Cтрахування при отриманні карти побиту: як довести відділу справ іноземців що ви застраховані? Інфо станом на 30 11 2023

Офіційна причина значної частини відмов у карті побиту, особливо у Мазовєцькому воєводстві –  недоведеність факту, що людина застрахована. Причому у більшості таких випадків насправді людина застрахована, просто не знала, як правильно це документально підтвердити. У цьому короткому повідомленні опишу як вирішити цю проблему.

Якщо ви уже працюєте  і маєте або умову о праце або умову злеценя –  ви застраховні роботодавцем. Щоразу, коли він платить вам зарплатню – він платить за вас складки до зусу. Документальним підтвердженням того, що ви застраховані є видрук ZUS RCA Z PODTWIERDZENIEM WYSYLKI. Це документ з двох сторінок, який ваш роботодавець чи його  кадрова (кадровий) видрукують за 5 хвилин, якщо зус заплачено. У випадку, коли ви тільки приступили до праці, роботодавець ще не може вам дати ZUS RCA, але може дати ZUS ZUA z podtwierdzeniem wysylki. Цей документ свідчить, що вас зголошено до зусу. Там будуть нулі, але все одно цей видрук з двох сторінок буде свідчити відділу справ іноземців, що ви застраховані. Один місяць буде свідчити. Наступного місяця, якщо рішення ще немає, треба знову донести ZUS RCA Z PODTWIERDZENIEM WYSYLKI. І так щомісяця. У відділі справ іноземців знають, що роботодавці платять зус, наприклад, за листопад, на початку грудня і тоді тільки можуть вам видати зус рца.  За вас заплатили зус – наступного місяця ви застраховані. І якщо про це буде інформація у матеріалах справи – інспектор теж про це знатиме і враховуватиме це при ухваленні рішення. Якщо ж ви будете застраховані, а документів про це у матеріалах справи не буде  – інспектор вліпить вам відмову з задоволенням. Бо для інспектора відділу справ іноземців відмовити вам – це задоволення. Він так самостверджується. Готуючи позитивне рішення, він наступає собі на горло.  Йому неприємно робити щось добре іноземцю. Чому? Бо він держслужбовець, котрий працює за мізерну зарплатню. Кого можна взяти на таку роботу? Тільки неповноцінних, психічно неврівноважених людей. От вони і концентруються у відділах справ іноземців. Вони вас ненавидять. Це треба враховувати і старатися не дати їм можливості відмовити. Тобто, у випадку, коли йдеться про страхування, вчасно принести документи які свідчать, що ви застраховані. Якщо йдеться про страхування  дитини, чи іншого члена родини (наприклад, чоловік приписує до свого зусу дитину і дружину чи навпаки – дружина приписує чоловіка і дитину до свого зусу), то до матеріалів справи такої людини треба долучити друк ZUS ZCNA z podtwierdzeniem wysylki і ZUS RCA z podtwierdzeniem wysylki щомісяця до ухвалення рішення.

Якщо людина через зус не застрахована (тобто, не працює поки що легально) – треба на час поки очікується можливість почати легально працювати, зробити собі приватну страховку з покриттям 30 тисяч євро. Це буде коштувати десь 90 злотих на місяць мінімально. Страховку таку варто зробити на час або до очікуваного отримання дозволу на роботу, коли роботодавець вас зголосить до зусу, або на час очікуваного отримання карти побиту плюс 3 місяці. Наприклад, у листі з уженду написано, що дата ухвалення рішення у вашій справі 7 серпня, то страховку робите до 7 жовтня.  Будь-яке бюро убезпеченьове зробить вам таку страховку впродовж 15 хвилин.  Більшість страховиків видають два оригінали, щоб один можна було відправити до уженду. Якщо оригінал один  – йдете до нотаріуса, робите одпіс з розрахунку 7 злотих за сторінку і відправляєте до уженду одпіс. Відправляти найкраще поштою,  написавши супровідного листа з номером справи. Докладно про донесення документів прочитаєте  у окремому тексті на цю тему.

Є особливості з людьми, які ще не мають 26 років або є студентами стаціонару польського ВНЗ. За таких обставин роботодавець може ЗУС за працівника не платити і тоді зарплатня у такого працівника вища ніж у тих, за кого зус платять. Але ж у такому випадку працююча людина мусить сама себе застрахувати. Тобто, знову ж таки, приватна страховка так як для непрацюючих. При цьому, раджу працюючим до 26 років, незастрахованих зусом, щомісяця носити до уженду довідку про зарплатню. Засвядченє о заробках. Це мусить бути оригінал, який висилаємо поштою пріоритетним полецоним з підтвердженням отримання (вартість листа 11 злотих 20 грошів) з супровідним листом. Так найпростіше.

Часто  у працюючих людей є сумніви: платить роботодавець за них зус чи не платить? Перевірити це можна кількома способами. Найпростіший – фізично сходити до найближчого відділення зус, показати паспорт (у зус паспорт треба взяти обовязково) чи карту побиту (часами інспектори без паспорта не вважають карту побиту документом тошсамощі. Таке тільки в ЗУСі), подати свій PESEL  і інспектор впродовж 5 хвилин скаже вам платять за вас зус чи ні. Якщо платять, то підтвердження цього можна отримати безкоштовно там же. Просто попросити про видачу засвядченя о заплацоних складках. Є інший спосіб без виходу з дому. Заходите на сайт www.pacjent.gov.pl

Логуєтесь за допомогою EPUAP (звичайно ж його треба перед тим закласти. Як це зробити –  напишу окремо. Теж нічого складного) і там у вашому особистому кабінеті буде написано –  застраховані ви чи ні, Нижче – скрін з мого особистого кабінету. Поки я не працював – там було написано, що ЗУС нє подтвєрдза…

Якщо після прочитання цього таксту у вас залишилися запитання – поставте їх у коментарях під текстом. Я відповім і доповню текст відповіддю.

 

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації