Найкращий варіант при депортації – виконати рішення і попросити про анулювання половини терміну. Але коли йдеться про громадян Білорусі – це неможливо, бо у Білорусь їхати – це піддавати себе небезпеці, бо там при владі – божевільний диктатор. Тому у випадку коли неможливо повернутися до своєї країни – треба зголоситися до прикордонників, отримати рішення про добровільне повернення, оскаржити його і попросити про міжнародний захист.
У Варшаві місце куди треба прийти – Таборова 33 і звернутися до прикордонників. Громадяни Білорусі та України нині отримують міжнародний захист доволі оперативно, оскільки підстав не вірити громадянам України і Білорусі, що на території їх країн перебувати небезпечно – немає.
Далі я опишу справи, які були у моїй роботі.
Я тут лише покажу результат. Людину депортували на рік, бо її виявили на роботі, на яку у неї не було дозволу (помилка роботодавця). Людина дізналася про це на кордоні. Пройшла усі неприємності повязані з оформленням депортації (10 годинне очікування в обізяннику прикордонників, її автобус давно поїхав і їй довелося заново платити за проїзд до місця проживання, ну і моральна шкода, звичайно)
До мене звернувся її роботодавець. Я написав прохання про скасування половини терміну депортації. Зробив це за три місяці до кінця половини терміну. Якраз за кілька днів після завершення половини терміну прийшло рішення коменданта, який скасував половину терміну. Децизія у якій вирізано тільки персональні дані – нижче на фотографіях.
Звичайно, у даному випадку людина, виїжджаючи, не знала, що її чекають неприємності. Як уникнути неприємностей на кордоні? Краще все це пройти на місці. Далі докладно про те, як чинити, якщо усі методи легалізації випробувані і не спрацювали з якихось причин і ви стоїте перед проблемою депортації.
Значна частина таких нещасних робить висновок, що найкращим виходом буде нічого не робити і старатися не попастися на очі прикордонникам, поліції чи іншим людям у формі. Декому вдається не потрапляти на контроль документів по 10-12 років. Якось я зустрів таку людину. Їхав у брудній робі з дому на роботу у вихідний день, працював нелегально, платили йому копійки. Це не життя. Тому, не рекомендую. У разі, як ваше перебування уже нелегальне і ви хотіли б його легалізувати, потрібно самому зголоситися до прикордонників, отримати депортацію і далі уже обрати, що робити: виїхати впродовж14 днів, чи оскаржити впродовж 14 днів ту децизію. Оскарживши децизію коменданта плацувки стражі граничної, ви зупиняєте набрання нею чинності до рішення шефа уженду до справ іноземців. А у шефа уженду справи можуть розглядатися навіть два роки. Сумнівно, що ви у цей час можете працювати, але перебувати і очікувати рішення сто відсотків можете. Водночас, цього місяця карту побиту отримає мій клієнт, якого рік тому депортували, але мені вдалося зробити так, щоб він отримав карту побиту. БО ВІН ВЕСЬ ЦЕЙ ЧАС ЛЕГАЛЬНО ПРАЦЮВАВ… Той факт, що це жодному держоргану не завадило свідчить – працювати, маючи оскаржену депортацію МОЖНА!!!! Якщо є зареєстроваений дозвіл на роботу. Звичайно ж, потрібно аругемнтовано оскаржити і доносити потім документи на підтвердження своєї правоти, щоб рішення було на вашу користь. Бо як шеф уженду підтвердить правильність децизії, то проблема буде ще більшою. Може бути заборона на довший термін. Щоправда, це буде років через два, а жити треба зараз і для когось це може бути виходом. Як я уже казав, рішення коменданта плацувки стражі граничної оскаржується до шефа уженду, але за посередництвом коменданта плацувки стражі граничної. Що це означає? Що ви пишете листа до шефа уженду справ іноземців, але відправляєте його у ту плацувку стражі граничної, яка вас депортувала. У цьому листі мусите пояснити необхідність Вашого перебування на території Польщі, наявність грошей на перебування, житла, страховки. Також мусите аргументовано пояснити, чому ви не згодні з рішенням коменданта плацувки про вашу депортацію. Тут рецептів немає. У кожному випадку це щось інше. Наприклад, я, при останньому оскарженні рішення про депортацію, посилався на те, що на момент ухвалення рішення, обгрунтованого тим, що людина подавалася на карту побиту як студент, а насправді приїхала працювати, ця людина уже мала документи від роботодавця і перенесла відповідно до КПА свій вньосек до воєводства де працювала. Тобто, депортувати за тими підставами не було сенсу. Але прикордонник, маючи певно якісь свої шовіністичні переконання, зігнорував документи, долучені до справи і зробив на шкоду як іноземцю так і польській економіці, оскільки фактично виключив з процесу оподаткування одного платника податків. Я у тому випадку подав і апеляцію на рішення коменданта плацувки стражи гранічної і продовжував вести справу у воєводстві. Справа щойно завершилася на нашу користь!!!
Але ця людина легально працювала, платила податки, мала страховку і все, що має бути для того, щоб отримати карту побиту. Я, звичайно, схитрував у одному моменті, але цього я не можу написати… Це було дещо ризиковано, але закінчилося успішно. А переможців не судять. Почалися проблеми цієї людини з того, що скористалася послугами махінаторів, які людину, що приїхала працювати, подавали як студента. В результаті ті, хто все це організував – сидять у тюрязі, а всі 200 їх клієнтів депортовані.
У іншому випадку, з яким я мав справу теж не обійшлося без шахраїв. Людина на прізвище Микола Синицький, подала фальшиві документи від роботодавця з вньоскем на карту побиту Вньосек залишили без розгляду ще у 2018 році і пан Микола Синицький отримав про це повідомлення. Однак, своєму клієнтові не сказав. І рік розказував клієнтові, що його справа у процесі. У цьому випадку можна теж було уникнути добровільного зголошення до прикордонників, але чоловік, який два роки не був вдома, зателефонував до дружини, йому раптом різко захотілося додому. За таких обставин краще процедуру депортації пройти не на кордоні, а у тому місці, де ви живете. Наприклад, у Варшаві рекомендую одразу йти на вулицю TABOROWA 33 до уженду справ іноземців і зголоситися там до віконечка 5 до прикордонників.
Вас заберуть всередину, здасте відбитки, вам оформлять протокол контролю легальності перебування і дадуть рішення про зобов’язання до повернення – це і є депортація. Якщо вчасно зголоситися – депортація буде всього на півроку і за три місяці її можна буде анулювати. У даному випадку людина нелегально перебувала два роки!!! Отримала депортацію на півроку. Все залежить від прикордонника. З рішенням про депортацію вам уже ніхто на кордоні не морочитиме голову. Просто перевірять документи як у всіх і виїдете тим же автобусом що й інші. Якщо ж вам депортацію оформлюватимуть на кордоні – це може тривати і 12 годин, бо перекладач не завше на місці і часу у прикордонників на кордоні менше, а роботи більше. Тому ваш автобус поїде без вас і вас відведуть під конвоєм на український бік. Це дуже втомливо, противно і принизливо. Тому рекомендую пройти цю процедуру у місті проживання.
Напередодні моїм клієнтом став біженець з Чечні. Людина, що перебуває на території Польщі більше 5 років як біженець, виявляється, має право на отримання карти stalego pobytu. Проблема цього чоловіка, що він дочекався завершення чинності свого 10 річного перебування на території Польщі, як біженця. На щастя, хтось подав йому вньосек на побит сталий. І зник. Залишилося зясувати статус справи, знайти йому легальну роботу і завершити цю історію позитивно. Адже у Чечні його очікує катування. Свого часу його почали розшукувати росіяни за те, що давав їжу чеченським партизанам під час війни.
Що робити коли перебування стало нелегальним, а виїхати ви не можете? Наприклад, дитина ходить у школу і ви мусите бути поряд з нею. Тоді проситься про дозвіл на перебування з міркувань гуманітарних і це звернення керується до керівника відділу прикордонної служби за місцем проживання. У Варшаві це Таборова 33
Dokument wydawany po udzieleniu zgody na pobyt ze względów humanitarnychCudzoziemcowi, któremu udzielono zgody na pobyt ze względów humanitarnych wydawana jest na jego wniosek karta pobytu, która jest ważna przez okres 2 lat od dnia jej wydania. Pierwszą kartę pobytu wydaje komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej, który udzielił tej zgody. Przy składaniu wniosku cudzoziemiec ma obowiązek złożyć odciski linii papilarnych. Dokument ten należy odebrać osobiście (wymóg ten nie dotyczy małoletniego cudzoziemca poniżej 13 roku życia).Przed upływem okresu ważności należy uzyskać kolejną kartę pobytu. Ponadto w niektórych przypadkach powstaje obowiązek wymiany posiadanej przez cudzoziemca karty pobytu. .Karta pobytu w okresie swojej ważności potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawnia go, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.Uwaga: Cudzoziemcy, którym udzielono zgody na pobyt ze względów humanitarnych uprawnieni są do wykonywania pracy bez konieczności uzyskiwania dodatkowo zezwolenia na pracę.Przesłanki pozytywne do udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnychCudzoziemcowi udziela się zgody na pobyt ze względów humanitarnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zobowiązanie go do powrotu:1) może nastąpić jedynie do państwa, w którym, w rozumieniu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r.:
a) zagrożone byłoby jego prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego lubb) mógłby on zostać poddany torturom albo nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu, lubc) mógłby być zmuszony do pracy, lubd)mógłby być pozbawiony prawa do rzetelnego procesu sądowego albo być ukarany bez podstawy prawnej, lub
2) naruszałoby jego prawo do życia rodzinnego lub prywatnego, w rozumieniu przepisów Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r., lub3)naruszałoby prawa dziecka, określone w Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r., w stopniu istotnie zagrażającym jego rozwojowi psychofizycznemu.Organ właściwy do udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnychOrganami właściwymi do udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych są komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej.
Uwaga: Powyższy tytuł pobytowy może zostać udzielony wyłączne w wyniku przeprowadzenia postępowania w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu lub na skutek wszczynanego z urzędu odrębnego postępowania o charakterze następczym, gdy przesłanki ujawnią się po wydaniu decyzji.
Якщо після прочитання залишилися запитання – ставте через фейсбук Ivakhniuk Oleksandr