Карта побиту підприємця: кому вона світить, а кому не варто навіть пробувати?

 

Нині я вперше маю справу  з клієнтом, який подається на побит часовий як підприємець.  Рішення ще немає, але уже є розуміння майже усього процесу і я розповім про те, що уже знаю точно, а решту розповім, коли доведу справу до кінця.

Або ж у коментарях можете розповісти ви, якщо маєте успішний чи неуспішний досвід отримання такої карти побиту.  Отже, мій клієнт – іноземець, власник меблевого магазину у недешевому мікрорайоні Варшави Віланув. Фірма, власником якої є мій клієнт, приймає замовлення у Польщі, продукує меблі у Білорусі  і ввозить готову продукцію у Польщу. Фактур виходить десь тисяч на 50 або й більше у місяць. Фірма має уже впродовж двох років чотирьох працівників,  двоє з яких – громадяни Польщі. Як відомо, щоб відділ справ іноземців вважав за потрібне видати карту побиту власнику фірми – іноземцю, цей іноземець мусить пропрацювати щонайменше 12 місяців до складання вньоску і показати не нульові доходи впродовж всього цього періоду. А ще показати, що  у нього працевлаштовані щонайменше двоє громадян Польщі. Без цих двох складових подача на карту побиту, як підприємцю не має сенсу. Точно так, немає сенсу подаватися на карту побиту, як підприємець, якщо ви одночасно є найманим працівником у іншій фірмі. Мусите обрати: ви розумний, чи красивий? Якщо і одне і інше – вньосек просто анулюють. Саме так сталося з цим іноземцем до того, як він став моїм клієнтом. Він подався на побит часовий як власник фірми, будучи працевлаштованим у іншій фірмі. Якийсь крутий фахівець йому так порадив. Звичайно ж, отримав umorzenie wniosku і мусив апелювати. Потім зробив собі дозвіл на роботу у своїй фірмі, виїхав, зробив візу, в’їхав знову і ми заново подалися на побит часовий як підприємець.  На цей момент я доніс окрім стандартного пакету документів (фото, вньосек, паспорт, дозвіл на роботу працювати у себе у фірмі директором, зус директора, КРС, умову винаймання житла, умову винаймання приміщення магазину  СIT 8 і таке інше) ЗУСи усіх працівників щомісяця (при зустрічі інспектор попросила ще й умови усіх працівників),  усі фактури, митні декларації за цей період, проспект з товарами, які продає і продукує фірма. Минулого тижня ми мали першу зустріч з інспектором, який веде справу. (Я віднині у всіх листах до донесених документів пишу прохання про огляд матеріалів справи і прохання про контакт інспектора з пелномоцнікєм, якщо чогось бракує для ухвалення позитивного рішення)

Так от, інспектор попросила ще бізнес-план (дозволила його написати у вільній формі), попросила протокол у якому інші власники спулки визначають мого клієнта  керівником фірми. І ще CIT 8  свіжий. А також звернула увагу на те, що у CIT 8 за  минулий рік – нульовий і це не дуже добре. Водночас, справа небезнадійна і ми спробуємо довести, що фірма реально працює та є корисною польській економіці. Ще один мій аргумент інспектору – у клієнта дружина от-от отримає карту сталого побиту і він матиме можливість подати документи на перебування з дружиною. Тобто, відмова у даному випадку просто збільшить час розгляду справи однієї людини, але результат все одно зрештою буде на її користь. То за таких обставин, навіщо встромляти палиці у колеса? Інколи такі аргументи спрацьовують. Я донині не знаю, чи вписується у децизію назва фірми і чи у разі, як цю фірму закриваєш, а нову відкриваєш, треба міняти карту чи не треба? Прошу написати у коментарях тих, хто щось знає на цю тему. Водночас, точно знаю, що першу карту на підприємництво дають тільки на один рік!!! Стільки мороки, рік чекання заради карти на рік… Але, що поробиш, є приписи і їх треба виконувати. А потім уже, виконавши, щось придумувати. 

Дуже важливо розуміти, що відкриття фірми заради легалізаційних документів – це катастрофічна помилка іноземців. Сьогодні ви відкрили фірму, витратили на це дві тисячі євро (з врахуванням статутного капіталу 5 тис злотих), а завтра будете шукати способу її позбутися. Мусите розуміти, що фірма  тобто, наприклад, товариство з обмеженою відповідальністю  sp z o o польською – це щомісяця оплата бухгалтеру хоча б 600 злотих, якщо нуль фактур, або 1200 якщо є хоча б фактур тисяч на 50. Це коли ви вирішили закрити фірму – вам ще років зо три доведеться платити щомісяця бухгалтеру, щоб він звітував перед податковою, зусом та іншими органами. Або ж, як часто роблять поляки, продати фірму кому-небудь, хто ніколи у Польщу не приїде, щоб уженд скарбовий відчепився через пару років і написав у звітах, що власника не знайдено та з цього приводу закрив провадження.

Перед тим, як відкривати фірму, мусите точно знати, що у вас є хоча б на 50 тисяч у місяць замовлень. Якщо менше – не раджу. Другий поверх будувати без першого і фундаменту – це дурня.

Якщо ви надаєте послуги – можете перший час виставляти фактури через бізнес-інкубатор, як це роблю я. Бізнес-інкубатор реєструє вам дозвіл на роботу, укладає з вами умову співпраці і умову злеценє або о дзєло, формально приймає на себе замовлення ваших клієнтів і доручає вам їх виконати.  Але фактуру виставити можете ви самостійно, контролювати гроші на своєму субконті можете самостійно. Тільки мусите розуміти, що виставивши фактуру на 1500 злотих, реально собі у кишеню ви отримаєте лише 750.  І це непросто пережити. Але іншого варіанту чесно працювати і  не боятися, що уженд скарбовий вхопить за яйця – немає.  Така схема годиться для програмістів, дизайнерів, архїтекторів, юристів, артистів, журналістів, письменників. Навіть прибиральниці можуть таким чином виставляти фактури.  Правда, ще жодна прибиральниця на це не погодилась. Надають перевагу нелегально працювати. Додаю сюди ще презентацію бізнес-інкубатора з яким маю справу.

 

Сподіваюсь, я переконав читачів у тому, що не варто псувати собі життя, закладаючи спулку,  у сподіванні що на цих підставах вам дадуть карту побиту. Не дадуть. При цьому виходить така ідіотична ситуація, що податися як найманий працівник у своїй фірмі ви не можете, поки є власником, а як власнику вам карту не дадуть, поки ви 12 місяців не покажете, що ваша спулка – не порожнє місце. Як бачите, запитань вистачає. І якщо ви не будете байдужими та напишете про свій досвід. Навіть якщо він був негативним – це допоможе зрештою випрацювати інструкцію з цього  приводу. Власне, це є моєю головною задачею, як журналіста. Водночас, я з задоволенням зароблю на вас, як консультант до справ легалізації перебування і розберусь у вашій конкретній справі. Запитання ставити найкраще через фейсбук Ivakhniuk Oleksandr

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації