Огляд подій тижня 24.03-01.03 Договорняки Єрмака з Козаком на фоні з українофобських заяв Суркова, можлива зміна уряду на фоні падіння рейтингів влади, боротьба з коронавірусом на фоні його відсутності в Україні.

Автор: Міла Грушник

   

 Намаганням зірвати виконання домовленостей лідерів країн “нормандської четвірки” у Парижі назвала українська сторона сторона на засіданні у Мінську Тристоронньої контактної групи спробу російсько-терористичних формувань прорвати лінію розмежування на Донбасі 18 лютого.

Водночас зовнішньополітичні відомства Німеччини та України розглядають можливість зустрічі міністрів країн “нормандської четвірки” вже  за місяць. Про це сказав міністр закордонних справ Вадим Пристайко. За його словами, зустріч може бути тоді, коли з’явиться певний прогрес, заради якого можна зібратися. Натомість міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров каже, що Москва не отримувала інформації про плани провести зустріч голів МЗС “нормандської четвірки” за місяць до саміту. А вже в суботу у Мінську керівник Офісу президента Андрій Єрмак та заступник керівника АП Росії Дмитро Козак “наголосили на необхідності продовження переговорів для повного виконання домовленостей, досягнутих у ході саміту в Нормандському форматі”. У столиці Білорусі вони зустрілися поза рамками контактної групи і поговорили про звільнення утримуваних осіб у форматі “всіх на всіх”. Єрмак сказав про намір провести наступний трек обміну в березні.

    Росія “не веде політику примусу України ” до братерських відносин”, – запевнив журналістів прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков, коментуючи сказане раніше колишнім помічником Путіна Владиславом Сурковим. Сурков  назвав змушування до братерських відносин силою “єдиним методом, який історично довів ефективність на українському напрямку”. Він також сказав, що не уявляє собі повернення територій ОРДЛО до складу України.

  На сході України триває війна між Україною і Росією. Так охарактеризували події на Донбасі 44% респондентів, опитаних соціологічною службою Центру Разумкова у всіх регіонах України, крім Криму та ОРДЛО. 19% опитаних вважають, що на сході відбувається сепаратистський заколот, підтриманий Росією. Ще 10% опитаних вказали, що на Донбасі триває війна між Росією і США. 14% учасників дослідження поділяють думку, що на сході України відбувається конфлікт між проукраїнськи і проросійськи налаштованими громадянами України. А за результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, 70% українців вважають, що дії влади у справі вирішення конфлікту на Донбасі неуспішні.

   26-те лютого відтепер в Україні  День спротиву кримчан. Президент Володимир Зеленський   установив це  своїм указом. Заявив, що повернення Криму є частиною національної української ідеї і Київ не визнає анексію півострова Росією в обмін на мир на Донбасі. Про це він сазав у Києві в дні шостих роковин анексії півострова. За словами президента, Україна пам”ятає про людей, які залишилися в Криму після його анексії Росією у 2014 році, й робить усе можливе, аби вони відчували підтримку. Найперше завдання – це підтримка громадян, які мають українську реєстрацію.

   Та поки в української влади проблеми з підтримкою українців і тих, які живуть на підконтрольній території.  Біля Офісу президента Зеленського мало не сталося самоспалення. Правоохоронці, які забезпечували там правопорядок під час мітингу медпрацівників, загасили полум’я на чоловікові, який підпалив себе та надали потерпілому первинну медичну допомогу. Його з опіками госпіталізували. Чоловік встиг розповісти журналістам на місці події, що не мав відношення до акції протесту, а підпалив себе, щоб привернути увагу до власної проблеми.   За його словами, чиновники не дали йому розпаювати землю. 

  Тим часом влада намагається перерозпаювати високі посади.  Відставка прем’єра Гончарука обговорюється в ЗМІ як факт, що вже відбувся. Хоча жодних заяв від влади про відставку чинного Кабміну не було. Зеленський підтвердив, що справді зустрічався з колишнім віцепрем’єром Сергієм Тігіпком, веде з ним переговори про посаду в уряді. За неофіційною інформацією, Тігіпко  один з кандидатів на посаду прем’єра.   За часів Януковича він був віцепрем’єром з питань соціальної політики. Тому потрапляє під Закон про люстрацію.  Під кінець тижня в дискусіях  про новий уряд звучали вже й інші прізвища: від Богдана до Авакова, однак очевидно, що точність цих «прогнозів» = «пальцем в небо».     За відставку прем’єра Гончарука парламент може проголосувати на позачерговому засіданні у середу. 28 лютого Зеленський скерував голові ВРУ Разумкову листа з вимогою скликати позачергове засідання Ради. Офіційно заявлено розгляд питань про Кабінет міністрів та діяльність силовиків у сфері подолання корупції та зміцнення правопорядку.

 До слова, як з’ясувало соцопитування КМІСу, відставки Гончарука хочуть 44% українців, 70% українців не схвалюють діяльність Верховної Ради. Також 83% українців вважають, що боротьба з корупцією у владі неуспішна. І різко зріс відсоток незадоволених діями Зеленського:  за кілька місяців з 25-ти до 40-ка відсотків зросла частка тих, хто не схвалює дії президента.

  В такій ситуації, як за рятувальне коло, влада готова схопитися, виконавши обіцянку зе-команди й загратувати   Порошенка. Навіть, якщо робити цього ніхто не має наміру, головне  процес. Привести на допит  п”ятого президента Петра Порошенка силоміць обіцяло ДБР, якщо той сам не прийде 28 лютого. Порошенко прийшов, мав два допити у Державному бюро розслідувань. Перед допитом провів мітинг, а після на публіку не вийшов. За словами адвокатів Порошенка,  допити були безглузді, тому коментувати їх Порошенко  не буде. «УП» повідомила, посилаючись на власні джерела, що у ДБР Порошенку навіть  готували проекти підозр, але Офіс генпрокурора їх завертав через погану якість. 

    Позови до суду на 48 “партій-зомбі”, які існують тільки на папері, подав   Мін’юст. Всього в Україні таких партій три сотні. Загалом зареєстровано 349 політичних партій. Раніше Комітет виборців України повідомив, що, зокрема, у партії “Слуга Народу” офіційно не працює жоден працівник, також вона не має жодного місцевого осередку зі статусом юридичної особи. Голова КВУ Олексій Кошель вважає, що де-факто «Слуга народу» залишається переважно віртуальною політичною силою. Депутат від “Слуги народу” Олександр Качура, зазначив, що осередки можуть створюватися як зі статусом юридичної особи, так і без, а у його партії зареєстровані осередки у всіх областях та в Києві.

   Тим часом у владній зе-команді все більше скандалів. Раніше виключена із фракції “Слуга народу” нардепка Анна Скороход розповіла, що  колишній керівник Офісу президента Андрій Богдан дозволяв собі викликати  депутатів на “килим”. Також, за її словами, нардепи  фракції «СН» отримують зарплати в конвертах, які видають заступники керівника фракції Давида Арахамії.

  На цьому тлі резонує ще одна новина тижня про те, що ексдепутат Ради від “Народного фронту” Михайло Гаврилюк тепер працює в Києві таксистом. Багато хто підняв його за це на сміх – українці не звикли, щоб після депутатства людина повернулася до звичайного життя й роботи, бо традиційно нардепи встигають «напрацювати» на бізнес чи стать «експертами», розмірковуючи про те, чого ніколи не знали з телеекранів.

   Так би мовити, розрядити обстановку в країні, вирішив секретар РНБО. Він заявив, що Україна запровадить систему контролю за поширенням лікарських засобів, і пожартував про ліки від коронавірусу. Назвав найкращими ліками цибулю, сало і часник.  COVID-19 поки обходить Україну (або ж його просто не здатні виявити вітчизняні спеціалісти).  За межами України коронавірус COVID-19 діагностований у п’ятьох українців.    Перший випадок зараження коронавірусом зафіксований серед українців в Італії.

   У  осіб, яких евакуювали з Китаю і розмістили на обсервацію в медцентрі в Нових Санжарах, коронавірусу наразі не виявили.  Також перевіряють персонал, який працює в медцентрі, З китайського міста Уханя, ураженого коронавірусом, українців та іноземців доправили літаком 20-го лютого. Всіх помістили на двотижневу обсервацію в медцентр Нацгвардії у Нових Санжарах на Полтавщині.  Збурена приїздом гостей ситуація в селищі  упродовж тижня унормувалася. За наслідками сутичок у Нових Санжарах розпочато 5 кримінальних проваджень, в яких фігурує шість осіб. Серед них ті, хто кидав каміння в поліцію, в автобуси, активно бився і погрожував евакуйованим та правоохоронцям. 

   А от з борту круїзного лайнера Diamond Princess, який через коронавірус стоїть на карантині біля берегів японського міста Якагама, українці вирішили не евакуйовуватися. 24 члени українського екіпажу відмовилися від такої пропозиції.  Двоє українців, які заразилися коронавірусом на круїзному лайнері, досі перебувають у лікарнях Японії. Їхній стан поліпшився. В Україні ж поки  не зафіксовано жодного лабораторно підтвердженого випадку коронавірусної інфекції COVID-19. Натомість є десять летальних випадків унаслідок сезонного   грипу у період з 17 до 23 лютого. Від самого початку епідсезону через грип померло 48 людей.  

   І, можливо, поспішили ті, хто вважав, що цього річ з Євробаченням в України все ОК. Україна може залишитися і без Євробачення, і без трансляції  Олімпіади-2020. Рахунки Суспільного мовлення арештовано.  Саме Суспільна телерадіокомпанія покриває видатки на участь України в Євробаченні і транслює Олімпіаду. Мін’юст арештував рахунки через борг  понад 10,5  млн. євро перед акціонерним товариством “Євроньюз”.  Міністр культури Володимир Бородянський пообіцяв не допустити відключення “Суспільного”, мовляв, Суспільне гроші сплатить, а потім Держбюджет віддасть суспільному гроші. Але  голова правління Суспільного Зураб Аласанія на це відповів, що не йме віри в компенсацію.  Тож поки гроші ніхто не сплатив. Фінансова діяльність Суспільного мовлення в Україні заблокована.

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації