Кіна не буде. Вибори президента 31 березня відбуватимуться без відеоспостереження. Виявляється, обладнання відеоапаратурою виборчих дільниць не регламентоване законом.Свого часу країна витратила на таке спостереження майже мільярд гривень. Було закуплено понад 32 тисячі спеціальних програмно-апаратних комплексів. І ця вся система навіть працювала. Але для чого? І де та апаратура нині?..
Чергова порція рейтингів. І знову в лідерах Володимир Зеленський (27,7%). Другу позицію посідає Петро Порошенко 19,6% , а третю Юлія Тимошенко (14,8%). Про це свідчать результати опитування Центру «Социс». Цей центр курує політтехнолог президента Ігор Гринів.
Тарута вже не кандидат. Хоча прізвище його в бюлетені буде. Сергій Тарута заявив про об’єднання з Юлією Тимошенко. Вони підписали меморандум про те, що беруть зобов’язання припинити війну на Донбасі та об’єднати країну, ухвалити Нову народну Конституцію, втілити у життя напрацювання програм обох кандидатів. Як заявила Тимошенко, ці програми “співпадають відсотків на 80”. Про спільну участь у парламентських виборах Тарута і Тимошенко розкажуть вже після президентських. За словами Тарути, його прізвище залишиться у бюлетені, але його команда буде працювати на перемогу Тимошенко.
Російське обличчя українського націоналізму. Один з лідерів націоналістичної організації “Національні дружини” Сергій Коротких не знає української мови. В одному з теле-ток-шоу опоненти попросили його продовжити дискусію державною мовою. У підсумку Коротких навіть не зрозумів питання ведучої. Як відомо, Коротких народився у РФ, згодом переїхав до Білорусі. Там вчився у школі КДБ, але закінчити її не зміг. У минулому Коротких був активістом російської ультраправої організації НСО.
Націоналістичні організації в Україні щоближче до виборів, то активніші. Об’єкт уваги нині в них один – Президент Петро Порошенко. Цими вихідними у центрі Києва учасники акції, організованої Нацкорпусом з вимогою покарати винних у розкраданнях в оборонному комплексі пройшли ходою з Майдану Незалежності до адміністрації Президента. Там скандували “Свинарчуків за ґрати!” та кидалися іграшковими свинями. Лідер Національного корпусу Андрій Білецький твердить, що до свинометання долучилися понад 10 тисяч людей, бо «їм пече те, що відбувається». На акції, зокрема, виступила сестра заарештованої Надії Савченко Віра. Нацкорпус провів аналогічну акцію у Полтаві. У штабі кандидата Порошенка твердять, що Нацкорпусу не вдасться зірвати зустрічі кандидата з виборцями, та продовжують активно залучати на мітинги масовку з переляканих на всю голову бюджетників, як це було при Януковичу.
Вибори в Україні традиційно пора, коли трапитися може, що завгодно. Тож посольство США у зв’язку з мітингом націоналістів попередило своїх громадян, присутніх в Україні, що наразі ліпше відсидітися вдома.
Це варіант здається розсудливим, особливо, зважаючи на заяви Нацкорпусу, що СБУ “готує закладки зброї і вибухівки в центрі Києва, щоб дискредитувати націоналістів”.Полякалися навіть і власне лідери націоналістичних рухів. У Державному бюро розслідувань зареєстровано кримінальне провадження за інформацією про нібито підготовку фізичного знищення лідерів “Нацкорпусу” та “Нацдружин”. З заявою до ДБР звернувся заступник Голови СБУ, якого нардеп Андрій Білецький звинуватив у підготовці цього злочину.
«Розбір польотів», подейкують, після низки акцій нацсил влаштував Порошенко силовикам. Принаймні «Українська правда» написала про жорстку розмову Президента із заступником голови Нацполіції Олександром Фацевичем та керівником Нацполіції у Житомирській області В’ячеславом Печененком. Гарант, – пишуть з посиланням на власні джерела, – звинуватив співрозмовників у тому, що ті виконують накази міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. За даними УП президент не зміг вийти на контакт з Аваковим, який натомість пішов на ефір і показав «схему» виборчої мережі Порошенка.
У команді Порошенка переконані, що Аваков працює з “Азовом” або принаймні маніпулює націоналістами. У МВС та Нацкорпусі заперечують, що міністр має контроль над ними, – написала УП.
Проявилося з новою силою і протистояння між антикорупційними органами. Чергову хвилю спричинала заключна серія журналістського розслідування “Bihus.info” про оборудки «Укроборонпрому». Журналісти розказали, як правоохоронці прикривали корупціонерів. Тепер ДБР перевіряє можливу причетність директора НАБУ Артема Ситника до приховування корупційних схем в оборонці. Це – реакція на заяву керівника САП Назара Холодницького про те, що Ситник міг знати про приховування корупції в “Укроборонпромі”. “Bihus.info” заявило, що усі слідчі органи, включно з НАБУ, «зливали» справи по Гладковському за хабарі. Після цього НАБУ повідомило про відсторонення двох детективів, згаданих у розслідуванні. На засіданні парламентської ТСК з цього приводу генпрокурор Юрій Луценко заявив, що наявні у слідства матеріали та матеріали вже оприлюдненні в розслідуванні, не повністю співпадають. Що точно встановила ГПУ, так те, що витік інформації у цій справі відбувся у вересні минулого року.
А в Турчинова новий заступник. Порошенко замість звільненого через скандал в «оборонці» Олега Гладковського призначив заступником секретаря РНБОполковника Сергія Кривоноса. До цього Кривонос займав посаду першого заступника командувача сил спеціальних операцій Збройних сил. Порошенко сказав, що у Кривоноса “абсолютна нетерпимість до корупції”, що новий заступникмає зміцнити довіру суспільства і міжнародних партнерів до оборонного комплексу.Перспектива ця дещо сумнівна з огляду на передісторію призначення. Кривоносвисувався від партії “Воїни АТО” кандидатом у Президенти, однак нещодавнозаявив, що знімається на користь Порошенка.
Українському правосуддю заважає законодавство. Принаймні. Так говоритьГенпрокурор без профільної освіти. Юрій Луценко, коментуючи справу вбивства Катерини Гандзюк, розповів, що ГПУ не могла затримати людину, яка підозрюється у вбивстві Гандзюк, бо не мала права затримати. А лише – запросити до суду. Щоправда, Луценко нічого не сказав про свою звичку анонсувати в ЗМІ затримання підозрюваних, які, як правило, після таких заяв встигають втекти за кордон. А далі сам же спростував свої слова про законодавчі обмеження для правосуддя. Коментуючи обрання запобіжного заходу голові Херсонської облради Владиславу Мангеру, підозрюваному в організації вбивства Гандзюк, Луценко заявив, що “відбувається безумство” – Мангер обґрунтовано підозрюється в замовленні вбивства, проти нього свідчать співучасники. І суд випускає його під заставу в 4 мільйони гривень! Хоча, закон говорить про безальтернативний арешт. Отже, виходить, проблема не в законах…
Що ближче вибори, то дешевше газ. На рівні розмов, звичайно ж. Прем’єр Володимир Гройсман заявив, що ініціює “робочу дискусію” з МВФ для обговорення доцільності подальшого підвищення ціни на газ для населення. Перед тим глава правління “Нафтогазу” Андрій Коболєв запропонував Кабміну не підвищувати ціну на газ для населення з 1 травня, як це вже заплановано урядом. Запропонуваввідмовитися від регульованих урядом цін на газ для населення – скасувати режим спецобов»язків і відкрити ринок побутових споживачів, щоб створити конкуренціюміж постачальниками. Гройсман ініціативу Коболєва розкритикував, побачивши у ній «пастку».
Суперечка Гройсман-Коболєв – не новина. «Підгоріло», коли Гройсману не сподобалися «захмарні» зарплати голови правління “Нафтогазу”. А може те, що це стало відомо широким верствам, бо ж раніше Гройсмана зарплата Коболєва якось не обходила… Отже, Гройсман заявив, що Кабмін оголосить новий конкурс на очільника компанії після закінчення контракту Коболєва. Тобто, вже з 23 березня. Коболєв нагадав: призначати, звільняти, змінювати зарплату, виписувати преміїочільнику Нафтогазу повноваження суто Наглядової ради НАК, оголошення урядом конкурсу на посаду глави НАК суперечить законодавству.Своєю чергою Наглядова рада НАК “Нафтогаз” рекомендувала Кабміну повторно призначити Коболєва головою правління компанії щонайменше на рік — до 2020 року. Рівень зарплатизапропонували встановити на рівні 50% від місячного посадового окладу, встановленого чинним контрактом.
До слова, цього тижня з»явилися оцінки міжнародних аналітиків, згідно з якими Україна посідає друге місце в Європі після Норвегії за обсягами покладів природного газу.
Насамкінець трохи новин шоу-політики. Про Михеіла Саакашвілі. Власне, інформації ще нема, але вона може з»явитися 1 квітня. Саме цю дату Саакашвілі обрав, щоб повернутися в Україну. Перший віце-спікер Ірина Геращенко прогнозує, що це повернення призведе до хаосу і агресії. У Держприкордонслужбі сказали, що пропускати його не збираються. Саакашвілі видворили з України 12 лютого 2018 року, заборонивши в»їзд до 13 лютого 2021 року. Кілька місяців тому Саакашвілі заявив про підтримку Тимошенко на виборах президента України.
І – про Тимошенко. Голова фракції “Блок Петра Порошенка” Артур Герасимов продемонстрував прямо з парламентської трибуни запис телефонної розмови нібито між Юлією Тимошенко та Ігорем Коломойським. Там жінка схожим на Тимошенко голосом вітає з днем народження олігарха Коломойського та дякує йому за вміння бути справжнім другом і партнером. Герасимова спробував зупинити нардеп від “Батьківщини” політтехнолог Олександр Абдуллін: “Артур, ти ж придурок, просто придурок. Подумай, що ти зараз робиш на всю країну”. У відповідь Герасимов додав, що у Коломойського є два кандидати на виборах: це Зеленський та Тимошенко.
І гідний тролінг країни-агресора від столичної влади – у Києві біля посольства Росії в Україні відкрили сквер імені російського опозиціонера Бориса Нємцова.