Жителів Дарницького району дістав бетонний тероризм забудовників і байдужість районного начальства

БетонЦе проект протоколу, пропозиції до якого можна додати у коментарях

ПРОТОКОЛ
Конференції з питань проблемної забудови Дарницького району м. Києва

м. Київ 26.02.2016

Присутні:
1. Сінцов Г., Голова Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації;
2. Марченко Р., депутат Київської міської ради, Об’єднання Самопоміч;
3. Лобан Ю., депутат Київської міської ради, Об’єднання Самопоміч;
4. Рожкован О., помічник народного депутата ВРУ Сташука В.,
5. Федорчук Ю., помічник депутата Київської міської ради Стрижова Д., Об’єднання Самопоміч;
6. Соболь І., помічник депутата Київської міської ради Марченка І., Об’єднання Самопоміч;
7. Загорулько В., помічник депутата Київської міської ради Бохняка В., ВО Свобода;
8. Максаєв Ю., помічник депутата Київської міської ради Гончарова О., Блок Петра Порошенка, «Солідарність»;
9. Черкашин Д., керівник громадської приймальні Обєднання Самопоміч в Дарницькому районі м. Києва;
10. Герасименко В., Сила людей;
11. Чайка Т., Сила людей;
12. Бойко С., Сила людей;
13. Васильєв М., Громада і Закон;
14. Гайдуков В.,
15. Волочай Р.,
16. Коломацька М.,
17. Чуйко Т.,
18. Голікова В.,
19. Мазюк Л.,
20. Суслова Н.,
21. Прасолов Д.,
22. Ромашевська Н.,
23. Бойко О.,
24. Воробйов А.,
25. Башмаков К.,
26. Скуйбіда В.,
27. Салоїд Т.,
28. Цинкова Л.,
29. Макаренко В.,
30. Явдощина Т.,
31. Недбайлик Н.,
32. Галущак А.,
33. Кафтан В.,
34. Миронюк Н.,
35. Миронюк С.,
36. Кулабухов О. – Головуючий;
37. Шевчук К. – секретар;
38. Орещенко Л.,
39. Татаріна Р.,
40. Лознюк В.,
41. Мазурець О.,
42. Скляренко К.,
43. Гуріна В.,
44. Москаленко А.,
45. Германова Є.,
46. Приходько І.,
47. Свистунова Г.,
48. Карбовничий С.,
49. Суслова Н.,
50. Шуба В.

Активісти Дарницького району м. Києва за участі депутатів Київської міської ради, їх представників, помічника народного депутата Сташука В.Ф., представників політичних сил, голови Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації провели Конференцію «Проблеми забудови у Дарницькому районі та пошук шляхів їх вирішення».

І. Вступ.

Виступили:

Миронюк С.: окреслив, що основною проблемою, що пов’язана з перспективною житловою забудовою району є неспроможність існуючої інфраструктури забезпечити не тільки якісне та гідне життя потенційних мешканців-інвесторів мікрорайонів Осокорки, Позняки, Харківський, але і мінімальні потреби у такому житті вже існуючих мешканців району: потребу у закладах освіти та інших закладів соціальної сфери, розвиненій транспортній інфраструктурі, тощо.
Основною ціллю активістської діяльності у районі та місті має стати зміна правил гри щодо забудови.
Зараз забудовник, який хоче щось побудувати, бере гроші і несе хабаря у «високі вирішуючі кабінети» (відомо, що ця цифра складає близько 30% від вартості будівництва). Потім цей забудовник починає будувати щось надзвичайно прибуткове: житло. І починається конфлікт з місцевими мешканцями через суттєву недостатність інфраструктури.

При нормальному алгоритмі дій забудовник має погоджувати з громадою свої наміри щодо будівництва та відповідний проект, або громада, у разі потреби у будь-якому з об’єктів будівництва, має залучати на конкурсній основі забудовника, що має відбуватись у відкритий та прозорий спосіб.
Основними цілями цієї Конференції є окреслення проблемних ділянок та створення Координаційного Центру, який об’єднає зусилля активістів по спротиву незаконним або небажаним забудовам, та розробка механізму щодо зміни умов, за якими здійснюється будівництво в нашому районі.

Кулабухов О.: звернув увагу, що боротись поодинці не має сенсу. Три ділянки відстояно – на двадцяти почато будівництво. Потрібно змінювати систему. Мешканці району мають самі вирішувати питання, що їх стосуються.
Повідомив на підставі наявних даних, що за будівництво багатоповерхівки забудовник заносить «куди треба» близько 4 млн. доларів. Звернув увагу, що нормальний забудовник із задоволенням вкладав би ці гроші в інфраструктуру та озеленення.

Сінцов Г.: повідомив, що під час активної житлової забудови району були відсутні відповідні заходи щодо запровадження розвитку належної соціальної інфраструктури.
В районі побудовано багато житла, при цьому відсутня необхідна інфраструктура (дитячі садочки, поліклініки, школи, тощо). І це є великою проблемою, яка спричиняє в районі постійне протистояння активістів із забудовниками.
Звернув увагу, що район має розвиватись, оскільки будівництво – це інвестиції, при цьому забудовник крім житлових об’єктів має здійснювати будівництво об’єктів соціального та громадського призначення.
Є конкретні приклади, які свідчать, що громада може впливати на ситуацію:
– на Княжому Затоні 12-Б, де почали боротись проти забудови ще до Революції Гідності, у 2016 році заплановано виділити кошти для розробки проекту дитячого садочка;
– біля м. Осокорки у забудовника були всі документи, але громада сказала «ні», і будівництво зупинили. Тепер там буде сквер.
Але існують проблеми, які потребують докладання не аби яких зусиль:
– так, виконавча влада району, міста та люди об’єднались проти засипання та забудови озера Срібний Кіл;
– території зелених насаджень району забудовуються ЖК «Патріотика»;
– територія урочища Берковщина (парк Прибережний), що передана в довгострокову оренду компанії, власниками якої є Я. Табачник та Й. Кобзон, має стати зеленою зоною відпочинку.
Підтримав ідею розробки механізму погодження з мешканцями детального плану території (ДПТ).

Бойко С: погодився з попередніми доповідачами щодо необхідності зміни системи.
Звернув увагу, що найефективнішим заходом є створення відповідних органів місцевого самоврядування – районних рад міста Києва, що мають забезпечувати захист інтересів місцевих громад.
Повідомив, що питання виборів до районних рад міста Києва знову саботується київською владою, у тому числі, за допомогою судової системи.

Марченко Р.: повідомив наступне про ситуацію щодо будівництва в м. Києві:

1) до 2013 року київською міською владою безсистемно та найчастіше з порушенням вимог законодавства було передано у користування певним особам (у тому числі забудовникам та/або їх представникам) велику кількість київських земель комунальної власності. Наразі такі особи намагаються реалізувати свої права на користування цими ділянками шляхом отримання відповідних дозволів на будівництво, та відповідно, забудовою таких ділянок. На жаль, Київська міська рада позбавлена повноважень щодо відкликання та/або скасування раніше виданих актів користування (у тому числі актів власності) на землю, при цьому відповідні рішення можливо оскаржити до суду (запропоновано всім бажаючим юридичну допомогу від Об’єднання Самопоміч щодо підготовки необхідних документів для оскарження відповідних рішень в судовому порядку, координатором щодо необхідної правової допомоги визначено Соболя І., помічника депутата Марченка Р.);

2) сьогоднішня система роботи Київської міської ради передбачає (перед винесенням на розгляд на сесії Київської міської ради) попередній розгляд питань щодо надання необхідних дозволів та/або землевідводів на засіданнях відповідних комісій Київської міської ради, у тому числі Постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування.
Відповідний розгляд на засіданнях комісій здійснюється максимально прозоро, інформація щодо питань, що підлягають розгляду, знаходиться в публічному доступі в мережі Інтернет (http://kmr.gov.ua/uk/comisii), метою чого є максимальне залучення громадськості до такого обговорення та врахування пропозицій та/або зауважень, що надійшли. У зв’язку з вищезазначеним, запропонував громаді приймати максимальну участь в розгляді питань, що підлягають обговоренню відповідною комісією.
Звернув увагу, що тільки шляхом максимального активного долучення громадськості можливо вирішити проблеми, про які йде мова на Конференції.

ІІ. Виступи щодо окремих проблемних забудов Дарницького району.

1. ДПТ 11-го мікрорайону «Позняки – Західні».

Миронюк Н.: повідомила про наявну ситуацію щодо території мікрорайону Позняки-Західні, що розташований на північ від Південного мосту, а саме:
– Генеральним планом м. Києва, затвердженим рішенням Київської міської ради в 2002 році, зазначена територія передбачає зелені насадження загального користування та забудову громадського призначення;
– рішенням Київської міської ради в 2007 році затверджено детальний план території Позняки-Західні, при цьому цим планом вже передбачається житлова забудова цієї території, але крім житлової забудови план також передбачає створення об’єктів соціального призначення, у тому числі закладів освіти, спортивних об’єктів, рекреаційної зони (у тому числі пляжів та паркової зони), об’єктів культурного призначення (цирк, аквапарк, кіноконцертний зал, тощо);
– в грудні 2015 року, з ознаками порушення вимог чинного законодавства щодо проведення громадських слухань, оприлюднюється оголошення про початок громадських слухань щодо оновленого детального плану території «Позняки-Західні», згідно з яким зазначена територія підлягає переважно житловій забудові та створенню центру ділової активності «Київ-Сіті».
На зазначеній території вже здійснюється будівництво ЖК «Зарічний.
Висновок: чинний ДПТ території та проект оновленого ДПТ території не відповідають чинному Генеральному плану м. Києва та не враховують інтереси громади Дарницького району, зокрема, потребу в зонах зелених насаджень, та унеможливлюють функціонування транспортної та соціальної інфраструктури у разі додаткового навантаження території Дарницького району об’єктами житлового будівництва.

2. Будівництво багатоквартирного будинку за адресою вул. Малоземельна, 75 – 75д.
Миронюк Н.: повідомила про наявну ситуацію щодо будівництва, а саме:
– ділянки за адресою відчужені у листопаді 2015 року у власність пов’язаній особі забудовника ТОВ «Будівельно-інвестиційна компанія «Березнякижитлобуд» з цільовим призначенням «Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)» (відчуження ділянок у приватну власність у 2011 році містить ознаки шахрайства);
– згідно з паспортом об’єкту будівництво здійснюється на підставі двох декларацій про початок будівельних робіт за адресами: вул. Малоземельна, 75-г, 75-д, зареєстрованих в ДАБІ у грудні 2015 року, категорія складності ІІІ;
– згідно з наявними даними вищезазначені декларації за заявою забудовника скасовано у січні 2016 року;
– наразі ДАБІ зареєстровано дві декларації про початок підготовчих робіт, що не дають забудовнику права на здійснення будівництва об’єкту, при цьому таке будівництво триває і досі.
Висновок: зазначене будівництво має ознаки порушення вимог законодавства про містобудівну діяльність та ознаки шахрайства з боку забудовника.

3. Будівництво ЖК «Патріотика» (забудовник – банк «Аркада»)
Татаріна Р.: повідомила, що заради будівництва ЖК «Патріотика» знищуються території зелених насаджень загального користування.
Інфраструктура у зазначеному мікрорайоні відсутня: прилеглі заклади освіти (у тому числі дошкільні) не задовольняють потребу в них місцевих мешканців, відсутні паркувальні майданчики, заради будівництва житлового комплексу, зокрема, проведення до нього інженерних мереж, руйнується транспортна інфраструктура мікрорайону, знищено озеро Малий Небріж, прилеглі зелені зони. Все вищенаведене унеможливлює комфортне проживання в цьому мікрорайоні місцевих мешканців.
Поскаржилась на бездіяльність та відсутність реагування на проблему, пов’язану з будівництвом ЖК «Патріотика», з боку органів влади та місцевих депутатів.
Загорулько В.: повідомив, що в рамках розгляду ситуації щодо створення ландшафтного парку «Екопарк Осокорки» забудовником було повідомлено про створення малої об’їзної траси (вул. Колекторна), будівництво якої призвело до знищення озера. Наразі депутатом Київської міської ради Бохняком В. опрацьовується ситуація, що склалась у зв’язку з забудовою мікрорайону та готуються відповідні запити контролюючим органам.
Висновок: будівництво ЖК «Патріотика» призвело до порушення благоустрою мікрорайону, є причиною екологічної катастрофи мікрорайону (знищення зеленої зони та водойми), унеможливлює функціонування транспортної та соціальної інфраструктури внаслідок додаткового навантаження мікрорайону об’єктами житлового будівництва.

4. Будівництво супермаркету «Новус» на вул. Тальнівській (вул. Урлівська).
Орещенко Л.: згідно з існуючим планом забудови мікрорайону на зазначеній ділянці заплановано будівництво закладів освіти (загальноосвітньої школи та дошкільного закладу) з метою задоволення потреб мешканців мікрорайону.
При цьому всупереч існуючому плану, зазначену територію заплановано передати для будівництва супермаркету «Новус», що позбавляє мешканців мікрорайону гарантованим Конституцією України права на освіту, оскільки в зазначеному мікрорайоні відсутні заклади освіти, прилеглі школи та дитячі сади перевантажені та не в змозі обслуговувати мешканців мікрорайону, батьки змушені возити дітей в школи і садочки в інші райони м. Києва.
Крім того, у 2015 році були внесені зміни до статуту Київської інженерної гімназії (Княжий Затон, одна з найближчих до мікрорайону загальноосвітніх шкіл), згідно з якими, з 2016 року припинено набір до початкової школи Київської інженерної гімназії, що матиме для мешканців Дарницького району в цілому катастрофічні наслідки, у зв’язку з дефіцитом закладів освіти в районі та продовженням його інтенсивної житлової забудови.
Висновок: існуюча ситуація щодо кількості закладів освіти в районі не відповідає вимогам законодавства, не задовольняє потребу мешканців в таких закладах, прийняття відповідних рішень представниками влади, що призводять до зменшення кількості місць для навчання дітей, є грубим порушенням прав громадян на освіту.

5. Щодо будівництва ЖК «Приозерний».
Гуріна В.: повідомила, що є постраждалим інвестором ЖК «Приозерний», будівництво якого не було завершено.
Розгляд питань щодо захисту прав постраждалих інвесторів ЖК «Приозерний» здійснюється під контролем Кабінету Міністрів України та за відповідними дорученнями Кабінету Міністрів України.
Шляхом недопущення в подальшому ситуації, аналогічній ситуації, яка виникла навколо будівництва ЖК «Приозерний», може бути виключно внесення змін до чинного законодавства, що мають бути направлені на посилений захист прав інвесторів в житлове будівництво.
Висновок: спосіб, у який забудовник здійснював будівництво та отримував кошти від інвесторів, є таким, що містить ознаки шахрайства з його боку, будівництво здійснювалось з порушенням вимог чинного законодавства, норми законодавства не захищають права інвесторів в житлове будівництво, та публічні дані щодо забудов не містять в повній мірі даних, що можуть сприяти інформуванню потенційних інвесторів заздалегідь.

6. Щодо будівництва ЖК «Східна брама».
Максюта Н.: повідомила, що є постраждалим інвестором ЖК «Східна брама», будівництво якого не було завершено, внаслідок чого інвестори в житлове будівництво позбавлені можливості отримати права власності на житло, будівництво якого було ними проінвестовано.
Запропонувала шляхи недопущення ситуації, аналогічній ситуації, яка виникла навколо будівництва ЖК «Східна брама», а саме:
– необхідність створення петиції щодо децентралізації влади в м. Києві;
– необхідність створення петиції щодо мораторію на забудову багатоповерхівок в Дарницькому районі м. Києва;
– вимога до київської влади щодо необхідності оприлюднення виключно достовірної інформації в загальнодоступних ресурсах (офіційні сайти, сайти містобудівного кадастру, земельного кадастру), у тому числі щодо достовірного статусу забудов м. Києва.
Тищенко Я.: повідомив, що є постраждалим інвестором ЖК «Східна брама».
Повідомив про необхідність завершення у належному порядку будівництва ЖК: отримання інвесторами прав власності на житло, підключення ЖК до відповідних інженерних мереж, отримання у власність інвесторами земельної ділянки, на якій побудовано ЖК, створення ОСББ, тощо. Звернувся з відповідною вимогою до київської міської влади.
Висновок: спосіб, у який забудовник здійснював будівництво та отримував кошти від інвесторів, є таким, що містить ознаки шахрайства з його боку, будівництво здійснювалось з порушенням вимог чинного законодавства, норми законодавства не захищають права інвесторів в житлове будівництво, та публічні дані щодо забудов не містять в повній мірі даних, що можуть сприяти інформуванню потенційних інвесторів заздалегідь.

7. Щодо паркувальних майданчиків та неможливості функціонування транспортної інфраструктури належним чином.

Воробйов А.: поінформував, що згідно з наявною інформацією ще у 2013 році в районі було зареєстровано 118 тис. транспортних засобів, при цьому побудовано 75 тис. паркувальних машиномісць.
На сьогодні взагалі при забудові не передбачається облаштування належних машиномісць, а житлова забудова здійснюється таким чином, що іноді міжквартальний проїзд становить 3,5 м та при цьому використовується власниками транспортних засобів як паркомісця.
Крім того, перевантаженість району транспортними засобами призвела до постійного транспортного колапсу на головних автомагістралях району (проспект М. Бажана, Південний міст), будівництво яких в свій час не передбачало настільки щільної житлової забудови та, відповідно, не розраховувалось на обслуговування транспортних засобів в такій критичній кількості. Запропонував здійснити всеохоплюючу експертизу щодо здійсненої безконтрольної забудови району та за її результатами встановити винних, ввести мораторій на житлове багатоповерхове будівництво в районі (у тому числі щодо існуючого будівництва), створити зелену паркову зону вздовж вул. Колекторної та Екопарк Осокорки, відновлення житлового будівництва можливе виключно за умови побудови альтернативних транспортних шляхів.
Висновок: існуюча транспортна інфраструктура не розрахована на обслуговування власників транспортних засобів в тій кількості, що існують на сьогодні, збільшення транспортних засобів в результаті продовження житлової забудови району призведе до катастрофічних наслідків.

8. Інші проблемні ділянки:
1) Драгоманова, 35, багатоповерхівка – здійснюється внутриквартальна забудова з порушенням містобудівних вимог (інсоляції, тощо);
2) озеро Срібний Кіл – прибережна ділянка та частина акваторії водойми передано у приватну власність, озеро знищується (засипається піском);
3) на ділянці біля Слов’янської гімназії (вул. Драгоманова, 10в) знищується озеро у зв’язку з будівництвом ЖК «Традиції»;
4) не здійснюється будівництво закладів освіти, передбачених детальним планом території в районі вулиць Тепловозної, Здолбунівської, Драгоманова в Дарницькому районі м. Києва (рішення КМР від 25.12.2012);
5) будівництво супермаркету «Ашан» (вул. О. Пчілки, 4) – загроза знищення зеленої зони;
6) відсутність будь-яких паркових зон, відсутність освітлення та незакінчене будівництво автошляхів в мікрорайоні вул. О. Пчілки;
7) кількість закладів охорони здоров’я не забезпечує в них потребу населення Дарницького району.

Виступив:
Рожкован О.: повідомив про заходи, що вживаються з метою вирішення проблем, про які йдеться мова на Конференції (зокрема, щодо будівництва ЖК «Традиції», супермаркету «Ашан»).
Повідомив про порядок прийому громадян народним депутатом Сташуком В. Відповів на поточні питання присутніх.
Звернув увагу, що народний депутат Сташук В. може виступити з відповідною законодавчою ініціативою щодо порушених питань.

ІІІ. За результатами проведеної Конференції прийнято наступні рішення:

1. Створити Координаційний Центр у складі осіб, згідно з додатком до цього протоколу.

2. Уповноважити Миронюк Н. на підписання колективних звернень від імені членів Координаційного Центру до відповідних органів.

3. Визначити, що майданчиком, діяльність якого направлена на висвітлення проблем, координації дій, обговорення та погодження проектів звернень, буде група, створена в соціальній мережі Facebook «Оборона Позняків-Осокорків від тотальної забудови» (https://www.facebook.com/groups/552522988247233/?fref=ts).

4. Розробити відповідний механізм, метою якого є введення тимчасового мораторію на багатоповерхову житлову забудову в Дарницькому районі м. Києва;
5. Скласти відповідний реєстр ділянок проблемної забудови Дарницького району м. Києва, запропонувати Дарницькій РДА систематично оприлюднювати на офіційному веб-сайті та на сторінках в соціальних мережах інформацію, що надходить до адміністрації, щодо проблемної забудови району.

6. На підставі пропозицій мешканців розробити проект благоустрою Дарницького району м. Києва.

7. Підготувати відповідні звернення до депутатів Київської міської ради, що обрані мешканцями Дарницького району.

8. Розробити проект змін до чинного законодавства, що матимуть на меті унеможливлення здійснення будівництва без врахування інтересів громади.

9. Запровадити систему щоквартального звітування у приміщенні Дарницької РДА депутатів Київської міської ради, що обрані мешканцями Дарницького району, з питань благоустрою та забудови району.

10. Забезпечити офіційне направлення цього протоколу для ознайомлення депутатам Київської міської ради, що обрані мешканцями Дарницького району, Дарницької РДА з метою сприяння ними у вирішенні питань безконтрольної забудови.

Головуючий Кулабухов О.

Секретар Шевчук К.

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації