Законом від 12 березня 2022 року громадянам України (незалежно від того чи перебували вони до 24 02 2022 чи заїхали пізніше) дали можливість відкривати у Польщі działałność gospodarczą – аналог українського ФОП. А змінами до цього закону, підписаними презилентом Польщі у січні 2023 року, таким громадянам України дозволили подаватися на побит часовий. Робити це можна буде 1 квітня. Тобто, чи вньосек поштою, чи особиста подача мусить відбутися першого квітня або пізніше. Як ви відправите вньосек до цієї дати – залишать без розгляду. Водночас, ловити дату, наприклад у Мазовєцькому чи Любельському можна уже зараз, бо у Мазовєцькому записують на кінець квітня уже, а у Любельському взагалі на початок травня.
ЗАПИТАННЯ Через який період варто подаватись на карту побиту, щоб були високі шанси її отримати. Тобто чи потрібно показати, що я вже якийсь час працюю і заробляю?
ВІДПОВІДЬ: Можна подаватися з першого квітня і раджу це зробити. Нині відділ справ іноземців не вимагає року роботи і двох працівників від підприємця. Тільки інформації що людина заробляє на себе не менше мінімальної крайової і платить податки та зус
ЗАПИТАННЯ Але чи достатньо буде показати доходи та сплату ЗУС тільки за 1 місяць?
ВІДПОВІДЬ: Ваша справа розглядатиметься півроку. Щомісяця долучатимете зус і таким чином буде не за місяць а за півроку. Місяць може і недостатньо, але за місяць ще жодна справа не закінчилася. Важливо різними способами показати що фірма реально працює. Думаю, фактура від вашого єдиного контрагента буде достатнім аргументом для відділу справ іноземців про те, що у вас є гроші на перебування. Водночас, якщо сумніваєтесь – у вас є час на подачу до 24 08 2023
ЗАПИТАННЯ: А чи важливо сплачувати VAT? (мій контрагент не з EU і я не плачу VAT)
ВІДПОВІДЬ: Ви самі обираєте спосіб сплати податків. Якщо ви обрали без сплати ват – то так і буде. ЯК Я УЖЕ ПИСАВ ВИЩЕ, для відділу справ іноземців важливо, щоб ваші заробітки були не менші ніж мінімальна крайова 3490 брутто, щоб у вас залишалося 728 злотих після оплати за квартиру, зусу, податків, щоб не було боргів перед податковою і зусом.
Я уже пройшов процедуру отримання позитивного рішення по карті побиту підприємця для громадянки України, котра перебувала у Польщі до 24 02 2023 року, але відкрила підприємництво саме на підставі згаданого закону. З того, що у процесі цієї справи я дізнався найголовніше – відділи справ іноземців відступають від вимог до іноземців-підприємців, котрі застосовуються до усіх інших, крім громадян України. Йдеться про необхідність перед подачею на побит як підприємця, щоб фірма рік уже працювала і мала впродовж цього року щонайменше двох працевлаштованих (громадянство неважливе, але громадяни Польщі як працівники у іноземця- підприємця будуть перевагою). Ще раз повторюю: цієї вимоги до громадян України немає. Вистачить, щоб ваша фірма реально працювала, показувала оплату зусу, щоб у матеріалах справи був піт 36 ЗУС РЦА актуальний, а краще за цілий окрес роботи, можливо, умови з контрагентами, фактури, видрук з конта банківського чи інші документи, які свідчать, що фірма реально працює. Що вона відкрита не для того, щоб податися на побит часовий. Якщо ви і підприємець і одночасно найманий працівник – може виникнути морока. Тому свою найману працю раджу перевести на відносини підприємця і контрагента. Це нескладно. Можливо, у когось щось таке вийшло, що одночасно підприємець і найманий працівник і отримав карту, то напишіть у коментарях. На мою думку, у цьому випадку буде umorzenie wniosku. Точно так, якщо ви будете подаватися на перебування з працею, а маєте відкрите підприємництво. Треба визначитись.
Решта документів – це ті самі що і для всіх інших випадків. Треба документально довести, що:
ви застраховані клацніть на лінк і прочитайте що до чого
що у вас є де жити (умова винаймання житла, актуальна на день ухвалення рішення)
Що у вас немає податкових боргів (довідка з уженду скарбового про відсутність податкових боргів)
Що у вас є гроші на перебування (мусить бути доходу не менше ніж мінімальна крайова у місяць і цих доходів має вистачати на житло та після оплати за житло має залишатися 730 злотих)
Дуже важливо розуміти, що відкриття фірми заради легалізаційних документів – це катастрофічна помилка іноземців. Сьогодні ви відкрили фірму, витратили на це дві тисячі євро (з врахуванням статутного капіталу 5 тис злотих), а завтра будете шукати способу її позбутися. Мусите розуміти, що фірма тобто, наприклад, товариство з обмеженою відповідальністю sp z o o польською – це щомісяця оплата бухгалтеру хоча б 600 злотих, якщо нуль фактур, або 1200 якщо є хоча б фактур тисяч на 50. Це коли ви вирішили закрити фірму – вам ще років зо три доведеться платити щомісяця бухгалтеру, щоб він звітував перед податковою, зусом та іншими органами. Або ж, як часто роблять поляки, продати фірму кому-небудь, хто ніколи у Польщу не приїде, щоб уженд скарбовий відчепився через пару років і написав у звітах, що власника не знайдено та з цього приводу закрив провадження.
Перед тим, як відкривати фірму, мусите точно знати, що у вас є хоча б на 50 тисяч у місяць замовлень. Якщо менше – не раджу. Другий поверх будувати без першого і фундаменту – це дурня.
Якщо ви надаєте послуги – можете перший час виставляти фактури через бізнес-інкубатор, як це робив свого часу я. Однак, на мою думку, це – не для громадян України, які уже можуть самі відкрити підприємництво. Бізнес-інкубатор реєструє вам дозвіл на роботу, укладає з вами умову співпраці і умову злеценє або о дзєло, формально приймає на себе замовлення ваших клієнтів і доручає вам їх виконати. Але фактуру виставити можете ви самостійно, контролювати гроші на своєму субконті можете самостійно. Тільки мусите розуміти, що виставивши фактуру на 1500 злотих, реально собі у кишеню ви отримаєте лише 750. І це непросто пережити. Але іншого варіанту чесно працювати і не боятися, що уженд скарбовий вхопить за яйця – немає. Така схема годиться для програмістів, дизайнерів, архїтекторів, юристів, артистів, журналістів, письменників. Навіть прибиральниці можуть таким чином виставляти фактури. Правда, ще жодна прибиральниця на це не погодилась. Надають перевагу нелегально працювати. Додаю сюди ще презентацію бізнес-інкубатора з яким мав справу.
Сподіваюсь, я переконав читачів у тому, що не варто псувати собі життя, закладаючи спулку чи відкриваючи дялальность господарчу у сподіванні що тільки на підставі того, що воно у вас є, вам дадуть карту побиту. Не дадуть. Ще раз нагадаю, що податися як найманий працівник у своїй фірмі ви не можете, поки є власником, а як власнику вам карту не дадуть, (якщо ви не громадянин України) поки ви 12 місяців не покажете, що ваша спулка – не порожнє місце. Якщо ви не будете байдужими та напишете про свій досвід – буду вдячний. Навіть якщо він був негативним – це допоможе зрештою випрацювати інструкцію з цього приводу. Власне, це є моєю головною задачею, як журналіста. Водночас, я з задоволенням зароблю на вас, як консультант до справ легалізації перебування і розберусь у вашій конкретній справі. Запитання ставити найкраще через фейсбук Ivakhniuk Oleksandr