Pobyt stały z tytulu polskiego pochodzenia. Що треба знати? Хто може претендувати? Як подати документи?

Як зазначено на сайті відділів справ іноземців. сталий побит з польського походження може отримати людина, яка доведе, що ПОЛЯКАМИ були записані у свідоцтвах про народження:

двоє прадідів чи прабабців (мусить бути в оригіналі свідоцтва про народження, наприклад діда чи бабці написано про батьків діда чи бабці, що вони поляки)

дід чи бабця (мусить бути написано   у оригіналі свідоцтва про народження мами чи тата, що що їхні батьки – поляки)

батько чи мати (мусить бути написано у вашому свідоцтві про народження, що хтось з ваших батьків – поляк. У радянських свідоцтвах це було. В українських чомусь немає)

Часто люди плутають громадянство з національністю. Наприклад, людина показує списки виборців 35 року і стверджує, що її прабабця і прадід були поляками, бо вони голосували за депутатів сейму. Це помилка. Ці люди були громадянами Польщі. Але чи були вони поляками – про це говорять їхні свідоцтва про народження. Якщо вони народилися у Польщі – цю інформацію можна спробувати знайти у польському архіві у місці де ці люди народилися. Якщо ж ці люди народилися на території України і даних про їхнє народження у польських архівах немає – проблема. Бо українським архівним довідкам та виданим уже незалежною Україною свідоцтвам про народження (без національності)  польскі відділи справ іноземців переважно не довіряють. Причина – було дуже багато підробок. Настільки багато, що рівень довіри до українських архівних довідок у відділах справ іноземців – нульовий. Я уже кілька разів у цьому переконався з негативних рішень. Якщо ж людина була громадянином Польщі, але батьки її записали українцем – ці документи не доводять, що людина була поляком. Бо вона поляком не була і не є. Вона є українцем. Це треба зрозуміти і не морочитись з подачею документів, бо результату бажаного не буде навіть у вищій інстанції. Погратись можна, але треба бути готовим до невдачі. До 2017 року нащадкам громадян Польщі давали карти сталого побиту вважаючи факт народження у Польщі (навіть людини, записаної не поляком) підставою для видачі карти сталого побиту з титулу польського походження. Але після 2017 року у таких справах були тільки негативні рішення.

Як подаватися? Треба за допомогою сайтів відділів справ іноземців згенерувати вньосек на сталий побит і вислати його поштою та чекати поки вас покличуть на відбитки. У деяких воєводствах можна одразу записатися на подачу, у деяких треба рік чекати поки тебе покличуть,  Самого вньоску вистачить, щоб вас покликали на відбитки. А на відбитках уже подасте все інше. Справу все одно відкриють тільки після здачі відбитків. Тобто, чекати, поки будуть готові усі потрібні документи я б не радив. Спочатку вислали вньосек,(у вньоску важливо вказати у графі національність – ПОЛЯК. а також в Uzasadnieniu обовязково написати, що у вас у планах поселитися у Польщі на постійно)  потім займаємось рештою тому що часу буде вдосталь  Але я раджу вислати поштою за будь-яких обставин і потім уже ловити дату подачі. Вдасться зловити – підете і здасте одразу. Не вдасться – спрацює поштовий вньосек. Як оформлювати поштові документи –  фото нижче.

Вислали вньосек – готуєте решту документів. Треба перекласти документи які підтверджують що ви поляк, польською мовою присяжним перекладом. Перекладачу треба буде показати оригінали і наполягти щоб він написав “Перекладено з оригіналу” Перекладач з яким я працюю ось уже кілька років – це Юлія Гоголь   Ще можу впевнено порадити перекладачку з Лодзі Ольгу Мельник   Загалом, присяжного перекладача найкраще шукати спочатку найближче до себе. Впишіть у гуглі Tłumacz przysięgły języka ukraińskiego і вам вискочать пропозиції, а ви уже оберете.

Наступне завдання – підготуватися до співбесіди. За лінком – питання співбесіди у Любліні, яка відбулася 23 01 2024  За цим лінком – збірка питань з Варшави, Бидгощі та Вроцлава 

Найважливіше, що варто памятати про співбесіду – це не екзамен. Під час співбесіди інспектор ставитиме вам питання, які дадуть йому змогу зрозуміти: чи ви поляк, чи ви прикидаєтесь поляком? Поляк – це не лише людина, у якої батьки чи діди чи два прадіда прабабці були поляками і про це є документи. Це ще людина, яка думає як поляк, яка поважає польську культуру, а отже хоча б щось про неї знає. Це людина яка сприймає історичні події як поляк. Наприклад, для українця Степан Бандера – герой, який боровся за незалежність України проти польського, німецького та російського поневолення. Для поляка – український націоналіст, відповідальний за злочини проти поляків, зокрема за Волинську різню (так поляки називають трагедію на Волині, коли різноманітні провокатори та неадеквати у формі УПА нападали на польські села і жорстоко їх вирізали, точно так, як це робили поляки у Сагрині, Павлокомі та інших селах Підляшшя). Для українця Богдан Хмельницький – визначний герой, борець за незалежність, гетьман що переміг польських окупантів. Для поляка – зрадник короля, провідник злочинних банд бунтівників, котрий спричинив подальший занепад Речі Посполитої. У момент співбесіди ви мусите відповідати на питання інспектора як поляк. Якщо вас, звичайно, цікавить результат.

Важливим є у процесі розгляду справи довести, що ви плануєте поселитися у Польщі на постійно. Для цього мусите надати умову винаймання житла чи інший документ, який доводить, що вам є де жити.

Також у цій справі важливим буде показати, що центр життєвих інтересів у Вас є у Польщі на постійно. Тут придасться умова з роботодавцем чи інформація про вашу індивідуальну підприємницьку діяльність, чи інші документи, які показують, що ви у Польщі робите і чи є у вас плани щось у Польщі робити на постійно.

Звичайно ж важливо також удокументувати, що у вас є стабільне джерело доходу для проживання у Польщі. Цю інформацію інспектор може почерпнути з вашої умови з роботодавцем, де буде вказано що ви заробляєте достатньо, щоб вистачило на усіх, хто у вас на утриманні та на оплату житла. Часто різні “іксперди” стверджують, що це у випадку польського походження не вимагається. Але певно ті “іксперди” мало прочитали на цю тему негативних рішень. Дуже важливо у вньоску не брехати. Наприклад, вас колись затримала поліція і стосовно вас було рішення суду (мало що буває) то на питання чи були ви засуджені  треба відповісти – так. Як ви у тих зізнаннях збрешете – ця брехня потім вилізе вам боком. Як скажете правду – не вилізе. Міг би проілюструвати тут цитатами з децизії, але там забагато персональних даних.

У разі як після прочитання залишилися запитання – ставте. Але перед тим прочитайте інструкцію нижче

Якщо інформація була корисною – вам сюди  

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації