Карантин по-українськи: суворі заборони, котрі ніхто не виконує

Карантинна мода

Автор: Міла Грушник  

  В Україні  –  новий етап карантину: діють  додаткові обмежувальні заходи, затверджені урядом для боротьби з поширенням коронавірусу. Відповідною постановою Кабмін вніс зміни до аналогічного документу від 11березня.

   З 12 березня в країні триває карантин. Перший випадок захворювання новим коронавірусом в Україні зафіксували 3 березня. Наразі ж держава на 53-му місці серед країн, де виявлено коронавірус. Станом на 7 квітня зафіксовано 1462 випадків коронавірусної хвороби. З них  45  летальних. Більшість померлих мали вік старше 50-ти років,  мали важкі серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, новоутворення, захворювання нирок, легень та ожиріння. Всі жертви вірусу були госпіталізовані, однак, один чоловік втік з лікарні і помер наступного дня вдома.  

    Першими в Україні почали хворіти на пандемічну хворобу олігархи та політики. Або ж у них перших хворобу почали виявляти. Вже вилікувався нардеп Сергій Шахов, ще кілька народних обранців лікуються. А от про стан здоров’я олігарха Хорошковсько відомо мало – коментарів з цього приводу він не дає. Відомо лише, що модний вірус ці двоє з декількома іншими товстосумами привезли в Україну з Куршевелю, де святкували 8 березня.  

  Згодом хворих почали виявляти і поміж середньостатистичних громадян, переважно тих, хто повернувся з-за кордону. А поступово хворих ставало все більше і серед тих, хто за межі країни останнім часом не виїжджав. Хоча знову ж таки, питання до тестування, адже в перші дні епідемії тестували переважно мандрівників.    

    Останнє резонансне виявлення осередку хвороби: Києво-Печерська Лавра, яку нині закрили на карантин. Спершу коронавірус виявили у настоятеля Лаври владики Павла (відомого в народі як «Паша-мерседес»), потім у ще 4-ох братчиків. Загалом серед носіїв коронавірусу чимало священників.  

   Однак, святі отці, хоч і перебували в постійному контакті з паствою,  не викликають такого осуду, як ті, хто привіз хворобу з-за кордону. Нині ця хвиля стихла, але в перші пандемічні тижні всі, кому з різних причин не вдалося побувати за межами країни, дозволяли собі відкриті випади на адресу тих, у кого ця можливість була. Доволі ілюстративним став випадок на Тернопільщині, коли дружина не впустила додому чоловіка, який повернувся із заробітків у Польщі. Бідолага ночував на вулиці, лише наступного дня його «прилаштували» на обсервацію поліцейські. Олії у вогонь підливала й українська влада, яка багатьох громадян налякала закликами терміново повернутися в країну до закриття кордонів. А після «закриття» й надалі спонукала до повернення без відповідної організації цього процесу.   Підсумок – кількакілометрові черги та тиснява тисяч людей без засобів захисту на прикордонних пунктах пропуску. Щоденна кількість тих, хто повертається в деякі дні сягає 10-ти тисяч. Результат, очевидно, зрозумілий. Надто ж, зважаючи на те, що самоізоляція тих, хто повернувся була справою виключно їхнього власного сумління. Обіцяні владою місця обсервації ще не були облаштовані навіть після посилення карантину. Щоправда, на той момент нарешті запрацював мобільний додаток, який має допомогти правоохоронцям контролювати дотримання режиму самоізоляції тими, хто підписав відповідне документальне зобов’язання.

    Що ж стосується 2-го етапу карантину, то в Україні його початок ознаменувався черговим шоу. Буквально в день набрання чинності новими правилами, зокрема, заборони відвідувати сквери і парки, поліція влаштувала показові затримання бодібілдерів, які ще раніше заявили, що не мають наміру відмовлятися від традиційних тренувань у Гідропарку.  Міст, який веде до спортмайданчика поліція перекрила, тож один зі спортсменів дістався до острова вплав. На березі його зустрів взвод правоохоронців, плавця затримали прямо в плавках.

  Загалом, посилення карантину викликало чимало дискусій щодо конституційності нових правил. Приміром, чи так потрібна маска на вулиці. На якій підставі кожен, хто вийшов на вулицю ризикує бути зупинений правоохоронцями , як мінімум, для перевірки документів… Та найбільший резонанс – норма про практично повну заборону виходити на вулицю людям, старших за 60-т. Виключення склали ті, хто не має родичів, які б доставили продукти їм додому. Це положення правники називають дискримінаційним.    

    Щоправда, в Україні традиційно суворість закону компенсується його недотриманням. Тому на вулицях столиці можна побачити і чимало людей похилого віку, і підлітків, яким нові карантинні правила забороняють залишати помешкання без супроводу дорослих. До слова, з 6 квітня стартувала Всеукраїнська школа онлайн. Уроки для учнів 5-х – 11-их класів транслюють 11-ть українських телеканалів. Серед них і пропагандистські кишенькові медіа Медведчука ЗІК та Ньюзван. Не всі педагоги сприйняли це як норму, зокрема, директор однієї із шкіл Львова заборонив учителям спрямовувати учнів по знання на такі канали. Резонанс не був гучним і все ж Ньюзван таки прибрав біжучий рядок зі своїми пропагандистськими «новинами» під час онлайн-уроків.

     Тим часом представники влади з екранів ТБ та смартфонів продовжують сварити народ і подекуди навіть залякувати.  Останнім часом дещо притих міністр внутрішніх справ Аваков зі своїми ініціативами запровадження надзвичайного стану та комендантської години. Хоча приводом для цього ще може стати зростання кількості хворих.  Наразі ж мер Дніпра Філатов викопав кілька сотень могил, щоб потім «кілька разів не бігати», а мер столиці Кличко попередив про можливе обмеження поїздок приватними автівками. Опоненти цієї ініціативи навели приклад Угорщини, яка на час карантину зробила безкоштовними парковки, щоб заохотити громадян користуватися приватним транспортом.  Чи подіяло це на столичного мера? Наразі не відомо. Поки Кличко лише похвалився такими досягненнями посиленого карантину – за першу добу:  понад сотня протоколів про порушення, штрафи на понад 90 тис.грн. і відутність фіксації нових хворих у двох районах Києва.

    Нинішній карантин триватие до 24 квітня.  Чи залишаться його н6орми такими, як є, чи будуть посилюватися або послаблюватись? Очевидно, це залежить від темпів поширюваності епідемії. Є й деякі прогнози. Приміром знавчиня інсайдів Соня Кошкіна твердить, що Радбез розглядає наразі такий варіант: 14 квітня – поновлення роботи магазинів площею до 400 кв.м.,  1 травня – відкриття перукарень,  усіх інших магазинів та ТРЦ, середина травня – поновлення навчального процесу. Що стосується відкриття кордонів, то згідно з цим прогнозом, вони можуть залишатися зачиненими до липня. Водночас  варто зазначити, що в цьому питанні Україна швидше орієнтуватиметься на інші держави, аніж ухвалюватиме рішення самостійно, оскільки відкривати кордони одноосібно немає сенсу.

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації