Карта побиту підприємця: що робити і як подаватися? Інформація станом на 03 01 2024

ЗАПИТАННЯ: Я хочу скористатися Вашими послугами. Які мої кроки? 
ВІДПОВІДЬ: Правила співпраці  – за лінком Якщо коротко – вишліть мені фото першої сторінки вашого паспорта  – у відповідь я напишу вартість своєї роботи. 
ЗАПИТАННЯ: чи можна перебувати на карті часового побиту (до ринку праці, відкривши дялальность господарчу? 
ВІДПОВІДЬ: Можна, але щоб карту не анулювали треба подати новий вньосек на побит часовий з підстав дялальності господарчої. Бо йдеться про зміну підстави перебування. Тобто, треба отримати нову децизію, але саме у рамках нового вньоску а не у рамках зміни децизії.  Карта може бути і та що є, поки вона чинна, Але у децизії мусить бути написано інше, те, що відповідає нинішньому стану справ. Тобто, перебування з підстав провадзеня дялальності. 
ЗАПИТАННЯ: Але я працюю у них через  дялальность господарчу, тобто я теж найманий працівник і підприємець?
ВІДПОВІДЬ: Ні, у вас не умова о праце а умова співпраці фірми з фірмою. Ви – підприємець. А карта у вас отримана з підстав праці, Щоб її не анулювали – треба подати вньосек на побит як підприємця. Заплатити 340 злотих, донести згадані у цьому тексті документи та отримати нове рішення і відповідно буде видана нова карта, якщо термін цієї уже закінчуватиметься. Але поки не закінчився – може бути ця. Однак, за умови поданого вньоску на побит як підприємця. Без цього уженд може ініціювати анулювання дозволу на перебування.  А якщо подасте – можете діяти як підприємець і зрештою отримати рішення про надання вам дозволу на перебування як підприємцю. Якщо у цей час уже чинність вашої карти завершуватиметься, то зможете отримати і нову карту. Тобто, нову карту вам дадуть за умови, що дозвіл на перебування як підприємцю вам дадуть на термін, довший ніж та карта, яка у вас уже є. 
Законом від 12 березня 2022 року громадянам України (незалежно від того чи перебували вони до 24 02 2022 чи заїхали пізніше) дали можливість відкривати у Польщі działałność gospodarczą – аналог українського ФОП. А змінами до цього закону, підписаними президентом Польщі у січні 2023 року,  таким громадянам України дозволили подаватися на побит часовий.  Робити це можна уже, якщо громадянин України, що подається,  перебував у Польщі до 24 02 2022 року, або з  1 квітня 2023 року, якщо громадянин України, що подається, прибув після 24 02 2022 року.  Тобто, у другому випадку чи вньосек поштою, чи особиста подача мусить відбутися першого квітня або пізніше. Як ви відправили вньосек до цієї дати – є ризик, що залишать без розгляду. 

ЗАПИТАННЯ Через який період варто подаватись на карту побиту, щоб були високі шанси її отримати. Тобто чи потрібно показати, що я вже якийсь час працюю і заробляю?

ВІДПОВІДЬ:  Можна подаватися одразу як вважаєте, що це вам треба. Нині відділ справ іноземців не вимагає від громадян України року роботи і двох працівників від підприємця. Тільки інформації що людина заробляє на себе не менше мінімальної крайової і платить податки та зус

ЗАПИТАННЯ Але чи достатньо буде показати доходи та сплату ЗУС тільки за 1 місяць?

ВІДПОВІДЬ: Ваша справа розглядатиметься півроку. Щомісяця долучатимете зус і таким чином буде не за місяць а за півроку.  Місяць може і недостатньо, але за місяць ще жодна справа не закінчилася. Важливо різними способами показати що фірма реально працює.  Думаю, фактура від вашого єдиного контрагента буде достатнім аргументом для відділу справ іноземців про те, що у вас є гроші на перебування. Водночас, якщо сумніваєтесь  – у вас є час на подачу до 04 03 2024

ЗАПИТАННЯ: А чи важливо сплачувати VAT? (мій контрагент не з EU і я не плачу VAT)

ВІДПОВІДЬ: Ви самі обираєте спосіб сплати податків. Якщо ви обрали без сплати ват – то так і буде. ЯК Я УЖЕ ПИСАВ ВИЩЕ, для відділу справ іноземців важливо, щоб ваші заробітки були не менші ніж мінімальна крайова 4212 брутто, щоб у вас залишалося 800 злотих після оплати за квартиру, зусу, податків, щоб не було боргів перед податковою і зусом. 

ЗАПИТАННЯ: Чи треба при подачі на побит часовий з титулу  działałnośc gospodarcza заповнювати załącznik 1?

ВІДПОВІДЬ: Ні, Załącznik 1 cтосується подачі на перебування з працею, або на niebieską kartę. Або ж якщо у вас SP z o o Тоді треба. Але якщо індивідуальня дялальность зареєстрована у CЕІDG то не треба

ЗАПИТАННЯ: А чого ж вн згадується у везвані? 

ВІДПОВІДЬ: Бо це стандартний лист з повною інформацією, а ви з нього мусите обрати те, що стосується вас конкретно. 

ЗАПИТАННЯ: Якщо маю карту побиту на перебування з працею, але відкрив дялальность, що мушу робити, щоб карта побиту надалі була дійсна? 

ВІДПОВІДЬ: Подати новий вньосек на побит часовий. Бо у даному випадку змінюється підстава перебування. 

ЗАПИТАННЯ: Я  нині працюю, але планую зайнятись міжнародними  перевезеннями як приватний підприємець. Маю карту побиту з працею. Інспекторат транспорту дроговего вимагає децизії до карти побиту, де вписана моя фірма. Це що виходить, я мушу подати вньосек і чекати, поки буде рішення і тільки тоді зможу продатися на свядецтво кєровци від своєї дялальності? 

ВІДПОВІДЬ: Треба подати вньосек на побит часовий з приводу дялальності і долучити до вньоску на свядецтво кєровци підтвердження складеного вньоску. Можливо, це вирішить проблему.  Якщо ви  – громадянин України, цього інспекторату мусить вистачити, щоб вважати, що підстава для Вашого перебування  – підриємництво. Але тут ще немає стандарту. Як буде  досвід – опишу.  

ЗАПИТАННЯ: А що підприємців теж стосується донесення зусу щомісяця? 

ВІДПОВІДЬ: ТАК

ЗАПИТАННЯ: А де той ЗУС взяти? У мене все розраховує бухгалтер

ВІДПОВІДЬ: Зверніться до бухгалтера з двома питаннями. Попросіть ZUS RCA z podtwierdzeniem wysylki електронічний документ, а також попросіть надати документи, якими можна довести що у вас є гроші на перебування і на провадження дялальності.  Це може бути баланс фірми, піт за минулий рік, довідка про відсутність боргів перед зусом і ужендом скарбовим, контракти з контрагентами, фактури, видрук з конта. 

Я уже пройшов процедуру отримання позитивного рішення по карті побиту підприємця для громадянки України, котра перебувала у Польщі до 24 02 2022 року, але відкрила підприємництво саме на підставі згаданого закону. Нижче – фото децизії

Децизію двом громадянам України без статусу УКР і одному громадянину зі статусом УКР на перебування з підстав підприємництва, дали, на жаль, на рік. Написали, що потрібно переконатися, що ця фірма працюватиме. 

З того, що у процесі цієї справи я дізнався найголовніше – відділи справ іноземців відступають від вимог до іноземців-підприємців, котрі застосовуються до усіх інших, крім громадян України.  Йдеться про необхідність перед подачею на побит як підприємця, щоб фірма рік уже працювала і мала впродовж цього року щонайменше двох працевлаштованих (громадянство неважливе, але громадяни Польщі як працівники у іноземця- підприємця будуть перевагою). Ще раз повторюю: цієї вимоги до громадян України немає, якщо це приватне підприємництво, те що реєструється у СEIDG. Якщо ж у вас відкрита спулка – то вимога року роботи перед подачею і двох працевлаштованих зберігається. Це я розумію з децизії, що на фото вище. З везваня, що на фото нижче, буде зрозуміло, що ми додали з того, що вимагалося. Бо везванє виставляють стандартне як для всіх 

 

У разі як це підприємництво фіз особи,   вистачить, щоб ваше підприємництво  реально працювала, показувала оплату зусу, щоб у матеріалах справи був піт 36 ЗУС РЦА актуальний, а краще за цілий окрес роботи, можливо, умови з контрагентами, фактури, видрук з конта банківського чи інші документи, які свідчать, що фірма реально працює. Що вона відкрита не для того, щоб податися на побит часовий.  Якщо ви і підприємець і одночасно найманий працівник – може виникнути морока. Тому свою найману працю раджу перевести на відносини підприємця і контрагента. Це нескладно. Можливо, у когось щось таке вийшло, що одночасно підприємець і найманий працівник і отримав карту, то напишіть у коментарях.  На мою думку, у цьому випадку буде umorzenie wniosku. Точно так, якщо ви будете подаватися на перебування з працею, а маєте відкрите підприємництво.  Треба визначитись. 

Решта документів – це ті самі що і для всіх інших випадків. Треба документально довести, що: 

ви застраховані клацніть на лінк і прочитайте що до чого

що у вас є де жити (умова винаймання житла, актуальна на день ухвалення рішення) 

Що у вас немає податкових боргів (довідка з уженду скарбового про відсутність податкових боргів)

Що у вас є гроші на перебування (мусить бути доходу не менше ніж мінімальна крайова у місяць і цих доходів має вистачати на житло та після оплати за житло має залишатися 776 злотих)

Ще один важливий момент. Якщо у вас була карта побиту, наприклад, з працею, а ви стали підприємцем – у вас обов’язок не лише повідомити воєводу, як було б якби ви просто міняли працю, а подати новий вньосек, бо у вас міняється ТИТУЛ ПОБИТУ. 

ЗАПИТАННЯ В який термін треба подати вньосек на нову децизію у випадку реєстрації індивідуальної діяльності господарчої , якщо є карта побиту ( по роботі ), дійсна ще півроку ?

ВІДПОВІДЬ Якомога оперативніше Закон дає 15 днів на повідомлення і місяць на подачу вньоску. Але як уже вийде. Головне зробити це до моменту поки воєвода не анулює дозвіл на перебування Ще раз звертаю увагу, що йдеться не про зміну децизії а про подачі нового вньоску на побит часовий з підстав провадження фірми. 

Шоб дали карту побиту підприємцю гром Укр буде достатньо мінімальної крайової як заробітку. Не треба двох працевлаштованих. Не треба року платити за них зус. Але якщо відкриєте спулку – все це буде треба. 

Новація для тих гром Укр хто прибув після 24 02 2022 у справі подачі на побит часовий: інпол у цій справі не поможе. Треба реєструвати нове конто на сторінці https://www.mos.cudzoziemcy.gov.pl/
Але, як уже з досвіду знаю, вньосек все одно у Мазовєцькому припишуть до інполу і вишлють код приписання вам смс. Оскільки я зробив вньосек і на одному порталі і на іншому – то мені одразу приписали вньосек створений на порталі МОС до порталу ІНПОЛ. Трохи по дебільному, але я не дискутую – просто достосовуюсь. Є і хороша новина – не треба буде йти в уженд особисто на відбитки. Все вирішується електронічно. 
ЗАПИТАННЯ: То як краще подаватися, через MOS чи через ІНПОЛ?
ВІДПОВІДЬ: Інструкція говорить що люди які прибули після 24 02 2022 мусять генерувати вньосек через MOS ЯК Я НАПИСАВ ВИЩЕ. Але якщо ви у мазовєцькому  – сміливо користуйтеся інполом і ігноруйте MOS. Я спочатку генерував на обох порталах і висилав. Але переконався, що мазовєцьке все одно працює з вньоском з інполу. 

Дуже важливо розуміти, що відкриття фірми  (спулки) заради легалізаційних документів – це катастрофічна помилка іноземців. Сьогодні ви відкрили фірму, витратили на це дві тисячі євро (з врахуванням статутного капіталу 5 тис злотих), а завтра будете шукати способу її позбутися. Мусите розуміти, що фірма  тобто, наприклад, товариство з обмеженою відповідальністю  sp z o o польською – це щомісяця оплата бухгалтеру хоча б 600 злотих, якщо нуль фактур, або 1200 якщо є хоча б фактур тисяч на 50. Це коли ви вирішили закрити фірму – вам ще років зо три доведеться платити щомісяця бухгалтеру, щоб він звітував перед податковою, зусом та іншими органами. Або ж, як часто роблять поляки, продати фірму кому-небудь, хто ніколи у Польщу не приїде, щоб уженд скарбовий відчепився через пару років і написав у звітах, що власника не знайдено та з цього приводу закрив провадження.

Перед тим, як відкривати фірму, мусите точно знати, що у вас є хоча б на 50 тисяч у місяць замовлень. Якщо менше – не раджу. Другий поверх будувати без першого і фундаменту – це дурня.

Якщо ви надаєте послуги – можете перший час виставляти фактури через бізнес-інкубатор, як це робив свого часу я. Однак, на мою думку, це – не для громадян України, які уже можуть самі відкрити підприємництво.  Бізнес-інкубатор реєструє вам дозвіл на роботу, укладає з вами умову співпраці і умову злеценє або о дзєло, формально приймає на себе замовлення ваших клієнтів і доручає вам їх виконати.  Але фактуру виставити можете ви самостійно, контролювати гроші на своєму субконті можете самостійно. Тільки мусите розуміти, що виставивши фактуру на 1500 злотих, реально собі у кишеню ви отримаєте лише 750.  І це непросто пережити. Але іншого варіанту чесно працювати і  не боятися, що уженд скарбовий вхопить за яйця – немає.  Така схема годиться для програмістів, дизайнерів, архїтекторів, юристів, артистів, журналістів, письменників. Навіть прибиральниці можуть таким чином виставляти фактури.  Правда, ще жодна прибиральниця на це не погодилась. Надають перевагу нелегально працювати. Додаю сюди ще презентацію бізнес-інкубатора з яким мав справу.

Сподіваюсь, я переконав читачів у тому, що не варто псувати собі життя, закладаючи спулку чи відкриваючи дялальность господарчу у сподіванні що тільки на підставі того, що воно у вас є,  вам дадуть карту побиту. Не дадуть. Ще раз нагадаю, що податися як найманий працівник у своїй фірмі ви не можете, поки є власником, а як власнику вам карту не дадуть, (якщо ви не громадянин України) поки ви 12 місяців не покажете, що ваша спулка – не порожнє місце. Якщо ви не будете байдужими та напишете про свій досвід – буду вдячний. Навіть якщо він був негативним – це допоможе зрештою випрацювати інструкцію з цього  приводу. Власне, це є моєю головною задачею, як журналіста. Водночас, я з задоволенням зароблю на вас, як консультант до справ легалізації перебування і розберусь у вашій конкретній справі. Запитання ставити найкраще через фейсбук Ivakhniuk Oleksandr

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації