Огляд подій тижня: у бюджеті закінчилися гроші, домовленості про газ – зрада чи перемога?

Автор Міла Грушник

   Останній передсвятковий політичний тиждень в Україні був доволі насиченим і для багатьох безгрошівним. Влада поспішала попідганяти всі невідкладні справи, зокрема, такими було заявлено ухвалення законів про легалізацію бурштинокопалень та казино, про відкриття ринку сільгоспземель.

Однак, саме ці ключові питання регулювати не вдалося. Та свята важливіше – парламентарії вийдуть  на роботу вже наступного року. Про обіцяні нормандським самітом припинення вогню на Донбасі та обмін полоненими також поки не домовлено, та спроби не припиняються. А от про газ таки домовилися, тож, принаймні, ЄС може святкувати спокійно. Наша ж війна триває.

  Заяви президента Росії  Путіна стосовно того, що частина української держави може розглядатися як “російські землі” МЗС України таки засудив. Президент Зеленський промовчав. Путін на пресконференції сказав, що під час створення Радянського Союзу Україні передали “споконвічно російські території, які до неї взагалі ніколи не мали жодного стосунку”. Йдеться, за словами Путіна, про Причорномор’я. Ну ще він сказав, що українців придумав нраф Потоцький. Певно, що це мають коментувати вже не дипломати, а інші спеціалісти, то ж до МЗС жодних нарікань.

    Світ переважно на боці України. Це таки відрада. Та поки Генасамблея ООН ухвалювала резолюцію про захист прав людини у Криму в умовах російської окупації, в окупованому Криму ФСБ затримала жителя Сімферополя  Дениса Кащука за підозрою у виготовлені вибухових речовин. В резолюції ООН ідеться, що Росія повинна припинити політику зміни демографічної ситуації в Криму шляхом переселення туди свого населення та примусового виселення. що Росія повинна негайно звільнити усіх незаконно затриманих громадян України та забезпечити їхнє безпечне повернення на Батьківщину.

   Замість відпустити – росіяни показали. Трьох українських військових в полоні у бойовиків самоназваної “ДНР” показали на телеканалі “Росія-1”. У матеріалі йдеться, що цих полонених, начебто,  внесли до списків на обмін.

   Очевидно, йдеться про домовлений у Парижі на саміті обмін «всіх на всіх». На рівні мінської тристоронньої групи про втілення цього рішення домовитися поки не вдається. Оббудсман Валерія Лутковська каже, що українська сторона в Тристоронній контактній групі працює над списками на обмін. Скільки прізвищ у переліку, не уточнила. Каже, що формула обміну : “всіх підтверджених – на всіх підтверджених”. Поки сторони не погодили й нового перемир’я на Донбасі. Там досі окупанти обстрілюють українців. Загинув цільний, є вбиті й поранені військові.

    Натомість у білоруській столиці Україна й Росія провели завершальний етап газових  переговорів.  Новопідписана транзитна газова угода між Україною та Росією розрахована на 5 років із можливістю пролонгації на 10 років. У 2020-му   угода передбача  транзит 65 млрд. куб. м. газу, і 40 млрд. куб. м. у 2021-24 рр. Також  домовленості передбачають відкликання майбутніх судових позовів обох компаній. При цьому, за рішенням Стокгольмського арбітражного суду, Росія до кінця року повинна виплатити Україні майже 3 млрд. дол.  боргу.

    На користь Україні в енергетичні та безпековій сферах може зіграти підписаний  американським президентом Трампом щорічний оборонний бюджет США. Документ передбачає санкції щодо російського газогону “Північний потік-2”. Підрядник Нордстрім-2 Allseas повідомила, що  призупиняє  роботу над проєктом у Балтійському морі і очікує від США подальших рекомендацій. Щорічний оборонний бюджет США передбачає і  військову  допомогу Україні на суму 300 млн.дол.  

   В Україні ж вся політика продовжує бути зосередженою не на конкретних справах, а на шоу. Особливе місце тут посідають шоу судові. Показові резонансні затримання традиційно завершуються непоказними виходами на свободу затриманих. І хто тут крайній – прогнила судова система чи нашвидкуруч обтяпана підозра, що логічно розвалюється в суді?.. 

    Так, минулого тижня вийшов із СІЗО Дмитро Марченко, начальник ГУ  матзабезпечення ЗСУ. Його підозрюють у закупівлі бракованих бронежилетів. За даними слідства, закуплено 11 ти. неякісних бронежилетів для армії. Ще у липні Марченко особисто демонстрував ЗМІ, як перевіряють бронежилети, перш ніж доправити їх до війська. Тоді екземпляр для балістичної експертизи обирали журналісти і він витримав перевірку. Нині за Марченка внесли заставу у 20 млн.грн. В партії “Солідарність” зібрали більше мільйона. Решту вніс Петро Порошенка. Марченко заявляє про тиск на нього і також готує судовий позов.

   Змінили запобіжний захід з арешту на домашній арешт і ексдепутату Сергію Пашинському. Його підозрюють в умисному завданні тілесних ушкоджень  В’ячеславу Хімікусу. Той ударив колишнього парламентаря пляшкою по голові, а Пашинський вистрілив чоловікові в ногу з пістолета.

    Дозволив суд зняти електронний браслет  з екс-заступника секретаря РНБО  Олега Гладковського. Слідство вважає, що через Гладковського держава закупила у «дочірньої» компанії БогданМотор транспорт для армії за завищеними цінами, що призвело до мільйонних збитків державі.

  Тим часом тривають судові баталій у справі затриманих за підозрою у вбивстві Павла Шеремета. Суд переніс розгляд апеляції на обраний підозрюваній Кузьменко запобіжний захід на 24-те грудня, бо  на засідання не прийшли прокурори. Кузьменко на знак протесту відмовилася виходити із зали суду. Кілька десятків правоохоронців через 5 годин вивели її силоміць, попри опір прихильників, які прийшли підтримати лікарку-волонтера.

    Позов до суду на Генпрокурора Рябошапку, міністра внутрішніх справ Авакова, начальника кримінальної поліції Коваля та президента Зеленського подав ще один підозрюваний у справі Шеремета Андрій Антоненко. Йдеться про виступ посадовців на брифінгу 12-го грудня, коли вони назвали імена тих, хто, на думку слідчих, причетний до справи. До слова,  суд переніс  і розгляд скарги Андрія Антоненка на запобіжний захід, бо суддя не встиг ознайомитися з матеріалами справи.

    Підозри трьом особам за нанесення  тілесних ушкоджень цивільним  та правоохоронцям готують слідчі через сутички, що сталися на початку тижня  біля парламенту. Там  постраждали сімнадцять поліцейських та двоє цивільни. Правоохоронці затримали 26 осіб. До парламенту мітингарі  прийшли   з вимогою  скасувати законопроєкт про ринок землі. Серед учасників були представники Національного корпусу (структуру пов’язують з міні стром внутрішніх справ). Нацкорпусівці  почали встановлювати намети, правоохоронці намагалися їм завадити. Почалася штовханина, силовики використовували сльозогінний газ, мітингарі взялися за бруківку.   Аваківці побилися з авківцями – так охрестили сутичку в соцмережах.

  Закон, який дозволить продавати й купували землю, Верховна Рада, найпевніше, ухвалить наступного року. До нього подали понад 4, тис. поправок, тож розглянути їх нардепи до нового року не встигнуть. Якщо документ схвалять ринок землі запрацює 1 жовтня 2020-го.

  З 1 січня 2020 р., а не з 1 грудня 2023-го, як планувалося раніше, набере чинності ухвалений цього тижня парламентом новий Виборчий кодекс. Згідно з ним вибори до Верховної Ради проводитимуть за відкритими регіональними списками.

    А от за законопроєкт про легалізацію грального бізнесу нардепи не проголосували. Документ пропонує легалізувати азартні ігри та гральні автомати у 3- та 5-зіркових готелях. Розгнівнай  Кабмін у відповідь на не голосування (бо ж відповідні доходи закладено в ДБ-2020) на позачерговому засіданні ухвалив постанову, що забороняє усім гральним закладам в країні займатися азартним бізнесом під виглядом державних лотерей.  На гральні заклади почалися облави. З 20-го грудня припинено діяльність 5-ти ти. 300-т таких закладів, – звітує поліція. Правоохоронці твердять, що мобільні групи поліції відстежують і готові реагувати на спроби власників грального бізнесу поновити незаконну діяльність. Оскільки одну з мереж гральних закладів пов’язують з міністром внутрішніх справ, ці облави в соцмережах знову охрестили: «Аваков проти Авакова». Деюре гральний бізнес в Україні заборонений з 2009 р.

    Битва за доходи-2020 в розпалі, а Держбюджет на 2019-й рік вже не буде виконаний за доходами. Обсяг недонадходжень до кінця поточного року може перевищити 50 млрд грн. Прем’єр Олексій Гончарук доручив Мінфіну до кінця бюджетного року призупинити проведення казначейством платежів за видатками загального фонду бюджету, крім захищених статей. Обіцяли не чіпати захищені статті, зокрема, зарплати і пенсії, однак, за фактом без зарплат поки залишається низка категорій бюджетних працівників.

    На державне фінансування наступного року такиможе розраховувати “Пласт” та інші скаутські організації.. Відповідний закон ухвалила Верховна Рада  після доопрацювання. Раніше президент не підписав закон і повернув його парламентаріям  зі своїми пропозиціями.

    Цього ж тижня  Верховна Рада змінила механізм вступу до вишів. Прийом на навчання для здобуття ступеня бакалавра здійснюватиметься на основі повної загальної середньої освіти за результатами ЗНО, рівня творчих і фізичних здібностей з урахуванням також балу за мотиваційний лист. Документ про вищу освіту видаватиметься закладом вищої освіти лише за акредитованою освітньою програмою. Фактично закон скасовує поняття «диплом державного зразка».

      Приємні новини традиційно – з царини мистецтва. Український фільм  “Плем’я” Мирослава Слабошпицького увійшов  до переліку  50-ти найкращих фільмів десятиліття за версією журналу “Rolling Stone”. Драма знята без жодного слова   мовою жестів, без субтитрів та закадрового голосу. Фільм розповідає про молодого хлопця, який в інтернаті для глухих, долучається до кримінального угрупування “Плем’я” і закохується в дівчину. Українська кінострічка опинилася на сорок восьмій позиції рейтингу, випередивши фільм Квентіна Тарантіно “Одного разу в Голлівуді” та “Чорну пантеру” Раяна Куглера.

   Якщо ж відійти від політики, то побачимо, що українці чекають свят і сподіваються на дива. Можливо, й на ті, що не сталися після виборів, як багато хто чомусь очікував. Вже засяяла головна святкова ялинка країни на Софійській площі в Києві. Заввишки вона 30 метрів, на ній 800 іграшок і три кілометри різнокольорових гірлянд. На верхівці  різдвяна восьмикутна зірка. Довкола ялинки  персонажі казки про Лускунчика.   На Софійській площі в ці дні доволі людно. Потрапиши туди випадково, відзначила для себе, окрім традиційно сімейної публіки, чималу кількість нетверезих. Які вже дива після цього… Але то суб’єктивне, то ж всім вітання зі святами і найкращі побажання. А дива спробуймо творити власноруч)

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації