  відмивання коштів.  Віктор Жердицький відбував покарання у німецькій в’язниці за розкрадання грошей, призначених для виплат остарбайтерам Другої світової війни. Згодом  Жердицький подав апеляцію на вирок і виграв справу,  отримавши понад 100 тис. євро компенсації. За вбивство забрали мандат у  Віктора Лозинського. Він теж вже на волі – вийшов за “законом Савченко”, відсидівши років п»ять.   Надію Савченко позбавили недоторканності за підготовку терактів, вона наразі перебуває під слідством. Очевидно, винний і доторканний часто в українському правосудді означає те саме, що й Невинний і Недоторканний. Мабуть, міра вини вимірюється якимось іншими загадковими одиницями. Можна припустити, що назва цієї міри звучить як назва іноземної валюти. Про відкуп в гривнях чути не доводилося. Хіба що в перерахунку)

   Наше все – видимість боротьби з корупцією. Ось  нарешті колишнім народним депутатам  від “Опозиційного блоку” Олександру Вілкулу та Дмитру Колеснікову (які до виборів так і не знашли спільної мови з ідеологічними соратниками Медведчуком і Бойком та пролетіли на виборах) оголосили про підозру. З обох попереднє скликання парламентаріїв не погодилося зняти недоторканність. Вілкула підозрюють у земельних махінаціях на посаді голови Дніпропетровської ОДА. А Колеснікову інкримінують зловживання службовим становищем на посаді голови Агентства держмайна.

    А за екс-гоовою Нацбанку Валерією Гонтарьоевою, схоже, «полюють» не лише державні структури.  Повістки на допит, які їй шле ДБР, – Гонтарєва каже, – не отримувала  на руки, оскільки  рік працює і проживає в Лондоні.  А нині  там лікується після того, як її збила машина. Держбюро розслідувань викликає Гонтарєву  як свідка на допит у кримінальному провадженні щодо зловживання службовим становищем посадовцями Правління НБУ з метою отримання неправомірної вигоди.   У  Києві ж  згоріла  автівка невістки Гонтарєвої, яку теж звати Валерія Гонтарєва. Свекруха Гонтарева  назвала інцидент, а також те, що її  збив автомобіль на пішохідному переході в Лондоні, «ланками одного ланцюга». Цинічні фейсбучні експерти J припускають, що екс-очільниця НБУ сама себе збиває і палить, щоб отримати підстави просити в офіційного Лондона політичного притулку, аби таки не йти на допит в ДБР.

  Зі столиці таки витискають мера-боксера. Кабмін звільнив Віталія Кличка з посади голови міської держадміністрації.  Кличко назвав це рішення незаконним і таким, що може призвести до двовладдя в Києві (адже на виборній  посаді мера Кличко лишається), запровадити пряме президентське правління. Глава Офісу президента Андрій Богдан закинув Кличку неефективне використання коштів для розвитку столиці. Порівняв бюджети Праги (2 млрд. 800 млн. дол.)  і Києва (2 млрд. 200 млн. дол.) та поцікавився: «Де наша Прага?»  У словесній перепалці Кличка та Богдана звів у своєму ток-шоу “Свобода слова” Савік Шустер, який знову повернувся в український телеефір. З головних змін в концепції теле-шоу – кучері Шустера, в іншому – формат зберігся.

   А от засідання свого Уряду українці більше не побачать. За кілька хвилин після початку першого засідання Кабміну  прем’єр-міністр  Олексій Гончарук попросив журналістів піти. Пояснив, що не хоче перетворювати засідання на шоу, тож вони відтепер проходитимуть в закритому режимі. По завершенні  урядовці повідомлятимуть журналістам про ухвалені рішення і відповідатимуть на запитання.  Ехх… знав би Азірів, що так можна, вберіг би солов»їну від знущання, можливо, ніхто б так і не дізнався про діалект «азірівка».

     До слова, в Україні з»явився  уповноважений із захисту державної мови. У  секретаріаті омбудсмена витратили по 15 хвилин на кожного з десяти кандидатів. Обрали екс-нардепа, співавтора мовних законопроектів Тараса Кременя. Тепер   кандидатуру має затвердити Кабмін. Головні завдання мовного омбудсмена – захист української мови як державної та захист права громадян отримувати інформацію та послуги державною мовою. Уповноваженого обирають на 5 років,  максимум на два терміни. Чекаємо «посадок» за використання держслужбовцями недержавної мови – такі санції серед інших передбачає закон про мову, на виконання якого й призначають мовного омбудсмана.

   «Культурна» подія тижня у житті українського політичного бомонду  – святкування 70-го дня народження соратника Віктора Медведчука, нардепа від «Опозиційної платформи – За життя» Григорія Суркіса. Журналісти «Схем» не полінувалися завітати під столичний елітний готель «Інтерконтиненталь», де пройшла імпреза. Ідентифікація гостей вкорте підтвердила – владоможці одним миром мазані. Були там:  голова СБУ Іван Баканов та перший помічник президента Володимира Зеленського Сергій Шефір, кілька акторів студії «Квартал 95», олігарх  Коломойський, дружина олігарха Фірташа,  олігарх Пінчук з дружиною. Були й представники попередників у владі: екс-голова СБУ Василь Грицак, син екс-генпрокурора Олександр Луценко. Вишня на пляцку: традиційне на таких заходах тріо екс-президентів КравчукКучмаЮщенко.  Як тут не згадати одне з передвиборних гасел ЗЕкоманди «Все буде Україна». От тільки якою країна  буде для тих, хто не буває на віп-тусовках?

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації