Зміна роботодавця і карта побиту. Спрощена процедура для громадянина України Інформація cтаном на 22 04 2024

Cпрощена процедура у цьому випадку стосується усіх громадян України: і тих, що мають статус укр і тих що його не мають. І тих що мають карту побиту і тих що не мають, і тих, що мають візу і тих що не мають. І тих що приїхали до 24 02 2022 року і тих хто приїхав після цієї дати. Законом “Про допомогу громадянам України, які рятуються від збройного конфлікту” врегульована процедура працевлаштування (а отже і зміни роботодавця) для УСІХ БЕЗ ВИНЯТКУ ВЛАСНИКІВ ПАСПОРТА ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ. Це я пишу під враженням спілкування з дівчиною, котра прийщла на маршалковську складати вньосек про зміну децизії, бо десь про це вичитала. І стверджує, що вичитала саме на державних сайтах. Співчуваю довірливим. Уважно прочитайте тексті зробіть як написано.

Якщо карта побиту уже є і йдеться про громадянина України то треба впродовж 15 днів після звільнення:

  • Написати листа воєводі який видав карту, де повідомити про те, що віднині ви працюєте на новому місці, або ж шукаєте працю. Зразок листа   і всі інші подробиці – нижче
  • Зберегти копію цього листа та підтвердження з пошти для долучення документів при подачі на наступну карту, коли термін дії нинішньої карти закінчиться.
  • Цих дій достатньо, щоб вашу карту не анулювали
  • ЯКЩО СПРАВА ЩЕ У ПРОЦЕСІ І КАРТИ НЕМАЄ ТРЕБА:
  • Долучити до матеріалів справи документи від нового роботодавця. Найголовніше  – Załącznik 1, Podtwierdzenie zgłoszenia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, ZUS RCA z podtwierdzeniem wysylki 
  • Решта документів, потрібних для отримання позитивного рішення описані тут 

О 12, 17 та 23 за Варшавою слухайте на РБЦ про зміну роботодавця якщо це громадянин України і має карту побиту. що зробити щоб карту не анулювали? Слухайте на головній сторінці сайту. Щоб почати слухати – підніміться трошки вище і натисніть трикутничок Плей двічі повільно (Увімкнути-Вимкнути-Увімкнути). Ставте питання після прослуховування чи прочитання. Або заходьте за цим лінком  

https://ivakhniuk.radio12345.com/

Законом від 12 03 2022 полегшена процедура зміни роботодавця для усіх громадян України (і тих що були у Польщі до 24 02 2022 і тих, що прибули після 24 02 2022), котрі уже мають карту побиту з працею.

ЗАПИТАННЯ: А мені сказали, що можна тільки раз у рік міняти роботодавця. Це правда?
ВІДПОВІДЬ: Я ні про що таке не знаю. Запитайте у того, хто Вам сказав, на підставі якого артикулу якої устави він таке Вам сказав. Польське законодавство нічого такого не передбачає.
ЗАПИТАННЯ: Роботодавець чоловіка закриває одну фірму і відкриває іншу і переводить чоловіка на цю іншу фірму. Чи означає це, що потрібно повідомити про зміну роботодавця?
ВІДПОВІДЬ: Так. Це теж зміна роботодавця. Бо інша фірма.
ЗАПИТАННЯ: То чому ж роботодавець говорить, що нічого робити не треба?
ВІДПОВІДЬ: Бо роботодавцю справді нічого робити не треба у відділі справ іноземців. Він вас звільнить з однієї фірми, візьме на іншу. Видасть вам свядецтво праци, укладе нову умову від нової фірми, зголосить це все до уженду праці – у нього все в порядку. Але Ваш чоловік, як іноземець, мусить повідомити воєводу, який йому видав карту про те, що він змінив роботодавця. Це потрібно, щоб цю карту не анулювали і щоб видали наступну. При наступній подачі на нову карту коли ця закінчиться у вас попросять підтвердження того, що ви повідомили. І тоді слова роботодавця про те, що нічого робити не треба ви до справи не пришиєте. Справа легального перебування – особиста справа іноземця. Роботодавець до цього має лише опосередкований стосунок. Часами роботодавці та їх кадрові туплять у цих питаннях. Питати треба не у роботодавця, а у того, хто видав карту побиту. Тобто на інфолінії воєводи. Зрештою, лист з інформацією про те, де ви зараз працюєте вам не нашкодить. Натомість його відсутність у момент нової подачі буде проблемою. Бо нову карту вам не видадуть.
ЗАПИТАННЯ: Ви пишете, що якщо справа ще в процесі, то обов”язковим документом, який треба донести, є Залончник номер 1, а Умова з працедавцем – необов”язково. Моя справа нині на розгляді, чекаю на децизію. У мене виникло питання: Угода начебто є доказом джерела доходів, і її відсутність не дасть приводу інспектору відмовити у карті? Чи Залончника для цього теж  досить?
ВІДПОВІДЬ: У тексті ясно написано, що умова необовязкова, але доречнна, якщо ви працюєте. Необовязкова – не означає що вона зашкодить.  Мені здавалося, що це очевидно. Про те, що умова необовязкова я писав для тих, хто відкладав донесення документів через те, що з ним ще не підписали умову. А це неправильно.

ЗАПИТАННЯ: Деякі кажуть що треба змінювати карту, а деякі кажуть що ні. То що робити?

ВІДПОВІДЬ: Прочитайте текст до кінця  – буде все ясно. Якщо щось не буде ясно – поставте питання. Я відповім докладно.

ЗАПИТАННЯ: Навіщо мені твій текст – я хочу зрозуміти чи треба змінювати карту чи ні?

ВІДПОВІДЬ: Саме на це питання я відповів у цьому тексті. При зміні роботодавця карта залишається та сама і буде чинна до кінця терміну вказаному на ній, якщо зробити так, як у інструкції що нижче. Прочитайте і зробіть як написано.

ЗАПИТАННЯ: Але мені казали що треба змінювати децизію і карту

ВІДПОВІДЬ: Запитайте тих, хто вам це казав, чим вони керуються і чи читали вони закон про допомогу громадянам України що рятуються від збройного конфлікту?

ЗАПИТАННЯ: У мене у децизії не згадується роботодавець. Я все одно мушу повідомляти щось в уженд, якщо міняю роботу?

ВІДПОВІДЬ: так, оскільки вам видали карту на підставі документів від роботодавця у якого ви уже не працюєте. За таких обставин, настав обовязок, про який ви розписалися коли отримали карту.

ЗАПИТАННЯ: А що робити як я прострочив термін і не зробив того, що тут описано? 

ВІДПОВІДЬ: Зробіть хоч колись, якщо хочете отримати наступну карту побиту. Не роблячи нічого – ви збільшуєте проблему.

ЗАПИТАННЯ: А як я зроблю і мені анулюють карту? 

ВІДПОВІДЬ: То не робіть, якщо ви так вважаєте. Бійтеся далі. Це питання психологічне. Я у психології не фахівець, нічого не пораджу людині, яка заздалегідь впевнена у тому, що облажається. Це стиль життя. Ваше право так жити. 

ЗАПИТАННЯ: І що можна навіть через півтора року це зробити? 

ВІДПОВІДЬ: На мою думку, варто це зробити, бо так вимагає закон. Таким чином ви хоча б якимось чином наблизитеся до вирішення проблеми. Не роблячи нічого, ви проблему поглиблюєте. 

ЗАПИТАННЯ: А якщо більше ніж два роки пройшло? 

ВІДПОВІДЬ: Я щойно відповів. Прочитайте попередню відповідь. 

ЗАПИТАННЯ: А мені ось моя колега радить сидіти тихо і нічого не робити. Вона теж касирка у магазині як і я. 

ВІДПОВІДЬ: Раджу Вам користуватися її порадами, коли вам треба буде щось зробити з касою у магазині. Порад з питань легалізації перебування раджу шукати у тих, хто має у цій сфері досвід, або читати першоджерела – польське законодавство. 

ЗАПИТАННЯ: А як я звільнилася і переїжджаю у інше воєводство і зараз на деякий час поїду в Україну. Може краще ні про що не повідомляти поки не повернусь? Бо як повідомлю то можуть анулювати і не впустять? 

ВІДПОВІДЬ: Роботодавець має точно такий обовязок як і ви і повідомить про завершення вашої праці впродовж двох тижнів, інакше йому можуть вліпити штраф, а часами це закінчується крим справою, тому ніхто ризикувати не буде. Роботодавець повідомить. Ви – ні. Це буде підставою для оперативного анулювання дозволу на перебування і карти побиту.  Крім того, при отриманні наступної карти побиту у вас проситимуть підтвердження повідомлення про зміну роботодавця чи завершення праці. Відсутність підтвердження у встановлений термін МОЖЕ бути підставою для відмови у наступній карті. Ключове питання МОЖЕ. Бо часами і так проходить. Але раджу не випробовувати долю. 

ЗАПИТАННЯ: І що, справді можна від руки написати?

ВІДПОВІДЬ: Можна від руки. Але у тексті є готові зразки. Роздрукуйте впишіть своє прізвище і адресу номер карти побиту чи справи і зробіть як написано.

ЗАПИТАННЯ: якщо звільнився з роботи і виїхав за кордон, а через 2 місяці повернувся до того самого роботодавця, чи потрібно в даному випадку повідомляти воєвуду?
 
ВІДПОВІДЬ: Прочитайте уважно текст. На моюу думку, там є відповідь. Я зараз повторюю її іншими словами персонально для Вас, а Вас попрошу пояснити, чому з тексту Вам це не стало зрозумілим? Для мене важливо поправити текст так, щоб він був зрозумілий кожному. Обовязок повідомлення про звільнення настає через 15 днів після звільнення. Водночас, якщо роботодавець вас не звільняв, або звільнив а не повідомляв про це відділ справ іноземців, як мав би це зробити – то можна нічого не робити. Якщо ж роботодавець вас звільнив і повідомив – тоді у воєводи є підстава почати провадження про анулювання вашого дозволу на перебування, а отже і карти побиту. Щоб цього не допустити – треба, щоб роботодавець підписав нову умову, зголосив її до уженду праці, як це передбачено законодавством у випадку громадян України, а ви мусите повідомити, що почали знову працювати у того самого роботодавця. Генеральна засада така, щоб повідомляти про кожну зміну у вашому статусі, а також про зміну адреси. Тоді все мало б бути ок. Але необовязоково так буде. Проблема, на мою думку, у тому, що при освоєнні інформації на цю тему, ви пропускаєте подробиці. Відповідь є у тексті, який ви коментуєте. І, пишучи цей коментар, я фактично іншими словами повторюю те, що уже написав. Буду Вам вдячний, як Ви у коментарі – відповіді напишете, чому Ви вирішили поставити питання повторно? Можливо, Ви не читали текст? Можливо, у тексті відповідь незрозуміла? Якщо так, то що саме треба поправити? Дякую наперед за відповідь

Цей текст не стосується тих, у кого справа ще розглядається і карти побиту немає. Якщо справа ще розглядається – треба донести до матеріалів справи документи від нового роботодавця. Що це за документи? Załącznik 1  – це обовязково. Решта документів – необов’язково але бажано якшо вони є – ZUS RCA z podtwierdzeniem wysylki  (якщо зусу нема ні від кого – тоді купуєте приватну страховку) Umowa z pracodawcą – якщо ви уже працюєте там. Як ні – не треба. Зверну увагу, що при подачі документів ви декларуєте що БУДЕТЕ робити, коли вам дадуть карту побиту. Тобто, ви у момент подачі і до моменту ухвалення рішення можете у того роботодавця і не працювати. І лише коли карту отримали – мусите або там працевлаштуватися, або повідомити про зміну роботодавця, роблячи все за інструкцією, яку зараз читаєте

Обов’язку подачі вньоску на зміну децизії і оплати 220 злотих за цей вньосек, за умови, що змінюється праця, у громадян України у цьому випадку НЕМАЄ. .Є лише безкоштовний обовязок повідомлення воєводи про зміну роботодавця.

ЗАПИТАННЯ: у всіх написано, що треба зміна децизії, а у вас, що не треба. Чому?

ВІДПОВІДЬ: запитайте у тих, у кого написано що не треба, чим вони керуються? Я, пишучи цей текст вказую джерело – Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy … od 12 03 2022. Також на фото демонструю, що пишуть у рішеннях на цю тему.

ЗАПИТАННЯ: А якщо у мене у децизії не згадується назва фірми, я все одно мушу повідомляти?

ВІДПОВІДЬ: Саме так.  Але можете нічого не робити, якщо ви не плануєте отримувати нову карту і не боїтесь, що нинішню карту вам анулюють. Якщо не боїтесь  – нічого не робіть.

ЗАПИТАННЯ: А якщо роботодавець вимагає подати вньосек на зміну децизії, що робити?

ВІДПОВІДЬ: Є кілька варіантів дій. 1 Запропонувати тому, хто вимагає, зателефонувати на інфолінію 19524  і поставити це питання. Запропонуйте, щоб обовязково згадав, питаючи, що це стосується громадянина України.  2. Показати фото з цього тексту, де зображено рішення. Роздрукуйте, дайте почитати. це переконає роботодавця, що вньосек на зміну децизії не є потрібним, коли справа стосується громадянина України, 3 Виконати вимогу роботодавця. Це не зашкодить. Просто коли прийде відповідь з відмовою зміни децизії на підставі вищезазначеного – питання саме вирішиться, 4 Послати цього роботодавця подалі і знайти нормального.

Зразок відповідного листа та інформація про усю процедуру – далі у тексті. Листа можна написати від руки у довільній формі.   Як виглядає стандартне повідомлення про зміну роботодавця до воєводи? Підкреслюю, немає жодних зразків чи форм. Головне дотриматись стандартів ділової переписки. Щоб було зрозумло, хто пише, до кого, що це таке і щоб це було підписане

Робите копію цього листа. Вкладаєте у конверт листа, свядецтво праці і копію умови (НЕОБОВЯЗКОВО, АЛЕ ЯКЩО Є, ТО ВКЛАДАЄТЕ), висилаєте пріоретитовим, полецоним з підтвердженням висилки. Тобто, окрім полецоного заповните ще звротку, яку знайдете на пошті. На фото нижче побачите як все це виглядає у Мазовєцькому воєводстві Звертаю увагу, що відправляти треба до того воєводи, який видав карту, навіть якщо ви уже переселилися у інше воєводство.

Перекладаю українською те, що вище написано польською. Пишете таке: “Інформую, що від такого то числа я  працюватиму у фірмі такій то. Вкажіть дані цієї фірми. Ніп, регон. Цього достатньо. Долучаю свядецтво праці від попереднього роботодавця та умову з новим роботодавцем. (якщо є)”  Далі  – підпис.  Ще раз звертаю увагу на те, що копію умови свядецтво праці чи інші документи МОЖНА долучити, але це НЕОБОВ’ЯЗКОВО. Обов’язковим є лише ПОВІДОМЛЕННЯ про те, що ви змінили роботу. Звичайно бажано це зробити у відведені 15 днів та знайти роботу впродовж 30  АЛЕ ЯКЩО ТАК НЕ ВИЙШЛО – ВСЕ ОДНО ЗРОБІТЬ ТЕ, ЩО НАПИСАНО ВИЩЕ І ЗРАЗОК ЧОГО ПОДАНО ВИЩЕ. Часто питають, а якщо не зробив то що буде? Вашу карту можуть анулювати, якщо ви не зробили. Якщо ще не анулювали – то ви, зробивши згадану дію, можете запобігти анулюванню. Окрім того, ви не матимете проблем при подачі на наступну карту.  Отже, не зробили  раніше  – то зробіть. Дуже багато часу пройшло – все одно зробіть.  Проблеми можуть початися у будь-який момент. А можуть і не  початися. Це залежить від кількох чинників: чи повідомив роботодавець, що ви у нього уже не працюєте, чи знайшов час інспектор, який займався вашою справою на перевірку того чи працюєте ви чи ні. Ну і так далі. Часами людина три роки не працює у того роботодавця, а нову карту отримує без проблем. А часами одного місяця затримки з повідомленням вистачає, щоб нову карту не видали, або ще й стару анулювали. У відділу справ іноземців дуже багато роботи і вони до вашої справи можуть не добратися. Думайте позитивно. Але як є можливість – зробіть все, що треба, щоб уникнути неприємностей. Тобто, так, як написано вище. РОБОТОДАВЕЦЬ НЕ МОЖЕ АНУЛЮВАТИ ВАШУ КАРТУ ПОБИТУ, ВІН ЇЇ НЕ ВИДАВАВ! Коли роботодавець погрожує вам що анулює Вашу карту  – він бреше. Він може лише повідомити воєводу що ви у нього не працюєте. Але якщо ви знайшли іншу роботу  – жодних проблем у вас не буде. Якщо не знайшли, але повідомили, що шукаєте – теж проблем можна уникнути. Нижче додаю зразок листа для тих, хто  ще не знайшов роботу

 

Засада така, щоб інформувати відділ справ іноземців про кожні зміни у  місці праці (якщо карта з працею) чи у місці проживання. Тоді не буде мороки. І навпаки – МОЖЕ бути морока, якщо не зробити цього. МОЖЕ, не означає що обов’язково БУДЕ. Думайте позитивно. Це 50 відсотків успіху у вирішенні проблем з легалізацією перебування.  Усі ці речі будуть вам потрібні при отриманні наступної карти побиту, коли термін цієї завершиться. Тобто, треба зберегти підтвердження що ви цей лист вислали. Бо його відсутність є приводом для відмови у наступній карті. Але якщо у вас немає планів наступну карту отримувати – можете нічого не робити. Бо деякі воєводства не добираються до анулювання карти навіть до кінця її чинності. ЩЕ РАЗ ПИШУ ВЕЛИКИМИ ЛІТЕРАМИ ДЛЯ ТИХ, ХТО  ЧИТАВ НЕУВАЖНО: УСІ ЦІ РЕЧІ ПОТРІБНІ ДЛЯ МАЙБУТНЬОГО, ДЛЯ ОТРИМАННЯ НАСТУПНОЇ КАРТИ! ЛЕГАЛЬНІСТЬ ВАШОГО ПЕРЕБУВАННЯ НЕ БУДЕ ПІДДАВАТИСЯ СУМНІВУ ДО КІНЦЯ ТЕРМІНУ ОТРИМАНОЇ ВАМИ КАРТИ! НІХТО ВАС НЕ ДЕПОРТУЄ ЗА ТЕ, ЩО ВИ НЕВЧАСНО ВИСЛАЛИ ЛИСТА ЧИ ЩОСЬ У ЛИСТІ НЕ ДОПИСАЛИ ЧИ НЕ ТАК НАПИСАЛИ!

Не проблема, якщо вам не дали свядецтва праці і вам нема що додати. Напишіть про це воєводі. Що роботодавець відмовився дати свядецтво праці. Я б рекомендував не сподіватися на щасливий випадок, а при можливості дотримуватись правил. Ви при отриманні карти побиту розписалися у заяві, де обіцяли повідомити в 15 денний термін про те, що у вас щось змінилося. То зробіть це і не вигадуйте велосипед.

Думка про те, що громадянину України потрібно міняти децизію, подаючи передбачений уставою про іноземців вньосек за 220 злотих – це від невігластва або хронічної переляканості. Це стосується усіх, крім громадян України.  Щойно листоноша приніс зайвий тому доказ. На фото нижче – децизія воєводи мазовєцького, якою змінено децизію для громадянина України про перебування з працею. У децизії згадується попереднє місце праці іноземця, АЛЕ НЕ ЗГАДУЄТЬСЯ НОВИЙ РОБОТОДАВЕЦЬ, хоча саме для цього подавався цей вньосек. Бо громадянину України це уже не треба. І чому не треба –  написано жирним шрифтом в узасаднєні. Читайте і якщо залишаться питання  – ставте у коментарях

Зверну увагу: якщо ви змінили не лише роботодавця, а і воєводство перебування: (наприклад, карту отримали у Поморському, а нині перебуваєте у Великопольському, тобто у Познані) то окрім ПОВІДОМЛЕННЯ ВОЄВОДІ ЯКИЙ ВИДАВ КАРТУ про зміну роботодавця і зміну місця проживання, вам ще МОЖНА звернутися до воєводи того воєводства у якому ви ТЕПЕР живете про видачу карти побиту у рамках зміни карти побиту. Це можна робити, а можна і не робити якщо ви  – громадянин України. Це не новий вньосек на побит –  тільки вньосек на зміну карти у зв’язку зі зміною даних у карті. Адже ви живете тепер у іншому воєводстві і мусите мати карту від місцевого воєводи. Процедура триває місяць плюс очікування на вироблення пластика ще два місяці. Документи подаються поштою до воєводи того воєводства у якому ви живете. Докладно про це написано на сайтах воєводств. Наприклад, якщо ви перебуваєте у Познані то шукаєте через гугл за таким запитом Wielkopolskie cudzoziemcy wymiana karty pobytu Поки вам не видали нову карту  – стара карта видана іншим воєводою  буде дійсна до кінця терміну її чинності.  Якщо не вийде щось  – пишіть чи дзвоніть мені – я або зроблю замість Вас за ваші гроші, або підкажу Вам без оплати, щоб доповнити цей текст.

Є ще такий варіант: людина знайшла роботу у іншому воєводстві і готова повідомити про це. Але  виїздить з існуючої адреси проживання, а нової адреси не має (бо, наприклад, буде працювати водієм фури і житиме фактично в машині, або щоразу у іншому хостелі) Що робити у такому випадку? Ну, про те, що треба повідомити про зміну роботодавця, я думаю, уже зрозуміло.  У листі з повідомленням про зміну роботодавця також повідомте ТЕ ЩО Є – тобто що далі ви будете жити у машині, тому залишаєте як адрес до кореспонденції адресу свого роботодавця. ВСЕ! Звичайно, можна нічого не повідомляти, але тоді ви час від часу мусите цікавитись чи немає вам листів від воєводства за останньою адресою проживання. 99 відсотків за те, що таких листів і не буде. Але, все ж, один відсоток треба залишити. Бо часами з водіями бувають неприємні ситуації коли вони дізнаються, що їхня карта анульована, під час контролю документів де-небудь у Франції чи Німеччині. Ну і тоді заборона в’їзду на кілька років. А отже заборона фактично на професію.

Якщо після прочитання залишились запитання – ставте або тут у коментарях, або у приваті фейсбука чи іншого месенджера, або телефонуйте на номер 730150901  Дуже прошу одразу ставити питання без передмов (чи можна проконсультуватися, чи у вас є вільна хвилинка? Чи ви Олександр?) і історій (я приїхав тоді то, маю те то…), а також закликаю за жодних обставин не використовувати слово «дивіться». Я обов’язково запитаю, куди ж мені дивитися і ми втратимо час. Якщо мені треба буде додаткова інформація щоб відповісти на ваше питання – я сам Вас запитаю. Консультації у мене безкоштовні для усіх крім тих, хто звертається мовою совка. Для росіян (тобто тих, хто звертається мовою Росії) немає знижок і безкоштовних консультацій. Сподіваюсь, зрозуміло, чому так.  Якщо ви поставите мені питання, відповідь на яке є у тексті  – я буду вас просити пояснити, чому ви ставите це питання? Дуже прошу: дочитайте текст до кінця. Як ви запитаєте про щось, чого у тексті немає – я доповню текст за допомогою вашого запитання. Як ви запитаєте про щось, що у тексті уже є – прошу пояснити навіщо ви по другому разу питаєте про те, про що уже прочитали?

Звертаються люди, які говорять, що новий роботодавець не бере на роботу, вимагаючи зміни децизії. ЦЕ ПОМИЛКА РОБОТОДАВЦЯ. Як його переконати? Запропонувати або прочитати закон від 12 березня, де про це написано, або запропонувати зателефонувати на інфолінію міністерства праці 19524 (якщо у Варшаві) або 22 19524 (якщо за межами Варшави ) і запитати “Що я мушу зробити, щоб взяти громадянина України, у децизії до карти побиту котрого вписана інша фірма?” Тепер це саме польською: “Jak mogę zatrudnić obywatela Ukrainy w decyzji do karty pobytu którego jest wpisana inna firma? Czy będzie to legalnie? Jak zatrudnić takiego cudzoziemca legalnie?” Роботодавцю все пояснять. Якщо роботодавець не хоче телефонувати на інфолінію –  дайте йому мій телефон – я йому поясню. Але знайдіть у фірмі людину, якій ви там реально потрібні. Бо часами розповіді про те, що треба міняти децизію звучать, коли людині просто хочуть відмовити, але так, щоб вона думала, що це вона винна. Якщо усе вищеперелічене не спрацювало – погодьтеся з вимогами роботодавця про зміну децизії. Це Вам жодним чином не зашкодить. Водночас, роботодавцю нічого не перешкоджає взяти вас на роботу одразу, якщо ви громадянин України. Раніше треба було спочатку зареєструвати освядченє о повєженю викониваня праци. Після ухвалення закону від 12 березня 2022 року, громадянина України спочатку беруть на роботу, тобто підписують з ним умову ( не має значення Злеценя чи о праце) а потім зголошують цю умову впродовж 14 днів до уженду праці.  Людина може собі працювати та чекати рішення про зміну децизії. Яка процедура зміни децизії? Щоб задовольнити роботодавця, заповніть вньосек, додайте додаток номер один від нового роботодавця, підтвердження оплати 220 злотих, вишліть пріоретитовим полецоним з підтвердженням отримання (за 11.70) листом поштою і чекайте на везванє. У Мазовєцькому везванє може прийти місяців через 3-4. Вас покличуть на донесення документів Відбитків при цьому не здають. Там можуть попросити про підтвердження того, що ви застраховані (принесете актуальний зус рца з підтвердженням висилки  від нового роботодавця, або довідку з зусу, або приватну страховку, якщо роботодавець тупить) також можуть попросити підтвердження місця проживання, (умова винаймання житла бажано з довідкою про мельдунок. Все це мусить бути актуальним хоча б на три місяці вперед від моменту коли ви подаєте) Звичайно ж можна долучити свядецтво праци від попереднього роботодавця, ПІТ 37 за минулий рік, умову з попереднім роботодавцем, зуси від попереднього роботодавця. Дуже важливо: дата кінця працевлаштування у додатку номер один повинна збігатися з датою кінця чинності карти побиту. Інакше буде морока. Зверніть увагу роботодавця на цей момент. Навіть якщо роботодавець хоче вас взяти на довше  – при зміні децизії мусить бути саме так, а не інакше. У ста відсотках випадків це ставало причиною затримки з рішенням, бо треба було змінити дату так як я написав. У одному випадку була відмова з цього приводу – інспектор навіть не подзвонив і не попросив новий додаток. Такі люди там працюють. Мусите  на це зважати і розуміти – вони вас ненавидять, хоча ніколи цього не покажуть. Тільки вліплять негативне рішення, знайшовши якусь дрібну проблему, яку легко виправити.

Ще було питання, чи це можна зробити тільки один раз, чи можна робити безліч разів? Відповідаю: це ТРЕБА робити щоразу, коли ви міняєте роботу. Однак, якщо ви цього не зробили при першій зміні роботи і спамяталися тільки зараз – не морочтеся: ПОВІДОМТЕ ПРО НИНІШНІЙ СТАН РЕЧЕЙ. Тобто повідомте, що ви змінили роботодавця і нині працюєте там то і там то. Кількість разів зміни роботи значення не має. Має значення ІНФОРМУВАННЯ ВОЄВОДИ ПРО ЗМІНИ! Змінили роботодавця – повідомте про це воєводу, бо Ви підписалися під зобов’язанням це зробити, коли вам видавали карту побиту. Не зробили це одразу – зробіть хоча б колись. Чи можна це зробити через чотири місяці? Можна. Вас за це ніхто не розстріляє. Водночас, треба це зробити, бо таким чином ви хоча б якось виправите лажу, яку уже не повернеш.

ЗАПИТАННЯ: Прочитав вашу статтю на сайті про зміни роботодався в Польщі, але маю кейс який не описаний в статті. Я знаходжусь в Польщі на основі карти побиту до березня 2024 року (в децизії не вписаний працодавець – можу надіслати фото якщо потрібна). Зараз я хочу відкрити jednoosobową działalność gospodarczą (далі ФОП) щоб далі працювати зі своїм тепершім роботодацем у форматі B2B. Питання виглядає наступним чином: чи я маю надіслати лист до воєводи де поінформую про зміну умови UoP на B2B чи мушу подавати новий вньосек на карту з приводу провадження ФОПу?

ВІДПОВІДЬ (на основі відповіді працівника інфолінії мазов воєводства) Якщо маєте перебування з працею (навіть якщо роботодавець не вписаний, але дозвіл на перебування вказаний з арт 114 ) і завершуєте працю та більше не будете найманим працівником тільки підприємцем (описана у запитанні ситуація) – мусите складати новий вньосек. Тобто заново подаватися на побит часовий. Вньосек про зміну децизії теж стосується тільки зміни роботодавця: тобто якби ви не були гром Укр і змінювали роботодавця, то мусили б скласти вньосек на зміну децизії. Оскільки ви гром Укр то тільки повідомляєте. Однак якщо змінюється титул – то це зовсім інша історія, як я написав вище. Можна всього цього не робити, якщо укласти умову B2B через бізнес-інкубатор. Тоді ви так і залишитесь найманим працівником. Але для гром Укр нині це менш доречно ніж відкрити своє підприємництво і працювати уже на себе. Морочливо, трохи ризиковано, але варто пробувати. Тоді – новий вньосек. Підкреслюю ще раз для тих, хто потім перепитує ТАК. НОВИЙ ВНЬОСЕК. Не ВНЬОСЕК НА ЗМІНУ ДЕЦИЗІЇ, А НОВИЙ ВНЬОСЕК НА ПОБИТ ЧАСОВИЙ З НОВИХ ПІДСТАВ – ПІДПРИЄМНИЦТВО

У випадку якщо у вас справа у процесі і карти побиту ви не маєте – те, що написано вище вас не стосується. У вашому випадку треба донести документи від нового роботодавця ті самі, що ви доносили від попереднього: додаток номер один у першу чергу. Докладно про це тут 

ЗАПИТАННЯ: Я прийшов у відділ справ іноземців особисто і написав про те, що я змінив роботодавця. Мені дали підписати якісь листи, я підписав, але на руки мені їх не дали і я не сфотографував. Як бути?

ВІДПОВІДЬ: Якщо ви  повідомили воєводу, котрий видав карту про зміну роботодавця  – вам нема чого переживати до кінця чинності карти. Звичайно, краще мати підтвердження того, що ви воєводу повідомили. Але якщо не маєте – в системі це відзначено. Водночас, якщо вам неспокійно через це – напишіть листа з проханням видати вам довідку у якій вказати, що ваша карта надалі дійсна. За довідку заплатіть 17 злотих на той же рахунок на який ви платили за вньосек на побит часовий. У титулі оплати напишіть ZA ZAŚWIADCZENIE W SPRAWIE O POBYT CZASOWY DLA І ваше імя та прізвище

Лист до уженду у цій справі може виглядати наступним чином

Імя прізвище

номер карти побиту

Do Wojewody (вказуєте назву воєводства)

Prośba o wydanie zaświadczenia

Uprzejmie proszę o wydanie zaświadczenia w sprawie ważności karty pobytu (номер карти побиту) po zmianie pracodawcy i zawiadomieniu Wojewody o zmianie pracodawcy

Uprzejmie proszę w zaświadczeniu wskazać iż zawiadomienie zostało przyjęte i karta pobytu nadał jest ważna a wszystkie czynności z mojej strony zostały dokonane

Підпис Дата

Це кладете у конверт адресуєте до воєводського відділу справ іноземців який видав карту. Його назва є на децизії, його адресу знайдете в інтернеті, маючи назву. Не знайдете  –  пишіть, я підкажу. Але спочатку самі пошукайте. Відправляєте листа пріоретитовим полецоним з підтвердженням вручення. За місяць отримаєте довідку і це вас, думаю, остаточно заспокоїть у цій справі.

Увага, від моменту написання тексту до моменту коли ви його читаєте, нічого не змінилося. Треба зробити так, як написано у тексті. Дуже прошу уважно прочитати і ставити питання ВІДПОВІДЕЙ НА ЯКІ ВИ У ТЕКСТІ НЕ ЗНАЙДЕТЕ. Для мене дуже важливо поправити текст так, щоб він був зрозумілим. Тобто, якщо ви щось питаєте, отже це у тексті незрозуміло. Натомість, якщо ви щось питаєте, а про це у тексті уже написано, буду вам вдячний пояснити, чому ви про це питаєте, маючи уже відповідь і прочитавши її? Дякую наперед за розуміння. Ще раз іншими словами цю саму думку: часами мені телефонують люди і просять ПОВОТРИТИ ТЕ, ЩО ЦІ ЛЮДИ УЖЕ ПРОЧИТАЛИ У ТЕКСТІ. Вони це пояснюють так: “Щоб пересвідчитись, що правильно зрозуміли” Я відповім Вам “Ви правильно зрозуміли. Все написане відповідає тому, що є в законодавстві а також у практиці його застосування. Ви зрозуміли все правильно. Все правильно ви зрозуміли. СТАВТЕ ПИТАННЯ, ВІДПОВІДІ НА ЯКЕ НЕ ЗНАЙДЕТЕ У ТЕКСТІ, бо для мене це важливо. Якщо ви хочете поставити питання, відповідь на яке у тексті є, дуже прошу вас, поможіть мені дописати текст так, щоб було все зрозуміло і не треба було пересвідчуватись, телефонуючи і питаючи те, що уже написано в тексті. Для мене це дуже важливо. Я хочу зрозуміти, чому люди ставлять питання, відповідь на яке вони уже у цьому тексті прочитали? Де помилка? Що ще дописати? Я у розпачі, коли слухаю запитання, відповідь на яке людина уже прочитала. Формулюйте будь ласка запитання, відповідей на які у тексті немає. Ще раз дякую за розуміння

Закликаю вас слухати мою онлайн-радіостанцію. Там нині переважно музика. Але поступово наповнюватиметься програмами на тему легалізації перебування, аудіокнигами та іншою інформацією. Точно нічого не буде на тему нинішніх подій в Україні, ОСКІЛЬКИ ПІД ЧАС ВІЙНИ НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ НЕ МАЮТЬ СЕНСУ! Якщо новина правдива – вона під час війни може нашим солдатам чи цивільним зашкодити, адже ворог моніторить інформпростір. Якщо ж новина неправдива  – вона не для моїх слухачів. Водночас, нині потрібно зберегти психологічну рівновагу і я через свою онлайн-радіостанцію пробую це зробити.

УВАГА! Якщо ви маєте карту побиту з працею і відкрили свою дялальность господарчу – Вас спрощена процедура не стосується. Ви мусите подати новий вньосек на побит часовий, бо у вас міняється не роботодавець, а титул побиту – підстава для перебування. Новий вньосек. Про карту підприємця – за лінком докладно.  

https://ivakhniuk.com/karta-pobytu-pidpryyemtsya-komu-vona-svityt-a-komu-ne-varto-navit-probuvaty/

Ще одна важлива інформація для людей, котрі прибули після 24 02 2022 мають статус УКР і подаються на побит часоивй  – генерувати вньосек найкраще на урядовому порталі

https://www.mos.cudzoziemcy.gov.pl/

Цей сайт не дасть зробити помилку крім того, якщо ви оберете електронічний вньосек – ваш вньосек буде одразу зареєстроований у загальній системі і це дасть додаткову можливість, що ваш вньосек розглянуть швидше, ніж ті, що будуть згенеровані на воєводських порталах або взагалі заповнені на папері. Практики ще немає, але з того що я розумію, випливає, що людей, які прибули після 24 02 2022 і мають статус укр не кликатимуть на відбитки. Бо вони відбитки уже здали. Тобто, особистого візиту до уженду може і не бути. Подивимось, як воно буде в реалі. Як знатиму – допишу. Тобто, коли завершиться хоча б одна справа людини, яка прибула після 24 02 2022 – буде зрозуміло, як це працює

Відповідно до цих змін, усім громадянам України більше не вписують роботодавця у децизію.   Навіть якщо у вас у децизію роботодавець вписаний – ви все одно до роботодавця уже не будете прив’язані, якщо зробите так, як написано у цьому тексті.

Тим у кого справа ще розглядається у разі зміни роботодавця потрібно донести документи від нового роботодавця. Зокрема Załącznik 1 Докладно всі документи описані тут

Якщо ви стали підприємцем а маєте карту побиту з працею, одного повідомлення яке тут описане, недостатньо. Тоді треба складати новий вньосек на побит часовий, де вказувати підставою для перебування prowadzenie działałności gospodarczej. Те саме стосується усіх інших підстав для перебування: карта з працею, а ви хочете отримати карту у звязку з навчанням в університеті чи у школі поліцеальній – це новий вньосек на побит часовий.Перебування з іноземцем – теж треба новий вньосек.  Навіть не зміна децизії, а саме новий вньосек. Тільки за таких обставин ваша чинна карта не буде анульована.

Дочитайте перед тим як дзвонити і питати чи все що написано у тексті – правда?

Facebook Comments
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Супутні публікації