karta pobytu з підстав pobyt z cudzoziemcem, pobyt z obywatelem Polski, inne okoliczności Інформація станом на 12 07 2023

У цьому тексті розкажу про подачу документів, коли людина хоче перебувати на території Польщі, але подається не у звязку з працею, не у звязку з навчанням, а у звязку з перебуванням з членом родини або з партнером. Фактично така людина може робити щось з вищепереліченого і це буде додатковим плюсом, але основна мета – перебування з кимось у кого уже є документи побитові чи інші підстави для перебування (наприклад, поданий вньосек, віза чи щось інше)

ЗАПИТАННЯ: Я подаюся у звязку з шлюбом з громадянином Польщі, але працюю. Чи мушу подавати Załącznik 1 

ВІДПОВІДЬ: Załącznik 1 подається тільки у випадку подачі на перебування з працею.  У всіх інших випадках – ні 

Хто може податися на карту побиту? Будь-хто, хто легально перетнув кордон Польщі. Часто родини, чоловіки яких працюють у Польщі, вважають, що треба дочекатися, поки чоловік чи дружина отримають карту побиту і тільки тоді приїздити та подаватися собі на поєднання з родиною. Це не так. Якщо чоловік чи дружина має документальне підтвердження наявності грошей на перебування цілої родини – вньоски можна подавати усій родині. Точніше так – прохання про дозвіл на перебування (вньосек) можна подати за будь-яких обставин, але щоб отримати карту, треба буде довести, що у того, хто всіх утримує, є гроші на всіх, у всіх є страховка, всі вписані в умову винаймання житла чи мають мельдунок і людина, яка утримує, має право на перебування на час, на який просить карти для решти родини.

Чи треба бути фізично на території Польщі у момент подачі вньосків? Формально – нібито необов’язково. Однак, у мене були випадки у куявсько-поморському, коли вньосек залишили без розгляду через те, що у момент подачі вньоску поштою, людина ще перебувала за межами країни. Довелося подавати новий коли вона заїхала. Отже, члени родини, для яких подаються вньоски мають перебувати у момент подачі, на території Польщі. Потім можуть собі виїхати і приїхати на відбитки по біометрії уже коли буде лист з запрошенням на здачу відбитків. Тоді уже треба і заплатити за вньосек по 340 злотих за людину і донести усі необхідні документи. Які це документи? – читайте далі. Перебування буде легальним до ухвалення рішення у справі. Якщо рішення позитивне – проблема вирішена на три роки. Якщо негативна – можна написати апеляцію і далі чекати рішення, або ж виїхати впродовж 30 днів. Вньосек на карту побиту подається для кожного члена родини окремо. Усі їх можна покласти у один конверт, але вньосек з 12 сторінок заповнюється для кожної людини окремо. Як його заповнити – інструкція тут або тут 

 Вимоги відділу справ іноземців незмінні. Як записатися і що за чим, детально – тут. Щоб отримати карту побиту, потрібно довести, що у вас є страховка, вам є де жити, у вас є гроші на перебуваня і вам є тут чим займатися. Якщо ви декларуєте, що перебуваєте на утриманні, то особа, на утриманні якої ви перебуваєте пише спеціальну заяву про це. Окрім згаданої заяви, треба долучити документи, які свідчать, що людина, у якої ви на утриманні, має гроші і на себе, і на вас з розрахунку 528 злотих на людину нетто у місяць. Як це довести? Найпростіше – надавши умову з роботодавцем, де вказана сума. Звичайно ж умова, як і усі документи, які ви подаєте, мають бути чинними до дня ухвалення рішення. Скажімо, якщо ви подаєтеся у Мазовєцькому воєводстві сьогодні, то умова винаймання житла, страховка мусять бути чинні щонайменше рік. А умова з роботодавцем вашого партнера мусить бути чинна років на два хоча б. А якщо вона на рік, то коли укладуть нову, а рішення ще не ухвалено, то треба донести цю нову умову. Щоб у момент, коли інспектор добереться до вашої справи, у ній були чинні страховка, інформація про місце проживання, інформація про наявність грошей і інформація що у вашого партнера є чим тут займатися на час, на який ВИ просите карту побиту. Наприклад, якщо ви просите карту побиту до 2022 року, а у вашого партнера його карта побиту часового завершується, наприклад, на початку 21 року, то карту вам дадуть до часу, який є у вашого партнера для перебування у Польщі. Може бути і інакше, але інспектор може саме так протрактувати складені вами документи. Якщо ж, наприклад Ваш партнер чи партнерка, що вас утримують – громадянин чи громадянка Польщі, але умова з роботодавцем всього лише до кінця 2020 року і немає жодної іншої інформації про подальші плани зі здобуття грошей на перебування – інспектор може дати карту саме до часу чинності умови. Страховка – основна причина відмов. Люди вважають, що склавши ZUS RCA  при складанні вньоску, вони принесли страховку і більше нічого не потрібно. Однак, на жаль,  ZUS RCA z podtwierdzeniem wyslania треба носити щомісяця до ухвалення рішення. Навіть після отримання карти побиту раджу брати актуальний ZUS RCA коли плануєте перетинати кордон. У прикордонника може бути поганий настрій і він при вашому поверненні у Польщу може вимагати у вас доказу, що ви застраховані. І якщо у вас не буде такого доказу у вигляді страхового полісу або друку ZUS RCA – відправить вас на український бік робити страховку. Не впустить просто без страховки. Уже були такі випадки з людиною, яка тривалий час працює на одному місці і має карту побиту від того роботодавця.

Як довести, що вам є де жити? Найпростіший спосіб – мельдунок. Ваш партнер йде з вами до urządu dzielnicy і мельдує вас. Вас замельдують до кінця чинності вашої візи чи до завершення днів безвізового режиму. Потім, якщо до кінця мельдунку рішення ще не ухвалене, треба буде принести заяву власника житла, що він дає дозвіл на ваше проживання. Дуже часто громадяни Польщі роблять помилку  –  приносять тільки акт нотаріальний на власне житло і вважають, що таким чином вони довели, що іноземці чи іноземцеві є де жити. Ні. Так не є. Треба, щоб дозвіл на проживання був оформлений або умовою, або заявою, освядченєм. Не нехтуйте цим моментом. Виправлення помилки забере два роки часу.

Ще одна зачіпка відділу справ іноземців і до одружених і до неодружених і до родичів – доведіть, що ви і особа, яка, як ви стверджуєте, вас утримує, провадите спільне господарство. Тобто, якщо ви разом живете – мусите донести спільні фотографії різних років,  рахунки на ваше імя, спільний рахунок, якщо є.

Найбільше страждають якраз пари іноземців і громадян Польщі. Іноземець, складаючи вньосек на побит часовий чи сталий, вважає, що, оскільки його партнер  – громадянин Польщі, його карта побиту уже лежить у кишені. Ні, ні, ні і ще раз ні. Найбільше претензій і зачіпок саме до таких людей.

Мусите памятати хто працює у відділі справ іноземців. Це державні службовці на мінімальній зарплатні. Відповідно, з мінімальною мотивацією вирішення вашої справи. Їх ввічливість спричинена тільки моніторингом, їхні дії обмежені інструкціями. Будь-яку вашу помилку вони з задоволенням використають для приготування негативного рішення, бо це допомагає їм жити, пережити власну нікчемність, малі заробітки і заздрість. Треба усі ці справи вирішувати так, щоб у чиновника не було можливості вам відмовити.

Для цього уважно читати усі везваня і робити як написано, навіть якщо написано щось ідіотичне. Не дискутувати, зробити як просять.

Регулярно оглядати матеріали справи і перевіряти чи всі документи, що ви доставили є. Уважно дивитися чи усі документи підписані чи правильно оформлені. Одному моєму клієнту відмовили через те, що він не підписав умову з роботодавцем. Роботодавець підписав, а працівник забув. В результаті запоров і мою роботу і старання роботодавця. Я просто не міг навіть уявити, що умова яку мені віддають як документ,  може бути непідписана. Тепер приглядаюсь до всього на світі. Все одно роблю помилки. Я, який уже 4 роки займаюся легалізацією перебування, часами роблю помилки. Помилку зробити дуже легко. Виправити – треба буде два роки розгляду справи в апеляції. Памятайте про це. У разі чого – звертайтеся. 

ЗАПИТАННЯ  якщо працюю на 1/2 ставки, чи можу подати на карту по воз’єднанні сім’ї? 

ВІДПОВІДЬ: Не має жодного значення чи ви працюєте чи ні при подаі з підстав “інші обставинии” або “перебування з іноземцем” 
Натомість, має значення чи ви одружені, чи ні. Часами відділи справ іноземців не приймають вньосків якщо немає шлюбу. Або відмовляють, прийнявши вньосек. Доведеться добре потрудитися щоб довести що ви – сімя і ведете спільне домогосподарство. 
 
ЗАПИТАННЯ: чи карта по воз’єднанні сім’ї звільнить мене від обов’язку повідомляти про зміни або втрату роботи в Уженд?
 
ВІДПОВІДЬ: Як писав вище – це інший титул, а отже тут нічого з того що стосується карти побиту з працею не потрібне. А отже немає обовязку повідомляти про зміну роботодавця. Якщо ваша основна мета – праця, раджу нічого іншого не вигадувати. Якщо ви справді працюєте на півставки  і це пів мінімальної крайової – як ви за ці гроші живете? У інспектора виникне це питання треба бути готовим відповісти на нього документально. Про це докладно описано у цьому тексті. Будуть запитання  – ставте  
ЗАПИТАННЯ  для отримання карти по воз’єднанні сім’ї чи має значення як давно ми одружені?
ВІДПОВІДЬ: Має значення чи ви взагалі одружені. Якщо неодружені – для Польщі це не сімя. Можливо, у вас приймуть вньосек з підстав Інші обставини “перебування з партнером” але коли я щось таке пробував подати для одного клієнта  – у мене не прийняли. Може у вас буде інакше. Пробуйте. Але я пропоную якщо основна мета праця – нічого іншого не вигадувати. Це найпростіший  спосіб. Просто треба легалізувати свої доходи Якщо роботодавець не хоче цього робити – знайти нормального. 
 
ЗАПИТАННЯ: Проживаю з українцем 2 роки (плануємо одружитися) . Він має сталий побит до 2025 року.
ВІДПОВІДЬ Сталий побит не буває до якогось року. Сталий побит дається до кінця життя. Якщо до 2025 то це побит часовий 

 

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації