28. Молодо-зелено. Огляд подій минулого тижня

Автор Міла Грушник
 

“Ми — різні, але Ми — єдині”. Під цим слоганом пройшло свято 28-річчя Незалежності України у центрі Києва, зрежисоване колегами президента Володимира Зеленського по шоубізнесовому цеху Аланом Бадоєвим та  Оленою Коляденко. 

За твердженням Бадоєва, на режисуру кошти з держбюджету не витрачались. Дійство складалося з трьох частин. Спочатку урочистості на Алеї Героїв Небесної сотні. Навколо Президента з дружиною було кілька сотень дітей у білому одязі з жовто-блакитними стрічками, в руках масовки  —  букети квітів. На алеї творили інсталяції: щити “Беркута” та вдодомет, що застосовувався проти учасників революції Гідності, діти розмальовували долонями у кольори українського прапора. Коли президент з дружиною в дитячо-мистецькому оточенні підійшов до Майдану, пролунав гімн України у виконанні оркестрів, музикантів, зокрема, композитора Мирослава Скорика (він грав на фортепіано просто на Хрещатику). Співали всі присутні, співали хори, солісткою була Тіна Кароль. Гімн України звучав понад 7 хвилин у виконанні  600 голосів. Потім з Майдану на Європейську площу вирушила хода гідності у складі бюджетників військовослужбовців, освітян, лікарів, волонтерів, спортсменів, рідних загиблих на Донбасі. Було багато білого, було парадно. Надто ж пафосний вигляд це мало  на ТБ-картинці  — для чого, очевидно, свято і створювалося. Те саме свято, що замість параду на честь Дня Незалежності, скасованого президентом і переведеним у фінансовому вимірі в тисячу-дві премій для військовослужбовців.  Премії військовим таки були виписані,  — підтвердили в Міноборони.    Чи втілено слоган свята “Ми — Різні, але Ми — Єдині”?..  Поки одні з Майдану на Європейську площу Ходою Гідності ходили, інші за пару кварталів (з Володимирської вулиці на Майдан) крокували Маршем захисників. Марш організували ветерани бойових дій. До нього долучилися кілька десятків тисяч людей, зокрема, ветерани АТО, рідні військових, волонтери, всі бажаючі. Учасникам колони з портретами загиблих воїнів  аплодували містяни.    Партійної символіки не було на жодному з двох масштабних заходів. Не було ні на Марші, ні на Ході і 5-го президента України Петра Порошенка. Його попередники Кравчук, Кучма та Ющенко долучилися до святкувань разом з нинішнім президентом Зеленським. Порошенко ж помолився у Софії Київській. А далі цікавіше: 5-ий президент таки долучився до компанії попередників і нинішнього гаранта на святковому прийомі  без преси в Маріїнському палаці. Як написали в своїх  ФБ-постах журналісти, запрошені туди, як гості, всі — колишні і нинішній — мило спілкувалися. Отже, можливо, слоган “Ми — Різні, але Ми — Єдині” таки зреалізовано, принаймні, в частині інтересів тих, хто має владу над українцями.
   Одна з головних тем минулого тижня вже традиційна: російсько-українська війна. Знову замайоріла перспектива можливого обміну полоненими (наче домовилися про формат 33 на 33). В Україну приїхала російська Омбудсман Тетяна Москалькова. Українська Уповноважена Людмила Денисова — в Росію. Перспектива обміну виникла одночасно з озвученою Президентом США ініціативою про повернення Росії до G-7. Однак, партнери Трампа (зокрема, лідери Великої Британії, Німеччини, Європейської Ради, Канади) були проти, отже, поки обидві перспективи наразі під питанням. І все ж сподівання на обмін залишаються. Діалог про це між президентами України  і Росії відбувається, — підтверджують дипломатичні джерела журналістам. Такі переговори оцінюють по-різному. Зокрема, заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль назвала прямі переговори Зеленського та Путіна  новим підходом українського лідера до вирішення конфлікту. На її думку, він бере на себе ризик, але є сенс спробувати.  Водночас Зеркаль вважає малоймовірною можливість України утримати санкції щодо Росії. Думка суб”єктивна, при цьому  доволі авторитетна та співзвучна до реалій. 
    Щоближче осінь, то ближча перспектива нових політичних реалій в Україні. Хоч здавалося б, куди новіше?)  Ново- та подекуди повторно обрані парламентарії готуються до роботи Ради 9-го скликання в рамках роботи підготовчих груп. 29 серпня очікується не лише перше урочисте засідання ВРУ, а й перші голосування. Українці НЕ прокинуться після 29 числа з новим Кабміном, але на першому засіданні вже підпишуть коаліційну угоду.  Про це поінформував найімовірніший кандидат на посаду спікера парламенту Дмитро Разумков. За його словами, чинний склад Кабміну повинен скласти повноваження перед новою Радою. Новий уряд сформують невдовзі, а 29-го на голосування будуть ставити ті питання, щодо яких дійдуть згоди. До слова, у “Слузі народу” сказали, що перше парламентське засідання обійдеться без “фішечок”. Ну якщо хтось раптом цього чекав за аналогією до інавгурації.  
   Партія-переможець з 254 мандатами планує віддати опозиції не більше трьох парламентських посад.  “Слуги” хочуть  головувати у 21-му комітеті з 23-ох. З апетитом в  новообраних все ОК. Разумков не втримався  і поскаржився журналістам, що деякі колеги взялися самостійно розпоідляти комітети й  кабінети без жодної уваги до напрацювань підготовчої групи. Разумков попросив апарат Ради присікати такі явища. Що стосується офіційних перемовин з приводу розподілу посад у майбутньому уряді, то представник  “Слуги народу” Давид Арахамія поскаржився, що, мовляв, ніхто не хоче на себе брати відповідальність, на прохання “Слуги” надати пропозиції щодо нового уряду інші партії не відгукнулися. При цьому представник партії “Голос” Сергій Рахманін, якому якось віриться більше, каже, що  в політсилі не отримували жодних кадрових пропозицій щодо посад в уряді та комітетах Верховної Ради. 
    Щодо нового уряду, то багатьох переважно хвилює питання,  чи залишиться на посаді  міністра внутрішніх справ Арсен Аваков (єдина людина в уряді, яка зробила для приходу Зеленського до влади не менше, ніж його його команда). ЗМІ цього тижня з посиланням на  власні  джерела повідомили, що  Аваков може лишитись в уряді і навіть піти на підвищення, обійнявши посаду віце-прем”єра з силових питань. Не завжди поразка команди означає поразку для кожного в команді.
  Тим часом голова Держагентства з питань кіно Пилип Іллєнко вже написав заяву про звільнення. У своєму пубдічному звіті  з цього приводу  Іллєнко розповів, що за 5 років його роботи на посаді, у прокат вийшло 110 вітчизняних фільмів. Загалом за підтримки Держкіно було знято 173 фільми. Коментуючи відставку голови держкіноагентства, режисер  Ахтем Сеітаблаєв зазначив, що Іллєнко сприяв відродженню кіно в Україні. Що ж подивимося на що зроблять ставку кварталівці, які прийшли до влади — продовжать українську справу чи варто готуватися до простішого варіанту — знову засилля кінопродукту типу “Свати”  (народу подобається, то що ж?))  До слова, минулого тижня з”ясувалося, що НАБУ закрило провадження за фактом можливої ​​розтрати держкоштів “Кінокварталом” (донедавна компанія Зеленського) під час зйомок фільму “Я, ти, він, вона”. Тож все-таки, очевидно, знову ера “Сватів”.
    В Україні декому, деколи, а то й частенько, закон не писано, – це знову підтвердили ті, хто має закон пильнувати. 22 серпня формально — відповідно до закону — набрали чинності  штрафи за порушення при переміщенні нерозмитнених транспортних засобів. За порушення  власники досі нерозмитнених євроблях мали б сплатити до 170-ти тисяч гривень. Але це ж Україна! Які закони?!  Ті, хто платити не хоче об”єдналися в організацію “АвтоЄвроСила” й качають права. З минулою владою склалося не зовсім, з нинішньою наразі домовилися про чергове відтермінування на три місяці, поки буде виписано новий законопроект. Відтермінування може схвалити лише парламент, який оки не запрацював. Тож пікінтність ситуації в тому, що наразі закону такого нема, а той, що набрав чинності вимагає євробляхарів штрафувати від 22 серпня. Аби все зовсім не мало вигляд звичайного договорняка у поліції відбубоніли, що не штрафуватимуть власників машин із європейською реєстрацією, бо, за словами заступника начальника департаменту патрульної поліції Олексія Білошицького, зробити це не можуть технічно. Але голова Державної митної служби Максим Нефьодов заявив, що Нацполіція має всі інструменти, зокрема, доступ до митних баз, і може застосовувати штрафи для власників нерозмитнених досі “євроблях”. Але хто вже слухатиме, того Нефьодова, якщо можна не платить)
  Український народ ну дуже віруюючий. Причому почасти одночасно вірить і у Бога, і в диво, і в бабцю, що плюне й зніме врок. Тож не лише автівки за копійки народу видаються реальністю, а й здоровішими бачаться власні діти без щеплень. Минулого тижня   кілька сотень таких батьків вимагали біля офісу президента терміново відправити у відставку виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я Уляну Супрун і міністра освіти Лілію Гриневич. Бо ж через них, на переконання протестуючих, порушено права нещеплених дітей, яким заборонили цього року відвідувати школу в звичайному режимі, а лише дозволили  вчитися дистанційно, чи хоч довідку принести від лікаря, що щеплення протипоказане. Той факт, що нині в Україні лютує кір і попри НЕоголошення епідемії захворюваність досягла максимуму за всі роки Незалежності, батьками “утиснутих” школярів до уваги не брався. Ну бо негативна інформація ж лише шкодить і здоров”ю, і аурі, і взагалі — а раптом то все брехня?)
   І наостанок, так би мовити, скандал тижня.  Максим Бужанський, тепер вже майже, а після того як складе присягу, вже точно, нардеп-“Слуга народу”  назвав  “тупою вівцею” з одіозного ЗМІ  журналістку “Нового времени” Ольгу Духнич. Так він відреагував на слова Духнич про те, що Бужанський  ностальгує за СРСР і “часами Януковича”. Таке журналістка справді говорила в інтерв”ю з Разумковим. А блогер Максим Бужанський справді відомий опозиційним ставленням до подій Євромайдану. Медіаспільнота стурбована, реакція, хоч і не надто бурхлива, але таки була, тож пацієнт швидше живий.
  Хоча голова ОПУ Андрій Богдан, можливо, так і не вважає. Він вже раніше заявляв, що журналісти не потрібні “їм”, бо “вони” працюють напряму. Тепер Богдан  подав позов проти журналістів програми “Схеми” та НСТУ, щоб захистити свою честь і гідність. Про суть позову достеменно не відомо. Журналісти “Схем”, зокрема, повідомляли  про перельоти Богдана  в Росію. “Схеми” також з”ясували, що Богдан, який координував  президентську кампанію Зеленського, щонайменше п’ять разів  літав з Києва до Тель-Авіва, де  мешкав олігарх Коломойський. Також ще до виборів  “Схеми” повідомляли, що  Богдан 13 березня таємно відвідував Конституційний суд, де мав зустріч із головою суду Станіславом Шевчуком. Пізніше Шевчук розповів, що говорив з Богданом про скасовану статтю Кримінального кодексу про незаконне збагачення. А нині медіа повідомили, що Андрій Богдан пропустив креативне святкування Незалежності і провів 24 серпня у Сен-Тропе. Там з київським забудовником та куратором столиці від Зеленського Андрієм Вавришем кілька днів гуляли з поважного приводу весілля їхнього тезки Андрія Довбенка, якого ЗМІ прямо називають “смотрящим за Мін”юстом”.   Словом, повідомляти журналістам було про що, є і буде. Але владі від того ні печалі, ні радості. Прийшли, як кілька попередніх ротацій ненадовго, то ж діяти треба швидко. Інше питання, кому ця діяльність на руку.
  Тих, хто вирішив не чекати, чим цього разу все скінчиться, все більше. У Польщі працює вже півмільйона  (а саме 483 тисячі) українців, це 75% трудових мігрантів, які офіційно працюють на території Польщі. Про це повідомило  “Польське радіо”, посилаючись на дані  Закладу соціального страхування. Відтік українських працівників Польщі таки загрожує, але лише через відкриття з 2020 року Німеччиною свого ринку праці для громадян з-за меж ЄС. Якраз з цієї причини кожен четвертий українець, який працює  в Польщі, може її залишити, — пише Gazeta Polska Codziennie з посиланням на експертів Департаменту економічних аналізів Національного банку Польщі. 

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації