Зміна роботодавця і karta pobytu. Спростування дурних міфів та алгоритм дій. Інформація станом на 24 03 2021

Не читайте порад нижче. Дайте мені на вас заробити. Читайте правила співпраці на платних засадах.

Решту не читайте, бо тоді ви позбавите мене заробітку і все зробите самостійно і безкоштовно. А мені це не пасує.

З чого почати:

Якщо ви абсольвент польського ВНЗ і міняєте роботу – вам не треба чекати дозволу від роботодавця, але повідомити про зміну роботодавця воєводі не завадить. Однак, повідомлення вистачить. Оскільки у вас децизія без привязки до роботодавця – ви лише повідомляєте, правда треба додавати до повідомлення додаток номер один від нового роботодавця. Нового вньоску, як тим, хто не є студентом, не треба. Якщо ж ви не студент, не власник карти поляка, не член родини громадянина Польщі з картою побиту виданою з цього приводу, не біженець – цей текст допоможе вам все зробити правильно. Як не допоможе – питайте. Я підкажу, якщо відповіді немає у тексті. Але спочатку прочитайте. Потім телефонуйте.

1 Якщо у вас уже є карта побиту – повідомити впродовж 15 днів воєводу про зміни обставин і попросити не анульовувати карту поки не отримаєте нову на підставі нового вньсоку. Лист зразок є у тексті далі . Хоча б з запізненням, але ці дії треба зробити. Справа буде на розгляд інспектора, але якщо не зробити зовсім – це гірше ніж зробити з запізненням. Неважливо наскільки ви запізнилися. Все одно варто це зробити.

2 Подати новий вньосек (можна поштою) з документами від нового роботодавця. ВСЕ. Ви виконали усі дії для того, щоб ваша карта від старого роботодавця була дійсна до часу, поки не отримаєте нову. Якщо вам відмовлять у новій – стара не буде анульована поки про це вам не повідомлять спеціальним листом на адресу проживання, вказану у вньоску на першу карту побиту. Щоразу змінюючи місце проживання – повідомляйте воєводу про нову адресу

Якщо справа ще у процесі і карти у вас ще немає, або якщо у вас справа в апеляції – просто вислати до матеріалів справи документи від нового роботодавця:

1 (додаток номер один załącznik nómer 1)

2 Informacja starosty (якщо для цієї посади у цьому повіті вона потрібна)

3 Дозвіл на роботу (освядченє чи воєводське). Якщо немає ще – хоча б копію вньоску роботодавця, який подав для вас дозвіл на реєстрацію.

4 Умову на майбутнє з датами такими ж як у załączniku 1 (це необовязково, але як є можливість зробити – то краще зробити)

5 ZUS ZUA чи ZUS RCA z podtwierdzeniem wyslania якщо ви уже легально працюєте, тобто, якщо уже є зареєстрований дозвіл на роботу

 

3 Приступайте до роботи у нового роботодавця одразу як він зареєструє вам дозвіл на роботу і доносьте до матеріалів нового вньоску документи, які свідчать що вам є де жити є гроші є страховка і що роботодавець хоче вас взяти на роботу на три роки. (інф старости, якщо треба, додаток номер один, дозвіл на роботу ЗУС РЦА)

Далі – старий текст. Там теж багато корисного і зразки документів

Зміна роботодавця для власника карти побиту здається чимось страшним і небезпечним як перехід по канату через прірву у півкілометра.  

Сподіваюсь, цей текст дещо допоможе розібратися і дасть уявлення що треба робити і головне  – що робити не треба. 

Зверну увагу тих, хто читає текст тільки до цього місця, або взагалі не читає і телефонує з запитанням: “Ви Олександр?” – так, я Олександр, Чи маєте Ви хвилинку? ЯКЩО ВЗЯВ ТРУБКУ, ТО ЗРОЗУМІЛО, ЩО МАЮ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Чи можна у вас отримати консультацію? НУ ЗВИЧАЙНО Ж МОЖНА. ПРО ЦЕ НАПИСАНО НА САЙТІ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Чи займаєтесь ви легалізацію перебування?” –  ТАК, Я ЗАЙМАЮСЯ!!! ЯК НАПИСАНО НА БАНЕРІ ВИЩЕ!!!!!  “Як з Вами звязатися?” –  телефон і електронна пошта – на видному місці!!!!!!  Подібні запитання я вважаю проявом ідіотизму і це додає вартості моїй роботі. Крім того, перед відповіддю на Ваше питання, я буду розпитувати про те, чому ви про все це питаєте: бо ви розумово відсталий чи не вірите у те, що написано? Якщо не вірите у те, що написано, навіщо ви дзвоните? Телефонуйте тільки якщо впевнені, що все вищенаписане зрозуміли. Одразу ставте Ваше питання і я Вам детально на нього відповім. Я хочу вам допомогти, але я не можу мати справу з ідіотами. Який сенс щось комусь розказувати, якщо він не може прочитати і зробити як написано? Тобто, якщо ви адекватна людина з мозком – сміливо набирайте. Я докладно відповім на всі питання, ВІДПОВІДЕЙ ЯКИХ ВИ НЕ ЗНАЙДЕТЕ У ТЕКСТІ. Якщо ж відповідь є у тексті я запитаю чи ви читали текст і якщо не читали то чому?. Одним словом, ми даремно витрачатимемо час, то немає сенсу дзвонити. Вам здасться цей опус проявом снобізму? Можете так вважати. Я ж вважаю, що я таким чином відлякую ідіотів і маю справу тільки з людьми з мозком. Оскільки я консультуватиму вас безкоштовно, то, я вважаю, мені можна це пробачити. Тим більше, що якщо зробити все, як написано вище, від мене буде вам користь. І навпаки, якщо поставити усі ці дебільні запитання, ви матимете лише негатив від спілкування. Який сенс? Немає.  Хочете заплатити дорожче – запитайте чи я Олександр, чи я  займаюся я картами побиту і як зі мною звязатися?

 

Якщо ви подавалися у одному воєводстві і карти ще не отримали, а плануєте перебратися у інше до іншого роботодавця, після отримання від нового роботодавця дозволу на роботу, просите воєводу, де ви подалися, передати вашу справу у воєводство, де ви надалі будете жити і працювати та доносите документи від нового роботодавця.

ЩЕ РАЗ!!! Коли ви змінюєте роботодавця, раджу дочекатися поки новий роботодавець зробить вам дозвіл на роботу і тільки потім звільнятися з місця роботи, від якого у вас карта.  Точно так це стосується тих, хто ще карти не має, а лише подався на карту і працює у того роботодавця від якого подався, однак планує від нього піти. Раджу йти тільки тоді, коли новий роботодавець приготував для вас документи від себе, причому бажано весь комплект. А це:

1 Додаток номер один у якому вказує, що хоче вас взяти на три роки на роботу.

2 Інформацію старости, якщо вона потрібна на цю роботу у цьому повіті. Приклад: зварювальник чи водій автобуса у мазовєцькому воєводстві інформації старости не потребує, а прибиральниця чи працівник складу потребують. Отже,  додаток номер один, інформація старости, якщо потрібна, умова на якій ви зараз будете працювати, умова на майбутнє на три роки, дозвіл на роботу,  ZUS ZUA наступного місяця і потім аж до ухвалення рішення ZUS RCA

За жодних обставин не погоджуйтесь працювати не маючи документів від нового роботодавця. Дуже часто трапляється так, що людина яка погодилась працювати без зареєстрованого дозволу на роботу, ніколи його не дочекається, або чекатиме  дуже -дуже довго. Я маю одну клієнтку, якій роботодавець більше ніж півроку робить воєводський дозвіл на роботу. Причому, це юридична фірма, яка веде справи ресторану.  Тобто, вважати, що там люди необізнані, немає підстав. Просто не давайте себе вважати наївними буратінами і дочекайтеся, поки роботодавець вам зробить документи. Як він не знає як, але хоче зробити документи – заповніть все самі і покажіть йому де підписатися. Він мусить буде підписатися під дорученням до уженду праці, освядченєм о нєкаральності і дорученням до воєводського уженду. З цими документами ви далі можете все зробити без участі роботодавця.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ ЦЕ ЧИТАЄТЕ У МОМЕНТ, КОЛИ УЖЕ ПОПРОЩАЛИСЯ ЗІ СТАРИМ РОБОТОДАВЦЕМ?

Якщо у вас уже є карта побиту – у вас є 15 днів для повідомлення про ustanie przyczyny zezwolenia. При отриманні карти побиту ви підписали відповідне зобовязання повідомити у 15 денний термін про своє звільнення чи про загублену карту чи про зміну воєводства перебування чи про зміни інших обставин, на підставі яких ви карту отримали. Неповідомлення або невчасне повідомлення ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ, тягне за собою проблеми з отриманням наступної карти. Правда, наприклад, у Мазовєцькому воєводстві можуть навіть 3 роки чинності карти її не анульовувати навіть без згаданого листа. Але я б на це не сподівався. Є закон і треба його виконати, якщо ви не хочете проблем у майбутньому. Точно так закон зобовязує впродовж 30 днів від дня звільнення подати новий вньосек на нову карту побиту. Необовязково, щоб від нового роботодавця у цей час був дозвіл на роботу. Але додаток номер один – обовязково. Без додатку вньосек не приймуть.

Якщо ще нового роботодавця не знайшли – пишете листа і подаєте воєводі, у якому пояснюєте, що сталося, та повідомляєте, що ви нині шукаєте нового роботодавця, тому просите почекати з рішенням, поки ви донесете нові документи від нового роботодавця. Нагадую, що документи від роботодавця – це лише одна з 5 речей, які треба довести. Документи від роботодавця пояснюють, що ви тут будете робити коли вам дадуть карту, а також, що ви робите зараз. Для карти важливіше, що ви БУДЕТЕ робити. Тобто, мусить бути додаток номер один, умова на майбутнє, інформація старости, якщо потрібна.

Для доведення решти чотирьох речей, що вам є де жити, у вас є страховка, у вас є гроші на перебування і у вас немає податкових боргів – ЦІ ДОКУМЕНТИ РОБОТОДАВЦЯ НЕ СТОСУЮТЬСЯ.

Наприклад, якщо ви втратили роботу, а нової ще не знайшли – мусите на час, поки роботи немає, зробити собі найдешевшу приватну медстраховку і донести до матеріалів справи. Повідомляйте воєводі про усі етапи пошуку роботи. Наприклад, ви знайшли роботодавця, але він вам ше не підписав додатку, однак ви уже знаєте дату, коли підпише – напишіть про це воєводі. Додайте до матеріалів справи хоча б видрук з KRS майбутнього роботодавця. Хоча б що-небудь, щоб інспектор розумів, що у вашій справі відбувається.

 

Якщо ліньки розбиратися – звертаєтесь до мене. Я якраз заробляю на тих, хто сам не хоче цим займатися.  Водночас, буду радий, як ви самі впораєтесь і нікому нічого не платитимете. 

Отже, коли документи від нового роботодавця готові, звільняєтесь від нинішнього роботодавця, отримуєте свядецтво праци, останній зус рца про всяк випадок, можете взяти ще засвядченє о заробках. Далі пишете воєводі листа за зразком, що у прикріпленому файлі

У вас є 15 днів для того, щоб повідомити воєводі «о ustaniu przyczyny zezewolenia» Дуже часто люди, йдучи здавати цього листа, вважають, що таким чином вони просять про анулювання їхньої карти побиту. Це дурня. Таким чином ви просто повідомляєте, про те, що у цього роботодавця ви більше не працюєте і тепер працюєте у іншого. Долучаєте копії свядецтва праці від попереднього роботодавця і дозвіл на роботу та умову від нового роботодавця. Зазначаєте, що ви і надалі працюєте. Таким чином, ваша карта чинна і надалі, оскільки вона має термін дії. Якщо у вас карта до 2022 року, то вона чинна до 2022 за умови, що ви і надалі працюєте та вчасно повідомили воєводу про зміну місця роботи  і від нового роботодавця у вас є дозвіл на роботу. Закон про іноземців  однозначно вимагає подати вньосек на нову карту побиту впродовж 30 днів. З практики знаю, що на цю проблему працівники відділу справ іноземців зважають менше. До моїх клієнтів, які рік після зміни роботодавця працювали не подаючи нового вньоску, навіть питань ніяких не було.  Натомість дотриматись 15 денного терміну повідомлення про звільнення з попередньої робити дуже важливо. І копію відправленого листа з печаткою канцелярію варто берегти та подавати при кожному новому вньоску. З приводу невчасного повідомлення воєводи про зміну роботодавця завжди організовують інтервю. Фактично, допит. Przesluchanie польською.  Якщо є можливість і всі документи зібрано, звичайно, не варто на дуже довго відкладати подачу нового вньоску.  Процедура така сама. Записуєтесь, здаєте відбитки, носите документи, доводячи чотири уже згадані в усіх моїх текстах речі: що є де жити, є гроші на перебування, є страховка і є чим займатися. Якщо працювали минулого року то ще PIT 37. З податкової ще взяти довідку про відсутність податкових боргів.    Якщо ви змінюєте роботодавця, коли ваша справа про тимчасове перебування і видачу карти побиту у процесі  – потрібно просто вчасно донести документи від нового роботодавця до існуючої справи А НЕ ПОДАВАТИ НОВИЙ ВНЬОСЕК. Зустрічався з випадками, коли люди, міняючи роботодавця, подали новий вньосек, при тому, що у них уже закінчилася віза, а попередній попросили скасувати. В результаті перший вньосек на прохання апліканта, скасували, а другий залишили без розгляду і людина, у якої були усі шанси отримати карту побиту, отримала депортацію, бо заплуталась сама і заплутала відділ справ іноземців зі своїми вньосками.  

Офіційна відповідь на питання про зміну роботодавця – тут. Ось повна цитата з тексту на сайті www.mazowieckie.pl

 

  • Posiadam kartę pobytu czasowego, czy muszę informować Wojewodę o zmianie miejsca pracy? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Jeśli cudzoziemiec, który ma zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, gdzie wskazano konkretnego pracodawcę, kończy pracę, zobowiązany jest w ciągu 15 dni poinformować o tym urząd, który wydał zezwolenie. Niezbędne jest oświadczenie w formie pisemnej, przekazane pocztą lub przez Biuro Podawcze. Jeśli chce dalej przebywać w Polsce, powinien w ciągu 30 dni od zakończenia pracy złożyć wniosek o nowe zezwolenie na pobyt. Jeśli zmienia pracodawcę, żeby móc pracować u nowego pracodawcy do czasu wydania kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, poza dopełnieniem tych obowiązków, powinien posiadać również wyrobione dla niego zezwolenie na pracę lub oświadczenie przez nowego pracodawcę.

Jeśli zmianie ulegają warunki zatrudnienia wskazane w decyzji o zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę, ale pracodawca jest ten sam, cudzoziemiec powinien złożyć pisemną prośbę o zmianę wydanej decyzji, dołączając m.in. nową informację starosty. Pracę na nowych warunkach można podjąć dopiero po zmianie zezwolenia.

Jeśli cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt czasowy i pracę bez wskazanego konkretnego pracodawcy (np. jako absolwent polskiej uczelni) zmienia pracodawcę, powinien w ciągu 15 dni od zakończenia pracy poinformować o tym urząd, a w ciągu 30 dni złożyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie u nowego pracodawcy. Dokumenty należy złożyć w formie pisemnej, za pośrednictwem Biura Podawczego lub poczty.  

Все решта  – зрозуміле і не потребує додаткового тлумачення, але про всяк випадок прочитайте текст про те, як подають на карту побиту люди, що подаються на роботу.

Також раджу прочитати про те, скільки чекати на карту побиту

Чому відмовляють у карті побиту

Як донести документи на карту побиту

Карта побиту для учня чи студента

Якщо після прочитання згаданих текстів у вас залишаться запитання  – ставте їх письмово у вигляді повідомлень на Facebook Ivakhniuk Oleksandr  на  mail [email protected]   на телефон +48 730150901 на цьому ж телефоні Viber, Whatsup,

Щоранку о 6.00 за Варшавою та щовечора о 22 за Варшавою – відповіді на запитання з питань легалізації перебування у Польщі в ефірі “Радіо без цензури”. Переходьте за лінком і слухайте українське цілодобово

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації