Постійно доповнюється на основі реальних запитань людей, що звертаються за консультацією.
ЗАПИТАННЯ: Якщо я живу у хостелі,як мені зробити приписку чи мельдунок для карти побиту?
ВІДПОВІДЬ: Звернутися до власника хостелу і отримати від нього або умову винаймання ліжкомісця або заяву власника що він дозволяє там жити саме Вам
ЗАПИТАННЯ: І все? Бо мені говорили що треба ще з тою умовою чи заявою йти в ужонд щоб зареєстрували приписку чи що,чи правда це?
ВІДПОВІДЬ: Залежить від того, хто вам говорив. Якщо вам це говорив фахівець з легалізації перебування, який допоміг отримати карти побиту щонайменше 500 людям (як я, наприклад) тоді вірте йому. Якщо ж говорив Ваш колега по роботі на будові чи на складі – рекомендую слухати його поради у тій сфері, де він працює і за що йому платять гроші.
ЗАПИТАННЯ: чи дадуть чоловікові призивного віку наступну карту побиту?
ВІДПОВІДЬ: так, якщо надасть документи, перелічені у тексті за лінком
ЗАПИТАННЯ: Моя дитина навчається в польській школі і має статус УКР, а я маю карту часового побиту і хочу дитині подати на карту.Чи відбулися якісь зміни,чи можна вже записуватися на подачу,чи треба почекати до 04.03?
ВІДПОВІДЬ: Якщо у дитини анулюється статус укр – можна. За інших обставин – ні. Записуватись зі статусом укр можна – це вам жодним чином не зашкодить, податися теж можна. Але вньосек залишать без розгляду, тому що людям зі статусом укр нині дають карти побиту тільки при подачі з двох підстав: праця і підприємництво. Решта чекає якихось рішень сейму. Наразі ні про що таке я не знаю.
ЗАПИТАННЯ Я в’їхала в Польшу 16.01.23 по річній візи виданій на підставі Карти Поляка. Подалась на побит сталий, стоїть печатка в паспорті, вчора подзвонили і сказали, що відмова. Чи можна відкрити наново візу по Карті поляка? Чи є коридор після річної візи? І чи не буде проблем з візою через те що вже є відмова по карті сталего побиту? Чи впливає якось моя печатка в паспорті на отримання візи?
ВІДПОВІДЬ: Віза і карта – різні процедури. Одне на інше не впливає ніяк. Хоча, якщо вам відмовили бо Ви вчинили кримінальний злочин і потрапили у реєстр небажаних у Польщі – візу вам не дадуть поки ви у тій системі. Тобто, щоб правильно вам відповісти – треба бачити рішення і знати причину відмови. Якщо ви не вчиняли кримінального злочину і причиною відмови є просто ваш недогляд – раджу оскаржити відмову. Буде потреба – звертайтеся. Якщо вам відмовили – отже помилилися. Так до цього треба ставитись.
ЗАПИТАННЯ: повідомлення про можливість забрання карти побиту прийшло після закінчення її терміну дії, чи потрібно її забирати?
ВІДПОВІДЬ Їздити можете скільки завгодно. І візу вам відкриють, якщо іншого варіанту в’їзду у вас не буде. Головне, щоб у час вашої відсутності не пропустити листа з уженду. І важливо памятати, що інспектор, коли добереться до вашої справи, мусить знайти у справі АКТУАЛЬНІ документи які свідчать, що вам є у Польщі де жити, є гроші на перебування, є страховка і є чим займатися. Докладно про те, як це довести – за лінком Мусите також памятати, що карту побиту дають людям, які мають намір перебувати у Польщі щонайменше півроку у кожному році. Якщо ви виїздите більше ніж на півроку – виникають сумніви, навіщо вам карта побиту? Вам вистачить візи.
ЗАПИТАННЯ: Я подався на карту побиту, але у того роботодавця уже не хочу працювати. Інший роботодавець зробив мені дозвіл на роботу і я хочу зробити від нього візу а від карти відмовитись. Чи відкриють мені візу, якщо я відмовлюсь від карти? Чи треба відмовлятися від карти?
ВІДПОВІДЬ: Якщо у вас немає намірів більше перебувати у Польщі – справді можна попросити про umorzenie wniosku o pobyt czasowy. Якщо ж ви це робите, щоб вам відкрили візу, перебуваючи уже у Польщі – це нерозумно. Не робіть цього. Чому? Наприклад, ви хочете уже виїхати і податися на візу. Сьогодні ви пишете листа з проханням про анулювання вньоску чи уже отриманої карти. Виїжджаєте. Подаєтесь на візу. Консул дивиться у систему і бачить вньосек, ще не анульований. І відмовляє. Бо ви працювали у одного, і ніби там по документах ще працюєте. Подаєтесь від когось іншого на візу. Консул сприйме це як обман. І відмовить. Чому так буде? Бо лист прийде до воєводи через два тижні. До справи його долучать через місяць, а почнуть цією справою займатися через три місяці. Така практика, попри те, що так бути не повинно. І рішення ухвалять через півроку. А ви весь цей час будете чекати поки анулюють вньосек, щоб податися на карту. Другий варіант – варіант нормальної людини з мозком. Раз ви подалися на побит часовий і змінюєте роботодавця – донесіть до матеріалів справи документи від нового роботодавця (załącznik 1) і за пару тижнів після цього виїздіть. Додаток добереться до актів справи, інформація у системі зміниться. Консул, бачачи, що ви подаєтесь на візу від того ж роботодавця, від якого хочете отримати карту побиту, без проблем видасть вам візу. Все це я розповідаю для людей, у яких зявились невідкладні справи в Україні. Якщо ж у вас потреби їхати в Україну немає – ВІЗА ВАМ НЕ ПОТРІБНА!!!!!!!!!!!!!!!! Просто доносите документи до справи і чекаєте рішення. Які саме документи і яким чином все це робиться – за лінком Ще раз: ВІДМОВЛЯТИСЯ ВІД КАРТИ ПОБИТУ ТІЛЬКИ ЧЕРЕЗ ТЕ, ЩО ВИ МІНЯЄТЕ РОБОТОДАВЦЯ НЕ ТРЕБА!!!! Не слухайте російськомовних радників чи тупих бухгалтерів і кадрових, які щось подібне інколи радять людям які до мене звертаються. Якщо кадровик вам каже, що вам, який перебуває у польщі, треба виїхати і зробити візу і тільки тоді він вас візьме на роботу – знайте: перед вами невіглас. Він нічого не розуміє у питаннях легалізації перебування. У нього немає часу почитати приписи і немає практики вирішення цих справ. Акуратненько від нього відійдіть, знайдіть його начальника і подзвоніть мені та дайте трубку начальнику. Я все поясню. Якщо ви приходите на роботу у польську фірму і чуєте російську мову – шукайте когось польськомовного. Обходьте російськомовних десятою дорогою. Це завжди проблема. Перевірено пятьма роками роботи у цій сфері
ЗАПИТАННЯ: Чи можна перекваліфікувати вньосек на побит часовий у час, коли він уже розглядається?
Відповідь: Так, звичайно. Якщо ви уже здали відбитки і заплатили – це одна справа. Там більше мороки. Тоді треба подати коректу вньсоку. Фактично такий самий вньосек тільки з галочкою про мету перебування у іншому місці, яке вам тепер пасує. Якщо ж ви ще відбитків не здали, то просто у момент здачі відбитків попросите інспектора дозволу поправити вньосек – поставити галочку в іншому місці. Звичайно ж і оплата може бути іншою. Якщо ви з перебування з працею перекваліфіковуєте на перебування з родиною, то певно можна нового платежу не робити, однак, якщо було перебування з родиною, а ви перекваліфіковуєте на перебування з працею, то доведеться заплатити 440 злотих, і попросити про повернення раніше заплачених 340. Часами вистачає просто доплатити 100 злотих і додати цю квитанцію. Але обовязково у вньоску поставити галочку в іншому місці, або ж вислати коректу з галочкою у іншому місці
ЗАПИТАННЯ: Я живу у Варшаві, але хочу подаватися у Кракові, бо чув, що там швидше отримаю карту. Чи можна так?
ВІДПОВІДЬ: Якщо вас не цікавить результат – можна. Подавати треба у тому воєводстві, де ви реально живете. Все інше – фальсифікація документів юридичною мовою.
ЗАПИТАННЯ: Я змінила роботодавця і воєводство перебування. На освядченю уже півроку відпрацювала. Роботодавець подав на воєводське, а поки його не зареєструють, я не можу працювати. А як же мені бути з моїм вньоском на побит часовий? Я мушу донести додаток номер один від роботодавця нового, а він же не може мені його видати, бо я у нього не працюю. Що робити?
ВІДПОВІДЬ: У мирний час так справді було. Але нині треба пояснити роботодавцю, що додаток номер один – це документ про те, чим людина займатиметься коли їй дадуть карту побиту і без нього їй у карті побиту відмовлять. При цьому роботодавець може підписати додаток номер один негайно без жодної проблеми. Бо його ніде реєструвати не треба. Заповніть самі. Тут докладно описано, як це робиться Дайте підписати СИНЬОЮ РУЧКОЮ ЧИТЕЛЬНО ІМЯ І ПРІЗВИЩЕ. Якщо він цього робити не хоче після цих пояснень – отже, він не хоче, щоб ви у нього працювали. Треба послати його подалі і знайти іншого роботодавця. Тільки навпаки все: спочатку знайти іншого роботодавця, а потім цього послати подалі. Як кажуть поляки: “Подякувати за співпрацю”
ЗАПИТАННЯ: Чи можна в’їхати в Польщу по піврічному запрошенню без візи робочої?
ВІДПОВІДЬ: Можна
ЗАПИТАННЯ: А офіційно оформлять?
ВІДПОВІДЬ: Нині для оформлення треба підписати умову і зголосити до уженду. Підстава – закон від 12 03 2022 року зі змінами від 08 04 2022 і 13 01 2023 “Про допомогу громадянам України, що рятуються від збройного конфлікту”
ЗАПИТАННЯ: І цих пів року я можу перебувати на території без проблем?
ВІДПОВІДЬ: “Запрошення” є дозволом на роботу. Воно не дає права на перебування. Право на перебування дає біометричний паспорт (90 днів впродовж кожних півроку), віза, карта побиту або ж подане вами прохання про дозвіл на перебування (wniosek na kartę pobytu) Нині без цих документів можна перебувати громадянам України до 24 08 2023 року. Тобто, це буде останній день легально перебування, якщо нічого не зміниться у законодавстві і якщо людина не подала вньосек на побит часовий. Подати вньосек на побит часовий потрібно не пізніше ніж у останній день легального перебування. Тоді ваше перебування на території Польщі буде легальним до ухвалення рішення у вашій справі.
ЗАПИТАННЯ Чоловікові оформляють карту побиту чи може він приїхати на Україну і на скільки днів і як вернутися назад у Польщу?
ВІДПОВІДЬ Може поїхати у будь-який момент після здачі відбитків. Щоб повернутися – мусить бути або чинна віза або дні безвізу. Так було у мирний час. Нині треба удокументувати мету візиту і тоді можна без того, якщо йдеться про громадянина України. Однак, якщо чоловік призовного віку чи резервіст – він з України не виїде. Як виїде – у Польщу його впустять, якщо він доведе, що йому є тут що робити.
ЗАПИТАННЯ Чи можу я сама від себе подати на карту побиту, чи обов’язково потрібно від роботодавця?
ВІДПОВІДЬ Можете. Але якщо мета перебування – робота, буде дивно, якщо ви не скористеєтеся цим найпростішим способом отримання карти побиту на максимально можливий термін. Звичайно, Ви можете податися на перебування без доступу до ринку праці і робити дозволи на роботу щоразу, коли змінюєте роботодавця та не паритись з перероблянням вньоску,
ЗАПИТАННЯ: Я звільнилася з роботи і тепер знайшла нову. У мене є карта від попереднього роботодавця. А якщо новий роботодавець карту не робить тобто від нього незможу скласти новий вньосек?
ВІДПОВІДЬ Карту робить воєвода, а не роботодавець. Це перше. І саме воєводі ІНОЗЕМЕЦЬ ОСОБИСТО подає прохання про тимчасове перебування. Докладно процедура спрощена для громадян України при зміні роботодавця описана за лінком
ЗАПИТАННЯ: У мене немає печатки у паспорті про те, що я здав вньосек на побит часовий. Це означає, що я нелегал, поки печатку не поставлять?
ВІДПОВІДЬ Печатку у паспорт при подачі вньсоку ставлять за бажання власника паспорта. Якби та печатка щось означала – ніхто б нікого ні про що не питав і ставили б печатку. У разі перевірки документів і якихось сумнівів у легальності вашого перебування, поліціянт чи прикордонник мусить лише зісканувати ваш паспорт і знатиме, що ви подали вньосек на побит часовий та перебуваєте у Польщі легально. На жаль, уженди дільниць де мельдують, вимагають печатку для мельдунку, якщо уже немає ні візи ні безвізу а лише лист про зданий вньосек. На жаль, деякі роботодавці не хочуть брати людину на роботу, якщо у неї немає печатки у паспорті. І одних і інших можна переконати, тицьнувши їх носом у уставу про іноземців та адмінкодекс. Ще раз ВІДСУТНІСТЬ ПЕЧАТКИ НЕ ШКОДИТЬ, ЯКЩО ВНЬОСЕК СКЛАДЕНО І СПРАВА РОЗГЛЯДАЄТЬСЯ. Навіть 20 печаток не врятують вас від депортації, коли у вашій справі уже ухвалено рішення і пройшло 30 днів. І навпаки, відсутність печатки не означає, що у вас щось не в порядку з документами. Зверну увагу: ПЕЧАТКА НЕ ДАЄ ПРАВА ДЛЯ ВЇЗДУ У ПОЛЬЩУ. ПЕЧАТКА НЕ ДАЄ ПРАВА ПОДОРОЖЕЙ ЗА МЕЖІ ПОЛЬЩІ У ЧАС ОЧІКУВАННЯ НА КАРТУ Якщо ваш роботодавець не бере вас офіційно на роботу, мотивуючи відсутністю печатки – він просто жлоб, який хоче зекономити на податках. Пошліть його і знайдіть іншого. Не працюйте нелегально, наражаючи себе на небезпеку бути депортованим.
ЗАПИТАННЯ: Чи можна якось відкрити візу у Польщі щоб не їхати на Україну?
ВІДПОВІДЬ: Можна, якщо ви водій міжнародник, пілот літака, моряк. У інших випадках – ні. Якщо ви уже перебуваєте на території країни, візу до якої хочете отримати, навіщо вам віза? Ви уже тут. Віза потрібна для того, щоб вїхати в країну. Ви уже вїхали. Віза потрібна щоб що? Можливо, ви хочете продовжити своє перебування. Тоді віза вам не треба – вам потрібно податися на карту тимчасового перебування так звану kartę pobytu czasowego і точно так як при подачі на візу у консульстві, довести польським державним органам, що вам є що тут робити, є де жити, є гроші на перебування і є страховка. Отримаєте карту на три роки і візи вам уже не будуть потрібні взагалі. Як податися? – про це за лінком
ЗАПИТАННЯ Ми з дочкою перебуваэмо в Любліні вона в школі вчиться, я працюю по карті без доступу до ринку праці але по освядченію яке видали на місяць,в кінці місяця хочу переїхати з дочкою у Вроцлав і там працювати,але є одна проблема карта закінчується 17 листопада і не буде 3 місяці по умові о праці.Чи можливо дальше працювати по умові о праці після подачі на карту без зезволенія?
ВІДПОВІДЬ На карту податися можна і треба у воєводстві де ви перебуваєте. Як переїдете – треба справу перенести у те воєводство у яке переїдете. Щоб працювати треба підписати умову з новим роботодавцем.
ЗАПИТАННЯ: Я загубив закордонний паспорт і я знаходжуся в Польщі Що потрібно робити? І можу я ,якось далі залишиться в Поліщі і працювати?
ВІДПОВІДЬ: Якщо для вас зареєстровано дозвіл на роботу і він чинний – втрата паспорта його не скасовує. Ви можете і далі працювати там де працювали. Якщо загубили – записуєтесь у консульство і отримуєте новий взамін загубленого. Або у паспортний сервіс.
ЗАПИТАННЯ: . Чоловік хоче зробити КТП від роботи, але працедавець не сильно розбирається і напевно не хоче розбиратися в паперових справах, просто сказав що тобі конкретно потрібно. Я читаючи інформацію яку ви подаєте, зрозуміла що потрібно для початку Zezwolenia na pracę.Але їх є кілька видів А В …чи oświadczenia теж може бути для карти?
ВІДПОВІДЬ: Справа легального перебування – це справа іноземця Роботодавець дає документи тільки стосовно одного з пунктів, які треба довести. Дозвіл на роботу необовязковий для подачі на побит часовий. Якщо людина хоче залишитися на території Польщі довше ніж її віза чи дні безвізу – мусить подати вньосек на побит часовий і довести, що їй буде що робити КОЛИ ЇЙ ВИДАДУТЬ КАРТУ. Тобто, роботодавець мусить дати додаток номер один, де вкаже, що він хоче мати на роботі цього іноземця найближчі три роки. Як заповнити цей додаток – читайте за лінком
ЗАПИТАННЯ: Чи правда, що я мушу чекати 91 день, щоб податися на карту побиту?
ВІДПОВІДЬ: це маячня. Кожна людина, яка легально перебуває на території Польщі, може просити про дозвіл на побит часовий.
ЗАПИТАННЯ: Я отримав відмову у карті побиту, але апеляцію писати не хочу і буду подаватися знову. Чи можна так?
ВІДПОВІДЬ: Так можна, але який сенс? Ви подастеся в той самий уженд і вам відмовлять знову. Варто оскаржити. Як це робиться – читайте тут
ЗАПИТАННЯ: Як термін дії закордонного паспорта впливає на термін дії карти тимчасового побиту?
ВІДПОВІДЬ: Ніяк. У мене паспорт закінчується у липні цього року. Карта до 2023. Один нюанс, але, думаю, він і так зрозумілий – при подачі вньоску і при отриманні карти паспорт мусить бути дійсний.
ЗАПИТАННЯ: у везвані при здачі відбитків просять разом з купою іншого донести інформацію старости за 14 днів. але вона робиться з місяць? як ії фізично це можна було виконати?
ВІДПОВІДЬ: Якщо якогось документу немає, а він потрібен – треба письмово попросити про продовження терміну донесення цього документа та пояснити, чому його ннеможливо принести вчасно. Громадянам України нині інф старости не потрібна.
Де написані підстави правні, коли інформація старости не потрібна?
Відповідь: у законі від 12 03 2022 про допомогу громадянам України які рятуються від збройного конфлікту. Там зокрема, зазначено, що громадянина України беруть на роботу не чекаючи реєстрації дозволу на роботу. А отже і інф старости не потрібна.
ЗАПИТАННЯ: Чи можу я в odwolaniu (апеляції) опиратися на те, що реально інформація старости не була потрібна?
ВІДПОВІДЬ Можете. Через півтора року, коли доберуться до Вашої справи, це врахують
Запитання: Відпрацював 4 місяці на освядченю (умова о праце) подав документи на карту побиту, віза закінчується, чи можу працювати далі у цього самого роботодавця і як це зробити?
Відповідь: Ви і далі можете працювати у того ж роботодавця до ухвалення рішення у вашій справі по карті побиту без реєстрації . Бо ви відпрацювали більше ніж три місяці на підставі освядченя і подалися на карту побиту у час, коли освядченє ще було чинне. art 88 ustawy o promocji zatrudnienia…
ЗАПИТАННЯ: чи може бути нова умова о працю на 1/8 етату,тобто така аби була, (до ужонду на карту тимчасового побуту?Бо тяжко найти когось хто зробить умову) і плюс додатково працювати на умові злецення?
ВІДПОВІДЬ: Неважливо яка умова. Важливо чи заробляєте ви на одній восьмій 3490 злотих брутто. Якщо менше – буде відмова. Також, чи вистачатиме Вам на прожиття. У мене, наприклад, як у консультанта до справ легалізації іноземців, взагалі umowa o dzieło і я отримав карту побиту на три роки. Якщо Вам вистачає грошей на прожиття при роботі на умові злеценє – вам не треба більше нічого. Однозначно не рекомендую робити фальшивих умов “типу ви працюєте”. Одна з головних помилок іноземців – вони вважають, що вони розумні, а у відділі справ іноземців сидять дурники. Це не так. Там працюють люди, які вас ненавидять за замовчанням, але вони точно не дурники
ЗАПИТАННЯ: У везвані пише, що я мушу принести PIT 37 за 2019 рік. А я у 2019 році не працював. Що робити?
ВІДПОВІДЬ: Піт 37 ви принести не можете, то пишете про це листа з таким текстом “Uprzejmie informuję iż nie mogę dostarczyć PIT 37 za rok 2019 ponieważ w 2019 roku nie pracowałem w Polsce i nie składałem deklaracji PIT”
ЗАПИТАННЯ: Що робити, якщо ми на карти склали рік тому, а людина, яка нам допомагала, зникла. І всі документи у неї?
ВІДПОВІДЬ: Звернутися до воєводи ( і електронічно і паперово через пошту), до якого ви складали вньосек з листом з проханням повідомити про статус справ, попросити про огляд матеріалів справи, перевірити що там є чого немає і донести те, чого не вистачає, памятаючи, що треба довести 4 речі: є що робити, є страховка, є гроші на перебування, є де жити. Про те, як дізнатися статус справи у мазовєцькому, докладно описано за лінком