Автор: Міла Грушник
Треш, угар, пробите дно.
Це не набір жаргонізмів. Це епітети, якими соцмережі характеризують український політикум.
Нардепа Яременка та його переписку з секс-працівницями ніхто вже не згадує – мало не щодня з‘являється чергова новина з життя нових українських політиків, перевершує попередні «зашквари».
Спочатку про офіційне. Україна готується до саміту в нормандському форматі. Президент Зеленський встиг наанонсувати про що збирається говорити в Парижі 9 грудня – про реальне припинення вогню на Донбасі та конкретну дату обміну утримуваними особами у форматі «всіх на всіх». В Кремлі не настільки кокретне бачення: там працюють над підсумковими заявами, але ще не мають визначеності, якого характеру вони будуть: зобов‘язальногочи декларативного.
Паралельно з підготовкою до саміту Київ звинувачує Москву в порушенні морського права і вимагає компенсації за мародерство на захоплених торік Росією кораблях. Броньовані катери «Нікополь» і «Бердянськ» та буксир «Яни Капу» повернулися у середу, пришвартувавшись в Очакові. Судна довелося буксирувати, бо росіяни їх пошкодили. На повернутих суднах відсутні частини озброєння і обладнання. Як повідомив командувач Військово-морських сил Ігор Воронченко,окрім іншого, познімали плафони, розетки та унітази.
А звільнений з полону український моряк Андрій Ейдер розповів, що росіяни забрали і його особисті речі, а саме білизну. Натомість ФСБ Росії заявила, – судна Україні передали в нормальному стані й зі справною сантехнікою та що, мовляв, це українська сторона пошкодила їх дорогою до Очакова. Одночасно Росія відновила слідчі дії у справі проти українських моряків, яких захопила торік у Керченській протоці.
Цього ж тижня Міжнародний суд ООН вирішив процедурні питання у справі щодо захоплення Росією українських кораблів торік у Керченській протоці. Справа має назву: «Спір щодо затримання трьох українських військово-морських кораблів та членів їх екіпажів». Упродовж шести місяців Україна має подати свій Меморандум. У російської влади буде три місяці на оскарження. Від України справу курувала заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль. Саме ця справа стане для Зеркаль останньою на посаді, оскільки чиновниця повідомила, що планує зробити перерву в кар’єрі –зовнішню політику влади вважає неприйнятною для держави.
Дипломатія, яку не сприймає Зеркаль, визначається формулою «жодного кривого слова про Росію». Навіть у промові з нагоди вшанування жертв Голодомору 1932-1933рр. президент не промовив назви сусідньої країни. Натомість Держдеп США у своїй заяві з цього ж приводу прямо пов’язав дії радянського режиму проти українців із сучасною агресією РФ. Українці ж нагадали про злочин спадкоємцям злочинців біля посольства РФ у Києві і консульств у Львові, Харкові та Одесі.
А 21 листопада Українавідзначила День Гідності та Свободи. Все традиційно – згадали загиблих учасників Майдану, відслужили поминальний молебень, а ввечері в столиці зібралося кількатисячне Віче. Поміж тим слідству не вистачило п‘яти років, щоб встановити, хто ж стоїть за розстрілами Небесної Сотні. Адвокатка родин Небесної Сотні Євгенія Закревська оголосила голодування. Вимагає, щоб слідчі, які розслідували злочини під час Євромайдану, продовжили розслідування в складі Держбюро розслідувань, яке тепер займається цими справами. За словами Закревської, якщо злочини Майдану розслідуватимуть нові слідчі, справа знову затягнеться, бо їм доведеться вивчати все з самого початку. Щоб над цими справами далі працювали слідчі з Генпрокуратури, Рада має ухвалити поправку до закону про ДБР. Таким чином буде спрощено процедуру переходу слідчих з одного відомства до іншого. Нардепи зможуть розглянути це питання не раніше третього грудня.
А наразі ДБР зацікавилося не тими, хто стріляв на Майдані, а стороною, яка, за логікою, начебто була потерпілою. У понеділок бюро скерувало до Генпрокуратури проєкт повідомлення про підозру п’ятому президенту Петру Порошенку. Його підозрюють у насильницькій зміні конституційного ладу та зловживанні службовим становищем під час проведення конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя у березні-травні 2019 року. Генпрокурор Руслан Рябошапка сказав, що процесуальне рішення буде оголошено найближчим часом, наразі ГПУ знайомиться з документами. Адвокат Порошенка Ігор Головань назвав звинувачення проти Порошенка абсурдними, оскільки у проєкті підозри експрезидент, зокрема, підозрюється у здійсненні закликів до повалення державної влади, тобто, самого себе. Що стосується звинувачення у впливі на проведення конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя, то законність дій Порошенка підтверджена відповідними експертизами, каже адвокат. Про судову перспективу цієї справи, тобто її відсутність, жартують навіть ті, хто хотів би, щоб Порошенка запроторили до в‘язниці. Однак, хейтерам Порошенка таки є тимчасова відрада. А як відрадно Портнову – автору цієї справи, як і понад десяти інших: хоч в одній з них оголошено про підозру. Самого ж Портнова журналісти цього тижня попросили не користуватися журналістським посвідченням, яке йому видав 112 канал. Та то вже трохи інша історія.
Тим часом Бориспільський міськрайсуд відпустив Олега Ляшка, підозрюваного у насильстві щодо державного діяча, на поруки нардепів Вікторії Сюмар та Михайла Волинця. Ляшку закидають завдання тілесних ушкоджень парламентарію від «СН» Андрієві Герусу. Якщо провину Ляшка доведуть, йому загрожуватиме від чотирьох до семи років позбавлення волі. Сам Ляшко своєї провини не визнає і каже, що справу проти нього сфальсифіковано. Ляшко та Герус побилися в залі офіційних делегацій аеропорту «Бориспіль» 6 листопада. Лідер Радикальної партії звинуватив нардепа від «СН» в тому, що через внесену ним законодавчу поправку Україна тепер купує електроенергію в Росії. Закон із поправкою Геруса, про який говорив Ляшко, Рада ухвалила у вересні. Він дозволяє українським споживачам закуповувати імпортну електроенергію за двосторонніми угодами. Герус своєю чергою звинуватив Ляшка в роботі на олігарха Рината Ахметова, який, начебто, продає українцям електроенергію за завищеними цінами.
Не обійшли правоохоронці увагою і міського голову Львова Андрія Садового. Спеціалізована антикорупційна прокуратура оголосила йому підозру в зловживанні владою. Садовий пояснив, що йдеться про будівництво індустріального парку в Рясному (в Шевченківському районі Львова).
Давно на волі нардеп «СН» Роман Іванісов – журналісти «накопали» інформацію про судимість нардепа у 1996 році за згвалтування неповнолітньої (відсидів за це 2 р. 6 міс.). Відтак, Іванісов заявив, що призупиняє членство у фракції партії «СН» на час перевірки інформації про судимість. Генпрокурор Рябошапка спочатку повідомив, що перевірка підтвердила факт судимості. Однак, згодом це повідомлення Генпрокуратура спростувала.
На цьому «слуги» «пробивати дно» не припинили: з‘ясувалося, що ще один нардеп «СН» Сергій Литвиненко фігурує у провадженні щодо вбивства активіста Юрія Вербицького під час Майдану. 24 рази він говорив по телефону з координатором “тітушок” в день убивства активіста. Про це повідомив екснардеп Ігор Луценко.
А після публікації виключеним з фракції «СН» нардепом Антоном Поляковим аудіо, на якому депутат із Кривого Рогу Юрій Корявченков (Юзік) вчив криворізьких правоохоронців, як «вирішувати питання», голова ВРУ Дмитро Разумков чекає підтвердження справжності запису.
І «9-й вал» компромату обрушився на «слуг» з кількох Телеграм-каналів, які продовжують оприлюднювати переписку та записи розмов. Приміром, на каналі «Трубу прорвало» викладають записи, зроблені нібито в кабінеті керівника ДБР Романа Труби і на яких чути схожий на його голос. На записах обговорюють «підозру по Уляні», обшуки на підприємствах Костянтина Жеваго, допити Порошенка і те, що під час візиту МВФ не треба чіпати Приватбанк и НБУ.
До слова, місія Міжнародного валютного фонду працювала в Києві з 14 листопада і 22 листопада завершила свою роботу в Україні. МВФ на своєму сайті звітує про подальше просування у дискусіях щодо заходів та реформ, які могли би лягти в основу нової програми, підтриманої МВФ. Йдеться про заходи у грошово-кредитному, податково-бюджетному та фінансовому секторах, поліпшення бізнес-середовища, посилення верховенства права і нарощування економічного зростання. ЗМІ ж повідомили про абсолютно безрезультатний візит місії МВФ та її ще одну вимогу: заборонити повернення банків власникам на законодавчому рівні. Очевидно, міжнародні фінансисти не повірили запевненням прем‘єра Олексія Гончарука, що Приватбанк Коломойському не повернуть. Тим більше, що одночасно Коломойський заявив про упевненість, що найближчим часом поверне собі банк.
Навести лад в цьому хаосі «слуги», вочевидь, збираються цензуруванням медіа: нардеп «СН» екскерівник каналу «1+1» Олександр Ткаченко презентував разом з Міністерством культури чернетку закону про медіа. Там і ускладнення реєстрації, і оподаткування ЗМІ, і «питання незалежності редакції від власника ресурсу», і навіть регуляція діяльності блогерів.