Як влаштувати дитину до польського дитсадка? Покрокова інструкція від українки, яка все зробила самостійно

Автор  Pasik  Yulia

Міграція є невід’ємною частиною життя людей. Когось переїхати до іншого міста чи країни спонукає фінансовий стан речей, когось – прагнення змінити середовище, оточення, атмосферу. Так чи інакше, перевізники добре на цьому заробляють, а люди доводять собі, що нема нічого в цьому житті неможливого.

Одного зимового дня я теж вирішила, що сидіти на місці, чекаючи соцвиплат та закінчення декрету, це трохи не той ритм життя, в якому б я хотіла провести свої молоді роки. Будучи співробітником Інституту мікробіології та вірусології НАН України ім. Д.К. Заболотного, я вирішила спробувати пожити в іншій країні.

До Варшави я приїхала одна. Освоїлась, розпочала говорити вільною польською, (хоч перед поїздкою два місяці день у день вчила її за самовчителем) отримала стабільну роботу та вирішила, що настав час забирати свого сина до себе. Це був кінець лютого – початок березня.

Забрати дитину – це не простий крок. Саме тому тисячі жінок їздять на заробітки, а дітей бачать, в кращому випадку, на найбільші свята. З усією серйозністю та виваженістю я розпочала пошуки інформації на польських едукаційних (освітніх) сайтах. Інформації достатньо, але в мене були певні питання. Тому я вирішила запитати про систему зарахування дітей в найближчому дитячому садку. Мила пані директорка проконсультувала мене з усіх питань, ба більше, зробила комплімент, що в мене дуже хороший рівень польської мови.

Запитання-відповіді 2Зарахування дітей до дитсадків( do przedszkola) здійснюється двома шляхами:

  1. За заявою на основі конкурсного відбору, який триває з березня по вересень.
  2. Без попереднього складання заяви (wniosek). Тоді доведеться пооббивати пороги.

Ні в першому, ні в другому випадку немає нічого суперскладного, просто треба набратись сил та терпіння.

Перший випадок .

Для того, щоб зареєструвати дитину в системі зарахування до дитячого дошкільного закладу, треба щоб:

а) дитина мала 3 роки або до 31 грудня поточного року досягне трирічного віку.

Тобто, якщо мій син народився у листопаді 2014 року, то піти до садочка він зміг з вересня 2017-го. Також, 6-річні діти зобов’язані відвідувати дитячий дошкільний заклад, бо це є останній та обов’язковий рік для дитини перед школою. Фактично, 6-річну дитину влаштувати до дитсадочка найлегше.

б) також система попросить номери PESEL спочатку дитини, щоб створити логін та пароль в системі, а далі і PESEL батьків. Якщо батьки розлучені, то вирок суду про розлучення треба перекласти в tłumacza przysięglego. В моєму випадку я просто не казала, що розлучена, а вписувала дані батька дитини та підписувалась замість нього. Бо їхати до Києва по підпис, м’яко кажучи, нераціонально, а жодних заперечень стосовно цього всього з його боку не було. До речі, якщо ваш колишній чоловік напише доручення на вас щодо того, що ви можете підписуватись від його імені, і ви перекладете це у згаданого вище перекладача, то це теж підійде.

Номер PESEL можна отримати в Urząd dzielnicy. При собі треба мати паспорт та будь-який документ, який підтверджує, що ви десь живете, а не зависли в повітрі (umowa wynajmu/umowa użyczeniа).

Інший варіант – це отримання тимчасового номера PESEL безпосередньо в дитсадку. Його мають вам надати на ваше ж прохання, тільки про це треба повідомити адміністрацію дошкільного закладу завчасно.

в) заяву (wniosek) можна/треба залишати (składać) на офіційному сайті  в розділі за лінком   там буде відповідна форма для заповнення.

Також тут можна ознайомитись з переліком всіх потрібних документів, адже щороку цей перелік може змінюватись, та термінами рекрутаційних процедур (harmonogram). Взагалі цей сайт –  єдине джерело потрібної та достовірної інформації, потрібний батькам.

г) в заяві зазначаєте дитсадок (przedszkole pierwszego wyboru). Там буде можливість вибрати декілька, але і це не є гарантією, що вам дістанеться саме той, який вам підходить. Все тому, що зарахування дітей відбувається на основі конкурсного відбору.

Конкурсний відбір полягає в тому, що до wniosku треба буде додати ряд документів (довідка з роботи про дохід за останні 6 місяців, PIT-37, заява про склад сім’ї, заява про наявність неповносправної особи, мельдунок чи umowa wynajmu і т.ін.). Весь перелік документів будe опублікований на сайті, що наведений вище в пункті “в”. За кожен документ нараховується певна сума балів, тому, якщо з тих чи інших причин ви не принесете якісь заяви чи довідки, не треба перейматись, просто ви отримаєте за цей пункт 0 балів. Зарахування відбувається за принципом: хто має більше балів – того беруть.

д) Заповнений wniosek друкуєте на принтері, підписуєте, долучаєте копії всіх інших документів та у визначений термін (всі терміни будуть вказані на сайті) відносите до дитсадочка, який вам найбільше підходить (przedszkole pierwszego wyboru), залишаєте та чекаєте на інформацію про рекомендацію до зарахування.

е) Якщо все піде добре, і ваша дитина є в списках рекомендованих до зарахування, відносите заяву, в якій підтверджуєте, що саме до цього садочку і ні до якого іншого ходитиме ваш малюк. Без цієї заяви дитина буде знята з переліку рекомендованих. Ця заява (wniosek) буде доступна на сайті для завантаження у форматі pdf.

Якщо ж так сталося, що ви не потрапили до переліку щасливчиків, без істерик, спокійно перевіряєте садочки, в яких є вільні місця. А цей перелік можна знайти на тому ж таки сайті. Відносите туди той самий перелік документів з єдиною відмінністю – вказуєте інший дитячий садок. Це зветься другою хвилею зарахування. В ній все відбувається так само як і в першій хвилі. Існує імовірність, що і в другій хвилі вас не приймуть, тому є третя хвиля. Але в третій хвилі, вашу заяву система розподілить автоматично.

Саме так було в моєму випадку. Тобто, наприкінці березня розпочалась рекрутація, в червні була друга хвиля, а місце в садочку ми отримали наприкінці серпня, просто перед початком навчального року.

Відверто кажучи, я не встигла написати заяву та зібрати пакет документів в першій хвилі, а подала всі документи в другій, тобто в червні, коли було опубліковано список садочків, де є вільні місця. Також ні я, ні дитина не мали номерів PESEL, тому я попросила директорку одного з садочків, щоб я заповнила заяву від руки, і вона на це погодилась. В розділі особистих даних, вписувала номери паспортів. Далі секретаріат цього дошкільного закладу утворив тимчасовий номер PESEL та вніс всі наші дані до єдиної бази. Це все відбулось за два дні до закінчення другої хвилі набору.

Головне в цій ситуації – правильно написати номер телефону та e-mail, бо саме через них буде здійснюватись інформування про перебіг зарахування.

Інформацію про рекомендацію до зарахування я отримала на електронну пошту і рекомендованим листом звичайною поштою.

За весь час рекрутації мого сина до дитсадка я не заплатила жодної копійки, не купила жодної шоколадки чи фляжки, навіть ксерокопії мені робили безкоштовно.

 

Другий випадок.

Якщо з тих чи інших причин ви не мали можливості влаштувати свою дитину до дошкільного закладу, а навчальний рік вже розпочався, то є три варіанти: приватна няня, приватний дитсадок, ходіння на розмову до директорів дитсадків по всьому місту.

Спочатку можна погуглити садочки, які б відповідали вашим потребам, обдзвонити їх з питанням, чи є можливість зарахування дитини до певної вікової групи. Або ж просто фізично походити до директорів цих дитсадків та попитати про вільні місця. Якщо вдача посміхнеться, то в той самий день можна написати заяву на прийняття дитини до дитсадка, принести копії документів, і все. Якщо ж фортуна буде не зовсім на вашому боці, треба просто запастись терпінням і шукати далі.

Отож, всі щасливі, бо дитина ходить до дитсадка, а мама має змогу спокійно ходити на роботу, але треба пам’ятати ще про декілька речей. Харчування для дітей платне, приблизно 7-10 zł/день, платити треба наперед. За дні, які дитина пропустила, гроші автоматично перераховуються на наступний місяць. В кожному дитсадку існує Rada rodziców, так званий батьківський комітет, який має свій рахунок, куди треба кожного місяця робити добровільно-примусовий грошовий внесок. Розмір внеску визначається батьківським комітетом. Тобто, це може бути і 30 zł, а може бути й 80. Це залежить від запланованої культурної програми для дітей (екскурсії до зоопарку, похід до театру, поїздка на ферму, подарунки на свято Миколая тощо).

Всі, хто питає мене, скільки коштує дістати місце в дитсадку, кому я платила, чи хто за мене то порішав, відверто мене тішать, бо тут система прийняття дітей настільки незалежна та незаангажована, що саме питання, до кого це треба було взагалі йти і кому щось там вкладати до кишені, є більш складним, ніж сама рекрутація.

Цей матеріал не претендує на істину в останній інстанції. Тут, скоріше, описаний шлях, який пройшла я особисто та мої колеги з моєю допомогою. Це може послужити гарною інструкцією, але ситуації бувають різними, тому й шляхи вирішення можуть відрізнятись.

Від редакції: у тексті описаний випадок, коли дитина уже приїхала. А як зробити, щоб дитині зробили візу, щоб вона приїхала? Все просто: йдете у дитсадок чи школу до якого хочете, щоб ходила ваша дитина , пояснюєте потребу і адміністрація видасть вам довідку про те, що у цьому дитсадку чи школі є місце для дитини з таким паспортом і роком народження. На підставі цієї довідки, яка польською мовою називається ZASWIADCZENIE, консул у країні перебування видасть дитині візу на термін, на який є віза чи карта побиту у батьків.

Якщо ви маєте більше інформації на цю тему – напишіть її у коментарях під текстом. Якщо ж вважаєте, що текст вам став у пригоді – візьміть участь у складці на гонорар авторці Тут координати українського і польського конта для переказу грошей. Сума може бути символічна.  Ми відпрацьовуємо схему фінансування медіа через читачів.

Карта Приватбанку 5168755532046402 отримувач Івахнюк Олександр Миколайович. Призначення платежу: гонорар на текст про дитсадок  RAIFF Centrala 71175000090000000037244392 odbiorca Fundacja Firma Dla Każdego tytul honorarium za text i przedszkole

Нагадую, якщо маєте зауваження до тексту – пишіть їх у коментарях під текстом. Тут можна коментувати від імені фейсбук-акаунта. Сюди ж я переноситиму усі коментарі, зроблені під постами у фейсбуку, а там їх видалятиму, щоб змотивувати писати коментарі саме під текстом на фейсбуку  Ось коментарі від неадекватної пані, яка, як вона стверджує, має якийсь досвід, але поки що обмежилася тільки заявами, що текст на сайті неправдивий і рекламою своїх послуг як людини, що може допомогти у цій сфері.

 

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації